Μετάβαση σε περιεχόμενο

θα μεινω καραφλη!!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια! Στο 1ο τριμηνο τησ εγκυμοσυνης μου ειχα τρομερη τριχοπτωση! Μετα σταματησε κ γεμισε αρκετα το κεφαλι μου.τωρα που σταματησα το θηλασμο,παλι πεφτουν τα μαλλια μου πιο πολυ ισως απο πριν!εχουν μεινει μισα!τι θα γινει,θα πεσουν ολα;;;εχει τυχει σε καμμια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα,

απο την αδελφη μου που εβλεπα,μετα τον τοκετο και οπως λες κυριως μετα τον θηλασμο,ειχε μεγαλη τριχοπτωση...ειναι κατι φυσιολογικο της ειχε πει δερματολογος,οφειλεται στις διαταραχες των ορμονων,αλλα καλο ειναι να παιρνεις σιδηρο,να τρως κρεας-φακες-σπανακι...

απο τις λοσιον που δινουν οι φαρμακοποιοι δεν εχω αποψη,αλλα κι εγω στον 1ο μηνα εγκυμοσυνης (δυστυχως ειχα παλλινδρομη),τωρα πεφτουν τα μαλλια μου και χρησιμοποιω ενα σαμπουαν της VICHY για την τριχοπτωση..οχι οτι κανουν και τιποτα,αλλα τα νιωθω πιο δυνατα...μη ξεχνας οτι το αγχος παιζει τον σπουδαιοτερο λογο για το θεμα...

χθες μιλουσα με εναν δερματολογο και μου ελεγε οτι ειναι μυθος να κανουμε μασαζ με τα δακτυλα στο τριχωτο οταν λουζομαστε,γιατι σπανε οι θυλακες της τριχας!! τι να πω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Μαρινακι , και γω ακομη δεν ειμαι αντικειμενικη , αλλα απο τη ξαδερφηα μου ετσι και αυτη σητν αρχη φουντωσαν τα μαλλακια της , οπως νομιζω σε ολες μας, και μετα το θηλασμο,εχανε τουφες.Καραφλη δεν εμεινε αλλα τα φροντιζε. Τα κοβε συχνα επαιρνε βιταμινες και ασβεστιο και δεν τα κανε συνεχεια λουσιμο και πιστολακι!Και γω αν δω , που θα δω αναλογα τριχοπτωση, θα κανω τα ιδια,βεβαια εγω κανω και ανταυγειες και κει δεν ξερω αν κανει,εννοω επειδη θα επειδεινωνω!!Υπομονη παντως καραφλη δεν μενεις!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην εγκυμοσύνη δεν ειχα τριχοπτωση αλλα τωρα με το θηλασμο δε μπορω να το περιγράψω.. Φευγουν τουφες τα μαλλιά μου! Νομιζω κι εγω οτι θα μεινω καραφλή! Το ενθαρρυντικο είναι οτι έχω φύτρες ετσι μου είπε η κομμωτρια τουλαχιστον. Φουλινακι δεν εισαι η μόνη,είμαι ομοιοπαθής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Ο "ΚΥΚΛΟΣ" ΤΗΣ ΤΡΙΧΑΣ ΔΗΛ. ΟΥΤΕ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΞΑΝΑΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ. ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΔΙΟΤΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΑΝΤΙΛΗΠΤΗ ΕΝΩ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΩΝ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ! ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΕ - ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΟΥΝΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχείς δεν θα μείνεις καραφλή!!!! :)

το φυσιολογικό είναι να χάνουμε μέχρι 100 τρίχες καθημερινά. Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης αυτό δεν ισχύει, αποκτούμε τρίχες αλλά δεν χάνουμε!! τι γίνετε όμως μετά τον τοκετό? στις γυναίκες που ΔΕΝ θηλάζουν αρχίζει η τριχόπτωση 2 μήνες μετά τον τοκετό και στις γυναίκες που θηλάζουν αρχίζει γύρω στον 4 με 6 μήνα περίπου. Και είνα απόλυτα φυσιολογικό γιατί οι τρίχες που δεν έπεσαν κατα την κύηση πρέπει να πέσουν τώρα.

και εγώ είχα αρχίσει να ανησυχώ αλλά το έψαξα λίγο και διάβασα όλα τα παραπάνω!! έπεφταν τούφες....τώρα οι τρίχες πέφτουν με φυσιολογικό ρυθμό!!

αν θέλεις κάνε και ένα ωραίο κουρεματάκι, βοηθά λίγο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο προβλημα έχω κι εγώ, πρώτη φορά πεφτουν τόσο πολύ τα μαλλιά μου εδω και 2 εβδομάδες, η αλήθεια είναι ότι κατα την διάρκεια της εγκυμοσυνης δεν πέφτανε καθόλου κι είχα να το λέω. argi καλά τα λες και καλά που σε διαβασα γιατι κι εγω άρχισα να αγχώνομαι, ξεκίνησα να παίρνω σίδηρο και έχω σκοπό να τα κουρέψω. πάντως είναι πολυ ενοχλητικό πέρα απο ανησυχητικό δεν προλαβαίνω να σκουπίζω...άσε που πέφτουν και πάνω στο μωρό και φοβαμαι μην πάνε στο στόμα του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Auto to exo akousei k ego oti meta ti genna peutoun ta mallia k sigkekrimena logo tou sidirou pou pernoume kata ti diarkeia tis egkimosinis ta mallia pou den apoxoroun tote apoxoroun afou gennisoume k stamatisoume to sidiro...mas to eixe pei mia maia k i simvouli tis itan na sinexeisoume to sidiro gia kanena 2 mino mexri na strosoun oi ormones k na exoume ligoteres apolies....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :angry: :angry: :angry: KATKAT ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟς ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙς ΚΑΡΑΦΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΜΩΣ ΟΧΙ!!! ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 9 ΜΗΝΩΝ (ΑΧ Η ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ,ΜΈΧΕΙ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΕΙ,ΧΑΧΑΧΑ)ΑΠΟ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΕΠΕΦΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΑ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΗΝΥΘΕΙΣΜΕΝΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΡΗΛΑΞ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ,ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΟΥΦΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΙΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ(Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΕ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΗΣ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ.)ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ(ΜΑΜΑ4 ΠΑΙΔΙΩΝ) ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ,ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΙΔΗΡΟ ΦΟΥΛ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΕΡΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΟΦΕΛΗ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΤΟΝΗ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ 100 ΤΡΙΧΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΕΦΤΟΥΝ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ 8-9 ΜΗΝΕς ΔΙΑΡΚΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ.Η ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΞΑΝΑ ΔΕΝ ΟΦΕΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΠΕΦΤΟΥΝ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα .Σαν κομμωτρια εκανα για τρια χρονια στη σχολη δερματολογια και συγκεκριμενα μαθαιναμε πολλα για το τριχωτο της κεφαλης .Εσι λοιπον μπορω να σου πω οτι αυτο που σου συμαβαιενι ειναι απολυτα φυσιολογικο και αυτο γιατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης εχουμε αυξηση στο τριχωτο της κεφαλης καθως οι τριχικοι θυλακες αυξανονται σε ποσοστο 10-15 % Αποτελεσμανα εχουμε υγειη και λαμπερα ,μαλλια .Μετα τη γεννα ομως εμφνιζετεια μια εντονη τριχοπτωση που ονομαζεται ελογενης αλωπεκια .Η τριχοπτωση οφειλεται στα επιπεδα των ορμονων που πεφτουν και οι τριχες που ειχαν μεινει στη περιοδο της εγκυμοσυνης πεφτει .Αυτο που πρεπει να καταλαβεις εναι οτι η τριχα ειναι ενας ζωντανος οργναισμο και περναει τρεια σταδια τα οποια ειναι

Αναγενες σταδιο ειναι το σμαντικοτερο σταδιο αφου εδω γεννιετε και δημιουργειτε η τριχα σχηματιζεται και ανπτυσεται και διαρκει 2-6 χρονια

Στο κατεγενες η τριχα ετοιμαζετε για τη πτωση και διαρκει απο 2-3 εβδομαδες ενω στο τελογενες ολοκληρωνεται ο κυκλος κι πεφτει απο 4-6 μηνες

Σε φυσιολογικες συνηθηκε το 85%βρισκονται στη ανανγεννηση το 1%στη κατγεννηση και το 12-14%

Ποπολυ καλο εινα ινα παιρνεις σιδηρο καιεπισης να δεις τις αποθηκες σιδηρου γιατι οολυ συχνα οφειλεται για τη τριχοπτωση .Οτι αλλο χρειαστεις ενημερωσε μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...