Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλόχειος κατάθλιψη


Recommended Posts

Κορίτσια μου, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάτι. Δεν πρόκειται, βέβαια, για μένα, αφού δεν έχω παιδιά, πώς να πάθω επιλόχειο κατάθλιψη; :P

Πρόκειται για τη συννυφάδα μου. Η κοπέλα αυτή γέννησε πριν από πέντε μήνες ένα κοριτσάκι. Τώρα είχε πάει ο άντρας μου να τους δει (μένουμε Κύπρο κι αυτοί Μυτιλήνη) και έμεινε σπίτι τους. Μου είπε ότι αυτή σταμάτησε τη δουλειά (δούλευε σερβιτόρα στην ταβέρνα των γονιών της) ή πάει σπάνια, γιατί λέει ότι δεν προλαβαίνει λόγω του παιδιού. Επίσης, το σπίτι της ήταν πάρα πολύ βρώμικο, γιατί λέει, δεν προλαβαίνει λόγω του παιδιού. Π.χ., τα πιάτα τα έπλενε η γιαγιά του άντρα μου που είναι 80 χρονών, γιατί τα έβλεπε που στοιβάζονταν στο νεροχύτη και δεν μπορούσε. Το μπάνιο ήταν τόσο βρώμικο, που ο άντρας μου όταν πήγε να κάνει μπάνιο, μπήκε στη μπανιέρα με τις παντόφλες. Από μαγειρική λίγα πράγματα, και πιο πολύ τηγανιτά ή σουβλάκια απ' το μαγαζί των γονιών της. Με το παιδί ασχολούνταν, αλλά δεν το άλλαζε, επειδή έλεγε ότι σιχαινόταν, και το άλλαζε η πεθερά μου, ενώ μία φορά νομίζω ξέχασε να του αγοράσει κρέμα.]

Τώρα, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς ήταν πριν τη γέννα, γιατί λόγω απόστασης δεν έχουμε πολλές επαφές, ούτε και η πεθερά μου ξέρει για να μας τα κουτσομπολεύει!

Αναρωτιόμουν μήπως έχει πάθει επιλόχειο κατάθλιψη. Εσείς τι λέτε από αυτά που ακούτε (που διαβάζετε για την ακρίβεια);:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Άννα Μαρία!

Έτσι όπως μας τα περιγράφεις θεωρώ πολύ πιθανόν η κοπέλα να έχει επιλόχειο κατάθλιψη.

Εγώ είμαι απο τις τυχερές που αυτή η μορφή κατάθλιψης δεν τους ''χτύπησε την πόρτα''μετά τον τοκετό.Επανήλθα πλήρως μέσα σε ελάχιστες μέρες.

Υπάρχουν μέρες όμως που είμαι κακόκεφη(ευτυχώς όχι πολλές)που νιώθω απογοητευμένη,γενικά έχω περίεργα συναισθήματα για διάφορους λόγους.

Εκείνες τις μέρες δεν έχω όρεξη ούτε να πλύνω πιάτα,ούτε να τρίψω μπανιέρες,ούτε να βγω έξω για οποιονδήποτε λόγο :unsure:

Θεωρώ πως κάτι τέτοιο συμβαίνει στην κοπέλα μόνο που εκείνης διαρκεί εδώ και 5 μήνες :dry: Δεν θα έπρεπε να την παρεξηγείτε γιατι δεν νομίζω να το κάνει απο τεμπελιά ή κάτι παρόμοιο.

Ειδικά τώρα που έχει φιλοξενούμενο θα ντρεπόταν για όλα αυτά.

Βέβαια δεν ξέρω λεπτομέριες για την επιλόχειο κατάθλιψη(πόσο διαρκεί κτλ)

Ελπίζω να το ξεπεράσει σύντομα!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορει να ειναι απλα ενα σταδιο προσαρμογης..επειδη λες πως προσφερονται να την βοηθησουν ..ισως να εχει βολευτει και λιγακι..Σημασια εχει και η γενικοτερη εικονα της αν πχ ασχολειται με το παιδι..και ποσο εχει αλλαξει η συμπεριφορα της σε σχεση με πριν ..τι συναισθηματα σκεψεις εκφραζει για το παιδι..Εχει καταθλιπτικη συμπεριφορα..απομονωνεται ..ξεσπαει σε κλαμματα ..Δεν ειμαι ειδικος βεβαια ουτε εχω προσωπικη εμπειρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ πιθανο,βεβαια δεν μπορουμε να το πουμε σιγουρα γιατι δεν ξερεις πως ηταν πριν την εγκυμοσυνη,νελλακι κ εμενα με επιανε το ιδιο πραγμα με εσενα ,κ πολλες φορες αντιπαθουσα πολυ το Γιωργο,ποτε δεν αισθανθηκα αρνητικα για το μωρο ομως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΠΩΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΤΕΜΠΕΛΙΑ???????ΛΕΩ ΤΩΡΑ...

ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝΕ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ..

Η ΕΠΙΛΟΧΕΙΟΣ ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΕΧΕΙ ΝΕΥΡΑ,ΚΛΑΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ

ΘΕΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ,ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ..ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ

ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ..

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ 3ΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ

ΓΕΝΝΗΣΑ Κ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΟΝΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΟΣΟ ΔΗΛΑΔΗ ΗΤΑΝ ΕΔΩ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ

ΜΑΝΑ ΤΗΣ....) ¨)ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aννα Μαρια μπορει να ειναι καταθλιψη αλλα δε ξερουμε και πως ηταν πριν..Κι εγω περασα τρελη καταθλιψαρα μετα τη γεννα κι ειχα διαφορα.Αντιφατικα συναισθηματα για το μωρο,πολλα νευρα,πολυ κλαμα δεν ειχα ορεξη για τιποτα,μου εφταιγαν ολοι κ ολα,αλλα ποτε δε ξεχασα να παρω κατι για το μωρο ουτε συχαινομουν να το αλλαξω(προς θεου!!)ουτε το σπιτι μου ηταν μες τη βρομα..:unsure:Η ψυχολογια της πως ειναι;κλαιει; φαινεται θλιμενη;εχει ορεξη να βγει εξω κτλ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τεμπελιαση....? χχαχααχαχαχααα

ισως να την εχει πιασει ενας ψιλοπανικος και να μην μπορει να μοιρασει σωστα τον χρονο της!!!

παλι καλα που εχει βοηθεια...κατσε να μεινει τελειως μονη να τα βρει μπαστουνια...αχ κ αλλες κοπελες δεν ειχαν τετοιο θεματακι με το χρονο ? θα τα βρει μωρε μονη της οταν μπει στα βαθια χωρις βοηθειες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα, το επιλόχειος τεμπελιά μου άρεσε!

Δεν ξέρω αν ξεσπά σε κλάματα και τέτοια, δε νομίζω. Ο άντρας μου δε μου είπε κάτι τέτοιο. Με το μωρό ασχολούνταν, μόνο που δεν το άλλαζε, κι όταν το άλλαζε της έβγαιναν τ' άντερα, και μια φορά ξέχασε να του πάρει κρέμα. Πάντως, και έβγαινε κι απ' όλα, όλο εκδρομές πήγαιναν. Η πεθερά όμως δε μένει μαζί τους, μένει Πάτρα, οπότε τώρα περίπου τρεις βδομάδες την είχε για βοήθεια. Καλά, εγώ θα είχα πάθει χοντρή καταθλιψάρα άμα είχα την πεθερά μου στο σπίτι μου, όχι τρεις βδομάδες, τρεις ώρες, αλλά αυτή έχει άριστες σχέσεις. Τώρα δεν ξέρω αν το έκανε για να τους κάνει καλή εντύπωση και να μη χάσει το γαμπρό.

Πάντως αυτή υποτίθεται ότι ήταν έγκυος τεσσάρων μηνών πέρσι το Σεπτέμβριο, και γέννησε 31 Μαρτίου!!!!! Ούτε ελεφαντάκι να έκανε!!! Μάλλον είπε ότι είναι έγκυος για να μην της φύγει λίγο πριν το γάμο, και μετά τα κατάφερε και έμεινε και τώρα της έμεινε και το μωρό αμανάτι και δεν έχει τι να το κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΩ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ...

ΑΛΛΑ ....ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΦΡΙΚΑΡΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ

ΣΟΥ,ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ COOL ΑΡΑ ΣΚΕΨΟΥ

ΓΙΑΤΙ ΧΑΛΙ ΜΙΛΑΜΕ!!!ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ???

ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ-ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΤΑ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΟ ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΙΑΣΗ!!!!!!!;)

ΕΕΕΕΕ ΟΟΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΝΑ ΦΡΙΚΑΡΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ!

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα, τις κατσαρίδες τις είχαν πιάσει και με την πεθερά, η οποία είχε φρικάρει με την κατάσταση, και μιλάμε για μια γυναίκα που είναι ο ορισμός της βρώμας!!! Φανταστείτε για τι μιλάμε!!!

Ελπίζω όντως να είναι τεμπελίτιδα, για να μην ταλαιπωρηθεί η κοπέλα με την κ...ο κατάθλιψη, αλλά απορώ πώς θα επιβιώσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε,άμα κάνει εκδρομές τι επιλόχειο κατάθλιψη;:huh:

Όταν έχεις κάτι τέτοιο υποτίθεται δεν μπορείς να κάνεις ότι έκανες και πριν :laugh:

Αν μας λες και για τόσο μεγάλη εγκυμοσύνη :woohoo:

Μάλλον κάτι άλλο είναι :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα χα, ναι, μια φίλη μου, μού έβαλε την ιδέα, ότι και καλά στάνταρ έχει κατάθλιψη η κοπέλα και της βγαίνει στο να μην κάνει δουλειές!!! Ξέρω κι εγώ, τι να πω... Και νομίζαμε ότι η πρώτη του γυναίκα ήταν βρωμιάρα!! Χα χα!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα μόνο στις δουλειές αποκλείεται :P

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις :woohoo: Εμένα μου βγαίνει όταν πρέπει να κατεβάσω τα χειμωνιάτικα :( Λέω πάει το καλοκαιράκι :ohmy: Ε,μια επιλόχειος με πιάνει,η αλήθεια είναι !B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω βασικα το μονο απαραδεκτο βρισκω που δεν αλλαζει το μωρακι της επειδη κ καλα σιχαίνεται!!αν είναι δυνατόν!!τώρα για τις δουλειές,θεωρω πολυ πιθανον να μην προλαβαινει μια κοπελα με ενα μωρακι 5 μηνων,ειδικα αν ασχολεισαι ολη την ημερα μαζι του,τον χρονο που κοιμαται θελεις να χαλαρωσεις κ οχι να κανεις γενικη καθαριοτητα!κ εγω εχω ενα μωρακι 3 περιπου μηνων,θηλάζω αποκλειστικά κ δυσκολευομαι πολυ να τα καταφερω όλα.προτεραιοτητα μου ειναι το αγγελάκι μου,προτιμώ να ειμαι χαρούμενη κ να παιζω μαζι του κ να το βλέπω να μου χαμογελά,παρα να μετρώ τις σκονες στο πάτωμα!!τελικα,τα προλαβαινω όλα,αλλα η καρδουλα μου το ξέρει!βεβαια,εσυ μιλάς για πιο τραγικες καταστασεις απο μερικες σκόνες,αλλά καθε κοπέλα εχει τις δικες τις αντοχες κ όρια..ας μην ειμαστε τοσο σκληρες..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΠΩΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΤΕΜΠΕΛΙΑ???????

συμφωνω με το yiotaki.στη κατασταση αυτη βρισκοταν και το σπιτι και η συμπεριφορα της ξαδερφης μου.γεννησε και επικρατουσε αυτο το χαος μεσα στο σπιτι της.το μονο που την ενοιαζε ηταν οι βολτες και οχι να κανει ενα μπανιο το μωρο της-και η βρωμια μεχρι εκει που δεν πηγαινε,τα απλυτα δε βουνο,τα πιατα επισης.ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.και το ωραιο ηταν οταν την ρωτησα γιατι αυτο μου ειπε οτι την εχει πιασει μελαγχολια-θα τρελαθω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε δίκιο κορίτσια, άλλωστε εγώ δεν έχω παιδί και δεν ξέρω. Αλλά ρε παιδιά, άμα τόσο πολύ δεν προλαβαίνει, θα μπορούσε να αφήνει μια φορά τη βδομάδα για λίγες ώρες το παιδί στη μάνα της και να κάνει κάποιες δουλίτσες. Αυτή δε θήλασε και καθόλου, δεν είχε γάλα δηλαδή η κοπέλα, όχι ότι δεν ήθελε, δηλαδή τουλάχιστον αυτό μας είπαν. Πάντως λέτε είναι τεμπελιά και όχι κατάθλιψη ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθησα να διαβάσω το θεμα γιατι νομιζα οτι πραγματικά εχει να κανει με την επιλοχεια κατάθλιψη .

Καλή μου συγνώμη αν σε πικράνω αλλα αυτο που κανεις ειναι καθαρα κουτσομπολιο :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χε χε, όχι, πραγματικά δεν ήθελα να την κουτσομπολέψω. Το συζήτησα με κάποιες φίλες μου και με έπεισαν ότι η κοπέλα έχει όντως κατάθλιψη, εξαιτίας της αδιαφορίας της, γιατί υποτίθεται είχαν πείρα από τέτοια, κ.λπ. Ήθελα να ρωτήσω και τη δική σας γνώμη, καθώς άμα όντως υπήρχε κάποιο πρόβλημα, θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να τους ενημερώσουμε, γι' αυτό ήθελα και άλλες γνώμες, μην τους πάρουμε και τους πούμε "ξέρεις η Α. μπορεί να έχει κατάθλιψη και πηγαίνετε σε έναν ψυχολόγο να τη βοηθήσει" και γίνουμε μαλλιά-κουβάρια, γιατί παρεξηγούνται και εύκολα. Τέλος πάντων, οκ, δε θα κάθομαι να την κατηγορώ στο φόρουμ, πήρα και άλλες γνώμες και σχημάτισα μια άποψη, και δεν ασχολούμαι άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον θα έπρεπε να βάλω ερωτηματικό στον τίτλο ("Επιλόχειος κατάθλιψη;;;") για να είναι κάπως πιο σαφές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://psycosynthesis.blogspot.com/2008 ... st_29.html

Βασικα βαζω πρωτα αυτο για αν δεις ορισμενα βασικα πραγματα για την επιλοχεια καταθλιψη.Κοριτσια επειδη εγω ημουν μια απο τις γυναικες που υπεφεραν απο επιλοχεια καταθλιψη και εζησα στιγμες πραγματικης τρελας .Ολη μερα βρισκομουν σε συνεχη κινηση ηθελα νακανω παρα πολλα πραγματα ετσι ωστε να μην σκεφτομαι .Αν και δεν ειμαι απο τις τρελλες γυναικες με το νοικοκυριο εκεινο το διαστημα ειχα γινει υστερικη φοβομουν μην τυχον και κολλησει κατι το μωρο ηθελα αν αεριζετε ο χωρος , φωναζα στον αντρα μου αν αφηνε κατι μεσα στημεση δνε μπορουσα να διανοηθω να ζω μεσα στη βρομα .Ενιωθα ομως ξαφνικη κουραση και εξαντληση και οσο το ενιωθα τοσο κουραζομουν .Ποτε μου δνε γυρισα τη πλατημου στο μωρο απλα φοβομουν μην τυχον και παθει καποιο κακαο .Εβλεεπα συνεχεια εφιλτες καιμαλιστα ειχα και παραισθησεις .Τοτε μπηκε στη μεση ο γυναικολογος μου ο οποιος ειχε καταλαβει απο την τριτη μερα οτι αρχιζα και παουσιαζα προβληματα .Μιλησε με τον αντρα μου και του ειπε να μην με αφηνει μονη στο σπιτι ειχα τασεις αυτοκαταστροφης αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να καταλαβω μετα το γιατι .Εκλαιγα και μετα γελαγα .Ολοι κοιταξαν ναμε βοηθησουν και τελικα 5 μηνες μετα που φυγαμε διακοπες και ξεκουραστηκα και τοτε ηρεμησα .

Μην κρινεις τη κοπελα μπορει οντως να μην εχει διαθεση καινα σου πω αικατι αν μπορει να εχει καποια βοηθεια καλα κανει οσο για το τη αησδιαζει να αλλαξει τομωρο ενταξει ρε κοριτσια και εμενα ο αντρα μου δνε αντεχει δνε ημαινει ομως οτι δεν αγαπαει το παιδι .

Και να πω καικατι άλλο οταν παμε σε ενα σπιτι τη πρπει να κοιταμαι αν ειναι καθαρο η αν οι ανθρωποι που ζουν μεσα ειναικαλα ; θελω να γινω μαμα την αλλη φορα που θα απει ο αντρας σου αντι να βαλει παντοφλες να κανει μπανιο ας βαλει ενα χερακι να βοηθησει .ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yiotaki έγραψε:

[

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ 3ΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ

ΓΕΝΝΗΣΑ Κ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΟΝΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΟΣΟ ΔΗΛΑΔΗ ΗΤΑΝ ΕΔΩ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ

ΜΑΝΑ ΤΗΣ....) ¨)ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ....

αυτό δεν ήταν επιλόχειος κατάθλιψη!!!καλά δεν φτάνει που είχες την πεθερά πάνω απτο κεφάλι σου είχες και τι μάνα της...πω πω πως άντεξες? Εγω θα είχα πάρει το μωρό και θα βρισκόμουν στις Μπαχάμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσιαα, και εγώ σήμερα έκανα το δεύτερο μπανιο, νομίζω με παίρνει ένα ακόμα κ μετά τέλος. Κ εγώ έλεγα δεν θα μπαίνω αλλά δεν μπορώ να πω όχι στην θάλασσα 🫠
    • Επικίνδυνο δεν είναι το πολυποδακι, δεν είπα κάτι τέτοιο! Έχω αφαιρέσει 2 φορές ως τώρα! Ούτε μπορεί το έμβρυο να εμφυτευτει πάνω σε πολύποδα και αυτό είναι το θέμα.. δηλαδή οι πολύποδες στη μήτρα μειώνουν τα σημεία που θα μπορούσε να εμφυτευτει ένα έμβρυο..! Με την αφαίρεση του λέω έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να προχωρήσει σε εμφύτευση ένα γονιμοποιημένο υγιές έμβρυο.  Στη φάση που είσαι τώρα δεν θα μπορέσει να αφαιρεθεί ο πολύποδας λόγο του πάχους του ενδομητρίου. Δηλαδή κανονικά για να αφαιρεθεί πρέπει να είσαι λίγες μέρες μετά την περίοδο και πριν την ωορρηξία όπου το πάχος του ενδομητρίου είναι λεπτό ακόμα και θα μπορέσει ο γιατρός να το αφαιρέσει με επιτυχία. Η αποξεση επίσης έχει καταργηθεί ως τρόπος αφαίρεσης πολύποδα γιατί ουσιαστικά αυτό που γίνεται στην αποξεση είναι να πηγαίνει ο γιατρός και να "ξύνει" ουσιαστικά το πάνω στρώμα του ενδομητρίου στα τυφλά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να λεπταίνει με κάθε αποξεση το ενδομήτριο και να μην αφαιρείτε με επιτυχία ο πολύποδας. Με την υστεροσκοπηση πάει ο γιατρός με κάμερα και αφαιρεί το πολύποδα με χειρουργικό ψαλίδι οπότε έχουμε με ακρίβεια την αφαίρεση του και δεν επηρεάζει το ενδομήτριο για μελλοντική εγκυμοσύνη. Γενικότερα αν προχωρήσετε εντέλει σε αποξεση λόγο της εγκυμοσύνης που δεν προχωράει, μετά από 1-2 κύκλους που θα σου έρθει περίοδος, πήγαινε για ένα τσεκ να δείς τι γίνεται με αυτό..
    • Πολύ όμορφα άρχισε η εβδομάδα κορίτσι μου.  Χρόνια πολλά σε όλους και όλες κορίτσια μου!!! Να περάσετε όμορφα ότι κι αν κάνετε σήμερα!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου! Θα συμφωνήσω με την @Παρασκευαιδου. Χοριακη γιατί ξανά έκανες εφόσον είδατε σάκο κτλπ ; Όσον αφορά το μικρόβιο που βρέθηκε συνήθως αν είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης τα αντιμετωπίζουν άμεσα οι γιατροί και δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Επίσης , το ουρεοπλασμα το ίδιο , πάλι το αντιμετωπίζουν αν και ξέρω γυναίκες που το είχαν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Αυτό βέβαια εννοείται διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα!    Τι έγινε τελικά ;  ευχομαι να έχεις ευχάριστα νέα!! 
    • Καλημερα κορίτσια! Τι ωραία που θα ήταν να ξεκίναγε έτσι κάθε Δευτέρα 🤷‍♀️🙈 Καλά να περασετε ότι κι αν κάνετε  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...