Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ Η' ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ & ΑΝΩ.


Recommended Posts

ΑΣ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ!! ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΦΤΑΙΓΕ ΟΣΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ? ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ?

ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ....ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΤΟ ΑΝΧΟΣ...ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ....

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΙΣΗ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΛΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΗΡΕ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΓΚΥΟΣ.... ΑΣ ΑΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΛΟΙΠΟΝ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΓΧΟΣ....ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ....ΑΝ Κ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗ 2Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ. ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΧΩΣΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

είμαι καινούργια στην παρέα σας. Το όνομά μου είναι Αργυρώ και είμαι λίγο πριν τα 41.Με τον άντρα μου είχαμε ελεύθερες επαφές περίπου 20 μήνες χωρίς αποτέλεσμα (παντρεύτηκα στα 37). Πίστευα ότι λόγω ηλικίας μάλλον δεν θα έρθει ποτέ ένα παιδί.Φαντάζεστε την έκπληξή μου όταν είδα το θετικό τεστ. Ο γιόκας μου είναι σήμερα 21 μηνών και η κόρη μου μόλις 2,5 μηνών.Αγχος δε μπορώ να πώ ότι είχα, μάλλον στεναχώρια ότι ήταν πιά πολύ αργά για μένα χωρίς όμως να ψαχτώ για το αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Ασχετο, πως θα βάλω τικεράκια για τα παιδάκια μου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρα μου καλησπερα!Εγω δεν εχω κλεισει χρονο αλλα κοντευω!Συγνωμη που γραφω αλλα ηθελα να πω κατι!

Πιστευω οτι ναι φταει το αγχος αλλα σε περιπτωσεις που ολα τα αλλα ειναι καλα!Νομιζω οτι περιμενεις αρκετα για να κανεις εξετασεις.Γιατι το τρεναρεις?Δεν σκεφτεσαι το χρονο που θα μπορουσε περναει αδικα?Εγω εχω θεμα με τον θυρεοειδη αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι που δεν φερνει στην ζωη μου το παιδακι μου....ξεκιναω εξετασεις και γω και ο αντρας μου...να ξερω τουλαχιστον οτι ολα ειναι καλα και μετα θα χαλαρωσω και θα περιμενω....αυτο το αγνωστο για το τι μπορει να συμβαινει εμενα προσωπικα με σκοτωνει και με αγχωνει ακομα πιο πολυ και καθε μηνα ακομα πιο πολυ!!!!!

Θελω να ξερω και κατι αλλο να συμβαινει να το λυσω....γιατι να καθομαι και να περιμενω και να στενοχωριεμαι ετσι καθε μηνα δεν το αντεχω αλλο!

Με το καλο ολες να αγκαλιασουν το θαυματακι τους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ Ο ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ, ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ , ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΧΟΣ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ Η ΕΚΠΛΗΞΗ?? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ?? ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΧΩΤΙΚΟ. ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ. ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΑΝΤΕΧΟΥΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δήμητρα ένας χρόνος προσπαθειών άκαρπων φυσικά είναι αρκετός για να προχωρήσετε σε εξετάσεις έτσι ώστε αν υπαρχει κάτι,που το απέυχομαι βέβαια,να μπορείτε να το διορθώσετε.Μακάρι να μην χρειαστεί και να μείνεις ή να είσαι ήδη εγκυούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές από εσάς ξέρετε ότι προσπαθούσαμε 8 χρόνια για παιδάκι!

Άλλαζα γιατρούς και όλοι μου έλεγαν ότι όλα καλά φαίνονται από τον υπέρηχο.

Λυπάμαι που θα το πω ωμά αλλά παραμυθιαζόμαστε γιατί συνήθως δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς έχουν τα πράγματα.

Όσο σύγχρονοι κιαν είναι κάποιοι υπέρηχοι ΔΕΝ δείχνουν όλα τα πιθανά προβλήματα που υπάρχουν.

ΜΟΝΟ με μια λαπαροσκόπηση μπορεί να δει ο γιατρός τι ακριβώς συμβαίνει..

Χρειαστηκαν να περάσουν 8 χρόνια μέχρι να φτάσω επιτέλους στον γιατρό που μου το είπε. Ευτυχώς που έκανα την λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση(ταυτόχρονα γίνονται) και μου διόρθωσε ότι είχα.

Δεν μπορούσα να μείνω έγκυος γιατί είχα: πολύποδες κρυμμένους, κύστες, ενδομητρίωση, σάλπιγγες φραγμένες και όλα τα γυναικολογικά μου όργανα πλακωμένα μεταξύ τους και μπερδεμένα. Ε πώς να έμενα έγκυος έτσι;

Ευτυχώς μου τα διόρθωσε ΟΛΑ και στην 2η προσπάθεια έμεινα έγκυος φυσιολογικά!

Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι το μέγιστο διάστημα που αφήνουμε μια γυναίκα να περιμένει πριν την λαπαροσκόπηση είναι 2 χρόνια. Όχι παραπάνω. Εμένα με άφησαν 8 κάποιοι άσχετοι!

Ψάξτε το λίγο παραπάνω. Όλα μπορούν να διορθωθούν. Μακάρι να πήγαινα πιο μπροστά σε αυτόν τον γιατρό. Τώρα θα είχα ήδη παιδάκια από πιο νωρίς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα κλείσουμε 2 χρονια σε λίγο, εχω πολυκυστικές και παίρνω χάπια.

Θα δώσω λίγο ακόμα ενα περιθώριο για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις.

Μόλις κλείσω 5 μήνες με τα χάπια και δεν δω αποτέλεσμα θα ψαχτουμε για άλλα. Θέλω να είμαι αισιόδοξη αν κ εχω αγχος αρκετά :dry:

ΦΡΟΥΚΤΗΝΟΣκάνε κλικ επάνω σε ενα άλλο και θα σε παραπέμψει σε μια σελίδα που θα φτιάξεις το δικό σου. Από εκει αντιγράφεις τη διεύθυνση στο προφίλ σου και εμφανίζεται κάθε φορά. Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia mou!!!

Emeis prospa8ame ena xrono k kati alla egw san anipomoni :) to 4a3a prin 5 mines peripou k vrika san prwti fasi 2 kistes i mia mesa stin alli kollimenes panw stin wo8iki mou,meta vrikame 3 ormones panw apo to fisiologiko orio (prolaktini,FSH,LH)k ekana 2mini 8erapeia me polla xapia,meta vrikame salpigga kleisti K lepto endomitrio...twra eutixws eime mia xara k sto 3 mina eleu8erwn epafwn meta pou dior8wsame ola ta provlimata alla tipota...simera 8a valw tin prwti mou enesoula gia na kanw perissotera waria k ipologizw 3-4 tou Oktwvri na kanoume tin topo8etisi (spermategxisi)...oloi mou elegan pws arxisa na to 4axnw nwris alla stin teliki mou vgike se kalo me ola auta pou vrika...Auta apo mena :)....Dinami k kouragio se oles pou prospa8ame k gi'autes pou idi kioforoun oti kalitero :)

Polla filia

xxxx :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμεις προσπαθουσαμε 9 μηνες και επιτελους ο αντρας μου με ακουσε και πηγαμε για εξετασεις.ε λοιπον ειχα δικιο που ανησυχουσα.το σπερμοδιαγραμμα ηταν πολυ απογοητευτικο.τωρα λοιπον πηραμε αποφαση να κινηθουμε αλλιως.απευθυνθηκαμε σε κεντρο γονιμοποιησης,μην αφηνετε το χρονο να περναει.καντε ολες τις εξετασεις που χρειαζονται ωστε να ξερετε τι σας γινεται.το αγχος σαφως και επηρρεαζει αλλα ισως να υπαρχει και κατι που δε το εχετε ψαξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna k έγραψε:

κοριτσια εμεις προσπαθουσαμε 9 μηνες και επιτελους ο αντρας μου με ακουσε και πηγαμε για εξετασεις.ε λοιπον ειχα δικιο που ανησυχουσα.το σπερμοδιαγραμμα ηταν πολυ απογοητευτικο.τωρα λοιπον πηραμε αποφαση να κινηθουμε αλλιως.απευθυνθηκαμε σε κεντρο γονιμοποιησης,μην αφηνετε το χρονο να περναει.καντε ολες τις εξετασεις που χρειαζονται ωστε να ξερετε τι σας γινεται.το αγχος σαφως και επηρρεαζει αλλα ισως να υπαρχει και κατι που δε το εχετε ψαξει.

Άννα καλημέρα, σε ουρολόγο-ανδρολόγο απευθυνθηκατε; Αυτός είναι ο πρώτος γιατρός που πρέπει να δείτε. Το κέντρο γονιμοποίησης, αν και μπορεί να μπορέσεις με εξωσωματική να γίνεις μανουλα, δεν θα βοηθήσει τον άντρα σου να λύσει το πρόβλημά του. Άλλωστε αν ο σύντροφό σου έχει πιθανότητες να διορθώσει το σπέρμα του, ίσως να μην ταλαιπωρηθείτε με υποβοηθούμενες τεχνικές και να κάνετε φυσιολογικά παιδάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys μολις ειδαμε οτι μετα απο 9 μηνες προσπαθειας δε γινοταν τιποτα,πηγα και εκανα ενα προγεννητικο.η γυναικολογος μου ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα.μετα πηγε ο αντρας μου σε ουρολογο και του εκανε υπερηχο κ τον εστειλε για σπερμοδιαγραμμα.δυστυχως τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα.2.000.000 σπερματοζωαρια και πολυ χαμηλη κινητικοτητα.πηγαμε σε 3 διαφορετικους ουρολογους και το μονο που μας εδιναν ηταν ενα φαρμακο που λεγεται παντοβαν ερχεται λεει απο αυστρια μεσω γερμανιας και δεν υπαρχει πουθενα εδω στην ελλαδα.εχω γνωστους στην αυστρια και στη σουηδια που τους ρωτησα και μου ειπαν οτι το φαρμακο αυτο εχει απαγορευτει.δε θελαμε λοιπον να ρισκαρουμε να παρουμε αγωγη που εχει παρενεργειες.ετσι απευθυνθηκαμε σε κεντρο υποβοηθουμενης γονιμοποιησης και ξεκιναμε τον αλλο μηνα.συμφωνω οτι πρεπει να μην αγχωνομαστε αλλα οσο περνα ο καιρος και οταν βλεπεις τη περιοδο σου να ερχεται ειναι φυσιολογικο να στρεσσαρεσαι.παντως κανενας ουρολογος δε λεει οτι μπορει το σπερμα να διορθωθει σε τοσο μεγαλο βαθμο.ολοι λενε ισως ,μπορει,θα δουμε.και εγω στα 34 μου φοβαμαι πως οταν και αν διορθωθει ισως να εχω εγω προβληματα.το γοργον και χαρην εχει πιστευω και ο θεος βοηθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες!!!! εμεις προσπαθουμε εναμιση χρονο περιπου...ελεθευρες επαφες και προσπαθω να βρισκω και τις γονιμες μερες για να γινει εντατικοτερη η προσπαθεια!! χιχιιχ πριν το καλοκαιρι ομως μου βρηκε ο γιατρουλης μου κυστουλες στη δεξια μερια. και δεν εχω ωορηξια καθε μηνα.... γιαυτο και μεγαλωσε απο κυκλος μου(απο 28-30 ημερων πηγε 40...).. εκανα σε πρωτη φαση καποια πραγματακια που μου ειπε οτι θα με βοηθησουν(εχασα βαρος,περπαταω καθε μερα για μια ωρα συνεχομενα τουλαχιστον).. εκανα και καποιεες ορμονολογικες και θα του τις παω την επομενη εβδομαδα. λογικα μου ειπε θα αρχισουμε Glucophase. μου ειπε οτι βοηθαει ΠΑΡΑ πολυ!! παντως με το χασιμο βαρους ηδη ειδα μια μικρη προοδο! επανηλθε ο κυκλος μου στις 30 μερες!!!! και δεν με πονανε τοσο πολυ οι κυστουλες. ξερει καμια για τη θεραπεια με τα glycophase?????? ποτε φευγουν οι κυστουλες κτλ..??? παντως κοριτσια οντως δεν θελει αγχος η κατασταση!!!!!!! εγω τον χειμωνα ειχα γινει τρελη!!!!!! τον μαιο ειχα μια μεγαλη καθυστερηση(9 ημερων) και εκανα χοριακη και μολις μου ειπαν οτι δεν ειμαι εγκυος...αδιαθετησα!!!! μου εγινε μαθημα πραγματικα!!!!! και ολο το καλοκαιρι χαλαρωσα!!! καναμε αγκαλιτσες χωρις να με νοιαζει ουτε αν θα ολοκληρωσει μεσα μου, δεν ηξερα καν σε ποια μερα του κυκλου μου βρισκομαι!!!!!! ειχα χασει τις μερες!!!! περιμενα την περιοδο του σεπτεμβριου για να δω που βρισκομαι!!!!!! δεν ηξερα ουτε αν ειχα καθυστερηση ουτε τιποτα!!!!!! απλα ευχαριστιομασταν την καθε στιγμη χωρις να μας νοιαζει τιποτα! και πραγματικα νοιωθβ αλλος ανθρωπος!!!! φυσικα τωρα συνεχιζεται η προσπαθειαβ αλλα χωρις αγχος και να κοιταω τις μερες κτλ.... ακομα και ο γιατρος ειπε οτι θα με βοηθησει αυτο!!!! παντως για τις εξετασεις μην το αργουμε κοριτσια!!!!!! δεν θα σας αγχωσει!!!!! μια εβδομαδα που διαρκουν περιπου οι διαδικασια του να πας στο εργαστηριο να κανεις εξεταασεις και να παρεις αποτελεσμα να το πας στο γιατρο ειναι!!!! και μετα θα ξερετε ακριβως τι γινεται!!!!!!!! καλη μας επιτυχια !!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna k έγραψε:

esys μολις ειδαμε οτι μετα απο 9 μηνες προσπαθειας δε γινοταν τιποτα,πηγα και εκανα ενα προγεννητικο.η γυναικολογος μου ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα.μετα πηγε ο αντρας μου σε ουρολογο και του εκανε υπερηχο κ τον εστειλε για σπερμοδιαγραμμα.δυστυχως τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα.2.000.000 σπερματοζωαρια και πολυ χαμηλη κινητικοτητα.πηγαμε σε 3 διαφορετικους ουρολογους και το μονο που μας εδιναν ηταν ενα φαρμακο που λεγεται παντοβαν ερχεται λεει απο αυστρια μεσω γερμανιας και δεν υπαρχει πουθενα εδω στην ελλαδα.εχω γνωστους στην αυστρια και στη σουηδια που τους ρωτησα και μου ειπαν οτι το φαρμακο αυτο εχει απαγορευτει.δε θελαμε λοιπον να ρισκαρουμε να παρουμε αγωγη που εχει παρενεργειες.ετσι απευθυνθηκαμε σε κεντρο υποβοηθουμενης γονιμοποιησης και ξεκιναμε τον αλλο μηνα.συμφωνω οτι πρεπει να μην αγχωνομαστε αλλα οσο περνα ο καιρος και οταν βλεπεις τη περιοδο σου να ερχεται ειναι φυσιολογικο να στρεσσαρεσαι.παντως κανενας ουρολογος δε λεει οτι μπορει το σπερμα να διορθωθει σε τοσο μεγαλο βαθμο.ολοι λενε ισως ,μπορει,θα δουμε.και εγω στα 34 μου φοβαμαι πως οταν και αν διορθωθει ισως να εχω εγω προβληματα.το γοργον και χαρην εχει πιστευω και ο θεος βοηθος

Το παντοβαν το έχω ακούσει από πολλές κοπέλες στο site κι αναριωτιώμουν γιατί δεν μας το έδωσε κι εμάς αυτό το φάρμακο και να τώρα μου λύνεις την απορία μου. Έχεις δίκιο ότι κανείς γιατρός δεν εγγυάται ότι θα έχει θεαματικά αποτελέσματα η θεραπεία. Εμείς έχουμε το πρόβλημα της κυρσοκύλης και στους δύο όρχεις (τζακ ποτ δηλαδή όπως συνηθίζω να λέω) και ο γιατρός μας είπε ότι ακόμη κι αν μπούμε στη διαδικασία να εγχειριστεί ο σύντροφός μου και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση. Πάντως 34 ετών δεν θεωρείσαι μεγάλη. Τι να πούμε όσες περασαμε τα 38. Και για να ηρεμήσουμε λίγο παραπάνω να πω ότι γνωρίζω περίπτωση γυναίκας που αυτή την περίοδο είναι έγκυος από εξωσωματική και η ηλικία της είναι 49 ετών παρακαλώ! Επομένως υπάρχει πάντα ελπίδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys εμείς πάντως που ειχε κιρσοκοίλη μόνο στη μία πλευρά αλλά με χάλια σπέρμα πριν την εγχείρηση, είδαμε σημαντική βελτίωση μετά την εγχείριση μετά από 6 μηνες και μετά από 4 χρόνια που διορθώθηκα κι εγώ έμεινα έγκυος φυσιολογικά.

Γιατί να μη γίνει εγχείρηση; Εγώ πιστεύω ότι όλα πρέπει να τα προσπαθούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΧΘΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΒΛΕΠΕΤΕ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ ΠΟΥ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ. ΕΚΑΝΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΧΑΜΗΛΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7 ΕΤΩΝ (ΒΛΕΠΕΤΕ Η 'ΚΑΛΗ' ΜΟΥ ΠΕΘΕΡΑ ΕΧΟΝΤΑΣ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΛΑ). ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΣΟΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΕΩΡΕΙ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΡΩΤΟΥΣ ΑΠ' ΟΛΟΥΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΜΕΝΟΥΝ ΜΑΚΡΥΑ (ΕΥΤΥΧΩΣ). ΑΠΛΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΝΤΑΜΕ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΟΥΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys το θεμα του παντοβαν το εψαξα πολυ.ευτυχως μου εκατσε η φαση και εχω φιλους στο εξωτερικο και μπορεσα να βρω πληροφοριες.αλλα με που το μας πε ο γιατρος καταλαβα οτι κατι δε παει καλα.γιατι τον ρωτησα απευθειας πως κ γιατι δε κυκλοφορει εδω και μου τα μασαγε.οτι και καλα το φαρμακο δε κυκλοφορει γιατι ειναι της bayer και επειδη ειχε τεραστια ποσοστα επιτυχιας αντεδρασαν τα κεντρα εξωσωματικης που τους εκοβε τη δουλεια και το απεσυραν.μπαρουφες.κοστιζε 700 ευρω η πρωτη φαση και ολα αυτα πειραματικα.αλλα να σου πω.το θεμα ειναι οτι απο οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει περιπτωση μεγαλης βελτιωσης του σπερματος.η το χεις η δε το χεις.μονο η περιπτωση χειρουργειου της κιρσοκηλης μπορει να βελτιωσει τη κατασταση με τη προυποθεση οτι υπαρχει προβλημα φυσικα.αλλα ο αντρας μου δεν εχει.προτιμησαμε λοιπον εκει που να πειραματιζονται επανω μας να ξεκινησουμε την εξωσωματικη.βεβαια η αληθεια ειναι οτι ο γυναικολογος δε μας φωτισε και πολυ.μας εβαλε καναμε εξετασεις,ορμονες,αιματολογικες,υστεροσαλπιγγογραφια εγω,dna o αντρας μου και στις 13 εχουμε ραντεβου να κανονισουμε τα περαιτερω.μας ειχε πει στο 1ο ραντεβου οτι θα προχωρησουμε σε πολλαπλη ωοθηλακιορρηξια το οποιο χτες εμαθα τελικα τι ειναι.τι να πω.δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που θα το τραβηξω πολυ.3-4 φορες και οτι γινει.υπαρχουν κ πολλα παιδακια που δε γεννηθηκαν τυχερα και δεν εχουν τους γονεις τους και αυτο θα ειναι η επομενη επιλογη μου αν δω οτι δεν εχω αποτελεσμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annak μου η πεθερα μου(δεν ειναι βιολογικη μαμαα του αντρουλα μου), εκανε 3 εξωσωματικες και τωρα εχει γεμισει κυστες 39 χρονων νεα γυναικα!!!! και της εχουν ανεβει οι καρκινικοι δεικτες και ηδη εχει κανει 2 χειρουργεια για τις κυστες και αυτες παλι βγενουν ολο και πιο μεγαλες!!!!! και της ειπαν οτι ειναι απο τις εξωσωματικες!!! αχ πολυ τις φοβαμαι ρε γμτ....κανε μια....οχι παραπανω,ξερω και εγωω???? ας μας πουν και αλλα κοριτσια που εχουν εμπειρια... κριμα ειναι να παθεις τιποτα τετοια και εσυ.. συγκινηθηκα που ειπες στο τελος για τα παιδακια...... και εγω τετοιο παιδακι ειμαι!!! ;) που υπηρξα ομως τυχερη και με πηρε η μανουλα μου!!! τια αγαπω πολυ τις μανουλες της καρδιας... θελει να εχεις μια ψυχη....απο εδω μεχρι την αμερικη....!!! και εγω εχω πει οτι αν δεν μπορεσω να κανω παιδακια, θα κανω αυτο που εκανε η μαμα μου. μολις περασαν 5 χρονια γαμου και δεν εκανε παιδακι, πηγε στο γιατρο της ειπε οτι ειναι σχεδον αδυνατο να κανει, και δεν εκανε ουτε εξωσωματικη ουτε τιποτα!!! πηρε εμενα! απο την αλλη ομως ενταξει....οι περισοτερες γυναικες απο εμας θελουμε να ζησουμε την εμπειρια της εγκυμοσυνης και της γεννας... γιαυτο και κανουμε τα παντα για να τα καταφερουμε! ο θεος μαζι μας! μακαρι να μπορεσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να σας πω πως το σκεφτομαι?για να φερεις στο κοσμο ενα παιδι ειδικα στη περιπτωση μας θα πρεπει να ξερεις οτι εισαι ικανη να του προσφερεις ενα περιβαλλον γεματο χαρα και ευτυχια.τι να το κανεις λοιπον να προσπαθεις επ αοριστου με το κινδυνο να αρρωστησεις σωματικα η ψυχικα?μιας γνωστης μου η αδερφη εκανε χρονια προσπαθεια και οταν τελικα τα καταφερε οι γιατροι διεγνωσαν την αρρωστια στο στηθος,και οταν της ειπαν να κανει αμεσα εκτρωση για να γλιτωσει αυτη προτιμησε να το γεννησει και αφου το γεννησε δε τα καταφερε για πολυ καιρο.ρωταει κανενας αυτο το παιδακι τι θα προτιμουσε?τον αντρα της?τους γονεις της?απο τοτε μου τριβελιζει παντα το μυαλο.ναι να κανουμε τα παντα να γινουμε μανουλες,δε το συζητω.αλλα οχι με καθε κοστος.ο καθε ανθρωπος εχει εν προορισμο στη ζωη του να εκπληρωσει.μπορει για μερικες απο μας να μην ειναι γραφτο.οσο και να μας δυσαρεστει κ να μας απογοητευει.αλλα υπαρχουν κ αλλες λυσεις.υπαρχουν παιδακια ορφανα που στη κυριολεξια δεν εχουν στον ηλιο μοιρα.και στο κατω κατω μητερα ειναι αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι,οχι αυτη που το γενναει.ο αντρας μου ειναι παιδι χωρισμενων γονιων κ τον μεγαλωσε η γιαγια του απο μικρη ηλικια.την εχει καλυτερα απο οτι εχω εγω τη μανα μου.λοιπον να το σκεφτεστε παντα και αυτο το ενδεχομενο.πως οποια θελει να γινει μανουλα θα γινει οπως και να χει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΝΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΙΔΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΥΣΤΕΡΑ ΘΑ ΑΝΤΑΜΕΙΦΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΙΣΩΣ ΕΤΥΧΕ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...Η ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΥΧΕΙ ΠΑΛΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Η' ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΦΑΪ ΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ?? ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΡΙΣΚΟ.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.

ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΦΑΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.( ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΟΡΦΑΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.)

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ...ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου και φυσικα πρεπει να εξαντλεις ολα τα περιθωρια.υπαρχουν περιπτωσεις που παλευαν χρονια και μαλιστα οταν πετυχαν με την εξωσωματικη εκαναν και δευτερο εντελως φυσιολογικα.δε το συζητω ο επιμενων νικα.απλα να εχουμε παντα στο μυαλο μας ολες τις εκδοχες ετσι ωστε να αποβαλλουμε το πολυ αγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...