Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ ??????


Recommended Posts

Έχω έναν γιό 9 ημερών.

Μου έχουν πεί πως τα αγοράκια έχουν πιο πολλούς κολικούς απο τα κορίτσια.

Πότε γενικά αρχίζουν οι κολικοί στα μωρά ???????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου εύχομαι να μη πονέσετε καθόλου,είναι πολύ δύσκολα να βλέπεις το μωράκι σου να πονάει κ να μη μπορείς να κάνεις τίποτα!Εμάς η παιδίατρός μας μας είπε οτι οι κολικοί ξεκινάνε απο την 21η μέρα ζωής κ μπορεί να κρατήσουν μέχρι κ 2 μήνες!Εμάς ξεκίνησαν τότε αλλά με 1-2 κολπάκια απο τις πιο έμπειρες είμαστε πολύ καλύτερα..

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι κολικοι αρχιζουν την 20η μερα και συνηθωσ σταματανε τον 3ο μηνα αυτα μου ειπε ο παιδιατρος. εμενα ο μπεμπησ μου δεν ειχε σχεδων καθολου κολικους.ευχομαι και το μωρακι σου να μην εχει πονακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula 30, εμένα ο γιός μου είναι 16 ημερών και οι κολικοί αρχίσαν εδώ και δύο μέρες από ότι μας είπε η παιδίατρος όταν την πήρα και της είπα ότι το παιδί είναι πολύ ανήσυχο.

Σημειωτέον ότι θηλάζω αποκλειστικά γεγονός που μετράει στα συν γιατί οι όποιοι κολικοί υπάρχουν είναι σαφώς πιό ήπιοι.

Το ότι τα αγόρια είναι πιο ευάλωτα στους κολικούς το έχω ακούσει και εγω. Θα βασίζεται μάλλον στο ότι γενικώς τα αγοράκια είναι πιο ευαίσθητα και λιγότερο ανθεκτικά στον πόνο και στην ταλαιπωρία από τα κορίτσια.

Ασθενές φύλο σου λένε μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

Κοριτσάκι μου εύχομαι να μη πονέσετε καθόλου,είναι πολύ δύσκολα να βλέπεις το μωράκι σου να πονάει κ να μη μπορείς να κάνεις τίποτα!Εμάς η παιδίατρός μας μας είπε οτι οι κολικοί ξεκινάνε απο την 21η μέρα ζωής κ μπορεί να κρατήσουν μέχρι κ 2 μήνες!Εμάς ξεκίνησαν τότε αλλά με 1-2 κολπάκια απο τις πιο έμπειρες είμαστε πολύ καλύτερα..

Φιλάκια πολλά

μήπως να μας πείτε και σε εμας τις πρωτάρες αυτά τα κολπάκια αντιμετώπισης των κολικών μπας και κλέισουμε κανενα μάτι με τον άντρα μου γιατί έχουμε γίνει σαν τα ζόμπυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki έγραψε:

mummydi έγραψε:

μήπως να μας πείτε και σε εμας τις πρωτάρες αυτά τα κολπάκια αντιμετώπισης των κολικών μπας και κλέισουμε κανενα μάτι με τον άντρα μου γιατί έχουμε γίνει σαν τα ζόμπυ?[/quote:24zoj3rn]

Πονάει το μπουμπούκι σας??

Καταρχήν να πείτε στον παιδίατρό σας να σας δείξει πώς να κρατάτε το μωρό όταν πονάει για να ανακουφίζεται...Ύστερα,την ώρα που πονάει δοκίμασε να του δώσεις λίγο χαμομηλάκι-το κιντερτε.Αν δεν το θέλει(όπως η δικια μου)πίνε εσύ άφθονο!!Αγόρασα απο προχθές που μου το είπανε χαμομήλι(όχι φακελάκι,φυσικό),πίνω 3-4 κούπες τη μέρα κ έχει ηρεμήσει πολύ το κοριτσάκι μου!!

Ελπίζω να έχετε αποτέλεσμα!!Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν το μωρο εχει κολικους θα παρετε τησ μιλουπα το τσαι μαραθο ειναι ειδικο για τουσ κολικους εγω αυτο δινω συνεχεια στο μικρο.οταν εχει κολικους αν ακουμπησετε τη κοιλια εκεινη την ωρα θα δειτε που θα τσιριζει και θα τεντωνετε περισσοτερο .εγω προτεινω τυίγμα με μια ελαφρια πανα σαν φασκιωμα να νιωθει οτι ειναι ζεστα και ασ εχει ζεστη και αγκαλιτσα και θα ηρεμησει φυσικα και λιγο τσαι απο αυτο που ειπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλες.

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να δίνω στο παιδί κίντερτε που όντως για λίγο το ηρεμεί.

Δοκίμασα και λίγο το μπρούμυτα που τον βάζω στα πόδια μου και του τρίβω την πλατούλα του και λίγο πάλι ηρεμεί.

Αλλά όλες οι παραπάνω λύσεις είναι παροδικές και δεν σταματάνε τον πόνο στο παιδί όταν είναι στην κορύφωσή του.

Το μόνο που τον βάζει σε κατάσταση νιρβάνας είναι η αγκαλιά του μπαμπά του που τον παίρνει λίγο σαν κουβαράκι αναποδα με τα ποδαράκια πάνω και το κεφαλάκι του κάτω και τον παίρνει ο ύπνος...Τί να πω...Θα το εκμεταλλευτώ κι αυτό μέχρι όσο τραβήξει...

Εντωμεταξύ μου είπε κάποιος ότι αν απογοητεύεσαι με τους κολικούς έτσι, όταν βγάζει δόντια το παιδί σου τί θα κάνεις ;;; και μου πέσαν τα φτερά μου τελείως...Δεν με νοιάζει το ξενύχτι και η ταλαιπωρία η δικιά μου, απλά δεν θέλω να το βλέπω το παιδάκι μου να υποφέρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο μπέμπης άρχισε να έχει κολικούς απο 15 ημερών και όλο και δυνάμωναν...Τελικά μετά απο τις 40 μέρες τον βάλαμε σε μια κούνια της phiser price που είχε πάρει ο μπαμπάς του και αυτό ήταν! Κορίτσια ηρεμούσε με το που τον ακουμπούσαμε στην κούνια, πριν καν αρχίσει το κούνημα. Σε εμάς μόνο αυτό έπιανε πάντως, ούτε αγκαλιά, ούτε κιντερτέ, ούτε τίποτα! Όταν γίναμε 3 μηνών, μας πέρασαν τελικά.:)

ticker.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki γεια και απο μενα. καταρχην να σου ζησει το αγορακι σου. εγω ενα γιο που χρονιζει σε λιγες μερες και ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα απο τους κολικους που ξεκινησαν την 3η εβδομαδα και κρατησαν ως τον 5ο μηνα. ξενυχτι ατελειωτο και συμφωνω μαζι σου οτι αυτο που σε τρελαινει ειναι οτι το μωρακι σου ποναει και δεν μπορεις να κανεις τιποτα. και με τα δοντια τραβαμε ζορι αλλα οχι οσο με τους κολικους. βεβαια ο δικος μου ο γιος εχει βγαλει ηδη 12 δοντια, τα εβγαλε σχετικα νωρις. Εμεις μια φορα δεν εχουμε κοιμηθει ολοκληρο βραδυ απο τοτε που γεννηθηκε ο μικρος αλλα χαλαλι του. υπομονη και ευχομαι να περασουν οσο πιο συντομα γινεται οι κολικοι του. φιλια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...