Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tί καλό θα φάμε σήμερα μανούλααααααα????


Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Είπα να ανοιξω αυτο το θεματακι για να γραφουμε καθημερινα τι καλο φτιαχνουμε για τα μικρουλια μας.

Μπορουμε να βαζουμε συνταγες για να βοηθαμε η μια την αλλη!

Ετσι λοιπον κανω την αρχη και σας λεω οτι σημερα εφτιαξα για τη μπουμπουκα:

φιλετο κοτοπουλο με πατατα κολοκυθακι καροτο και 3-4 μπαμιες στον ατμο

Εχω πολλες ιδεες και συνταγες τις οποιες θελω να μοιραστω μαζι σας!

Φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 582
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς θα ξεκινήσουμε το φαγητάκι στον 7ο μήνα.Έχουμε καιρό ακόμα,δηλαδή ;)

Αλλά μερικές ιδέες δεν βλάπτουν! :P

Lovie,της δίνεις ό,τι λαχανικά θέλεις εσύ ,μόλις εξοικειωθεί με την στερεά τροφή;Γιατί η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανακούσει για μπάμιες... :blush: Μόνο τα κλασσικά(καρότο-κολοκύθι κτλ) :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της εδωσα ενα την πρωτη μερα και καθε επομενη της προσεθετα και αλλο.Επειτα αρχισα να κανω συνδυασμους.Οι μπαμιες βοηθουν πολυ στη δυσκοιλιοτητα γιαυτο και τις βαζω στο φαγητο της μικρης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie,η αλήθεια είναι πως δεν το έχω ψάξει ακόμα το θέμα :blush: Αλλά θέλω κι εγώ να της κάνω διάφορους συνδιασμούς ;) 1)Για να μάθει να τρώει όλα τα λαχανικά απο μικρή,2)Για να μην βαριέται την ίδια γεύση,3)Για την θρεπτική τους αξία...

Για να δούμε...θα τα καταφέρουμε(; ) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις σημερα φάγαμε την πρώτη μας χορτόσουπα!!πατατα-καροτο-κολοκύθι και ενα κομματι ντομάτα χωρις τα σπόρια..σε λιγο θα προσθέσουμε και κρεατακι και θα αλλάξουμε το κολοκυθι με μπρόκολο,κουνουπίδι κ.τ.λ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα πολυ ωραι ιδεα Lovie!!!! ;)

Eγω σημερα του εκανα μοσχαρακι με οτι λαχανικο ειχα στο ψυγειο και χθες γιουβαρλακια χωρις ομως αυγο και αλατοπιπερα εννοειται.. :P

Απο λαχανικα παντως του δινω τα παντα!!τη ξετιναζω τη λαικη καθε εβδομαδα!!! :silly: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΤΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ,

ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ?

ΕΜΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ...

ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ... :woohoo:

ΗΔΗ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΚΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ...

ΔΩΣΕ ΕΣΥ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ!!! ;)

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΑΡΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ

ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΝΤΩΣ ΩΡΑΙΟ Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑΤΑΚΙ!! ;)

ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΤΣΑ ΕΦΑΓΕ,ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΜΕ ΝΤΟΜΑΤΟΥΛΑ, ΚΑΡΟΤΑΚΙ,ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙ,ΠΑΤΑΤΟΥΛΑ ΚΡΕΜΜΥΔΑΚΙ,MAINTANO Κ ΛΙΓΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ QUAKER(ΕΒΑΛΑ MAZI ME OΛA AYTA)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Καλησπερα!!!

Είπα να ανοιξω αυτο το θεματακι για να γραφουμε καθημερινα τι καλο φτιαχνουμε για τα μικρουλια μας.

Μπορουμε να βαζουμε συνταγες για να βοηθαμε η μια την αλλη!

Ετσι λοιπον κανω την αρχη και σας λεω οτι σημερα εφτιαξα για τη μπουμπουκα:

φιλετο κοτοπουλο με πατατα κολοκυθακι καροτο και 3-4 μπαμιες στον ατμο

Εχω πολλες ιδεες και συνταγες τις οποιες θελω να μοιραστω μαζι σας!

Φιλια!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΑΜΙΕΣ..ΤΗΣ ΕΦΤΙΑΞΑ ΠΡΙΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΝΤΟΜΑΤΟΥΛΑ,ΠΑΤΑΤΟΥΛΑ Κ ΚΑΡΟΤΑΚΙ Κ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ... :woohoo: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ πολυ ωραιο θεματακι μπραβο lovie

εμενα σημερα θα φαει μοσχαρακι με λαχανικα, καροτο, κολοκυθι, πατατα, σελινο και ντοματα...

βρε κοριτσια για βοηθηστε με

οταν βαζετε μακαρονακι τι αλλο προσθετετε δηλ.μοσχαρακι με πεπονακι(μακαρονακι)και τι αλλο μεσα?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλο το θεματακι ;)

εμεισ θα φαμε μοσχαρακι με καροτο κολοκυθακι πατατουλα ντοματουλα και πεπονακι

η δικια μου ξετρελαινεται και για κοτοπουλο με μπαμιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις σημερα θα φαμε μοσχαρακι με λαχανικα και τραχανα!

Πολυ ωραια ιδεα και θα ακολουθησω τις συμβουλες, μιας και εμεις ειμαστε φαταουλες!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι και γω η άσχετη? Τα λαχανικά με το κρεατάκι τα βράζετε όλα μαζί ή ξεχωριστά? Για πόση ώρα και τι ποσότητα πρέπει να έχει το κρεατάκι? Μη γελάτε, είμαι άσχετη :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sakoulina μου εγω αν ειναι μοσχαρακι,επειδη θελει παραπανω ψησιμο το βαζω για 40' περιπου και βραζει και μετα βαζω τα λαχανικα γιατι αλλιως θα χασουν τις βιταμινες τους..αν ειναι κοτοπουλο το βραζω γυρω στα 15 λεπτα πριν... ;)

Ζουζου αυτο με το κουνελακι πολυ μου αρεσε!!!! :woohoo: θα του το κανω!!! ;):kiss:

Μιτση εγω του βαζω και ντοματα μαζι με το κρεας και το αστρακι και γινετε μουρλιααα!!! :P επισης αντι αστρακι του βαζω καμια φορα πληγουρι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και για τη ποσοτητα sakoylina λεω του χασαπη και μου κοβει κομματακια το μοσχαρι και του βαζω 2-3 κομματια για 2 μερες..κοτοπουλο βαζω 2 μπουτακια για 2 μερες επισης... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ lovie τι καταπληκτικό θέμα!!μπράβο,μπράβο,μπράβο!!πάρε ενα καρμάκι κ από εμένα!!αν κ σε 2 μήνες κ κάτι ξεκινάμε στερεές τροφές,ανυπομονώ!!ως τότε,θα παίρνω ιδέες!!φιλάκια!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!!!

Σημερα ολα τα μωρουλια μοσχαρακι τρωνε!!!!!!

Το μενου εχει μοσχαρακι βιολογικο με φασολακια απο μπαξε,ντοματουλα, μαιντανο και λιγο κρεμμυδακι!Ολα στον ατμο!!!

Xρυσακι ωραιο μου ακουγεται αυτο με το κουνελι!!!

Μιαμ μιαμ...Μου τρεχουν τα σαλια πρωι πρωι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

αχ lovie τι καταπληκτικό θέμα!!μπράβο,μπράβο,μπράβο!!πάρε ενα καρμάκι κ από εμένα!!αν κ σε 2 μήνες κ κάτι ξεκινάμε στερεές τροφές,ανυπομονώ!!ως τότε,θα παίρνω ιδέες!!φιλάκια!! :):kiss:

Ευχαριστω πολυ!!!!!!

Φυσικα και το πρωτο καρματακι σου θα ειναι απο μενα!!

Αντε και καλη αρχη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

αχ lovie τι καταπληκτικό θέμα!!μπράβο,μπράβο,μπράβο!!πάρε ενα καρμάκι κ από εμένα!!αν κ σε 2 μήνες κ κάτι ξεκινάμε στερεές τροφές,ανυπομονώ!!ως τότε,θα παίρνω ιδέες!!φιλάκια!! :):kiss:

Ευχαριστω πολυ!!!!!!

Φυσικα και το πρωτο καρματακι σου θα ειναι απο μενα!!

Αντε και καλη αρχη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΣΧΕΤΗΣ ΜΑΜΑΣ Νο2:

Τι κομμάτι παίρνετε για το μοσχαράκι και τι για το κοτόπουλο? Νόμιζα οτι βάζουμε στήθος και τώρα διαβάζω για μπουτάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOULINA έγραψε:

ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΣΧΕΤΗΣ ΜΑΜΑΣ Νο2:

Τι κομμάτι παίρνετε για το μοσχαράκι και τι για το κοτόπουλο? Νόμιζα οτι βάζουμε στήθος και τώρα διαβάζω για μπουτάκια.

Και γω ποντικι παιρνω απο το μοσχαρι και φιλετο απο το κοτοπουλο.

Το μπουτι του κοτοπουλου ειναι πιο λιπαρο συγκριτικα με το στηθος και γινεται πιο ζουμερο και νοστιμο.

Ομως αποφευγω να επιλεγω τα ακρα στα πουλερικα (μπουτια-φτερουγες)γιατι ακουγονται πολλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν ξεκινησαμε στερεες ειχα ρωτησει την παιδιατρο κ μου ειπε οτι συστηνουν τα μερη αυτα διοτι η συγκεντρωση σε τοξινες ειναι μικροτερη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...