Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα νεύρα μου!!!!!!!


hope_89

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Όπως θα καταλάβατε απο τον τίτλο του ποστ είμαι πάρα πολύ εκνευρισμένη!

Συγκεκριμένα με την μαμά μου που θέλει να ανακατευεται παντού,να ξέρει και να κανονίζει τα πάντα!:angry:

Τον Οκτώβριο βαφτίζουμε το κοριτσάκι μας.

Θα σας τα πω όλα απο την αρχή για να καταλάβετε γιατί είμαι τόσο αγανακτισμένη :(

Λοιπόν...αρχικά το όνομα!

Θα δώσουμε δυο ονόματα στην μπουμπού και κάνενα απο τα δυο δεν είναι της μάνας μου!Παράπονα του τύπου ''πρώτο εγγόνι είναι,δεν θα ακουστώ;''

Ο τόπος της βάφτισης...Θα την κάνουμε σε νησί.Οκ,καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να έρθουν όλοι.Όποιος μπορεί θα έρθει,όποιος δεν μπορεί θα μας δώσει τηλεφωνικά τις ευχές του.Τέλος!:angry: Ούτε με αυτό συμφωνούσε!!!Ήθελε να κάνουμε το μυστήριο στην εκκλησία που είχε βαφτίσει κι εμάς.Πάλι αντιρρήσεις για θέμα που δεν την αφορά.

Το τραπέζι...Θέλαμε να κάνουμε κάτι πολύ οικογενειακό,χωρίς τυμπανοκρουσίες και ορχήστρες!:unsure: Φυσικά και οικονομικά δεν μας συμφέρει κάτι πολύ φανταχτερό και δεν βρίσκω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο.Δεν έχω τάσεις νεοπλουτισμού προς τα παρόν ;)

Η μαμά μου πάλι ήθελε να κάνουμε!Και μας έκανε εκείνη δώρο το τραπεζι :blink: Της εξηγώ πως δεν με ενδιαφέρουν οι αυτοπροβολές και μου λέει πως μια φορά βαφτίζεις τα παιδιά σου :blink: Άντε να συνεννοηθούμε δηλαδή!!!:angry:

Οι καλεσμένοι...Εδώ τσακωθήκαμε για τα καλά!Εγώ ήθελα να καλέσω λίγους και καλούς...Δηλαδή τους πολύ κοντινούς συγγνείς και τους φίλους...Η μαμά μου ήθελε να καλέσει όλο τον κόσμο!!!Άτομα που έχω να τα δω πάνω απο 10ετία!!!:angry: Θείες και θείους που δεν τους ξέρω!Μα τι κάνω σε ένα μάτσο αγνωστους;:dry: Θέλω να το χαρούμε με τα άτομα που αγαπάμε και μας αγαπούν :unsure: Δηλαδή πρέπει να έχουμε 500 άτομα;:ohmy:

Το σημερινό...Με πάιρνει τηλέφωνο το πρωί και μου αραδιάζει μια λίστα καλεσμένων που δεν τους ξέρω καν!!!:huh::angry:

Οκ,καταλαβαίνω πως το κάνει απο την λαχτάρα της για το παιδί,για να δουν όλοι την εγγονή της...Θέλει να το μοιραστεί με πολλούς!

Αλλά εμένα με εκνευρίζουν όλα αυτά!!!Θέλω κάτι ήσυχο.Εμείς,οι αγαπημένοι μας και ο Θεός.

Δεν θέλω να βαφτίζεται το παιδί μου και να μουρμουρίζουν οι κυριούλες και οι θείτσες :angry::angry::angry:

Με έχει βοηθήσει πολύ η μαμά μου στην βάφτιση αλλά επιμένει και θέλει να περνάει το δικό της :angry:

Θα τα ακυρώσω όλα και θα πάω να την κάνω μόνη μου!!!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΟΡΕ.ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

ΜΗΝ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΣΑΙ,ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΚΙ ΕΣΥ ΑΠΛΑ ΕΜΦΑΝΙΣΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΞΕΦΑΝΙΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπελ μου ,όχι.

Δεν θέλουμε να το πούμε ακόμα...:unsure: Να προχωρήσει λίγο η εγκυμοσύνη και αν είναι μετά την αυχενική ή όταν πλεόν δεν θα κρύβετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

THEODOSIADOU έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΟΡΕ.ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

ΜΗΝ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΣΑΙ,ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΚΙ ΕΣΥ ΑΠΛΑ ΕΜΦΑΝΙΣΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΞΕΦΑΝΙΣΟΥ.

Δέσποινα καλή ιδέα...Δεν την είχα σκέφτεί!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΒΑΛΕ ΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙΠΟΤΑ.. ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΧΤΑΡΑ ΤΗΣ ΜΩΡΕ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΤΟΜΟΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ) ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!! ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope μου καλημερα!

διαβαζω τις δημοσιευσεις σου εδω κ παρα πολυ καιρο και ενα πραγμα που εχω καταλαβει για σενα και τον αντρα σου ειναι ποσο ενωμενοι,αφοσιωμενοι και πιστοι στα θελω σας και στις αρχες σας ειστε και οι 2.Καταλαβαινω επισης ποσο σημαντικη θα ειναι η μερα της βαπτισης για την οικογενεια σας και πως εσυ συγκριτκα με τη μαμα σου εχετε πλασει μια εντελως διαφορετικη εικονα για αυτην στο μυαλο σας.Προερχομαι απο μια εξαιρετικα σντηρητικη και παραδοσιακη οικογενεια - οπως κ ο αντρας μου και οταν διοργανωναμαι το γαμο μας το ενιωσα στ πετσι μου πως ειναι αλλα να φανταζεσαι και αλλα να κανεις...εγω στη θεση - καθως εχω δυστυχως μαθει να υποχωρω παντα και να μη προβαλλω τα θελω μου φοβαμαι οτι θα εκανα το χατηρι των γονιων.εσυ ομως, εχειςμια εντελως διαφορετικη προσωπικοτητα, εχεις αποδειξει οτι επιμενεις σε αυτο που επιθυμεις για την οικογενεια σου και τον εαυτο σου και καλα θα κανουν και οι υπολοιποι να το δεχτουν .Ευχομαι ολα να πανε τελικα οπως επιθυμεις! για την ωρα προσπαθησε να εισαι ηρεμη για τη μπεμπουλα σου και το νεο μωρακι, και ισως με μια δευτερη συζητηση η μανουλα σου να αναθεωρησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρέ Βασούλα ξέρω πως τα κάνει απο την χαρά της αλλά δεν το αντέχω!:(

Αλίκη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Για να καταλάβετε...Χτες μου έλεγε να μην βάλω πολύ ψηλό τακούνι γιατι το ξωκκλήσι είναι πάνω σε βράχο και είναι και παραλία.Λες και εγώ δεν ξέρω που είναι!!!Νομίζει πως είμαι χαζή και σκοπευω να παω με το 12 ποντο στους βράχους!!!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασούλα ο Στέλιος δεν θέλει να τσακωθεί...Βλέπω πως δεν συμφωνεί με τις ιδέες της μάνας μου αλλά δεν λέει τίποτα.Μου λέει να την αφήσουμε,προσπαθεί να βοηθήσει και έχει στεναχωρηθεί επειδή δεν μένουμε Ελλάδα,δεν έχει χορτάσει την μικρή κτλ...Προσπαθεί να ηρεμήσει εμένα βασικά (:P )

Αλλά βλέπω πως ούτε εκείνος θέλει ''μεγαλεία'':unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέλλυ μου καλή σου μέρα!

Καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεσαι αλλά επίσης καταλαβαίνω και τη μαμά σου. Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως ο τσακωμός είναι η χειρότερη αντιμετώπιση. Προσπάθησε να της εξηγήσεις με ωραίο τρόπο πως οι απόψεις σου δεν είναι μόνο δικές σου αλλά και του μπαμπά του παιδιού και δεν μπορείς να του επιβάλεις να κάνει στη βάπτιση της κόρης του αυτά που θέλει η πεθερά του. Και στην τελική βρείτε μία συμβιβαστική λύση που να πλησιάζει περισσότερο στα δικά σας θέλω. Άκου τις απόψεις της, πες της ότι θα τις συζητήσεις με τον σύντροφό σου και στο τέλος της ανακοινώνετε την κοινή σας απόφαση η οποία ας περιλαμβάνει και κάτι μικρό από τα δικά της θέλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΟΥΛΑ1988 έγραψε:

ΧΑΧΑ ΕΧΤΕ ΠΛΑΚΑ.. :P ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΣΟ ΔΕΝ ΤΙΣ ΜΙΛΑΣ ΤΟΣΟ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΠΛΕΟΝ..

Βλέπω πως όσο δεν της μιλαω τόσο περισσότερο ανακατευεται :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Νέλλυ μου καλή σου μέρα!

Καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεσαι αλλά επίσης καταλαβαίνω και τη μαμά σου. Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως ο τσακωμός είναι η χειρότερη αντιμετώπιση. Προσπάθησε να της εξηγήσεις με ωραίο τρόπο πως οι απόψεις σου δεν είναι μόνο δικές σου αλλά και του μπαμπά του παιδιού και δεν μπορείς να του επιβάλεις να κάνει στη βάπτιση της κόρης του αυτά που θέλει η πεθερά του. Και στην τελική βρείτε μία συμβιβαστική λύση που να πλησιάζει περισσότερο στα δικά σας θέλω. Άκου τις απόψεις της, πες της ότι θα τις συζητήσεις με τον σύντροφό σου και στο τέλος της ανακοινώνετε την κοινή σας απόφαση η οποία ας περιλαμβάνει και κάτι μικρό από τα δικά της θέλω.

Μαρούλι ,όταν της μιλάω για συμβιβασμό κάνει πως δεν με ακούει :huh: Συνεχίζει αυτό που λέει και δεν με ακούει :dry:

Πραγματικά,έχω απελπιστεί :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΕΑΝ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ.. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ.. :) FILAKIA!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασούλα θέλω να την ψυχολογίσω πρώτα...Να δω πως περίπου θα το πάρει.Γιατι δεν θα αντέξω γκρίνια ή απίστευτη υπερπροστατευτικότητα τώρα που θα πάω...:unsure: Είναι γενικά υπερβολική :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hope μου καλημέρα και από εμένα. Θέλω να σου πω ότι όλοι λίγο πολύ τα έχουμε περάσει αυτά. Και εγώ προέρχομαι από μία οικογένεια με νησιώτικες παραδόσεις και έζησα στιγμές απείρου κάλους κατά την διάρκεια της οργάνωσης του γάμου μου. Καταρχήν εγώ δεν ήθελα να παντρευτώ καν αλλά να συζήσουμε και ίσως κάποια στιγμή ένα πολιτικό γάμο προκειμένου να πάρουμε και ένα σπιτάκι. Ούτε κουβέντα η γονείς μου. Μετά ήθελα κλειστό γάμο με λίγους και καλούς φίλους και όχι παρέλαση όλου του νησιού όπου τους μισούς δεν τους θυμώμουν καν ότι υπάρχουν. Πάλι έγινε το δικό τους. Πήγα όλο νεύρα στην εκκλησία και ήθελα να φύγω του σκοτωμού. Θα σου πω και κάτι όμως. Τώρα μετά από τόσα χρόνια το σκέφτομαι και χαμογελάω γλυκά. Η αλήθεια είναι ότι τους μισούς δεν τους ήξερα αλλά τους ήξεραν οι γονείς μου. Και ήθελαν να μοιραστούν και την χαρά τους μαζί τους. Τελικά όλες αυτές οι κοινωνικές εκδηλώσει γίνονται για τους γονείς μας και όχι τόσο πολύ για μας. Θέλουν να λάμπουν δίπλα μας και να λένε: Δείτε μας παντρεύουμε το αστέρι μας, βαφτίζουμε το εγγόνι μας..... είμαστε ευτυχισμένοι! Παρά τους καβγάδες μας εκείνη την εποχή, δεν το μετανιώνω που τους έκανα την χάρη. Σήμερα δεν ζει ο μπαμπάς μου και δεν θα είναι στην βάφτιση του μωρού μας. Αλλά βλέπω το βίντεο από τον γάμο μας και νιώθω την χαρά του.

Να σου πω ότι βέβαια την επόμενη του γάμου πήραμε 10-20 καλούς φίλους και πήγαμε για σφηνάκια και κάναμε το γλέντι έτσι όπως το θέλαμε εγώ και ο άντρας μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι καλημερα,

διαβαζοντας σε με εχει πιασει εμενα αγχος με ολα αυτα,ποσο μαλλον εσενα!!

σιγουρα η μητερα σου το κανει απο χαρα και απο αγαπη,αλλα αν σεβεται τις επιθυμιες σας και σας εχει εμπιστοσυνη,θα επρεπε να βαλει ενα φρενο στα θελω της και να κοιταξει τα θελω τα δικα σας..

στο κατω-κατω βαφτισια ειναι,δεν ειναι και γαμος!!

και παλι αναρωτιεμαι:αφου θα γινει σε νησι,ειναι τοσο σιγουρο πως ολοι αυτοι θα μπορεσουν να ερθουν;

συμφωνω με την ιδεα της THEODOSIADOU για την επομενη ημερα,της το προτεινες;

για το θεμα του ονοματος και μονο,θα ημουν ανενδοτη hope..ειναι θεμα καθαρα των γονιων..εχω δει περιπτωσεις που εχουν γινει ομηρικοι καβγαδες για το ονομα,αλλα χαρηκα τους γονεις που καθετοι προχωρησαν στο ονομα που ηθελαν..

κραταω αυτο που εγραψες:οσο δε της μιλαω τοσο περισσοτερο ανακατευεται και θα ελεγα: μιλησε της καθαρα και ειλικρινα για αυτα που θελεις,με ηρεμια κι αποφασιστικοτητα..

hope εισαι κι εσυ μητερα πια,μπορει ενδομυχα να το "ξεχναει"!! καταλαβαινεις πώς το εννοω!!

ψυχραιμια κοριτσακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανεζούλα ούτε εμείς είμαστε παντρεμένοι.Η μαμά μου δεν συμφωνεί,όχι τόσο για το τι θα πει ο κόσμος(δεν την ενδιαφέρουν αυτά) αλλά γιατι θέλει να με δει νυφούλα :)

Καταλαβαίνω οτι το κάνει απο την χαρά της αλλά με πνίγει...:(

Δεν ξέρω..ίσως και εγώ σε μια δεκαετία να το θυμάμαι και να χαμογελάω.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα,ναι,δεν έχει συνειδητοποιήσει οτι είμαι και εγώ πλέον μαμά!Μα μου το λέει κιόλας πως ακόμα είμαι μικρή και την χρειάζομαι ;) Μετά τα 60 θα είμαι ανεξάρτητη B) Χαχαχα.

Το θέμα του ονόματος δεν το διαπραγματευομαι ούτε εγώ...:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nελλη μου ευτυχως που ειναι η μαμα σου κι οχι η πεθερα σου κι ετσι μπορεις να πεις μια κουβεντα παραπανω!;)

ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ!!!!!στο γαμο αντε να τους αφησεις να κανουν κι αυτοι το κομματι τους αλλα στη βαφτιση ΟΧΙ!

Κι εγω ασκησα βετο και για το ονομα και για το μερος και για τους καλεσμενους!!και δεν ειχα και τον αντρα μου συμμαχο σε πολλα..(ακομη του το κραταω..:angry: )Εδωσα τελεσιδικο και δεν αφησα περιθωρια για περαιτερω συζητησεις και σ'οποιον αρεσει!;)

Σκυλα εεεεε;;;;:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope,καταρχην δεν ειχα καταλαβει πως δεν ειστε παντρεμενοι..αν και δεν εχει καμια μα καμια σημασια,ουτε κι εγω ειμαι και δε ξερω κιολας αν θελω να το κανω!

και μονο που εισαι στα ξενα,μικρη με ενα παιδακι και ενα αλλο που ερχεται,αγαπημενοι με τον ανθρωπο σου,με αρχες και με το δικο σας ηθος,ολα αυτα και αλλα περισσοτερα ειναι ενδεικτικα του ποσο ωριμη,κατασταλαγμενη και δυνατη κοπελα εισαι!!τα βλεπει αυτα η μαμα σου και τα καταλαβαινει,να το ξερεις!!αλλα δε θελει να αποποιηθει τον ρολο της!! ειναι μανα κι εκεινη και θελει να ειναι την παρουσια της..

βεβαια μεχρι ενος σημειου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια χαχα...Καλά έκανες!:kiss:

Μαρίνα μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια...Μώρε τα ξέρει αλλά τώρα μου κρατάει και λίγο μούτρα επειδή φύγαμε :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...