Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΤΡΑΒΙΣΜΟΣ?ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ .ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΟΤΙ "ΕΠΑΙΖΑΝ"ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΑΛΙΘΩΡΙΖΕ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.ΤΦΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΩΣ Κ 6 ΜΗΝΩΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ Κ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ,ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΛΛΑΤΩΘΕΙ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΗΓΑΜΕ ΑΔΙΚΩΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ Κ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 15ΑΥΓΟΥΣΤΟ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΛΛΑΤΩΘΗΚΕ, ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑΥΤΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Αρχικά όλα τα μωράκια αδυνατούν να εστιάσουν ευθύγραμμα...

Είναι ο μηχανισμός που βελτιώνεται...

Γνωρίζω ότι όταν τελειώσει και τον 7ο μήνα, τα μάτια πρέπει να ευθυγραμμιστούν...Αν όχι, τότε πρέπει όντως να συμβουλευτεί κανείς παιδοοφθαλμίατρο.

Αν ΜΠΟΡΕΙ και εστιάζει σ'ένα αντικείμενο ή πρόσωπο τότε είναι οκ...

Αν πάλι τα ματάκια ''δεν συντονίζονται'' τότε είναι ένδειξη...

Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημερα.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΟΣ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΕ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ Κ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΒΛΕΦΑΡΩΝ..

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΝΤΩΣ ΥΠΟΨΙΑ ΓΙΑ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ

ΠΑΙΔΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΓΙΑ

ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΟΣΤΡΑΒΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ

ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ Κ ΜΕ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ...Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ

ΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ Κ ΜΕΤΑ ΕΝΑΛΛΑΞ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΤΑΚΙ..

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΧΡΗΖΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ

ΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ Κ ΤΑ

ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΙΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΑΠΟΡΡΟΦΑΕΙ Ο

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ..Ο ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑ ΕΓΩ ΠΙΑ ΜΕΝΩ ΚΥΠΡΟ.

ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ..ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Προς yiotaki!!!!,

Επειδή ενδιαφέρομαι για καλό παιδοφθαλμίατρο στην Κύπρο που διαμένω, μπορείς να μου συστήσεις κάποιον. Μένω Λευκωσία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα και εγω στραβισμο και τελικα ανγκαστηκα να κανω εγχειριση και στα 2 ματια,οταν ημουν 3ων ετων.Εκανα και εγω τις ασκησουλες που ειπε παραπανω η φιλη μας,κλεινοντας τα ματια εναλλαξ αλλα δεν βοηθησαν.Καποια στιγμη ο στραβισμος επανηλθε και εκανα και 2η εγχιεριση.Αργησα βεβαια,την εκανα αρκετα μεγαλη.Μετα απο 3 χρονια ο στραβισμος επανηλθε και ξαναεκανα και 3η εγχειριση.

Τωρα πανε 5 χρονια που ειναι ενταξει τα ματια μου.Μονο οταν κουραζομαι πολυ "φευγει" το ενα ματι.Ο γιατρος παντως μου εξηγησε οτι τα ματια δεν επανερχονται ποτε εντελως,σαν ενος ανθρωπου που δεν εχει στραβισμο...Αυτο γινεται διοτι τα ματια δεν συγχχρονιζονται,ειναι εγκεφαλικο το θεμα και οχι αισθητικο.Μονο το κομματι της αισθητικης αποκαθισταται φυσικα.Γι'αυτο και οι ανθρωπο με στραβισμο δεν μπορουμε να δουμε 3D.

Ευχομαι η μικρουλα σου να μην εχει τιποτα!Και αν εχει να ειναι σε μικρο βαθμο.Να μην ταλαιπωρηθει οσο εγω...Ειναι πολυ ψυχοφθορο.Μην την αφησετε σε καμια περιπτωση να παραμεινει με τον στραβισμο.Ειναι πολυ ασχημο για την ψυχολογια του παιδιου.Σου μιλαω εκ πειρας...

Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο'μένα,

και εγώ είχα την εντύπωση οτι το ένα μάτι του έφευγε και ειδικά το πρόσεχα στις φωτογραφίες. Βέβαια από 9-10 μηνών είχε βελτιωθεί πολύ. Πριν 2 μήνες που χρόνισε μας είπε η παιδίατρος οτι πρέπει να πηγαίνει κάθε χρόνο σε οφθαλμίατρο γαι έλεγχο. Κλείσαμε το ραντεβού στην παιδοοφθαλμίατρο (η ίδια τον είχε δει λόγω προωρότητας και όταν ήταν 30 ημερών) και της συζήτησα το όλο θέμα. Μου είπε οτι σχεδόν σε όλα τα μωρά φεύγει λίγο κάποιο μάτι και οτι έχει αποκλειστικά να κάνει από ποια γωνία βλέπεις το παίδι. Μου ξεκαθάρισε οτι ο στραβισμός πολύ σπάνια βελτιώνεται από μόνος του και συνήθως θέλει επέμβαση.

Στη δική μας περίπτωση ευτυχώς μας είπε οτι δεν έχουμε να ανησυχούμε για τίποτα και οτι τα μάτια του είναι διαμάντια.

Ελπίζω να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και σε εσά Beroiotisa και να ανησυχείς άδικα.

Φιλικά

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Η μεγάλη μου είναι 19 μηνών και την πήγαμε σε οφθαλμίατρο όταν ήταν 9 μηνών γιατί μου φαινόταν ότι αλληθωριζε. Μας είπε ότι είναι ψευδαίσθηση και δεν έχει κάτι.

Από τότε βλέπω κάποιες φορές να αλληθωρίζει. Μια το ένα ματάκι, μια το άλλο...όχι πάντα όμως, αλλά σε κάποιες φωτογραφίες νομίζω ότι βλέπω μια διαφορά. Στον στραβισμό, πάντα αλληθωρίζουν τα ματάκια ή όχι;

Και σε ποιά ηλικία γίνεται εγχείρηση; Θα την ξαναπάω άμεσα σε οφθαλμίατρο να δούμε τι γίνεται...αναρωτιέμαι αν δεν είναι στραβισμός, μέχρι πότε να περιμένουμε ότι δεν θα το ξαναεμφανίσει αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...