Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στηθος vs φαγανουλα-υπναρουλα!!!!


Recommended Posts

Ή αλλιως..."αποριες για το θηλασμο νο 2!!!!!!!!

Πειτε μου τη γνωμη σας κοπελιες!!!

Συνεχιζουμε ακαθεκτες τον θηλασμο!

Εδω κ μια βδομαδα το καθε γευμα(ή τουλαχιστον τα 8-9 στα 10-12 ημερησιως) διαρκει το πολυ 10 λεπτα!(τα υπολοιπα μπορει κ 15 λεπτα!)Μετα συνηθως κοιμαται για λιγο στην αγκαλια κ ακομα κιαν τη σηκωσω δεν ξανατρωει!Ασχετο αν πειναει μετα απο 1-1,ωρα!

Στην αρχη ανησυχησα με αυτο μηπως τρωει μονο το ελαφρυ γαλατακι αλλα αφου δεν κανει πρασινα κακακια(παρα μονο 2 φορες) ηρεμισα...

Τωρα...Ποιο ειναι το προβλημα???

Το στηθος μου -πως να το πω?-...Την πιτσιλαει(συνηθως) κ αυτη πνιγεται και τη σηκωνω,κ ξανα κλπ!

Οταν ξαπλωνω(συχνα) μαζι της για να θηλασει κ να μην πνιγεται,σαν να πετρωνει στο πλαι... :unsure:

Επισης παρατηρω γενικα πως δεν το αδειαζει καλα σε ολα τα γευματα... :dry: Και νιωθω πως αυτο ξαναγεμιζει...Νιωθω δλδ εκεινο το χαρακτηριστικο μουδιασμα-βελονιασμα ή σαν να τρεχει παγωμενο νερο στο στερνο(καταλαβατε τι εννοω?) :unsure::unsure:

Πως να την ταιζω ωστε να μην παθει τπτ ουτε αυτη(πινοντας κ το θρεπτικο-χωρις να πνιγεται :huh: ) ουτε κ το μεμεδακι της?!

Δεν ζηταω να ρυθμιστει γενικως η παραγωγη αλλα αφου αυτη τη βδομαδα εκεινη τρωει μικροτερα σε διαρκεια γευματα...Δε θα'πρεπε να την "ακολουθησει" το στηθος?

Ή η αυξημενη ροη ειναι σημαδι πως την ακολουθει???Δλδ μεγαλυτερη ποσοτητα σε μικροτερο χρονο???Κ αν ναι...Γτ δεν αδειαζει???????

Υγ.Μη γελατε!!!! :P Περασα πολυ χρονο να το σκεφτομαι ολο αυτο!!! :blink::blink: :silly: :silly: :silly: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααααααααα!!!!!!!!!

Απο που να αρχισω με τετοιο βομβαρδισμο αποριων!! :woohoo: :woohoo:

Το στηθος σου θα προσαρμοστει στις αναγκες της γοργονας σου αργα η γρηγορα.

Ισως εχεις εντονο το let down (αντανακλαστικο καθοδου του γαλακτος,αυτο το μυρμηγκιασμα που περιγραφεις)γιαυτο και πνιγεται η μικρη.

Εγω για να σου πω την αληθεια ακομη και σημερα δεν το εχω διορθωσει.Παρολο που για 7 μηνες θηλαζα με ψευτοθηλες ακομη και τοτε η μικρη πνιγοταν που υποτιθεται πως δεν ερχοταν αποτομα το γαλα στο στομα της.Τωρα που τις εκοψα συμβαινει το ιδιο.Παλι πνιγεται που και που....

Επισης οταν ξαπλωνετε μαζι για να την ταισεις και αν νιωθεις πως ειναι σκληρο το στηθος σου μπορεις να το πιεζεις ελαφρως στο σημειο και ετσι θα ξελαφρωσεις λιγο γιατι το βοηθας!

Δωσε χρονο στο σηθος σου και ολα θα στρωσουν!

Δε χρειαζεται να κανεις τιποτα!!!!!

5,500 κιλα η μπεμπα?????

Εμεις τοσο ημασταν 3 μηνων!!!!!Φτου φτου τα πατε τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασακι μου καλημερα!

Δλδ...εχω μηνες ακομα μπροστα μου! :P :laugh:

Η φαγανουλα ηταν 5100 στο μηνα!αλλα βγηκε 3650 απτην κλινικη,νομιζω η δικια σου ηταν πιο....στυλακι!!!!!

Οταν ξαπλωνω δεν το νιωθω εκεινη την ωρα πετρωμενο...μετα(πχ στο επομενο γευμα) ειναι σκληρο στην πλευρα που ακουμπαει στο κρεβατι... :blink:

Κοιτα τωρα.... εφαγε για 6-7λεπτα στις 9.15.

οσο κιαν της μιλησα-σηκωσα-γαργαλησα(!!!) αυτη κοιμοταν στην αγκαλια μου!

10 λ μετα που την αφησα στο κρεβατι,ξυπνησε.

καναμε βολτα κ μετα ηθελε μαμ(ετρωγε τα γαντια της!)

10.15 τρωει για.....3 λεπτα?

κ ξανα κλεινει τα ματακια!ξαναξυπναει στο 5 λεπτο...

ξανα στον ωμο μπας κ θελει να ρευτει ή να κανει τπτ αλλο....

ξανα τρωει 2-3 λεπτα....

ολα αυτα απτο αριστερο στηθος...

να αλλαζω?θεωρειται γευμα το 6λεπτο ή το 3λεπτο????

κ τωρα? με κοιταζει!χ;αςχαχαχαχαχαχαχα

πολυ γελιο εχει!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουυυυυυυυυυυυφφφφφφφφ

Ειχα γραψει ολοκληρο κατεβατο,πατησα υποβολη και χαθηκε η σελιδα....

Εμεις 2800 βγηκαμε...Τσακνο η μικρη μου...Σε διαρκη διαιτα βρισκεται...

Τωρα,φανταζομαι οτι οταν ξαπλωνεις κατι γινεται και δε ρουφαει σωστα απο κεινη την πλευρα.Στο επομενο γευμα κανε αυτο που σου ειπα και θα αδειασει σιγουρα το σημειο.Δοκιμασμενο...

Αν τρωει τοσο λιγο να την βαζεις και στο επομενο γευμα απο το ιδιο στηθος για να εισαι σιγουρη οτι παιρνει το πιο παχυ γαλα και οτι σου το αδειαζει καλυτερα.

Και η Ειρηνη περασε μια τετοια φαση οταν ηταν περιπου 4 μηνων.Ετρωγε ανα μια ωρα (μπορει κα λιγοτερο)για 3-4 λεπτα και μετα παλευαμε...Εγω καταλαβαινοντας οτι δεν ετρωγε σωστα ημουν ολη μερα με τα μεμε απεξω και την κυνηγουσα.

Της περασε συντομα και μετα φτασαμε στο αλλο ακρο...Να τρωει δηλαδη τουλαχιστον 45 λεπτα την καθε φορα.Ουτε λεχουδακι δεν μου το εκανε ...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αλλαζουν συνεχεια συνηθειες...Ποτε τρωνε πολυ ποτε λιγο.Περνανε και τα αλματα αναπτυξης και ολα αλλαζουν.

Εχουμε να τραβηξουμε ακομη.....

Μια χαρα τα πατε!

Υπομονη και το βυζι εξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Και η Ειρηνη περασε μια τετοια φαση οταν ηταν περιπου 4 μηνων.Ετρωγε ανα μια ωρα (μπορει κα λιγοτερο)για 3-4 λεπτα και μετα παλευαμε...Εγω καταλαβαινοντας οτι δεν ετρωγε σωστα ημουν ολη μερα με τα μεμε απεξω και την κυνηγουσα.

!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγραφα, έγραφα και χάθηκε και το δικό μου μήνυμα.

Και εμενα 3-5 λεπτά το κάθε γεύμα. Με το ζόρι να είχαμε φτάσει τα 10 λεπτά και σε σπάνιες περιπτώσεις τα 20. Κι όμως έχω έναν μικρό Βούδα κοντά 11 κιλά (9 μηνων).

Έτρωγε 3-4 λεπτά κάθε μισή με μία ώρα. Όταν ήταν κοντά κοντά το γεύμα έδινα ξανά το ίδιο στήθος. Αν όμως ενιωθα το άλλο γεμάτο άλλαζα. Δεν είχα κάποιο κανόνα.

Όταν πετούσε το γάλα με δύναμη έγερνα λίγο προς τα πίσω. Εκείνη ήταν όλο νεύρα και έκλαιγε. Με τον καιρό το συνήθισε, μεγάλωσε κιόλας και τώρα αν την ακούσεις να θηλάζει νομίζεις ότι ακούς ενήλικα που κατεβάζει ένα λίτρο νερό μονορουφι. Πλέον τα γευματα έχουν αραιώσει και τρώει κάθε 2-3 ώρες ή όταν έχει όρεξη να βρεθεί στο στήθος μου.

Είναι στο κάθε παιδί. Και μη ξεχνάς ότι ο βασικός κανόνας του θηλασμού είναι "Όποτε θέλει, όσο θέλει".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασα μου σε ακουω κ συνεχιζω!!!Μικρο κ εμπειρο μανουλακι!!!!

Αθηνα καθε ποτε να αλλαζω στηθος?αυτο με μπερδευει πολυ!!!!γτ οκ αν τα 3λεπτα ειναι ανα μισαωρο!αλλα αν περναει 1 ή 1,5 ωρα???καταλαβες?

χρονομετρο δε βαζω αλλα....να'χα ενα κουμπι που να το πατουσα κ να εκανε pause το μεμε! :P:P:P :laugh:

να συνεχισουμε απο εκει που μειναμε!!!!χαχαχαχα

κ ασε που....εκει που τρωει 2 3λεπτα μου κανει ενα 15λεπτο!!!!κ φανταζεσαι απτο ενα στηθος να τυχαινει παντα 3λεπτο κ απτο αλλο 15?

το ενα αδεια σακουλα κ το αλλοοοοο...?!!!

μαλλον το παρασκεφτομαι το θεμα εε?!!!φαση ειναι..θα περασει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω, δεν υπάρχει κανόνας. Και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά τελικά έβαζα το στήθος κατ΄επιλογή! Όποιο ήταν πολύ γεμάτο και με πονούσε αυτό έτρωγε. Από τη στιγμή που έκανε συχνα γευματα αδειαζαν και τα δύο. Κάτω από ώρα ή μέχρι και 1,5 ώρα έδινα το ίδιο στήθος. Μετά το 2ωρο περνούσαμε στο άλλο.

Βεβαια είχαμε και προτιμήσεις. Μερικές φορές δεν ηθελε με τιποτα το ενα στηθος και ετρωγε μόνο αν την εβαζα στο άλλο. Οπότε είχα ενα πρησμενο και ενα ξεζουμισμενο βυζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαππα ... δεν μπορω να ανταποκριθω ...οι ερωτησεις βροχή και εχω πονοκέφαλο :laugh:

Μια χαρά τα πατε , γιατι βασανίζεις το μυαλουδάκι σου ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Βεβαια είχαμε και προτιμήσεις. Μερικές φορές δεν ηθελε με τιποτα το ενα στηθος και ετρωγε μόνο αν την εβαζα στο άλλο. Οπότε είχα ενα πρησμενο και ενα ξεζουμισμενο βυζι.

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ωραιααααααα!!!!!!!!

Βρε ΛαΛα μου...τι να κανω????να μην εχω τις ανησυχιες μου η δολια μανα?

φανταζεσαι να παθει τπτ το μεμεδακι της τσαχπινας μου?θελεις να φαω ξυλο?ειναι κ αφρατουλα...μπορει να με δειρει ανετα! :):P:P

τη γνωμη σας θελω μωρε....να ειμαι σιγουρη!

να φυυυυγει ο πονοκεφαλος!να παει αλλου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia μου

τώρα είδα το ενδιαφέρον θεματάκι σου

κ ενώ στην αρχή ...αγχώθηκα για την τσαχπίνα σου

τελικά κατεληξα στο δικό σου συμπέρασμα:

δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι κοριτσάκι μου!!!

Εμπιστευσου την μαμά-φύση

κ όλα θα (ξανά-) βρουν τους ρυθμούς τους...

....εσύ, το στήθος, το μωρό!

Αν σε παρηγορεί, την ίδια φάση περνάμε

(καθ´ότι κ ίδια ηλικία!)

εδώ κ 2-3 μέρες....! Λίγο στήθος, λίγο ύπνο, πολύ παιχνίδι

κ εγώ «κυνηγάω» τον σποράκο

ημίγυμνη να φάει...! (γί´αυτο δεν πρόλαβα

κ να σας γράψω..)

Η αλήθεια είναι πως δεν ανυσήχησα ((πολύ!))

εφόσον ο μπεμπάκος μου είναι ζωηρος

κ δείχνει χορτασμένος.... αυτό θέλει, αυτό έχει!

Να σκεφτείς ότι κόβει κ τον 8ωρο ύπνο του

στην μέση, για να φάει 15'...!

Το γεγονός ότι γεννήθηκε 3.250kg

και 45 ημερών ήταν 3.760kg

δεν ανυσηχεί την παιδίατρο

(της τηλ κ σήμερα!)... Το εύχομαι!!!

Ας ακολουθήσουμε αυτό που θέλουν τα μωρά μας,

και μην μου στεναχωριέσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στην αρχη που ειχα τρομερα πολυ γαλα και πνιγοταν απλα λιγο πριν φαι εβγαζα με το χερι λιγο γαλα στο μπανιο απλα για να ξαλαφρωσω λιγο το στηθος μου και να μην πνιγεται τοσο πολυ η μικρη, βεβαια εμενα πνιγοταν πιο πολυ το πρωι που ειχε γεμισει υπερβολικα το στηθος μου, δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα δεν πνιγοταν τοσο, αντε περιμενω και εγω πως και πως να παμε στο γαστρεντερολογο να την δει να μας πει και να εχει καποια δυσανεξια με το γαλα και αν δεν χρειαζεται υποαλεργικο θα αρχισω παλι να την θηλαζω, αληθεια να ρωτησω; το γαλα δεν το εχω κοψει αλλα επειδη σταδιακα δεν της εδινα εχει μειωθει αρκετα αν ολα πανε καλα και την ξαναβαλω στο στηθος θα αρχισει παλι η παραγωγη;ΛΑΛΑ τα φωτα σου!! παντως η μικρη δεν εχει προβλημα να πιασει στηθος το γλυκο μου δεν το ξεχναει και ας πινει απο μπιμπερο τωρα, αντε λιγες μερες μειναν για να δω τι θα κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αληθεια Μαρακι μου κ ο σπορακος περναει "φαση"?

Χερακι-χερακι τα μωρακια μας!

Βασικα εγω ανησυχησα κ για το στηθος μωρε...αλλα οπως τα λες...

η σοφια της φυσης!!!!!!!

ολα ρυθμιζονται αργα η γρηγορα!

τα αγγελουδια μας να ειναι καλα!

Μαριαντα η μπεμπα μου πνιγεται σε ολη τη διαρκεια του 5-10λεπτου γευματος καποιες φορες!!!!οχι μονο στην αρχη!!!την πιτσιλαει κ εκνευριζεται! :P

εσυ τι κανεις με το γαλα σου τωρα? το βγαζεις?το αποθηκευεις?

αν ναι τοτε δε νομιζω πως θα εχεις προβλημα!θα μπορεις να συνεχισεις το θηλασμο κ να φτιαχτει η παραγωγη στα μετρα της μπεμπας σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε τα «χέρι-χέρι» μην μας πάρει χαμπάρι

η Happy mom κ έχουμε ...δράματα!!! Χαχαχα

Φάση είναι θα περάσει.... Τα μωράκια έχουν προσωπικότητα

κ διεκδικούν ΑΥΤΟ που θέλουν...! Ωφείλουμε να τα ..ακούμε!

ΔΕΝ είναι προβατακια (ευτυχώς)!!!

Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγα να μη μου ξεφευγατε!!!!η καλη η πεθερα εχει..μυτη κι ενστικτο!!!

το χερι..αφηνω να τοπιανει ο κουμπαρος..πιο πανω κ πιο κατω εχει..απαγορευτικο!!!

εγω για την τσαχπινουλα δεν αγχωνομαι καθολου!! τρωει κ παχυνε ..αρκετα!! οσο αφορα τη..φουκαριαρα τη μανα της ..αγχωνομαι λιγακι...

τοσο ψυχοθεραπεια μεσω γραμματων ρε μαρακι της καναμε..αδικα?

να αγχωθω εγω η χαζη επειδη γεννηθηκε μικρος..αντε χαζομαρα αλλα εχω υποτιθεται ..λογο...

να αγχωθει το μαρακι επειδη δεν ειναι χοντρος ο κουμπαρος να πω..αντε το τρωω κι αυτο............

να αγχωθει η στασουλα? :woohoo: :woohoo:

αφου η τσαχπινα τρωει ,ρευεται κ ....αεριζεται σα....(να μων πω νταλικερης..παει το προξενιο!! :P )...σα μεγαλη κοπελα!!!!

το στηθος δε...απ τα καλυτερα γαλατα...Τυφλα ναχουν οι μεγαλες γαλακτοβιομηχανιες!!!!!!!

αλλα δουλεια δεν εχουμε..........αχχ να χαιρεσαι τη μανουλα σου..πως μου ρθε ειδικα τωρα? :lol: ...δουλεια να χουμε να ασχολουμαστε!!!!

ολα τα κανεις τελεια αναστασια μου..κι ολα ειναι τελεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΧΕΤΟ............Μαρακι πως τα καταφερες παλι? συμβουλος μοδας πρεπει να γινεις!!! τελειο το τικερακι!!!!!!!! ωραιος συνδιασμος χρωματων ..κ φυσικα το μοναδικο που κυκλοφορει!!!! με γειαααα!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda έγραψε:

εγω στην αρχη που ειχα τρομερα πολυ γαλα και πνιγοταν απλα λιγο πριν φαι εβγαζα με το χερι λιγο γαλα στο μπανιο απλα για να ξαλαφρωσω λιγο το στηθος μου και να μην πνιγεται τοσο πολυ η μικρη, βεβαια εμενα πνιγοταν πιο πολυ το πρωι που ειχε γεμισει υπερβολικα το στηθος μου, δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα δεν πνιγοταν τοσο, αντε περιμενω και εγω πως και πως να παμε στο γαστρεντερολογο να την δει να μας πει και να εχει καποια δυσανεξια με το γαλα και αν δεν χρειαζεται υποαλεργικο θα αρχισω παλι να την θηλαζω, αληθεια να ρωτησω; το γαλα δεν το εχω κοψει αλλα επειδη σταδιακα δεν της εδινα εχει μειωθει αρκετα αν ολα πανε καλα και την ξαναβαλω στο στηθος θα αρχισει παλι η παραγωγη;ΛΑΛΑ τα φωτα σου!! παντως η μικρη δεν εχει προβλημα να πιασει στηθος το γλυκο μου δεν το ξεχναει και ας πινει απο μπιμπερο τωρα, αντε λιγες μερες μειναν για να δω τι θα κανω.

Δεν καταλαβα .... Τι σχεση εχει η δυσανεξία (ποια δυσανεξία ?? :blink: ) με το υποαλλεργικο ..και γιατι δεν θηλάζεις ? Αν δεν θηλάζεις τι δινεις τωρα ? Με χεις μπερδεψει , βοηθα με να καταλάβω για να βρουμε μια ακρη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορω να πω κατι αν και δεν θηλασα πολυ?αμα το παιδι εχει αλλεργια στο γαλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το θηλασεις,τα υποαλλεργικα γαλατα δεν ενδυκνεινται για μωρα με αποδεδειγμενη την αλλεργια στο γαλα,το κλαυτερο σε αυτη τη περιπτωση ειναι ο θηλασμος,απλα θα αποφευγεις εσυ τα γαλακτοκομικα,σορυ λαλα μου που μπαινω στα χωραφια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααχ βρε LaLa μου

όλες μας σκέφτεσαι!!!

....ούτε εγώ κατάλαβα αυτήν την ...δυσανεξία!

Μπορεί να συμβεί με το δικό μας γάλα;

Ηappy mom, ευχαριστωωωωωω!

Ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε το Στασάκι

υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε....

.....όπως το λες: Α Α ποιότητα το γάλα μας!

...κ ο σποράκος (54ημ.) πήγε 3.970kg,

είμαι πολύ περήφανη!

Όσο για το tickeraki , xixixixi, πες στην συμπεθέρα σου

ότι όλες έχουμε αυτόν τον συνδιασμό σε σεντόνια,

λίγες όμως τον έχουμε κ ...παπούτσια!!!

Χαχαχα, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε ποια χωραφια μην λες χαζα ... Να σου πω εχεις καταλάβει ? Δεν εχω παρακολουθήσει τι εχει γραψει η μαριάντα .

Δυσανεξία δεν υπάρχει , αλλα εχει αλλεργια το μωρο στην αγελαδινή πρωτείνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari έγραψε:

Ααααχ βρε LaLa μου

όλες μας σκέφτεσαι!!!

....ούτε εγώ κατάλαβα αυτήν την ...δυσανεξία!

Μπορεί να συμβεί με το δικό μας γάλα;

Ηappy mom, ευχαριστωωωωωω!

Ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε το Στασάκι

υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε....

.....όπως το λες: Α Α ποιότητα το γάλα μας!

...κ ο σποράκος (54ημ.) πήγε 3.970kg,

είμαι πολύ περήφανη!

Όσο για το tickeraki , xixixixi, πες στην συμπεθέρα σου

ότι όλες έχουμε αυτόν τον συνδιασμό σε σεντόνια,

λίγες όμως τον έχουμε κ ...παπούτσια!!!

Χαχαχα, ευχαριστώ!

Βρε κοριτσάκι τωρα κοιταζα και τα δικά σου . Καιρο εχω να σε "δω" :)

Γιατι δεν βαζεται αρκετο βάρος ? Μην μου αγχωθεις καλα ειστε απλα θα μπορουσατε να ειστε πιο ψηλά για να σαι και συ πιο χαλαρή ...Αν θελεις κάτι μπορουμε να τα πουμε και με πμ :)

Περίππου το 75-80% του ενήλικου πλυθησμου εχει ελλειψη της λακτάσης (το ενζυμο που ευθυνεται για την πέψη της λακτοζης - ζαχαρο του γάλακτος) .

Μετα την βρεφική ηλικια δηλ μετα τα 3 χρονια περίππου η δράση της λακτάσης μειώνεται .

Εμ δεν ειμαστε απο τη φυση μας δημιουργημένοι να πινουμε γάλα μετα το τέλος του θηλασμου ! Υποτιθεται μεχρι τα 3 κατα μεσο ορο θηλάζουμε και επειτα το ενζυμο μειώνεται 10% περίππου .

Παρόλο που εμεις εχουμε μαθει να "πινει το παιδάκι το γαλα να μεγαλώσει" ή "η εγκυος να πινει γάλα για το ασβέστιο" αντιθέτως η φυση δεν μας εχει σχεδιάσει ετσι .

Το παράκανα και σας μπερδευω ... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυσανεξια εαν θα ειχε στη λακτοζη μονο αμα του εδεινε σκονη κ αλλεργια στην πρωτεϊνη μονο αμα ετρωγε αυτη γαλακτοκομικα ,δεν καταλαβα,εγω παντως που της εδωσα υποαλλερικη φορμουλα εγραφε ενδεικτικα το κουτι οτι απαγορευεται σε αποδεδειγμενη αλλεργια ,αυτο που ξερω σιγουρα απο φιλη με μωρο με αλλεργια στο γαλα ειναι οτι το θυλασε οσο μπορουσε περισσοτερο και μετα πηρανε ενα γαλα που κοστιζε 50 ευρω το κουτι ,ειλικρινα δεν τα διαβασα ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

[Περίππου το 75-80% του ενήλικου πλυθησμου εχει ελλειψη της λακτάσης (το ενζυμο που ευθυνεται για την πέψη της λακτοζης - ζαχαρο του γάλακτος) .

Μετα την βρεφική ηλικια δηλ μετα τα 3 χρονια περίππου η δράση της λακτάσης μειώνεται .

Εμ δεν ειμαστε απο τη φυση μας δημιουργημένοι να πινουμε γάλα μετα το τέλος του θηλασμου ! Υποτιθεται μεχρι τα 3 κατα μεσο ορο θηλάζουμε και επειτα το ενζυμο μειώνεται 10% περίππου .

Παρόλο που εμεις εχουμε μαθει να "πινει το παιδάκι το γαλα να μεγαλώσει" ή "η εγκυος να πινει γάλα για το ασβέστιο" αντιθέτως η φυση δεν μας εχει σχεδιάσει ετσι .

Το παράκανα και σας μπερδευω ... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουπς, κάτι έκανα πάλι..

Για τα παραπάνω που έγραψε η LaLa:

Καθόλου δεν μας μπερδεύεις (ή δεν θα έπρεπε τουλάχιστον). :)

Κανένα θηλαστικό δεν θηλάζει αφού απογαλακτίσει, μόνο ο (δυτικός) άνρθρωπος). Αν αφήναμε τα παιδιά μας να απογαλακτίσουν φυσιολογικά δεν θα χρειάζονταν κανένα άλλο ξένο γάλα μετά.

Δηλαδή τα παιδιά μεγαλώνουν άριστα και ιδανικά πίνοντας ΜΟΝΟ μητρικό γάλα. Είναι άνθρωποι και χρειάζονται ανθρώπινο γάλα. Αυτό είναι και το ιδανικό μέχρι να απογαλακτίσουν.

Για σένα Αναστασία θα ήθελα να σχολιάσω το εξής: Μην αγχώνεσαι, δεν έχεις κανένα λόγο. Μην τα αναλύεις όλα τόσο πολύ. Δεν χρειάζεται, μόνο κακό (μπορεί) να σου κάνει. Απόλαυσέ το στο μέγιστο αφού ΟΛΑ κυλούν ιδανικά.

Στο μόνο θέμα που δεν αγχώθηκα στη ζωή μου ήταν ο θηλασμός (δηλαδή γενικά είμαι αγχώδης τύπος)και με στεναχωρεί να βλέπω μανούλες να τα πηγαίνουν τόσο καλά και να αγχώνονται τζάμπα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...