Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΩΣΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!!!!


Recommended Posts

πρωτον δεν ηξερα που να βαλω το θεμα!!!!!!!

λοιπον η μικρη ειναι 15 μηνων απο μεσα ιουλιου μου εχει κοψει να τρωει τισ κρεμεσ,γιαουρτια και οτιδηποτε θυμισει κρεμα....

φρουτα τρωει μονο σταφυλι και καρπουζι και αυτο οχι συνεχεια θελω ιδεεσ τι να τησ δινω να τρωει απο πρωινο και απογευματινο....

μεσημεριανο κουτσα στραβα τρωει κρεασ με ζυμαρικα και ρυζι η πατατεσ τηγανιτεσ και κρεασ απο σουπεσ λαχανικων ουτε να τισ ακουμπησει.....

τρωει ντοματα και πιπερια και πολυ ψωμι και κριτσινια...

δωστε βοηθεια γιατι ειναι ενα μονιμο αγχοσ και αυτο .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!Οντως με αυτα τα παιδια μας τι θα κανουμε που δεν τρωνε τιποτα;!Δοκιμασε καμια ομελετα με λιγο αλευρι για να ειναι πιο πυχτη,κανενα αγγουρακι,ψωμι με μελι,κριτσινια με κιτρινο τυρι,Το απογευμα μπορεις να της κανεις κανενα κους κος η αστρακιμε λιγο τριμμενη φετα εγω αυτα τον δινω και οτι φαει.Ευχομαι να της ανοιξει η ορεξη και να μην εχετε προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: evhdal μια χαρα,η κορη σου πολυ εξυπνη ειναι και δεν τρωει κρεμες καλοκαιριατικα..;) αμα τρωει φρουτα καλυπτεται απο βιταμινες και ιχνοστοιχεια,προσπαθησε να της δινεις ποικιλια απο φρουτα και συμπληρωσε την διατροφη της με κρεας,κοτοπουλο η ψαρι με λαχανικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ορεξη εχει το σκατουλι για οτι ανθυγιεινο :silly:

ωραιες ιδεες μου δωσατε θα την δοκιμασω και αυτα ...

ευχαριστω κοριτσακια... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙΣ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΟΡΝ ΦΛΕΪΚΣ,ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ Η ΜΕΛΙ, ΑΥΓΟ, ΓΙΑΟΥΡΤΙ, ΚΡΕΜΑ, ΓΑΛΑ ΜΕ ΜΠΙΣΚΟΤΑ. ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙΑΝΟ ΤΗΣ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ. ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΔΩΚΙΜΑΣΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΕΥΣΗ. ΔΩΣΕ ΤΗΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ. ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣ ΚΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΦΑΓΗΤΑ ΟΠΩΣ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΤΡΩΓΕ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ, ΕΤΡΩΓΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ. ΕΝΑΛΛΑΚΤΗΚΗ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ. ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟ ΓΙΑ ΜΕΣΙΜΕΡΙ. ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ Η ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ Η ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΣΤ.ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιαουρτακι ουτε που να χ.... αστα βραστα κοπελα μου και με τα λαχανικα τα δοκιμασει και τα φτυνει μονο ντοματα και πιπερια τρωει...

και χθεσ τρεχαμε για να αγορασουμε κλυσμα :dry:

μελι κανει να τησ δωσω πλεον;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΗΘΑΜΕ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΛΙΣΜΑΤΑ. ΑΝ ΤΗΣ ΤΑ ΕΛΕΘΕΣ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θελει να τρωει πια αλεσμενα θελει να τρωει με το χερι οποτε τα διαλεγει κιολας σκεφτηκα να τησ φτιαξω καμια πιτα με λαχανικα και πολυ τυρι να δω...

σημερα θα της δωσω σπανακορυζο εχθεσ μου εφαγε λιγη σπανακοπιτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Μελι μετα τον πρωτο χρονο μπορεις να δωσεις και συνηθως βοηθαει στην δυσκοιλιοτητα.Εγω του βαζω με βουτυρο σε μια φετα του τοστ που εχει περισσοτερη ψυχα και το τρωει.Επισης μπορεις να βρασεις λιγο γαλα με ψυχα ψωμιου μεσα και να γινει πολτος.Ασε κι εμενα ολο κατι τετοια παραξενα τρωει γιατι δεν ηθελε τιποτα αλλο!Α στα βιολογικα μαγαζια εχω δει κατι μπισκοτα με ρυζι ακριβως δεν ξερω πως λεγονται.Πιστευω οτι ειναι πολυ υγειινα.Οπως ειπε και η Καντινου τα δημητριακα ειναι μια καλη λυση οπως και τοστακι αλλα καλο ειναι να μην βαζεις ακομα αλλαντικα,παρε το νουνου γκουντα εχει απιθανη γευση ειδικα για τα παιδια.Ελπιζω να βοηθησα λιγο.Παντως και εμενα τα φρουτα δεν τα θελει ουτε τα λαχανικα ιδιαιτερα και ολο πατατες και ζυμαρικα τρωει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον πρεπει να τα συμπεθεριασουμε κοπελα μου :silly:

τρωει πολυ ωμο το τυρι του τοστ και καπνιστη γαλοπουλα...

τισ ρυζογκοφρετες λεσ ουτε που να τησ ακουμπησει και αυτεσ...

θα δω και τα δημητριακα..

το αυγο το τρωει πολυ αλλα δεν μπορω να τησ δινω και καθε μερα...

θα τησ δωσω μελι με ψωμι οταν ξυπνησει να δουμε.. :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

γεια σας και απο εμενα!

αχ αυτο το φαγητο με το ζορι και ο δικος μου να φαει δυο μπουκιες, ειναι 2χρονων και τρομαζει να αλλαξει νουμερο στα ρουχα!

εμεις δεν εχουμε καθορισμενα γευματα οπου τον πετυχενω τον μπουκωνω χαχα!

τελευταια του αρεσει πολυ τριμενη ντοματα με φετα λιγο λαδακι και ψωμι, ρυζακι καρολινα με ντοματουλα, μανεστρακι με κιμα και ολα τα λαχανικα, αλλα δεν τρωει ποσοτητα!

μπορεις να φτιαχνεις κρεμες γιωτης με λιγο nesquick μεσα να αλλαζει λιγο η γευση, κανενα κεικ, ψωμακι ή κεικ ή τσουρεκι βρεγμενο με γαλα,

και την ωρα που τρωει δωσε της κανενα κουταλακι να απασχοληται ή οτιδηποτε μπορει να τησ αποσπασει την προσοχη και ισως σε βοηθησει να φαει χωρις να το καταλαβει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Telika ola idia einai.Oute emena trwei.Ksexwrizei ta karota kai tis patates kai an den ths aresei kati to vgazei kai mou to dinei.An xalarwseis ligo tha deis kai thn asteia plevra.Dokimase pitoules, omeletes kai kane pws trws ki esy mpas kai thn ksegelaseis.Ypomonh se oles mas giati einai fasi auti pou pernane pou arxizei meta to xrono kai den kserw pote stamataei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω

Η μικρή μου είναι λιγόφαγη και εξαιρετικά επιλεκτική

Τρώει με ευχαρίστηση:μακαρόνια(σκέτα!)

σουβλάκια

πατατες τηγανιτές

πεπόνι,φράουλες,σταφύλι και μπανάνα

αγγούρι

Τα πρωινά τρώμε κορν φλαίκς με γαλατάκι,μετά στα μέσα της ημέρας μισό τοστάκι,2 μπουκιές απο το μεσημεριανό μετά απο πολύυυυυ αγώνα και τρέξιμο,το απόγευμα κανένα ζελεδάκι(όχι ολόκληρο,5 κουταλιές)ή μπισκοτάκια πτι μπερ και το βράδυ τρώει σπάνια.Είναι 2 ετών

Μπορείς να φτιάξεις ζελεδάκια και να βάλεις και κομμάτια φρούτου.Η ζουζούνα μου λατρευει και το παστέλι :blink: Το κατεβάζει αμάσητο :P Φτιάξε της κανενα ψητο τοστάκι με τυράκι...Γενικά απλά πράγματα.

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια την εχω αφησει να φαει οσο θελει και το μεσημερι αν δεν εχει φαει καλα την συμπληρωνω με γαλα για να κοιμηθει οσο για το κολπο να κανω πωσ τρωω εγω δεν πτοειται με μπουκωνει τησ λεω να το φαει η μαμα;; ναι και μου το δινει :blink:

χθε σουτε μπιφτεκια δεν εφαγε να φαντασετειτε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Καλησπερα.Τοφαγητο ειναι πραγματικο δυσκολη εργασια.Ο γιος μου με τα λαχανικα δεν εχει τις καλυτερες σχεσεις.Στο μοσχαρι και το κοτοπουλο βαζω οτι λαχανικο θελω,αλλα τα λιωνω στο μυλο και στο ζουμι βαζω λιγο

κριθαρακι,κατι σαν σουπιτσα,προσθετω και τα λαχανικα και νομιζει οτι τρωει κρεας με κριθαρακι σουπα.Δοκιμασε το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...