Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δωρεάν το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας


mammycool

Recommended Posts

** Αυτό το θέμα ασχολείται με το άρθρο: Δωρεάν το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας **

Πολύ καλό το εμβόλιο για τις φίλες που μπορούν να το κάνουν (έως 26 ετών).

Δυστυχώς το έχω ξεπεράσει το ηλικιακό όριο προ πολλού - κλαψ,λυγμ, σνιφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ 27 ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ! ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 42!!!! ΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 26 ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΝΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ 27 ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ! ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 42!!!! ΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 26 ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΝΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ 27 ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ! ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 42!!!! ΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 26 ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΝΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ 27 ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ! ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 42!!!! ΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 26 ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΝΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΘΑΝΑΤΟΥΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ ΒΓΟΥΜΕ ΚΟΥΡΕΜΕΝΕΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΘΑΝΑΤΟΥΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ ΒΓΟΥΜΕ ΚΟΥΡΕΜΕΝΕΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΘΑΝΑΤΟΥΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ ΒΓΟΥΜΕ ΚΟΥΡΕΜΕΝΕΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΘΑΝΑΤΟΥΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ.ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ ΒΓΟΥΜΕ ΚΟΥΡΕΜΕΝΕΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Οι απόψεις διίστανται...:S Πολύ καλό το εμβόλιο φυσικά, ωστόσο μπορεί να προκαλέσει και επιπλοκές και δυστυχώς δε γνωρίζουν τα αίτια...:(

''Έκαναν το καλό αλλά μισό''! :(:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δυστυχώς δεν το προλαβαίνω πια... ειμαι 33 χρονών γαϊούδουρα...

Το μόνο που μου μένει είναι η πρόληψη... δηλ. κάθε χρόνο το τεστ παπ κ ο θεος βοηθός....

Αλλά κορίτσια πριν το κάνετε το εμβόλιο ρωτήστε το γιατρό σας!!!!

μαι μια άλλη απορία που έχω: μπορεί να ειναι κ κουφή τελείως βέβαια...

ο ιος των κονδυλωμάτων ειναι ιος που μεταδιδεται με την επαφή , καλά?

αν μια γυναίκα έχει κάνει τεστ παπ κ ολα ειναι μια χαρά κ εχει αυστηρά μονογαμική σχέση κ αυτή κ ο σύζυγος (λέμε τώρα ποτέ δεν ξέρεις 100%!!!!) γιατί να κάνει κάθε χρόνο τεστ παπ... αφου δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσει τον ιο?????

Ωραίες απορίες εχω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!!το εμβολιο εχω ακουσει οτι ειναι καλο για μικρεσ ηλικιεσ αλλα εχω ακουσει και για παρενεργειεσ,θα ρωτησω τον γιατρο που θα παω την αλλη εβδομαδα και θα σασ πω!!!

xristina33 τα κονδυλωματα απο οτι γνωρισω απο γνωστη μου κολλανε με την σεξουαλικη επαφη κολλησε απο τον πρωτο τησ χωρισ προφυλαξη συνηθωσ στουσ αντρεσ καποιοι ιοι δεν δημιουργουν προβλημα αλλα οταν κολλησει η γυναικα ειναι φρικη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς κολλά κάποιος τα κονδυλώματα? Οποιοδήποτε σεξουαλικά ενεργό άτομο μπορεί να προσβληθεί από τον ιό.

Οι τύποι του HPV που προκαλούν κονδυλώματα μεταδίδονται συνήθως με απλή δερματική επαφή κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής πράξης με κάποιον που έχει ενεργή λοίμωξη.

Δεν γνωρίζουμε πολλά για μετάδοση του ιού σε υποκλινικές περιπτώσεις. Το σίγουρο είναι πως μπορεί μεν να μεταδίδεται πολύ εύκολα ο ιός αν υπάρχει ενεργό κονδύλωμα, δεν αποκλείεται όμως να μεταδίδεται ακόμη και όταν δεν υπάρχουν εμφανή συμπτώματα.

Οι τύποι του ιού που προκαλούν κονδυλώματα είναι διαφορετικοί από αυτούς που προκαλούν συμπτώματα στα χέρια (π.χ. Μυρμηγκίες). Κατά συνέπεια τα κονδυλώματα δεν μεταδίδονται αν ακουμπήσουμε τα χέρια ή τα πόδια κάποιου που έχει έκφραση του ιού των κονδυλωμάτων εκεί, και αυτό επειδή οι βλάβες αυτές οφείλονται σε άλλους τύπους του HPV.

Τα κονδυλώματα δεν είναι συχνά στο στόμα και γι' αυτό πιστεύεται ότι η μετάδοση του συγκεκριμένου τύπου του ιού είανι πιο δύσκολη με τον στοματικό έρωτα.

Γιατι πρέπει να το κάνεις κάθε χρόνο?

Τι είναι το τεστ Παπ;

Eίναι μια μέθοδος , ελέγχου του πληθυσμού (screening) , η οποία σκοπό έχει να διαγνώσει αρκετά νωρίς τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας έτσι ώστε να βρίσκεται σε στάδια θεραπεύσιμα. Απαραίτητο να γίνεται κάθε χρόνο για τις γυναίκες που βρίσκονται πριν την εμμηνόπαυση και κάθε έξι μήνες για τις γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση και κυρίως σε αυτές που εχουν σεξουαλική ζωή και σχέσεις.. Ο λόγος είναι ότι μετά την εμμηνόπαυση οι τοπικοί παράγοντες άμυνας ελαττώνονται, καθώς και ότι η συχνότητα των επαφών χωρίς προφυλάξεις λόγω κλιμακτηρικών αλλαγών αυξάνονται.

Οι σεξουαλικά δραστήριες γυναίκες όλων των ηλικιών εχουν πιθανότητα μεγαλύτερη για να αναπτύξουν αυτή την κακοήθεια όσο πιο πολλούς ερωτικούς συντρόφους έχουν. Είναι πλέων τεκμηριωμένο με πολλές πρόσφατες μελέτες ότι ο καρκίνος αυτός έχει σχέση με μεταδοτικούς ιούς και σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα.

Η επανάληψη του τεστ Παπ με αυτό το ρυθμό( μια φορά τον χρόνο η κάθε έξι μήνες όταν ο ιατρός το ζητήσει ) θεωρείται ικανοποιητική, δεδομένου ότι οι περισσότεροι τύποι του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας μεγαλώνουν αργά.

Με την ίδια συχνότητα συνιστάται να υποβάλλονται στο τεστ Παπ και οι γυναίκες που είναι σε ιδιαίτερο κίνδυνο: Εκείνες που έχουν περισσότερους από ένα σεξουαλικούς συντρόφους, γυναίκες που έχουν ιστορικό κάποιας σεξουαλικά μεταδιδόμενης νόσου, όπως κονδυλώματα ,έρπη και προηγούμενα τεστ Παπανικολάου που δεν έχουν βγει φυσιολογικά. Είναι ασυγχώρητο να καθυστερεί η γυναίκα, να παραμελεί χωρίς λόγο αυτή την απλή εξέταση. Το Τεστ Παπ έχει πολύ μικρό κόστος, πολύ μικρή χρονική διάρκεια πέντε - δέκα λεπτών αλλά μπορεί να γλιτώσει τη γυναίκα από πλήθος βαριές συνέπειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια διαφορά επίσης είναι ότι ένας άντρας μπορεί να είναι απλός φορέας

Δηλαδή να το μεταδίδει χωρίς να τον επηρεάζει αυτόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...