Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...


Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βρισκω φυσιολογικότατο αλλα νομιζω οτι κρυβονται πολλοι λογοι απο πισω και κατι τετοιες ερωτησεις δεν απαντουντε με ενα ναι ή οχι .

Εξάλλου καθε οικογενεια εχει τους δικους της κανονες και κατι που στη δικη μου οικογενεια ειναι αποδεκτο και φυσικο για καποιον αλλο μπορει να ειναι αφύσικο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι κάθε βράδυ αλλά τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα.

Ρωτάω γιατί η μικρή μου μεγαλώνει και ίσως στο μέλλον, να αντιμετωπίσω μια τέτοια κατάσταση.

Η δική μου γνώμη είναι πώς το παιδί, πρέπει να έχει τον προσωπικό του χώρο για να κοιμάται.

Άν μια νύχτα για κάποιο λόγο νιώσει ανασφάλεια και φοβηθεί και έρθει στο κρεβάτι μου, θα το αφήσω αλλά το να έρχεται συχνά, δεν το θέλω καθόλου.

Προτιμώ να ξενυχτήσω εγώ στο κρεβάτι του, παρά να κοιμάται αυτό μαζί μας.

Κάνει και κακό στο ζευγάρι αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μεσημερι η αν καποιες φορες φοβαται και θελει παρεα οκ

η αν ερχεται το πρωι για αγκαλιτσες μεχρι εκει θα το χαιρομουν και θα ετουσα την σκουφια μου:P

Αλλα το βραδυ συστηματικα οχι δεν ειναι ωραιο γιατι καταστρεφει και την σχεση που εχεις με τον αντρα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula30 έγραψε:

Άν μια νύχτα για κάποιο λόγο νιώσει ανασφάλεια και φοβηθεί και έρθει στο κρεβάτι μου, θα το αφήσω αλλά το να έρχεται συχνά, δεν το θέλω καθόλου.

Προτιμώ να ξενυχτήσω εγώ στο κρεβάτι του, παρά να κοιμάται αυτό μαζί μας.

Κάνει και κακό στο ζευγάρι αυτό.

:huh: :laugh: :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η ερώτηση είναι αν είναι φυσιολογικό ή όχι αλλά αν πρέπει η οχι. Εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει. Βέβαια κάποια βράδια έχει ξυπνήσει ο μικρός κλαίγοντας και τον έχω φέρει στο κρεβάτι μας , αλλά στο μισάωρο πάνω θα τον γυρίσω πίσω. Επίσης τελευταία το έχουμε κόψει και αυτό κι έτσι αν κλάψει πάω στο δωμάτιό του, τον κρατάω αγκαλίτσα μέχρι να αισθανθεί ξανά έτοιμος για ύπνο και επιστρέφω στο κρεβάτι μου. Θεωρώ πω δεν πρέπει να το αφήνουμε να έρχεται να κοιμάται το βράδυ στο κρεβάτι μας γιατί έτσι συνηθίζει και αργότερα θα δυσκολευτεί μεγαλώνοντας. Προτιμώ να του δείχνω και να του εξηγήσω μεγαλώνοντας πως δεν υπάρχει λόγος π.χ. να φοβάται και πως ότι χρειαστεί θα είμαι δίπλα του παρά να τον μάθω σε μια συνήθεια που δεν εξυπηρετεί κανέναν μας. Η ουσία είναι το παιδί να βιώσει την ασφάλεια ακόμη και στον χώρο του μόνο του, όχι να μάθει να κοιμάται μαζί με άλλα άτομα για να αισθανθεί ασφαλής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι δε συμφωνω καθολου με αυτο..Διαβαζα μαλιστα,καιρο πριν, ενα αρθρο γι αυτο ακριβως το θεμα στο περιοδικο "παραθυρο στην εκπαιδευση" στη στηλη της ψυχολογιας οπου ελεγε οτι αυτο δε πρεπει να γινεται κι αν συμβαινει να κοβεται οσο το δυνατο γρηγοροτερο γιατι βαση ερευνων τα παιδια που κοιμουνται με τους γονεις τους γινονται λιγοτερο ανεξαρτητα,εχουν χαμηλοτερη αυτοπεποιθηση,δυσκολευονται να αντιμετωπιζουν και να ελεγχουν τα συναισθηματα τους κι αλλα πολλα για τη σχεση του ζευγαριου,τους ρολους στην οικογενεια κτλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι οντως μεγάλο θέμα να απαντήσεις με ένα ναι ή όχι, αλλά εγώ πιστεύω και από όσα έχω ακούσει ότι κατά ένα ποσοστό βάζουμε τα παιδια στο κρεβάτι μας για δικιά μας ευκολία. Το θέμα οπως λεει και το tirogaridaki είναι να νιώσει ασφάλεια στο δικό του χωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το φυσιολογικό διαφέρει για τον καθένα μας...

Εγώ δεν θεωρώ σωστό να κοιμάται το παιδί σε συστηματική βάση με τους γονείς.

Οκ,σίγουρα όλα τα παιδάκια θα το κάνουν αλλά πρέπει να ορίζουν τον προσωπικό χώρο.

Προτιμώ να ξέρω πως κάθε μεσημέρι το παιδί θα κοιμάται στο κρεβάτι μου με ή χωρίς την παρουσια μου παρά το βράδυ να μπαίνει απροειδοποίητα.:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να γίνεται συστηματικά. Θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε ότι αυτό γίνεται για τη δική μας ευκολία περισσότερο, παρά των παιδιών.

Η ανηψιά μου κοιμόταν στο κρεβάτι των γονιών της μέχρι τα 4 περίπου. Μετά την έπεισαν μετά βασάνων και κόπων να μάθει να κοιμάται στο δωμάτιό της, και όταν έγινε πέντε, απέκτησε δύο δίδυμα αδελφάκια, κι από αντίδραση πάει και κοιμάται με τον παππού και τη γιαγιά, στο κρεβάτι τους, στο σπίτι τους που είναι κάτω από το δικό της. Δυστυχώς η μικρή αυτή είναι πολύ ανώριμη, σε σημείο που όταν πήγε δημοτικό δεν μπόρεσε καθόλου να προσαρμοστεί και οι γονείς της αναγκάστηκαν να την αφήσουν στην ίδια τάξη. Δε λέω ότι φταίει αποκλειστικά το ότι κοιμάται στο κρεβάτι των γονιών της (και τώρα του παππού και της γιαγιάς), αλλά ίσως παίζει κι αυτό ένα ρόλο.

Να μην αναφέρω και την ανηψιά του άντρα μου που όχι μόνο κοιμάται στο κρεβάτι με τη μάνα της (είναι χωρισμένοι οι γονείς), αλλά δεν έχει καθόλου δικό της δωμάτιο, και ούτε και κρεβάτι. Όταν πηγαίνει στη γιαγιά της, κοιμάται στο ίδιο κρεβάτι με τη γιαγιά ή την προγιαγιά της. Αυτήν την περίπτωση τη θεωρώ λίγο αρρωστημένη.

Εγώ πάντως επειδή μικρή ήμουν πολύ φοβιτσιάρα, αν φοβόμουν υπερβολικά κοιμόμουν με τη μάνα μου κι ο πατέρας μου πήγαινε στο κρεβάτι μου, ενώ σε πιο λάιτ περιπτώσεις, ερχόταν ο πατέρας μου και ξάπλωνε για λίγο μαζί μου, μέχρι να ηρεμήσω και να με πάρει ο ύπνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστεύω πως για να έρθει το παιδί κάτι θα έχει φοβηθεί, κάτι θα το έχει ενοχλήσει, οτιδήποτε! Σκοπός είναι να μην γίνεται συστηματικά! Το να έρθει μια φορά, οκ! Θα γίνει και αυτό! Κάποιος πόνος στα δοντάκια, κάποια αδιαθεσία, οτιδήποτε απαιτεί την σιγουριά και την ασφάλεια των γονιών για το παιδάκι! Κι επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα με το tirogaridaki!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω συμφωνω απολοιτα με το tirogaridaki!!!!

δεν κανει καλο στο παιδι το να κοιμαται συνεχεια στο κρεβατι των γονιων.

και να σας δωσω και εγω ενα παραδειγμα? οι κολητοι μας εχουν ενα αγορακι που φετος θα παει νηπιο...ακομα κοιμαται με την μαμα του(ο μπαμπας του κοιμαται ακομη στον καναπε)εσεις το βλεπετε φυσιολογικο αυτο?? που ειναι η σχεση του ζυγεριου? που ειναι η ανεξαρτησια και η αυτοπεπηθηση του παιδιου? πουθενα!!

και αυτο το παιδι εχει γινει τοσο εγωκεντρικο ειναι τοσο αμωριμο τοσο κολλημενο απανω στην μανα του που απορω πως θα ενταχθει σε μια κοινωνια οπως ειναι εκεινη του σχολειου

εγω προσωπικα δεν τον εχω κοιμησει ποτε τον μπεμπη μου στο δωματιο μας δεν γεννησα ενα παιδι για να το κανω να ειναι κολημενο πανω μου γεννησα ενα παιδι για να το κανω χρησιμο ανεξαρτητο και ωριμο ανθρωπο και γνωμη μου παντα ειναι πως ολα αυτα μαθαινονται απο οταν ειναι μικρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα, εγω θα συμφωνησω με καπου που διαβασα οτι δεν απαντιεται με ενα οχι η με ενα ναι.

Οσο για τις σχεσεις του ζευγαριου, μην το ριχνετε ολες στο οτι φταιει το παιδι που κοιμαται μαζι.Ξερω ζευγαρι που τα παιδια κοιμουνται μονα τους απο μωρα, και η μανα εχει γκομενο.:angry: (και μαλιστα αυτη μου εβαζε χερι που εβγαλα τον θανο απο το δωματιο μας 1 ετους)..

Και να πω την αμαρτια μου, τωρα τα εχουμε αγκαλιτσα:P , μετα θα τα παρακαλαμε και δεν θα ερχονται! ασχετο βεβαια!!

υγ ΟΧΙ δεν κοιμαται μαζι μας συστηματικα, μια στο τοσο(μπορει 2-3 φορες τον μηνα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ? Η ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΟΛΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ! ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΡΕΜΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΟΤΑΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΣΟΥΜΕ? ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΙΩΘΕΙ ΗΡΕΜΟ? ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ. ΤΩΡΑ ΑΝΝΟΥΛΑ, Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΣΟΥ, ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΔΩΜΑΤΙΟ. Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simera to proi ksupnisa apo tis klotsies tis koris mou,nai koimotane anamesa se mena k ton mpampa tis k giafto ftaiei o antras mou ,tin mikri tin vazo na apokoimithei mazi mou k tin metaferoume meta sto krevati tis k pistepste me dn mou aresei katholou.....edo k 2 evdomades koimotane apokleistika sto krevati tis....simera arxizo alli taktiki sto krevati tis k as klapsei oso thelei,dn ginete koritsia pali katalathos tha tin xtupousa to vradu...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula30 έγραψε:

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ???

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΟΤΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to theorw fusiologiko otan litourgei kala se mia oikogeneia kai to dexnte oloi tous.

sthn dikh mou periptosh den mporei na litourgisei oxi apo emas tous goneis (o mpampas thelei polu na koimomaste oloi mazi) alla apo to mwro .

stamatise na boleuete sto krebati mas stous 3 mhnes .hthele na koimat anaskela me ta xeria anoikta (!!!) kai den ebriske ton xoro .meta ton enoxlouse akoma kai to pou giriza h anasaleua ,ton ebala dipla se mas sthn kounia tou ,aplothike kai koimotan hremos (???)mexris ton pemto mhna opou kai arxhse na ton enoxlei o thoribos apo to roxalito tou mpampa ,apo to krebati pou girnousame klp

stous 6 mhnes ton phga sto dwmatio tou ,tora koimate hremos xoris paremboles kai arxise epitelous na koimate kai ligo perissotero .

den yparxei sosto h lathos o kathenas kanei oti litourgei sthn oikogeneia tou kai mesa tou ;)

kai elega pote tha anoiksei auto to thema ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θα εβαζα την λεξη "φυσιολογικο" σε αυτο το θεμα. Καθε γονιος αποφασιζει οπως αυτος κρινει,υπαρχουν θεωριες υπαρχουν και αληθειες.Μια αληθεια ειναι οτι ειναι οτι οταν βαζεις ενα νεογενητο αναμεσα σε 2 ενηλικες,μπορει να εχεις καποιο ατυχημα.Ετσι λενε οι στατιστικες.Απ την αλλη υπαρχουν και θεωριες παιδοψυχιατρων και παιδο ψυχολογων που λενε οτι παλιοτερα που κοιμοταν ολη η οικογενεια μαζι, η ψυχοσυναισθηματικη αναπτυξη των παιδιων ηταν καλυτερη σε σχεση με τα παιδια που απο νωρις μπαινανε στο δωματιο τους μονα τους,απ την αλλη λενε οτι δεν βαζουμε τα παιδια ανμεσα μας γιατι εχουν φαντασιωσεις (αυτο προσωπικα ποτε δεν το καταλαβα!).Εμεις μεχρι 5 μηνων τον γιο μας τον κοιμιζαμε στο κρεβατι του -αποκλειστικα - μαζι με μας παντα στο ιδιο δωματιο.Απο τοτε αρκετες φορες τον εχουμε παρει στο κρεβατι μας.Και μας αρεσει κοιλας:) Στο κρεβατακι του κοιμαται και τωρα,αλλα καμια φορα ερχεται σε μας,οταν ειναι ανησυχος ή θελω να τον ελεγχω καλυτερα οταν ειναι αδιαθετος.

Και κατι ακομα,με τοσα που μας λενε για το πως πρεπει να μεγαλωσουμε τα παιδια μας αν τα τηρουσαμε ολα θα ειμασταν νευρωτικοι τωρα.Ουτε ολοι εχουμε το τεραστιο δωματιο για να χωραει το κρεβατι του μωρου,οι μαμαδες που θηλαζουν απο οτι λενε βολευονται να εχουν το μικρο τους διπλα το βραδυ κτλ κτλ Οπως βολευει την καθε οικογενεια λεω εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμ…ωραίο θέμα, αλλά πάλι σφαγή προβλέπω…:dry: Εμείς από 15 ημερών μέχρι 3 μηνών κοιμόμασταν αγκαλίτσα κα οι 3 γιατί είχαμε ζόρικους κολικούς και ήθελε όχι εμένα, αλλά κάποιον να του κρατάει την κοιλίτσα και να του δίνει την πιπίλα του. Μετά τους κολικούς εδώ και ένα μήνα δηλαδή κοιμάται μια χαρά στο κρεβάτι του και έχει όσο χώρο θέλει για να κάνει σβούρες! Γενικά είναι ανεξάρτητο παιδάκι μέχρι στιγμής και δεν θέλει και πολλές αγκαλιές. Το κρεβάτι του είναι στο δωμάτιο μας και με βολεύει πολύ γιατί μερικές φορές το βράδυ μισοξυπνάει, μουρμουράει, αλλά αν του δώσω την πιπίλα και του χαϊδέψω το κεφαλάκι ξανακοιμάται αμέσως, αν ήταν σε άλλο δωμάτιο θα ξύπναγε κανονικά. Συμφωνώ και εγώ με τα κορίτσια ότι φυσιολογικό είναι ότι λειτουργεί καλά σε μια οικογένεια. Ας μην ξεχνάμε κορίτσια ότι σε πολλές χώρες του κόσμου, όπως και στην Ελλάδα παλιότερα, δεν υπάρχει πάρα ένα μόνο δωμάτιο για όλη την οικογένεια οπότε δεν τίθεται θέμα. Δεν νομίζω ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν γίνονται ανεξάρτητοι. Τα αληθινά προβλήματα σε μια οικογένεια πιστεύω ότι είναι άλλα, πχ έλλειψη αγάπης και ηρεμίας και όχι το θέμα του ύπνου. :)

as1cEUX8v--0010MDAwMHwwMDAxMjM1ZHxPIG1wZW1wb3lsaXMgbWFzIGVpbmFpIA.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ,

Θα σας πω τη γνώμη μου αν και δεν έχω παιδάκι.

Με την αδελφή μου είχαμε δικό μας δωμάτιο.Εκείνη είναι μεγαλύτερη 7 χρόνια.Τα μεσημέρια μας θυμάμαι να κοιμόμαστε στο κρεβάτι των γονιών μου και είναι από τις πιο αγνές και όμορφες αναμνήσεις.

Εγω ήμουν (και είμαι) πιο φοβιτσιάρα και σηκωνόμουν καποιες φορές που φοβόμουν τη νύχτα και ο μπαμπούλης μου έπαιρνε το μαξιλάρι του (σα να τον βλέπω)και πήγαινε στο κρεβάττι μου να κοιμηθεί.

Νομίζω πως ο ρόλος της μάνας και του πατέρα δεν σταματάει τη νύχτα...Και είναι φυσιολογικό για ένα παιδάκι να ¨θέλει τη μαμά του΄.

Εγώ πάντως την ήθελα όχι κάθε νύχτα αλλά συχνά.Η αδελφή μου πάλι όχι.

Τώρα αν κάτι γίνεται έντονα σε καθημερινή βάση ίσως θέλει ιδιαίτερη αντιμετώπιση.

Τώρα που έχουν γεράσει και αρρωστήσει και οι 2 γονείς τα θυμόμαστε με την αδελφή μου με πολλή ευγνωμοσύνη...Τα βιβλία ψυχολογίας καλά είναι αλλά η αγάπη δεν κάνει ποτέ λάθος.

Οσο για το αν γίνεσαι ανασφαλής...Και οι 2 ζούμε μόνες μας στο εξωτερικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω κανει πολλα λαθη στο παρελθον με το μικρο που δε σκοπευω να συνεχισω,κι αυτο εγινε κυριως επειδη ακουγα τους αλλους,και τα πρεπει.

πραγματικα οτι ειναι καλυτερο για να ειναι το παιδι μου πιο ηρεμο πλεον το κανω χωρις αναστολες.

κοιμαμαι με τον μικρο μου(στο ιδιο δωματιο,και οποτε θελησει στο ιδιο κρεβατι) και μ αρεσει.και σιγουρα δεν εχει επηρεασει σε τιποτα τη σχεση μου.

ετσι κι αλλιως υπαρχουν πολλα δωματια για....,ετσι εχουμε και ποικιλια:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.εγω ειμαι εντελως αντιθετη να κοιμουνται τα παιδια στο κρεββατι των γονιων τους.να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι ουτε μια φορα να κοιμηθηκα στο κρεββατι των γονιων μου.αλλα δεν θυμαμαι και να το ζητησα και ποτε.ετσι εμαθα και τον γιο μου 19 μηνων σημερα.να κοιμαται μονο στο δικο του κρεββατι.εχω μια γνωστη με 2 παιδακια το ενα 2,5 ετων και το αλλο 4.κοιμουνται ολοι μαζι.το θεωρω υπερβολικο:unsure: αφου μια μερα την ρωτησα¨μα καλα ποτε εχετε προσωπικες στιγμες με τον αντρα σου?¨η καημενη μου ειπε οτι ετσι που τα εμαθα τα εχω ξεχασει αυτα!:ohmy: ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα στο σπιτι μας επικρατει το "ο καθενας στο κρεββατι του".τωρα βεβαια σε στιγμες δυσκολες δεν το συζηταω.αν ειναι αρρωστος θα τον παρω μαζι μου μεχρι να δω οτι ειναι καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!Ωραιο θεμα! Για μενα δεν ειναι θεμα φυσιολογικού ή σωστού-λάθους. Οπως ειπε και η Lala ειναι ενα θεμα που δεν μπορείς να απαντήσεις μονολεκτικά ούτε στο πόδι. Έρχομαι με τα λεγόμενά μου να συμπληρώσω την Lazycat διοτι ανήκω και εγω στην ίδια περίπτωση. Πιστεύω οτι σε μια οικογένεια παίζουν ρολο και οι συνθήκες που επικρατούν. Οταν κοιμάσαι σε ενα δωμάτιο με το παιδι δεν μπορείς εύκολα να του ορίσεις το χώρο του. Τι να του ορίσεις αφού είσαι στο ιδιο δωμάτιο.:P Εννοώ οτι ειναι δύσκολο το παιδι να καταλάβει κάποια πράγματα και να τα ερμηνεύσει στο μυαλό του. Οταν ηταν μωρο δεν κοιμόταν καθόλου στο κρεββάτι μας. Κοντα στα 2 που του εβγαλα την κουνια και εβαλα κρεβατάκι αρχισε να έρχεται στο κρεββάτι μας συνήθως τα ξημερώματα(μάλλον κρύωνε). Δεν εχω κανένα πρόβλημα γιατι οπως ειπα κοιμόμαστε στο ιδιο δωμάτιο. Το βρισκω πολυ τρυφερο να θελει να κοιμηθει με τους γονεις του. Δεν θα ξεχασω που πήγαινε στο προσκεφάλι του μπαμπά του και δεν τον ξυπνούσε παρα τον χάιδευε για να τον πάρει χαμπάρι και να τον βάλει στο κρεββάτι. Στην αρχη του καλοκαιριου σταματησε να ερχεται προφανως γιατι ζεσταίνεται. Πλεον ερχεται σπανια στο κρεββάτι μας.Μιλαω για την δικη μου περιπτωση. Τωρα στις περιπτωσεις που το παιδι ειναι στο δικο του δωματιο συμφωνω και εχω με την quinta00, οτι θελει ιδιαίτερη αντιμετώπιση. Πιστευω οτι για να το κανει αυτο το παιδι καποια αιτια υπαρχει που πρεπει να εντοπιστεί για να αντιμετωπισθεί. Μιλάω για περιπτώσεις που δημιουργείται πρόβλημα στην οικογένεια. Αυτα απο μενα!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Επικίνδυνο δεν είναι το πολυποδακι, δεν είπα κάτι τέτοιο! Έχω αφαιρέσει 2 φορές ως τώρα! Ούτε μπορεί το έμβρυο να εμφυτευτει πάνω σε πολύποδα και αυτό είναι το θέμα.. δηλαδή οι πολύποδες στη μήτρα μειώνουν τα σημεία που θα μπορούσε να εμφυτευτει ένα έμβρυο..! Με την αφαίρεση του λέω έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να προχωρήσει σε εμφύτευση ένα γονιμοποιημένο υγιές έμβρυο.  Στη φάση που είσαι τώρα δεν θα μπορέσει να αφαιρεθεί ο πολύποδας λόγο του πάχους του ενδομητρίου. Δηλαδή κανονικά για να αφαιρεθεί πρέπει να είσαι λίγες μέρες μετά την περίοδο και πριν την ωορρηξία όπου το πάχος του ενδομητρίου είναι λεπτό ακόμα και θα μπορέσει ο γιατρός να το αφαιρέσει με επιτυχία. Η αποξεση επίσης έχει καταργηθεί ως τρόπος αφαίρεσης πολύποδα γιατί ουσιαστικά αυτό που γίνεται στην αποξεση είναι να πηγαίνει ο γιατρός και να "ξύνει" ουσιαστικά το πάνω στρώμα του ενδομητρίου στα τυφλά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να λεπταίνει με κάθε αποξεση το ενδομήτριο και να μην αφαιρείτε με επιτυχία ο πολύποδας. Με την υστεροσκοπηση πάει ο γιατρός με κάμερα και αφαιρεί το πολύποδα με χειρουργικό ψαλίδι οπότε έχουμε με ακρίβεια την αφαίρεση του και δεν επηρεάζει το ενδομήτριο για μελλοντική εγκυμοσύνη. Γενικότερα αν προχωρήσετε εντέλει σε αποξεση λόγο της εγκυμοσύνης που δεν προχωράει, μετά από 1-2 κύκλους που θα σου έρθει περίοδος, πήγαινε για ένα τσεκ να δείς τι γίνεται με αυτό..
    • Πολύ όμορφα άρχισε η εβδομάδα κορίτσι μου.  Χρόνια πολλά σε όλους και όλες κορίτσια μου!!! Να περάσετε όμορφα ότι κι αν κάνετε σήμερα!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου! Θα συμφωνήσω με την @Παρασκευαιδου. Χοριακη γιατί ξανά έκανες εφόσον είδατε σάκο κτλπ ; Όσον αφορά το μικρόβιο που βρέθηκε συνήθως αν είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης τα αντιμετωπίζουν άμεσα οι γιατροί και δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Επίσης , το ουρεοπλασμα το ίδιο , πάλι το αντιμετωπίζουν αν και ξέρω γυναίκες που το είχαν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Αυτό βέβαια εννοείται διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα!    Τι έγινε τελικά ;  ευχομαι να έχεις ευχάριστα νέα!! 
    • Καλημερα κορίτσια! Τι ωραία που θα ήταν να ξεκίναγε έτσι κάθε Δευτέρα 🤷‍♀️🙈 Καλά να περασετε ότι κι αν κάνετε  
    • Για το αιμάτωμα που λες οτι εχεις, γιατι ειναι επικίνδυνο; Ολα καλα θα πανε. Κοντεύουν οι μερες για την αυχενικη σου. Σχεδόν έχει εξαφανιστεί ο κίνδυνος. Θα πανε ολα καλα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...