Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προετοιμασια θηλων ή οχι???!!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!!

Φτανει ο καιρος να γεννησω κ ηθελα να ακουσω κ τη δικη σας αποψη πανω στο θεμα αυτο!

Ξερω πως υπαρχουν 2 αποψεις.Η μια ειναι να μην "πειραξεις" τις θηλες πριν τον τοκετο-θηλασμο.(ισως μονο καμια κρεμουλα λανολινης)

Η αλλη προταση που μου ειπε η μαια ειναι να βαζω 2-3 σταγονες καθαρο οινοπνευμα κ να το αφηνω να στεγνωσει.Επισης καποια περιποιητικη κρεμα θηλων(νομιζω πως αυτες δεν ειναι μονο λανολινη)

Να πω πως δεν εχω κανενα προβλημα(επιπεδων,εισεχουσων ή οτιδηποτε αλλο!)

Λεω να τις αφησω ελευθερες στη μοιρα τους!!! :lol:

Εσεις τι κανατε?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άφησέ τες ελεύθερες στη μοίρα τους συμφωνώ!

Εμένα στην εγκυμοσύνη έβγαζαν ένα υγρό κίτρινο πολύ λίγο. Είχα ρωτήσει το γιατρό μου αν πρέπει να κάνω κάτι και μου είχε πεί να μην τις πειράζω Σε ποιον μήνα είσαι? Άν θέλεις να τις προετοιμάσεις για το θηλασμό άποψή μου είναι να μήν κάνεις τίποτα. Εγώ δεν είχα κάνει καμία προετοιμασία. Όταν γέννησα και μου βάλανε πρώτη φορά το μωρό οι θηλές μου ήταν αρκετά μαλακές Το μωρό θήλαζε με μανία και όσο να 'ναι με έτσουζαν όχι πολύ μη φανταστείς. Πήρα την Purelan. Πολύ καλή κρέμα. Πρίν την βάλω έβγαζα λίγο γάλα το άπλωνα στις θηλές μου το άφηνα να στεγνώσει και μετά έβαζα την κρέμα. Αργότερα δε χρειαζόταν τίποτα γιατί έγιναν πιο σκληρές. Αυτό με το γάλα πάντως είναι ότι καλύτερο Ελπίζω να βοήθησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου εφτασε ο καιρος και για σενα!!!Με το καλο σου ευχομαι να δεχτεις το ζουζουνακι σου!!!!

Και σε μενα ο γιατρος μου μου ειπε αυτο για το οινοπνευμα.Τιποτα αλλο.Και βαζω απλα μετα το μπανιο.Λιγο.Εε δεν βλεπω και καμια διαφορα τρελη.Απλα μαλλον σκληραινουν λιγο.Δεν βαζω και γω κρεμες και τετοια.Δεν ξερω αν κανω καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας σου γράψω από την πρόσφατη εμπειρία μου! Έβαζα λανολίνη, αλλά δεν κάνει και πολλά! Το θέμα είναι ότι στην αρχή θα ερεθιστούν λιγάκι αλλά να βάζεις γάλα, ή πρωτόγαλα, να το αλείφεις γύρω από την θηλή, και να βάζεις και κρεμούλα λανολίνης! Μετά από μια βδομάδα φρικτού πόνου και κλάμματος είμαι πολύ καλύτερα τώρα και πιστεύω ότι σε λίγο δεν θα πονάει καθόλου όπως μου είπαν!

Και η κοπέλα που ήταν δίπλα μου στο νοσοκομείο θήλαζε 6 μήνες, έμεινε έγκυος και με το 2ο μωράκι της τα ίδια έπαθε! Όπως και να έχει, ερεθίζονται λιγάκι! Λίγο υπομονή θα χρειαστεί!

Οινόπνευμα θα σου πρότεινα να μην βάλεις γιατί η μαία μου μου είπε ότι το στεγνώνει και τα κάνει χειρότερα! Πάρε όμως μια purelan της medela και να την βάλεις στην βαλίτσα σου! Είναι από τις καλύτερες κρέμες λανολίνης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας μιλησω και γω ως βετερανος στο θεμα!!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Αφησε τες καλυτερα στη μοιρα τους!!!

Με τον καιρο θα γινουν πιο σκληρες και μονο με το θηλασμο!

Την κρεμουλα που σου λενε τα κοριτσια παρτην!

Κανει θαυματα!!!

Ασε που μπορει και να μην πληγωθουν οι θηλες σου αν βαζεις τη μπεμπα στη σωστη σταση απεναντι απο το στηθος!

Να θυμασαι...

Κεφαλι-ωμος-πωπος στην ιδια ευθεια με το σωμα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω κι εγω με Dalia!Οχι οινοπνευμα θα στις ξερανει...!

Βγαζε γαλατακι απο το στηθος και απλωνε το πανω στη θηη και στην αλω. Εγω επαθα εναν πολυ μικρο ερεθισμο, βασικα ειχα σχισμη απο τα πρωτα ρουφηγματα της μικρης, αλλα με αυτην την μεθοδο και εννοειται καμια κρεμα περασε σε δυο μερες..Τα επουλωνει ο οργανισμος μονος του, η φυση εχει φροντισει για ολα. Η προετοιμασια που εκανα εγω ηταν απλα να τραβαω ελαφρως προς τα εξω την αλω και τη θηλη, αρχιζοντας απο την αλω και καταληγοντας στη θηλη με ελαφρες κινησεις καποιες φορες μεσα στη μερα...οχι πολλες...Αυτο βασικα.Παντως μη βαλεις οινοπνευμα.Να πατας το στηθος να βγαζεις γαλατακι...με προσοχη να μην το τραυματιζεις...και να το αλοιφεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καταρχην σας ευχαριστω!!!

Απ'οτι βλεπω οι αποψεις συμπιπτουν περιπου!!!

Οποτε...Οταν με το καλο γεννησω θα βαζω γαλατακι κ πουρελαν!Την οποια εχω ηδη αγορασει αλλα δεν ηξερα αν θα κανει κατι προ τοκετου...!!!

Αντε να ερθει η μπεμπα και να σας ξαναπρηξω το κεφαλι!!!!!!!!!!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΠΕΙΛΗ?:laugh: ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ! ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως...Ναι!!!! Πρεπει να το παρετε σαν απειλη!!!!!!! :laugh: :laugh:

Κανονισε να τρεχω σαν παλαβη να ζηταω συμβουλες και να μην εισαι(και οι υπολοιπες θηλαζουσες!) εδω να με βοηθησεις!!!!! :P:P

Εγω βασιζομαι ΚΑΙ πανω σας!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aythn h maia paei kala ,diabasa gia inopneuma kai anatrixiasa oloklirh .......mhn baleis tipota ,molis genniseis tha ginoun terasties (ales tis trabane giayto to lew)

kai an se ponesoun pote ,lew an den einai aparetito ,bazeis ligo galataki kai tis afineis ston aera (ksekompoth xima diladi)

emena ligo me ponesane thn 7-9 mera apo thn polh xrhsh kai apla ebala ligo galataki kai kti digmata apo krema ths madela pou eixa kai perase h kapsa .alla mhn anxonese shnithizoun grigora sthn polu xrish kai den katalabeneis tipota se liges meres .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΛΕ?? ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΜΜΥ ΚΑΙ ΞΕΣΚΑΩ ΛΙΓΑΚΙ!ΓΕΝΝΑ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΧΩΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Νομιζω πως...Ναι!!!! Πρεπει να το παρετε σαν απειλη!!!!!!! :laugh: :laugh:

Κανονισε να τρεχω σαν παλαβη να ζηταω συμβουλες και να μην εισαι(και οι υπολοιπες θηλαζουσες!) εδω να με βοηθησεις!!!!! :P:P

Εγω βασιζομαι ΚΑΙ πανω σας!!! ;)

pote gennas ; .....na kanonisw na lipw :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να'σαι καλα βρε Καντινου μου!!!Ειδες η αλλη η ... "στενομυαλη"!!!!Κατευθειαν να φυγει! :laugh: :laugh:

Παντως κι εμενα μου φανηκε καπως το οινοπνευμα....Δε βαζω με τπτ!Και βλεπουμε οταν θα ερθει η ωρα!

Αφροδιτακι...31 Αυγουστου εχω ΠΗΤ...Αν γεννησω νωριτερα θα σου στειλω μνμ να την κανεις!!!!χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασακι μου ετοιμαζεσαι κι εσυ!:) ποτε εφτασε ο καιρος ε?σαν χθες νομιζω εβλεπα στο τικερακι σου πως εισαι 5 μηνων:laugh: και τωρα γεννας:woohoo:

Λοιπον στο ερωτημα σου εγω ειμαι υπερ της προετοιμασιας των θηλων,αλλα,πριν τη γεννα,δηλ κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης!Και αυτο γινεται σαπουνιζοντας καθε μερα τις θηλες και μετα οινοπνευμα και στεγνωμα στον αερα!Δεν ποναει ,δεν τσουζει και βοηθαει να γινουν πιο ανθεκτικες στον θηλασμο!Τωρα εσυ αφου δεν το εκανες μεχρι τωρα,αστο,δεν πειραζει,οπως ειπαν τα κοριτσια τον μεγαλυτερο ρολο παιζει η σταση που θα θηλαζει το μωρο και ο τροπος που θα πιανει τη θηλη,πρεπει ολο το καφε,την θηλαια αλω,οχι μονο την θηλη!

πιστευω να με ειδοποιησεις ναρθω να σε δω στο μαιευτηριο;):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο υποσχομαι Αφροδιτη μου!!!!Θα σας πρηξω!!!Θα φωναζετε εεεεελεεεεος!!!!Θα σπασετε τα πσ απ'τα νευρα σας!!!!!! :laugh:

Υβοννακι μου πραγματι....Ποτε μπηκα στο μαμμυ(καπου στον 3ο) ποτε σε ειδα(καπου στον 5ο ή αρχη 6ου) και τωρα...Μετραω μερες!!!!

Ρε συ για το οινοπνευμα μου καθεται στραβα....Με ανατριχιαζει η ιδεα!!!

Η γιατρος μου ειπε πως ειναι ετοιμες οι θηλες μου για θηλασμο και λεω να μην κανω τπτ αλλο....

Θα προσεξω σιγουρα τη σταση του μωρου...

Ααααα!Και το καλυτερο!!!Ειπε πως θα μου βαλει κατευθειαν τη μπεμπα στο στηθος με το που βγει!!!!!!!!!!Τελειο?????????!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

a ki tora pou to thhmithika .

lipon pare to biblio

"proikismena mwra empneusmenoi goneis "

to diabazw tora (kiriolektw sto tora) einai katapliktiko kai poly kalos odigos .

Δε μου λες κ εκδοσεις???Αυριο θα παω σε βιβλιοπωλειο ετσι κι αλλιως!!!Ευκαιρια να το παρω αφου λες πως θα ειναι χρησιμο!!!Και ισως διαβασω λιγο τωρα που ακομα εχω χρονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: Τελεια,μοναδικες στιγμες!!!!!:woohoo: Υποθετω θα ειναι κι ο μπαμπας της μεσα ε?η φοβαται?

Να μην εχεις αγχος,ολα θα πανε μια χαρα!:) Να σου πω,αν η συμπεθερα σου γεννησει νωριτερα,παμε να τη δουμε?το ηθελε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ο μπαμπας μεσα...ΑΝ ειναι καλο παιδι γτ συνεχεια κανει πλακιτσες κ τετοια με τη γιατρο!!!Φοβαμαι μην χασκογελανε ολοι μαζι κ εγω τους βαραω απ'το ζορι μου!!!! :laugh:

Η Εφουλα θα γεννησει μαλλον νωριτερα!!!Της ειπα..Αν ειναι οκ και μας θελει θα παμε!!!!!Αλλιως...Παλι θα παμε κ ας μη μας θελει!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: Αναστασια..:laugh:μονο αμα θελει θα παμε γιατι οι λεχωνες εχουν περιεργη ψυχολογια:)

Α...μια που ειπατε για βιβλια,να παρεις το -θηλασμος μια υπεροχη σχεση-της Αννας Πατσουρου,ειναι παιδιατρος και ειναι και Θεσσαλονικια,το βιβλιο ειναι καταπληκτικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικα!!!Πλακιτσα κανω!!!Αφου κι εγω το σκεφτομαι αν θα θελω κανεναν η οχι...Θα εχω κ τη μπεμπα στο δωματιο...Μαλλον θα βαλω κανα φυλακα απ'εξω!!Θα ξεροσταλιαζει η μανα μου να δει την εγγονα!! :laugh:

Τα βιβλια της Πατσουρου τα εχω ηδη παρει-διαβασει!!!Πραγματι πολυυυυ χρησιμα κ σου ανοιγουν κ τα ματια! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω μολις μου ειπε ο γιατρος για το οινοπνευμα ανατριχιασα!Ασε που νομιζα οτι θα τσουζειιιιι!Τελικα δειλα δειλα το δοκιμασα και οντως οι θηλες ειναι λιγο πιο τσουποτουλες τωρα αλλα ξαναλεω μη φανταστειτε καμια αλλαγη σουπερ!Απαγορευεται κατα τη διαρκεια του θηλασμου σιγουρα.Ειναι μονο για πριν.Τι να πω του εχω εμπιστοσυνη.Βεβαια πρωτα κοιταξε τις θηλες μου και το ειπε.Μπορει να τις ειδε πολυ μαλακες.Δεν ξερω.Παντως ειναι πολυ υπερ του θηλασμου και εχουμε πει να θηλασω τον μικρουλη με το που τον παρω στην αγκαλια μου επιτοπου οταν γεννησω.Αυτο βοηθαει πολυ και στην απομακρυνση του πλακουντα.Ξαναξεκινανε οι συσπασεις με τον θηλασμο γι'αυτο.Αυτα.Φιλάκια πολλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο Μαρακι μου!!!Ειναι οτι καλυτερο κ για τη μαμα κ για το δεσιμο με το μωρο να μπει αμεσως στο στηθος!

Μακαρι να συμβει ετσι σε ολες μας!!!Και οχι που παιρνουν τα μωρακια κ τα βλεπει η μανουλα μετα απο 3-4 ωρες! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...