Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

:dry: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou popivou katarxas na xerese to zouzouni sou!!!! ki egw sthn arxi pou gennisa den neixa arketo gala kai mou edwsan apo to nosokomeio na pinw ena eidiko tsai gia na exw perissotero gala.se alles kopeles mesa sto nosokomeio edinan mpira kai lene oti boithaei poly i mpira sthn paragwgh galatos alla xwris alkool i mpira fisika.egw dystixos thn mpira oute na tin mirisw kai etsi protimisa to eidiko tsai.mporeis na rwtiseis se ena farmakeio an exoun kapio tsai na pineis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou popivou katarxas na xerese to zouzouni sou!!!! ki egw sthn arxi pou gennisa den neixa arketo gala kai mou edwsan apo to nosokomeio na pinw ena eidiko tsai gia na exw perissotero gala.se alles kopeles mesa sto nosokomeio edinan mpira kai lene oti boithaei poly i mpira sthn paragwgh galatos alla xwris alkool i mpira fisika.egw dystixos thn mpira oute na tin mirisw kai etsi protimisa to eidiko tsai.mporeis na rwtiseis se ena farmakeio an exoun kapio tsai na pineis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou popivou katarxas na xerese to zouzouni sou!!!! ki egw sthn arxi pou gennisa den neixa arketo gala kai mou edwsan apo to nosokomeio na pinw ena eidiko tsai gia na exw perissotero gala.se alles kopeles mesa sto nosokomeio edinan mpira kai lene oti boithaei poly i mpira sthn paragwgh galatos alla xwris alkool i mpira fisika.egw dystixos thn mpira oute na tin mirisw kai etsi protimisa to eidiko tsai.mporeis na rwtiseis se ena farmakeio an exoun kapio tsai na pineis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω ότι ο δυόσμος και το φασκόμηλο μειώνουν το γάλα. Έτσι το σταμάτησα την πρώτη φορά.

Για έξτρα γάλα, έπινα μια ειδική μπύρα από σιτάρι χωρίς αλκοόλ! Με μέτρο όμως. Ένα ποτηράκι. Επίσης έπινα και εγώ αυτό το ειδικό τσάι που βοηθούσε όπως μου έλεγαν και στους κολικούς του μωρού. Αν το βρεις στο φαρμακείο ειναι της Weleda. Η ίδια εταιρεία έχει και αντίστοιχο λαδάκι που ειναι επίσης καλό.

Μου ειχαν πει ότι και τα μαυρομάτικα φασόλια κάνουν δουλειά.

http://www.natureschild.com.au/products ... ers/1626/1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω ότι ο δυόσμος και το φασκόμηλο μειώνουν το γάλα. Έτσι το σταμάτησα την πρώτη φορά.

Για έξτρα γάλα, έπινα μια ειδική μπύρα από σιτάρι χωρίς αλκοόλ! Με μέτρο όμως. Ένα ποτηράκι. Επίσης έπινα και εγώ αυτό το ειδικό τσάι που βοηθούσε όπως μου έλεγαν και στους κολικούς του μωρού. Αν το βρεις στο φαρμακείο ειναι της Weleda. Η ίδια εταιρεία έχει και αντίστοιχο λαδάκι που ειναι επίσης καλό.

Μου ειχαν πει ότι και τα μαυρομάτικα φασόλια κάνουν δουλειά.

http://www.natureschild.com.au/products ... ers/1626/1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω ότι ο δυόσμος και το φασκόμηλο μειώνουν το γάλα. Έτσι το σταμάτησα την πρώτη φορά.

Για έξτρα γάλα, έπινα μια ειδική μπύρα από σιτάρι χωρίς αλκοόλ! Με μέτρο όμως. Ένα ποτηράκι. Επίσης έπινα και εγώ αυτό το ειδικό τσάι που βοηθούσε όπως μου έλεγαν και στους κολικούς του μωρού. Αν το βρεις στο φαρμακείο ειναι της Weleda. Η ίδια εταιρεία έχει και αντίστοιχο λαδάκι που ειναι επίσης καλό.

Μου ειχαν πει ότι και τα μαυρομάτικα φασόλια κάνουν δουλειά.

http://www.natureschild.com.au/products ... ers/1626/1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πινεις πολλά υγρά και σούπες . Βεβαια καλοκαιριάτικα δεν ειναι οτι καλυτερο οι ζεστες σουπες γιαυτο μπορεις να τρως κρυες :)

Αν ομως πραγματικα εχεις προβλημα και πρεπει να αυξήσεις την παραγωγή (συνήθως μετα την εδραίωση της γαλουχιας ) μπορεις να παρεις απο το φαρμακειο μαγια μπύρας . Η δοσολογια ειναι 7 χαπάκια 3 φορες την ημερα συνολο 21 χαπακια .

Για να βοηθήσει η απλή μπυρα οταν υπάρχει προβλημα θα πρεπει να πιεις ...βαρέλια :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πινεις πολλά υγρά και σούπες . Βεβαια καλοκαιριάτικα δεν ειναι οτι καλυτερο οι ζεστες σουπες γιαυτο μπορεις να τρως κρυες :)

Αν ομως πραγματικα εχεις προβλημα και πρεπει να αυξήσεις την παραγωγή (συνήθως μετα την εδραίωση της γαλουχιας ) μπορεις να παρεις απο το φαρμακειο μαγια μπύρας . Η δοσολογια ειναι 7 χαπάκια 3 φορες την ημερα συνολο 21 χαπακια .

Για να βοηθήσει η απλή μπυρα οταν υπάρχει προβλημα θα πρεπει να πιεις ...βαρέλια :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πινεις πολλά υγρά και σούπες . Βεβαια καλοκαιριάτικα δεν ειναι οτι καλυτερο οι ζεστες σουπες γιαυτο μπορεις να τρως κρυες :)

Αν ομως πραγματικα εχεις προβλημα και πρεπει να αυξήσεις την παραγωγή (συνήθως μετα την εδραίωση της γαλουχιας ) μπορεις να παρεις απο το φαρμακειο μαγια μπύρας . Η δοσολογια ειναι 7 χαπάκια 3 φορες την ημερα συνολο 21 χαπακια .

Για να βοηθήσει η απλή μπυρα οταν υπάρχει προβλημα θα πρεπει να πιεις ...βαρέλια :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Popivou!!!! Να χαίρεσαι το μωράκι σου... ;) Στο forum μας υπάρχουν κάποια σχετικά θέματα με την προώθηση και αύξηση του θηλασμού.. Ρίξε μια ματιά... Εκτός της διατροφής, χρειάζεται πολύ συχνή άντληση και υπομονή... Καλή επιτυχία... :)

http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=324&func=view&id=1736&catid=26

http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=324&func=view&id=5158&catid=26

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Popivou!!!! Να χαίρεσαι το μωράκι σου... ;) Στο forum μας υπάρχουν κάποια σχετικά θέματα με την προώθηση και αύξηση του θηλασμού.. Ρίξε μια ματιά... Εκτός της διατροφής, χρειάζεται πολύ συχνή άντληση και υπομονή... Καλή επιτυχία... :)

http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=324&func=view&id=1736&catid=26

http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=324&func=view&id=5158&catid=26

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Popivou!!!! Να χαίρεσαι το μωράκι σου... ;) Στο forum μας υπάρχουν κάποια σχετικά θέματα με την προώθηση και αύξηση του θηλασμού.. Ρίξε μια ματιά... Εκτός της διατροφής, χρειάζεται πολύ συχνή άντληση και υπομονή... Καλή επιτυχία... :)

http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=324&func=view&id=1736&catid=26

http://mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=324&func=view&id=5158&catid=26

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...

Κορίτσια καλημέρα!!

Επειδή έχω κλατάρει με δουλειά και 2 μωρά μπορώ να πιω ένα εσπρεσακι και μετα να δώσω το γάλα μου στη μπέμπα??

Συνήθως πρώτα την ταίζω και μετά πίνω αλλά θα ήθελα να ξέρω αν ένας καφές κάνει κακό στο μωρό:dry:

Είμαι ξύπνια ήδη 2 ώρες και θέλω καφεεε

Να πιω?? Η μπέμπα κοιμάται δεν την ξυπνάω για γάλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kale pies kafe tha peseis panw se kanenan tixo apo thn nusta!!!!:laugh: :laugh: :laugh: egw pinw 2 thn hmera enan to prwi kai an thelw to apogeuma ena akoma elafri galiko ......den mporw xoris kafe mono 3 mhnes anteksa sthn arxh ths egumosinhs kai ayto mono kai mono giati me anagouliaze .pan metron ariston ola epitreponte alla oxi uperboles .a! kai o espreso einai kalhteros apo ton nes pou pinw egw ....alla egw mono nes thelw na ksipnisw tipota alo :laugh: :laugh: :laugh: :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aφροδίτη ευχαριστώ!

Ήδη τον ήπιαB)

Τώρα ξύπνησε το ζουζούνι (πριν 10 λεπτά) από χτές στις 12 μισή!! χεχε!! μωρε τι καλά κοριτσάκια έχω εγώ!!:P Μ'αγαπάει πολυ ο Θεούλης!!!

Κορίτσια???? Ζηλεύετε????B) B) B) χιχιιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι!!!απ οτι ξερω οι οι σουπες και γενικως να πινεις πολλα υγρα!!χυμοι κ.τ.λ..επισης υπαρχει και τσαι θηλασμου..εγω εχω παρει της weleda.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξερω για σουπες και μαλιστα καλο ειναι να της τρωμε και το διαστημα της κυησης οπως επισης και η μπυρα που λενε τα κοριτσια η νυφη μου καθε μεσημερι επεινε ενα ποτηρακι αγοραζε τη πιο ελαφρια και κοριτσια δεν σταματαγε το γαλα θηλασε εως εναμιση ετων τον ανιψιο μου .Δεν ξερω αλλα lala συ που εισαι ενημερωμενη τα οσπρια γενικοτερα στη διαρκεια του θηλασμου δεν πρεπει να αποφευγονται; το ρωταω γιατι καποια κοπελα ανφερε τα μαυροματικα φασόλια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττώματα του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...