Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπορ, γιατί όχι;


vasiliki81

Recommended Posts

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ - ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΠΟΡ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΠΠΑΣΙΑ:woohoo: :woohoo: !

ΚΑΤΑΛΆΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ Ε?;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ - ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΠΟΡ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΠΠΑΣΙΑ:woohoo: :woohoo: !

ΚΑΤΑΛΆΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ Ε?;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ - ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΠΟΡ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΠΠΑΣΙΑ:woohoo: :woohoo: !

ΚΑΤΑΛΆΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ Ε?;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ - ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΠΟΡ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΠΠΑΣΙΑ:woohoo: :woohoo: !

ΚΑΤΑΛΆΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ Ε?;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki καλό είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου!

ο δικός μου δε με αφήνει να κάνω τίποτε άλλο, παρά μόνο περπάτημα και κολύμπι. μου είπε κατηγορηματικά να σταματήσω το ποδήλατο (κανονικό, όχι στατικό) και τις ασκήσεις κοιλιακών-ραχιαίων που έκανα πριν μείνω έγκυος.

δεν ξέρω για το μπαλέτο, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιες ασκήσεις, όπως π.χ. βαθιά καθίσματα, επικύψεις, στριφογυρίσματα, πετάγματα (sorry, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έκανα μαθήματα και δε θυμάμαι την ορολογία), δε θα κάνουν καλό στο μωρό... χώρια που, αν κρίνω από τον εαυτό μου, με την κοιλιά είναι πολύ πιο δύσκολο να κρατήσεις την ισορροπία σου όπως πριν. ρώτα το γιατρό σου να είσαι σίγουρη!

φιλιά πολλά :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki καλό είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου!

ο δικός μου δε με αφήνει να κάνω τίποτε άλλο, παρά μόνο περπάτημα και κολύμπι. μου είπε κατηγορηματικά να σταματήσω το ποδήλατο (κανονικό, όχι στατικό) και τις ασκήσεις κοιλιακών-ραχιαίων που έκανα πριν μείνω έγκυος.

δεν ξέρω για το μπαλέτο, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιες ασκήσεις, όπως π.χ. βαθιά καθίσματα, επικύψεις, στριφογυρίσματα, πετάγματα (sorry, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έκανα μαθήματα και δε θυμάμαι την ορολογία), δε θα κάνουν καλό στο μωρό... χώρια που, αν κρίνω από τον εαυτό μου, με την κοιλιά είναι πολύ πιο δύσκολο να κρατήσεις την ισορροπία σου όπως πριν. ρώτα το γιατρό σου να είσαι σίγουρη!

φιλιά πολλά :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki καλό είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου!

ο δικός μου δε με αφήνει να κάνω τίποτε άλλο, παρά μόνο περπάτημα και κολύμπι. μου είπε κατηγορηματικά να σταματήσω το ποδήλατο (κανονικό, όχι στατικό) και τις ασκήσεις κοιλιακών-ραχιαίων που έκανα πριν μείνω έγκυος.

δεν ξέρω για το μπαλέτο, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιες ασκήσεις, όπως π.χ. βαθιά καθίσματα, επικύψεις, στριφογυρίσματα, πετάγματα (sorry, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έκανα μαθήματα και δε θυμάμαι την ορολογία), δε θα κάνουν καλό στο μωρό... χώρια που, αν κρίνω από τον εαυτό μου, με την κοιλιά είναι πολύ πιο δύσκολο να κρατήσεις την ισορροπία σου όπως πριν. ρώτα το γιατρό σου να είσαι σίγουρη!

φιλιά πολλά :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki καλό είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου!

ο δικός μου δε με αφήνει να κάνω τίποτε άλλο, παρά μόνο περπάτημα και κολύμπι. μου είπε κατηγορηματικά να σταματήσω το ποδήλατο (κανονικό, όχι στατικό) και τις ασκήσεις κοιλιακών-ραχιαίων που έκανα πριν μείνω έγκυος.

δεν ξέρω για το μπαλέτο, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιες ασκήσεις, όπως π.χ. βαθιά καθίσματα, επικύψεις, στριφογυρίσματα, πετάγματα (sorry, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έκανα μαθήματα και δε θυμάμαι την ορολογία), δε θα κάνουν καλό στο μωρό... χώρια που, αν κρίνω από τον εαυτό μου, με την κοιλιά είναι πολύ πιο δύσκολο να κρατήσεις την ισορροπία σου όπως πριν. ρώτα το γιατρό σου να είσαι σίγουρη!

φιλιά πολλά :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

tika καλησπέρα και καλώς ήρθες στο mammyland!

Από τη δική μου εμπειρία και μόνο, μπορώ να σου πω ότι δεν επιτρέπεται η πισίνα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, διότι αφενός υπάρχει αυξημένος κίνδυνος μολύνσεων (στην εγκυμοσύνη ο οργανισμός είναι πιο ευαίσθητος) και αφετέρου το χλώριο δεν είναι καλό για το έμβρυο. Επειδή μένω μακριά από θάλασσα, ήθελα πολύ να κολυμπάω το καλοκαίρι σε πισίνα, αλλά ο γιατρός ήταν κατηγορήματικός.

Νομίζω όμως ότι το καλύτερο είναι να το συζητήσεις με το δικό σου.

Αυτά από μένα και σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tika καλησπέρα και καλώς ήρθες στο mammyland!

Από τη δική μου εμπειρία και μόνο, μπορώ να σου πω ότι δεν επιτρέπεται η πισίνα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, διότι αφενός υπάρχει αυξημένος κίνδυνος μολύνσεων (στην εγκυμοσύνη ο οργανισμός είναι πιο ευαίσθητος) και αφετέρου το χλώριο δεν είναι καλό για το έμβρυο. Επειδή μένω μακριά από θάλασσα, ήθελα πολύ να κολυμπάω το καλοκαίρι σε πισίνα, αλλά ο γιατρός ήταν κατηγορήματικός.

Νομίζω όμως ότι το καλύτερο είναι να το συζητήσεις με το δικό σου.

Αυτά από μένα και σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tika καλησπέρα και καλώς ήρθες στο mammyland!

Από τη δική μου εμπειρία και μόνο, μπορώ να σου πω ότι δεν επιτρέπεται η πισίνα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, διότι αφενός υπάρχει αυξημένος κίνδυνος μολύνσεων (στην εγκυμοσύνη ο οργανισμός είναι πιο ευαίσθητος) και αφετέρου το χλώριο δεν είναι καλό για το έμβρυο. Επειδή μένω μακριά από θάλασσα, ήθελα πολύ να κολυμπάω το καλοκαίρι σε πισίνα, αλλά ο γιατρός ήταν κατηγορήματικός.

Νομίζω όμως ότι το καλύτερο είναι να το συζητήσεις με το δικό σου.

Αυτά από μένα και σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

καλησπερα.επειδη εχω ψαξει λιγο το θεμα της πισινας(κολυμβητηριο συγκεκριμενα),δεν υπαρχει κανενα προβλημα μολυνσης η ευαισθησιας απο το χλωριο εφοσον γινονται οι καταλληλοι ελεγχοι.Εγω για παραδειγμα, εχω εμπιστοσυνη στο κολυμβητηριο της περιοχης μου διοτι γνωριζω για τους ελεγχους που γινονται και ξερω οτι θα ενημερωθω εαν υπαρξει καποιο προβλημα ωστε να μην κολυμπησω αυτο το διαστημα.θελω να πω με αυτο οτι πρεπει και λιγο απο μονη σου να το ψαξεις εφοσον στο επιτρεπει και ο γιατρος ωστε να μην εχεις ενδιασμους.Ειναι πολυ ευεργετικο το κολυμπι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.Προσοχη βεβαια στις θερμοκρασιες και στις ασκησεις μεσα στο νερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα.επειδη εχω ψαξει λιγο το θεμα της πισινας(κολυμβητηριο συγκεκριμενα),δεν υπαρχει κανενα προβλημα μολυνσης η ευαισθησιας απο το χλωριο εφοσον γινονται οι καταλληλοι ελεγχοι.Εγω για παραδειγμα, εχω εμπιστοσυνη στο κολυμβητηριο της περιοχης μου διοτι γνωριζω για τους ελεγχους που γινονται και ξερω οτι θα ενημερωθω εαν υπαρξει καποιο προβλημα ωστε να μην κολυμπησω αυτο το διαστημα.θελω να πω με αυτο οτι πρεπει και λιγο απο μονη σου να το ψαξεις εφοσον στο επιτρεπει και ο γιατρος ωστε να μην εχεις ενδιασμους.Ειναι πολυ ευεργετικο το κολυμπι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.Προσοχη βεβαια στις θερμοκρασιες και στις ασκησεις μεσα στο νερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα.

Εγώ μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα που έμαθα ότι ήμουν έγκυος γυμναζόμουν 5-6 φορές την εβδομάδα για 1 1/2 ώρα (αερόβια άσκηση με τρέξιμο και βάρη) και όταν πήρα το γιατρό μου να του ανακοινώσω τα νέα μου είπε ότι απαγορεύεται το γυμναστήριο μέχρι νεοτέρας... Μήπως ξέρει καμία πότε θα είναι αυτό το ¨νεοτέρας¨ ; Γιατί η γυμναστική για μένα είναι πολύ βασική για την ψυχική μου ευεξία.:dry:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα.

Εγώ μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα που έμαθα ότι ήμουν έγκυος γυμναζόμουν 5-6 φορές την εβδομάδα για 1 1/2 ώρα (αερόβια άσκηση με τρέξιμο και βάρη) και όταν πήρα το γιατρό μου να του ανακοινώσω τα νέα μου είπε ότι απαγορεύεται το γυμναστήριο μέχρι νεοτέρας... Μήπως ξέρει καμία πότε θα είναι αυτό το ¨νεοτέρας¨ ; Γιατί η γυμναστική για μένα είναι πολύ βασική για την ψυχική μου ευεξία.:dry:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια,

Είμαι καινουργια και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται κάτι για το ελλειπτικό. Επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη;Είμαι 37 ετών, στο 5ο μήνα και είναι το πρώτο μου.Περιμένω νέα σας.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Strumfita mou

o dikos mou giatros

mou to apagorevei kai einai kai katigorimatikos

((oso k an epemeina!))......

Podilato, koiliakous, perpatima (dromos-diadromos)

se oli tin egkymosyni... ((eipe))

Twra eimai stin 18 ebvomada...

Rwta kai esy ton diko sou gia sigoura...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν κάποια ειδικά προγράμματα που είναι για εγκυούλες!

Συνήθως είναι γιόγκα και πιλάτες!

Όταν ρώτησα τη γιατρό μου, μου είπε οτι μπορώ να πάω σ' αυτά τα προγράμματα, αλλά μετά τη 12τη βδομάδα!

Επίσης, μου είπε οτι θα έπρεπε να γυμναζόμουν από πριν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!  Λοιπόν είχαμε αυτή τη συζήτηση και στο μάθημα με τις μαίες χθες.. θα πάρουμε εντέλει και μας κατετόπισαν και ως προς το ποια ζώνη είναι πιο ασφαλής για την εγκυμοσύνη και τι να προσέξουμε.. το θεώρησαν σημαντικό όμως για την ασφάλεια μας και του μωρού να πάρουμε οπότε θα πάρουμε..
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!!!  Υποθέτω ήταν καλή η καμπύλη ζαχάρου μου παρότι το φοβόμουν.. περιμένω από Δευτέρα να μιλήσω και με την ενδοκρινολόγο να πάρω το οκ της..!  Είχαμε και μάθημα χθες στο κέντρο με τις ανεξάρτητες μαίες!! Ήταν φοβεροί όλοι τους!! Σκεφτείτε το μάθημα ήταν 6 με 8 και φύγαμε 10(!!).. απάντησαν στην όποια απορία.. μας ανέλυσαν και γραφικά με κούκλες, διάφορα slides κτλ τη διαδικασία του τοκετού κάθε είδους.. πολλές πληροφορίες που αγνοούσα.. και σκεφτείτε θεωρώ τον εαυτό μου και "ψαγμένο"!! 🤦😅😅 Αξίζει σίγουρα να κάνετε ειδικά όσες δεν έχετε κάνει ποτέ.. Και έτσι επειδή ζήλεψα και εγώ χθες από τη @Θέτις Κ. μας, έβαλα το σύζυγο να με τραβήξει φωτογραφία βραδιάτικα..😳🤭😅
    • Ίσως αυτό να συμβαίνει και σε μένα! Δεν ταίριαξα με αυτά τα τεστακια εγώ. Σήμερα είμαι 16η ημέρα και έχω παρά πολλά υγρά, όποτε είμαι σίγουρη πως μέχρι αύριο θα έχω ωορρηξία. Με αυτά τα συμπτώματα παααντα είχα θετικό τεστ και τώρα παραμένει αχνό! Ούτε καν δείχνει πως πλησιάζει σε μια μέρα το θετικό. Θα κάνω ξανά και το απόγευμα και βλέπουμε. Πάντως επαφή θα επιδιώξουμε, γιατί πιστεύω στα συμπτώματα μου.
    • Ναι ναι έχεις δίκιο εγώ δε το διόρθωσα ποτέ 😁...πως τα πάτε εσείς κορίτσι μου??👣
    • Μήπως εννοείς την 7η? Γιατί αν θυμάμαι καλά έχει καμία εβδομάδα που σαραντισατε. Άρα λογικά τώρα είναι 7 εβδομάδες. Ή μπερδεύομαι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...