Μετάβαση σε περιεχόμενο

EIMAI LYPHMENH -DE MPORW OYTE NA KOIMHT8W


Recommended Posts

KONTEYW NA TRELA8W.PRIN ENAN XRONO APO TO TEST PAP POY EKANA .BRE8HKE OTI EXW KONDYLOMATA TRAXHLOY.ME LEIZER O GIATROS MOY EKAPSE TA EXOTERIKA KAI META APO KOLPOSKOPISH MOY EIPE OTI EXO CIN1.SE AYTH TH FASH NA TO AFHSOYME GIATI ISOS YPOXORISEI.META APO 6 MHNES (TH TETARTH)POY KSANA PHGA ,DE MOY EKANE TEST PAP ALLA KOLPOSKOPISH KAI AFOY ME AGXOSAI TROMERA MOY EKANE BIOPSIA TRAXHLOY.EXO TRELA8EI APO EKEINH TH STIGMH,KLAIW,DE KSERV TI NA KANW.HMOYN KAI STO AGXOS STO POTE EPITELOYS THA GINW MANA!KSEREI KAPOIA KATI AKOMH KAI CIN2 H KAI 3 NA EINAI TI PROKALEI?DE THELW NA TON PARO THL,OYTE TH FONH TOY NA AKOYSO ME TRELLANE ME TH STASH TOY ,NA MOY LEEI PREPEI NA KANOYME BIOPSIA NA TOY LEO GIATI KAI NA MH MOY APANTAEI.META MOLIS TON PHRE O ANTRAS MOY TOY EIPE OTI NA MHN ANHSYXO KAI DEN NOMIZEI NA EINAI KARKINOS TOY TRAXHLOY.POS NA EINAI OYTE AIMORAGIA EIXA OYTE KAPOIO ALLO SYPTOMA.KONDYLOMATA POY TA PARAKOYLOY8O.DEN ANTEXO NA PERIMENO 14HMERES GIA TA APOTELESMATA-APO TH STENAXORIA MOY -8A KSASO. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ CIN 1 ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΡΥΟΠΗΞΙΑ.ΚΑΙ ΤΟ CIN2 KAI TO CIN3 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΣΗ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΗΣΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥ,ΤΙ ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΟΝΟΗΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ CIN 1 KAI ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ CIN3.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ .ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AYTO POY ME STENAXOREI EINAI MH TYXON KAI OTI ANOMALIA KAI AN EXEI YPARXEI MHN DIHMIOYRGH8EI PROBLHMA STO 8EMA THS TEKNOPOIHSEIS.EYXARISTO EILIKRINA PARA POLY.SE PARAKALO AN 8ELEIS STEILE MOY SE ENA MHNYMA TA STOIXEI ATOY GYNAIKOLOGOY SOY GIATI THESSALONIKH ERXOMAI SXETIKA SYXNA.EYXARISTW KAI PALI GIA TO KOYRAGIO POY MOY EDOSES...EYXOMAI KAI SE SENA TA KALYTERA...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΕΚΤΣΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΛ.ΣΒΩΛΟΥ 40 2310 266660.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΤΟ 75 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΑΝ Η ΘΑ ΠΡΟΣΒΛΗΘΟΥΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟ.ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν κοπελα μου μην απελπίζεσαι, δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάτι κακό.Κ μια φίλη μου είχε κάνει βιωψία τραχύλου κ δεν είχε τίποτα.Κ μια άλλη φίλη μου με το που είδαν κάτι στην ωοΘήκη (ωοθηλάκιο ήταν) της είπαν κάνε καρκινικούς δείκτες. Θέλω να πω ότι οι γιατροί πλέον με το παραμικρό κάνουν βιωψία γιατί έτσι πρέπει κάποιες φορές.

Πάντως δεν μου άρεσε οτι ο γιατρός δεν σου μιλάει, μήπως να πάρεις κ μια β γνώμη?

sorry βρε κορίτσια χωρίς να σας αναστατώνω γιατί δεν ξέρω καθόλου τι είναι αυτά που ανέφερες , ξέρω όμως ότι δεν πρέπει να "πειράζουμε" εύκολα τον τράχηλο με επεμβάσεις (σε περίπτωση που σσου πει κάτι τέτοιο)(δημιουργεί πρόβλημα όχι στην τεκνοποίηση αλλά σε εγκυμοσύνη).

Εχω πολύ καλό γιατρό σε Αθήνα , στείλε πμ να σου δώσω πληροφορίες αν σε ενδιαφέρει μιας κ δεν ξέρω που μένεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EYXARISTW PARA POLY GLIYKEIA MOY.ESENA ME BIOPSIA BRETHEKE OTI EXEIS CIN 1?EMENA MOY TO EIPE APLA ME TH KOLPOSKOPISH PRIN APO 6 MHNES KAI TORA PALI ME TH KOLPOSKOPISH MOY EIPE OTI ISOS EXEI PROXORHSEI GIA AYTO MOY KANEI BIOPSIA.EYXARISTW.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΒΙΟΨΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΓΙΑ ΤΑΥΤΟΠΟΙΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΤΟΥ ΙΟΥ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΥΠΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΜΕΣΑΙΑΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΟΥΜΕ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΡΥΟΠΗΞΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ CIN 1 ΑΡΚΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΠ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ.ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ 2 ΚΙ 3 ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ Η ΚΡΥΟΠΗΞΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΠΡΟΧΟΡΑΕΙ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΕΝΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΟΤΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΠΕΜΠΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!ΕΙΣΑΙ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 29 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΤΖΙΦΟΣ.ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΟΜΩΣ Ο ΠΕΛΑΡΓΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ,ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΧΑΛΑΡΩΣΕ !!! :ohmy:

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΜΑΙ!!! ΑΠΟ ΤΑ 27 ΜΟΥ ,ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕ ,ΕΚΑΝΑ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΟ Κ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 33 ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΞΑΝΑ! Κ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ Κ ΟΤΙ ΜΠΟΥΡΔΑ ΥΠΗΡΧΕ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ!!!

Ο ΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSIA SAS EYXARISW!DE FANTAZESTE POSO KOYRAGIO MOY DWSATE.ELPIZW OLO AYTO NA PERASEI GRHGORA KAI NA MPORESW KAPOIA STIGMH NA GINW MANOYLA.KAMMIA KOPELA NA MH TO PERASEI AS EIMAI H TELEYTAIA ,H AGONIA EINAI OTI XEIROTERO.FILIA KAI NA EISTE PANTA EYTYXISMENES...

JULLIAX NA SOY ZHSEI TO MPEMPAKI!!!!NELH ...AYTO TO MHNA NA DEIS TO PIO +++++++++ 8ETIOKO APOTELESMA POY YPARXEI!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, σου μεταφέρω απόσπασμα από το site http://health.in.gr/woman/Article.asp?A ... C%E1%F4%E1 όπου γράφει ο Βασίλειος Δαρας (γυναικολόγος). Ελπίζω να σε βοηθήσει κάπως.

Στα αγγλικά αναφέρονται ως CIN1, CIN2 & CIN3 αντίστοιχα. Το CIN1 θεωρείται χαμηλού βαθμού βλάβη (LGSIL) και τα CIN2 & CIN3 θεωρούνται υψηλού βαθμού (HGSIL).

Αυτές οι βλάβες είναι καρκίνος;

Αυτές οι βλάβες δεν είναι καρκινικές. Θεωρούνται προκαρκινικές, με την έννοια ότι, αν μείνουν χωρίς διάγνωση, παρακολούθηση και ενδεχομένως αντιμετώπιση, τότε είναι δυνατόν να εξελιχθούν σε καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, ανάλογα, βέβαια, με τον ιό που έχει προσβάλει το άτομο και, επίσης, την κατάσταση της άμυνας του οργανισμού (π.χ. ανοσοκαταστολή) ή, πάλι, τη δράση άλλων παραγόντων, όπως κάπνισμα, ποτό κ.λπ.

Αυτές οι βλάβες γίνονται ξαφνικά καρκίνος και, αν όχι, πόσος χρόνος μεσολαβεί;

Αυτές οι βλάβες δεν γίνονται ξαφνικά καρκίνος διηθητικός, αλλά μεταπίπτουν σε προδιηθητική μορφή, που ονομάζεται μικροδιηθητική ή μικροδιήθηση ή μικροδιηθητικός καρκίνος του τραχήλου της μήτρας. Και σε αυτήν ακόμα τη φάση μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρόβλημα. Αν όμως οι προκαρκινικές αυτές βλάβες, δηλαδή οι δυσπλασίες και ο μικροδιηθητικός καρκίνος, μείνουν αδιάγνωστες ή χωρίς αντιμετώπιση, τότε έπειτα από ένα χρονικό διάστημα, που μπορεί να διαρκέσει αρκετά χρόνια, είναι δυνατόν να εξελιχθούν σε διηθητικό καρκίνο του τραχήλου της μήτρας.

Μπορεί αυτές οι δυσπλασίες να υποχωρήσουν από μόνες τους;

Η ελαφρού βαθμού δυσπλασία, δηλαδή το CIN1, έχει πολλές πιθανότητες να υποχωρήσει από μόνη της και λιγότερες να προχωρήσει σε μέτριου βαθμού ή CIN2. Το CIN2 παρουσιάζει μικρότερες πιθανότητες να υποχωρήσει και μεγαλύτερες να εξελιχθεί σε CIN3 και το CIN3 πολύ λίγες να υποχωρήσει, όπως και πάρα πολλές να προχωρήσει σε μικροδιηθητική μορφή του τραχήλου της μήτρας.

Υπάρχει θεραπεία για τον ιό ή τις βλάβες;

Θεραπεία για τον ιό των επίπεδων κονδυλωμάτων δεν υπάρχει. Όταν το άτομο προσβληθεί από τον ιό, είναι φορέας του διά βίου. Υπάρχουν περίοδοι κατά τις οποίες το άτομο εμφανίζει ύφεση, στη διάρκεια της οποίας δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα, και περίοδοι έξαρσης, όπου διαγιγνώσκονται βλάβες και υπάρχουν συμπτώματα. Παλαιότερα, χρησιμοποιήθηκαν διάφορα φάρμακα για την αντιμετώπιση του ιού, που αποδείχθηκαν αναποτελεσματικά. Χρησιμοποιήθηκαν, επίσης, τα laser (εξάχνωση), θεραπεία όμως που δεν κρίθηκε σωστή. Σήμερα με μόνη εμφάνιση αυτή του ιού δεν χορηγείται τίποτα. Θεραπεία εφαρμόζεται μόνο για τις περιπτώσεις δυσπλασιών. Και βέβαια, λαμβάνεται σοβαρά υπόψη η ηλικία της γυναίκας, η επιθυμία για αναπαραγωγή (τεκνοποίηση), τα κολποσκοπικά ευρήματα κ.ά. Σε ορισμένα κέντρα εφαρμόζεται και η κρυοπηξία, σε χαμηλού βαθμού ενδοεπιθηλιακές δυσπλασίες. Αυτή η μέθοδος, ωστόσο, όπως η laser εξάχνωση ή η ηλεκτροκαυτηρίαση, ανήκουν στις καταστροφικές μεθόδους, οι οποίες τείνουν να καταργηθούν. Σήμερα προτιμώνται οι αφαιρετικές λεγόμενες μέθοδοι, δηλαδή κωνοειδής εκτομή του τραχήλου της μήτρας με laser ή loop, διότι με αυτό τον τρόπο έχουμε και ιστολογική απόδειξη για τη βλάβη. Πιο απλά, δεν καταστρέφουμε τον ιστό και, παράλληλα, έχουμε και το αποτέλεσμα της βιοψίας, το οποίο, συν τοις άλλοις, μας αναφέρει αν τα όρια εκτομών είναι υγιή, δηλαδή αν έχει αφαιρεθεί εξ ολοκλήρου το τμήμα με τη βλάβη, και προς τα έξω και προς τα μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ΒΡΕ ΧΑΡΑ ΜΟΥ :(

ΑΚΟΥ Κ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Κ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ Κ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΟΥ.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω για το ενδιαφέρον που δείξατε.κοριτσια,εχω αγχωθει τοσο πολυ που ηρθα με το ζόρι στη δουλειά σήμερα.Ελπίζω για όλες μας όλα να πάνε καλά.Αυτό το διαστημα βρίσκομαι συνεχώς στο μήπως έχω κάτι.πριν λίγους μήνες μας αναφέρει ο γυναικολόγος μας την πιθανή Υπαρξη ενός πολλύποδα στο ενδομήτριο και μας συνηστα επανέλεγχο σε 10ημέρες,ΤΕΛΙΚΑ(δοξα το θεο)δεν ήταν τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απλά όταν έκανα τον Υπέρηχο ήμουν 2 ημέρες πριν αδιαθετήσω.Τώρα αυτό..ΜΕ ΤΗ ΒΙΟΨΊΑ,είναι εξαντλητικό να μη μπορείς να ησυχάσεις όλο κάτι γίνεται.πριν 15ημέρες τρέχαμε για εξετασεις γιατι υπήρχε υποψία για πολλυποδα εντεροΥ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ-ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΙΜΟΡΑΙΔΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ....ΜΕ ΑΥΤΟ...

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΡΕΛΛΑ !!!!!ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ...ΜΗ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΩ....ΧΑ!ΧΑ!ΑΝΤΕ,ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επέτρεψε μου να σε ξεαγχώσω πάραυτα!Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητή Χαρά ότι εγώ είχα και έχω τον ιό των κονδυλωμάτων και μάλιστα τα 2 χειρότερα είδη από καμιά 20ρια που υπάρχουν, τους 16 και 31 που είναι ογκογεννείς!Δεν είχα πρόβλημα τεκνοποίησης λόγω αυτών, αλλά λόγω άγχους διάρκειας ενός χρόνου και δυο μηνών προσπαθειών όπου αγνοούσα ότι είχα τον ιό. Αυτόν τον ανακάλυψα με τεστ παπ μετά από σχεδόν ένα χρόνο. Γιατί αμέσως μετά τη βιοψία τραχήλου που έκανα, έμεινα έγκυος!Εννοείται μετά το διάστημα των 20 ημερών όπου μου είχε απαγορεύσει τις επαφές ο γιατρός.Και μάλιστα επειδή ο άντρας μου δεν κρατιόταν το πουλάκι μου, με βούτηξε 19 μέρες μετά τη βιοψία κι εγώ από το άγχος μου να μην μολυνθώ, πήγα σφαίρα και πλύθηκα σχολαστικότατα!Οχι όπως τις άλλες φορές που καθόμουν με τα πόδια ψηλά 20 λεπτά ή κοιμόμουν όλη νύχτα άπλυτη. Αυτό πήγε και τρύπωσε και τώρα όπου να ΄ναι ξεμπουκάρει. Κι όχι μόνο αυτό αλλά όταν τον ρώτησα αν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης του μωρού με φυσιολογικό τοκετό, μου απάντησε πως δεν υπάρχει κίνδυνος. Μετά τον τοκετό θα ξεκινήσω θεραπεία, με χάπια απότι κατάλαβα. Τελικά ώρες ώρες σκέφτομαι ότι μπορεί και η βιοψία να βοήθησε κάπως την τεκνοποίηση. Ισως αυτή η μικροανάπλαση του τραχήλου, αφού όσο να ΄ναι 5-6 κομμάτια τα κόβουν στη βιοψία, να βοήθησε το σπέρμα να τρέξει πιο γρήγορα :P Τι να πω :laugh: Επειδή λοιπόν αποτελώ ζωντανό παράδειγμα διάψευσης των φόβων σου, χαλάρωσε και μην ανησυχείς καθόλου!Στο θέμα της τεκνοποίησης είναι σαν να μην έχεις τίποτα απολύτως!Αντε και καλό βόλι! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΘΑ ΔΙΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ.ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...,ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ ΒΓΑΖΩ ΥΓΡΑ ΡΟΖ-ΚΟΚΚΙΝΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΟΨΙΕΣ.ΕΝΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΠΕΚΛΕΙΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ(ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ -ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ) ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ 22ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΠΕΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ,ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥ ΤΟ 2008 ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΙΟΣ ΣΑΝ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!.???ΑΧ...ΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΝΕΙΡΟ!!!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΚΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΘΑ ΔΙΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ.ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...,ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΙΟΨΙΑ ΒΓΑΖΩ ΥΓΡΑ ΡΟΖ-ΚΟΚΚΙΝΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΟΨΙΕΣ.ΕΝΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΠΕΚΛΕΙΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ(ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ -ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ) ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ 22ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΠΕΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ,ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥ ΤΟ 2008 ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΙΟΣ ΣΑΝ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!.???ΑΧ...ΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΝΕΙΡΟ!!!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΚΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΦΕ?εμενα ατυπα κυτταρα asc-us.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα cin 2 και μου το ανακοινωσαν σε δημοσιο νοσοκομειο ως προκαρκινικο σταδιο...τελικα πηγα στον γυναικολογο μου ο οποιος τρελαθηκε με αυτα που ηθελαν να μου κανουν οι αλλοι ιατροι(μου ελεγαν να κανω κωνοειδη τομη)δηλαδη να αφαιρεσω τη μιση μητρα....εντελως παλαβοι οι ανθρωποι και δεν σεβαστηκαν ουτε τα 20 μου χρονια τοτε...τωρα ειμαι 27 ποτε δεν αντιμετωπισα προβληματα και το τεστ παπ βγαινει παντα πεντακαθαρο,εκανα μονο ενα καυτηριασμο και φυσικα στον ιατρο μου,εννοειται οτι προηγηθηκαν κολποσκοπηση και βιοψια!ολα περασαν σε 3 λεπτα!οσο διειρκησε ο καυτηριασμος!ειμαι υγιεστατη και τα τεστ παπ ποτε δεν εδειξαν κατι,ουτε καν κολπιτιδα.να φανταστεις εκανα και dna test και εδειξε αρνητικο,σαν να μην το περασα ποτε ολο αυτο!!!

Θα περασει κουκλιτσα μου,σε νιωθω!φαντασου πως ενιωσα εγω οταν μου ανακοινωσαν:δεσποινις μου ειστε σε προκαρκινικο σταδιο,πρεπει να αφαιρεσετε κομματι της μητρας σας αλλιως θα παθετε σιγουρα καρκινο και θα τα αφαιρεσουμε ολα!!!!!οι παπ,,,ρες!!!

Ολα καλα θα πανε μη μασας τιποτα!!!θα πονεσεις λιγακι για 3-5 λεπτακια και παπαλα!ολα τελος!!!μετα απο ενα εξαμηνο ενα τεστ παπ και μετα καθε χρονο οπως ολες μας!!!φιλακια πολλαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι βρισκομαι σε προκαρκινικο σταδιο χωρις καν να περιμενει τη βιοψια .Ειμαι 22χρονων και εγω..και επειδη μου ειπαν για κωνοειδη τομη και εμενα ανησυχω.

Με εχουν κατατρομαξει.ευχαριστω για το κουραγιο που μου εδωσες.σε ποιο γιατρο πηγες?φιλακια και ευχαριστω και παλι πολυ..μακαρι να ειμαι η τελευταια που το περναει αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα σας , τον Αύγουστο του 2020 διαγνώστηκα με CIN2-CIN3. Έχω έναν απίστευτο γιατρό και σαν άνθρωπο και σαν επιστημονα, με καθάρισε καλά, το πρώτο Παπ μετά από το πρώτο τρίμηνο της εγχείρησης βγήκε πεντακάθαρο και τώρα είναι η δεύτερη φορά που θα τον επισκεφθώ. Του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, απλά με φοβίζει το άγνωστο. Δεν μπορώ να λειτουργήσω σε τίποτα, είμαι στα τελειώματα μια δύσκολης σχολής και έχει πάει πισω, δεν μπορώ να κοιμηθώ , να χαμογελάσω δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Οι γονείς μου δεν ξέρουν τίποτα και δεν έχω κάποιον να μοιραστώ αυτό που. Ου συμβαίνει.Αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την πιθανότητα υποτροπών θα του ήμουν ευγνώμων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...
στις On 13/10/2009 at 12:12 ΜΜ, ο/η xara22 είπε:

ετσι μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι βρισκομαι σε προκαρκινικο σταδιο χωρις καν να περιμενει τη βιοψια .Ειμαι 22χρονων και εγω..και επειδη μου ειπαν για κωνοειδη τομη και εμενα ανησυχω.

Με εχουν κατατρομαξει.ευχαριστω για το κουραγιο που μου εδωσες.σε ποιο γιατρο πηγες?φιλακια και ευχαριστω και παλι πολυ..μακαρι να ειμαι η τελευταια που το περναει αυτο.

Μη φοβάστε σε μικρές ηλικίες 20 κ 22 η και 30 ανάλογος τον οργανισμό 

Ο ιός μερικές φορές δεν επιμένει 

Και καλύτερο να μην γίνει βιοψία αν υπάρχει cin1 η χαμηλου βαθμου 

Κ υπάρχει η ταυτοποίηση του ιου π γίνεται κ για cin1 h 2 h 3 κ όχι αμέσως βιοψία γιατί γίνεται κ έλεγχος με κολποσκοπηση για τις βλάβες με άζωτο... στα σημεία π είναι οι βλάβες κ ανάλογος τότε κ αν θα χρειαστεί βιοψία  ..το cin1 είναι ήπια λοίμωξη δεν σημαίνει καρκίνος αλλά ούτε κ το 2 κ το 3.. γιατί από το 1 μπορεί να φύγει στο 0 και από το 2 να πάει στο 1 κτλ .. δεν παίζεις με το τράχηλο με την 1η εξέταση... Κ μπορεί κάποιος σε 1 6μηνο να καθαρίσει εκεί.. Κ να βγει το παπ αρνητικό.. αυτά μ τα έχει πει ο γιατρός μ όχι εγώ.. συν είχα κωνδυλωματα εξωτερικά κ τα καυτηριάσε με λέιζερ το 2017 όλα κ από τότε δε μ ξανά βγήκε κάτι... τώρα είμαστε 2022 κ δεν έχω κωνδυλωματα... Κ ακόμη ήπια λοίμωξη έχω κ μετα τη γέννα ήταν το low grade cin1 λόγου εγκυμοσύνης κ ανοσοποιητικο....  δε πρέπει μια γυναίκα να βιαστεί σε επεμβάσεις κ πρέπει πάντα να γίνεται κ έλεγχος με υπέρηχο για ποιο μέσα.... σε ωοθήκες κτλ .... Κ πάντα  κολποσκοπηση με το υγρό για να δει βλάβες... αν υπάρχει θα δείξει άσπρα σημεία..... ανάλογος μπορούν κ να μένουν το ίδιο κ μετά από χρόνια σαν να κοιμάται π λέμε ο ιός... Κ τώρα έχουμε κάνει DNA ταυτοποίηση κ περιμένω απαντήσεις.... εύχομαι να είναι οκ 

Είμαι 36χρ κορίτσια.. Κ low grade για αυτό μην ανησυχεί καμία γιατί παίρνει χρονια να αλλάξει σε κάτι κακό χτυπά ξύλο... για αυτό πάντα τεστ παπ Κάθε 6 μήνες η 1 χρόνο  ...μη το αφήνετε ποτέ!!!!!! Από το 2017 π 1η φορά είχα από τότε κάνω παπ κ υπέρηχο κ κολποσκοπηση κάθε 6 μηνο η 1 χρόνο 

Κα μη βιάζεστε για επεμβάσεις γιατί ο τράχηλος είναι σημαντικό κομμάτι εκεί κάτω μόνο αν προκύψει Κάτι επείγον χτυπά ξύλο δλδ !!! 

Τώρα ο γιατρός μ θα περιμένουμε άλλους 6 μήνες κ κάναμε κ το DNA να δούμε..Κ μ είπε αν επιμένει low grade τότε κολποσκοπηση με το υγρό  κ μετά μπορεί βιοψία... ανάλογος τις βλάβες 

Μη φοβάστε για αυτό τώρα υπάρχουν εμβόλια hpv για τη νέα γενιά!!! Να στε καλά όλες με υγεία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...

Καλησπερα θα ηθελα να μου πειτε πως ειστε σημερα κοριτσια!!!Η δικη μου ιστορια ξεκινησε πριν ενα μηνα οπου σε ενα επαναλειπτικο τεστ παπ βγηκε «ασκους» και μου ειπαν να παω για κολποσκοπηση!!!Πηγα κατευθειαν κ μου πηραν δειγματα για βιοψια, εκανα hpv test, καλλιεργεια κολπικου υγρου δλδ ολες τις εξετασεις!!!Τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα..εδειξαν υψηλοβαθμη αλλοιωση cin 2 και 2 επικινδυνους τυπους hpv 16 και ενα αλλο!!Ο γιατρος μου ειπε πρεπει να γινει κονωειδης εκτομη σχετικα γρηγορα!!Πηγα να τη κανω αλλα τελικα το αναβαλαμε 1 μηνα γιατι η εικονα μου στη κολποσκοπηση ηταν λιγο καλυτερη κ αποφασισαν να παρω καποιες ειδικες βιταμινες για 1 μηνα «React hypervital” για ενισχυση του ανοσοποιητικου και να επανελθω!!!Μου ξεκαθαρισαν ομως οτι υπαρχει αλλοιωση και πρεπει να αφαιρεθει απλα μου εδωσαν ενα περιθωριο βελτιωσης ωστε να μου καψουν οσο λιγοτερο γινεται!!!Εχω αγχωθει πολυ κ στεναχωρηθει καθως ειμαι 36 ετων χωρις παιδακι και πρωτη φορα αντιμετωπιζω κατι αναλογο στην υγεια μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...