Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ???


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας!

Σήμερα κάναμε το 2ο μας εμβόλιο.

Είμαστε 3ΜΗΝΩΝ!!!!

Λοιπόν η απορία μου είναι η εξής .....

Θηλάζω αποκλειστικά!!!!

Η μπέμπα μου όταν γεννήθηκε ήταν

55εκ. και 3910γρ (3750γρ όταν βγήκαμε από Ιασώ)

Σήμερα 3 μηνών μετρηθήκαμε και είμαστε

61εκ και 5950γρ

Ενώ μίας φίλης γεννήθηκε 52εκ 2900γρ και 3 μηνών ήταν

62εκ και 6750γρ....!!!!!(τρώει ξένο γάλα)

Και ρωτάω ...μήπως δεν τρώει αρκετά?

Η μήπως το ξένο τα θεριεύει .....

λίπασμα έχει???

Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα, μια χαρα ειναι η μπουμπου σου.

Αυτο που κανεις λαθος ειναι να συγκρινεις παιδια.Καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης.Ο παιδιατρος τι σου ειπε?

Μη ξεχνας οτι ειναι κοριτσι κ κραταει σιλουετα:P

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3410 Κ 51 ΕΚ. Κ 3 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 4770 Κ 55 ΕΚ.

ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: Γεια σου Αλεξανδρουλα μου:kiss: ματς-μουτς!!!περναει γρηγορα ο καιρος ε?ποτε εγινε 3 μηνων η μπεμπα βρε!!!:woohoo:

Λοιπον στο θεμα σου τωρα,καταρχην μπραβο σου που θηλαζεις,ειναι οτι καλυτερο για το μωρο σου!!!Δεν εχεις κανενα λογο να ανησυχεις,φανταζομαι να σου εξηγησε κι ο γιατρος σου,η μπεμπα σου μια χαρα αναπτυσσεται!:) Ε,τι θες?να την κανεις χονδρη...:P :laugh: η δικια σου γεννηθηκε ψηλη και τροφαντη,εχε υποψιν σου πως τα μωρα που γεννιουνται με μικροτερο βαρος,σαν της φιλης σου, αναπτυσσονται στην αρχη ταχυτερα απο τα αλλα[σαν να προσπαθουν να κερδισουν ποντους]:laugh: ωσπου να φσασουν στο κανονικο για την ηλικια τους!Μ αλλα λογια,να μην συγκρινεις βαρος,υψος και τα λοιπα,εφοσον οι ρυθμοι αναπτυξης της μπουμπους σου ειναι απολυτα ικανοποιητικοι!Να μην ανησυχεις,η κουκλα σου ειναι μια χαρα!

Να μου την φιλησεις!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ! ΔΕΣ ΤΙΣ ΚΑΜΠΙΛΕΣ ΥΨΟΥΣ _ΒΑΡΟΥΣ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ! ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ! ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ! Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 5250!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια ευχαριστώ για την ανταπόκριση ....

Η γιατρός μου είπε πως είναι μια χαρά αλλά στο βιβλιάρειο

υγείας έχει κάτι καμπύλες ανάπτυξης με βάση τις οποίες η μπουμπού μου θα έπρεπε να έχει ύψος 64εκ.

Μετά το είδα, όταν είχα ήδη φύγει από τη γιατρό.

Δεν θέλω ούτε να τη συγκρίνω ούτε θέλω να την κάνω χοντρή

απλά άπειρη όπως είμαι δεν θα ήθελα σε καμμία περίπτωση

να της στερήσω κάτι από την ανάπτυξή λόγω αγνοιας μου.

Υβόννη μου πόσο χαίρομαι που σε ακούω!!!!

Τη έδωσα 2 τεράστια φιλιά από εσένα!!!! Ματς-μούτς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φταίνε οι ξανθές ανταύγειες!!!!

Ακολούθησα την ίδια γραμμή με αφετηρία

τη μετρησή μας......

Σας ευχαριστώ πολύ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: Μπραβο που της ταδωσες τα φιλακια!Ξαναδωστης κι αλλα...:kiss: :kiss:

Το μωρο σου μια χαρα βαρος πηρε,τελεια ειναι!Συνεχιζε να θηλαζεις,ειναι οτι καλυτερο για την μπουμπου σου!Μην δινεις σημασια στα αλλα και μην ανησυχεις χωρις λογο!Εφοσον προσεχεις και την διατροφη σου,το γαλα σου ειναι η ιδανικοτερη τροφη,αυτο μονο και τιποτα αλλο!οτι χρειαστεις ειμαστε εδω κοντα σου να τα λεμε..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοράκλα γέννησες! Μπράβο! Να σας ζήσει!

Μια χαρά είναι η κοριτσάρα σου!

Όπως είπαν και οι κοπέλες μη συγκρίνεις...

Η ανάπτυξη κάθε παιδιού διαφέρει...

Εμείς αν θυμάμαι σωστά αντίστοιχα ήμασταν 61 και 5500! Μέσο όρο στα κιλά και 5 πρώτα ύψος!

Εσένα η κορούλα σου είναι και στο βάρος περισσότερο του Μ.Ο!

Τέλεια είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.......ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ .....

ΑΡΓΟΤΕΡΑ .....ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝΕ

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΡΥΦΑ!!!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μην σε αγχωνουν αυτα!

Εγω με τη σειρα μου να σου πω οτι οι καμπυλες του βιβλιαριου δεν ειναι καταλληλες για θηλαζοντα μωρα!

Θα βρεις περισσοτερες πρηλοφοριες στο iste που σου παραθετω παρακατω!http://kellymom.com/babyconcerns/growth/growthcharts.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ Μ ΑΥΤΑ..( ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΖΥΓΙΣΑ, ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ...) ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΛΕΡΩΝΕΙ ΠΑΝΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΙΑΘΕΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΕΝΙΚΑ, ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΡΟΛΟΙ!!

ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ( ΣΥΝΟΜΙΛΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ )ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3100 ΚΑΙ 51 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΗΤΑΝ 5100 ΚΑΙ 63 ΠΟΝΤΟΥΣ.ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ Κ ΕΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Κ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ..

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΚΟΡΑΚΛΑ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΟΥ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2950 ΚΑΙ 50 ΠΟΝΤΟΥΣ.ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ 40 ΜΕΡΕΣ.ΤΙΣ 10 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΤΩΡΑ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ 5950 ΚΑΙ 64 ΠΟΝΤΟΥΣ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΙΠΑΣΜΑ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΙΛΑΝΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΡΓΑ,ΑΛΛΑ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΡΓΑ ΚΛΠ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΨΕΙΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΜΕΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie τέλειο το site σε ευχαριστώ πολύ......

το κατέχεις καλά το ....αντικείμενο!!!!

Marga μου σε ευχαριστώ!Να σουζήσει και σένα

η κοριτσάρα σου!!! Η δικιά μου γεννήθηκε 4/5.

Ανθή δεν μπαίνω σε καμμία διαδικασία συγκρισής

η "ανταγωνισμού".

Σιγουρα το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Είμαι όμως νέα μαμά και δεν τα ξέρω όλα.

Όπου λοιπόν νομίζω ότι μπορεί να κάνω κάτι λάθος

εις βάρος του bebe mou απλά ζητάω μια δεύτερη

γνώμη, τη γνώμη σας!

Έτσι απλά........

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!! ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΚΟΜΑ:) !!!!(ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΡΩΕΙ?ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ)...ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑΣ ΣΟΥ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ!! ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑΧΥΤΕΡΑ ΤΑ ΚΙΛΑΚΙΑ!ΑΦΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗ ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΜΗ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ...:) !ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΣΟΥ!:) ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ.ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΚΟΜΗ,ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ .ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ,(ΦΥΣΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΦΡΟΥΤΑ,ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΚΑΙ 2 ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ ΕΝΑ ΠΡΩΙ Κ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ).:cheer: ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4.200, 52 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 8 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ 70 ΠΟΝΤΟΥΣ.;) ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΑΕΙ,ΜΗΝ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΣΙΤΑ...:silly: ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΙΞΕΙ,:dry: ΟΛΟ ΡΩΤΟΥΣΑ!!:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FRANITA ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΛΕΣ ??ΔΕΝ ΥΠΕΦΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΕΝΝΗΣΑ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ 4.200 ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΓΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Miracle : Τρώει κάθε 2 ώρες περίπου και πολλές φορές κάθε μία.

Μόνο το βράδυ κάθε 3.

Μερικές φορές νομίζω πως δεν έχω γάλα.....

Franita : Σε έχω παρακολουθήσει από την αρχή χάρηκα τόσο πολύ

που ο θηλασμός σου ήρθε εύκολα και πλουσιοπάροχα.

Τι διατροφή ακολουθείς?

Σας ευχαριστώ ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενδεικτικα να σου αναφερω το βαρος της κορης μου στους 3 μηνες ηταν 6 κιλα και 63 ποντους,ενω του γιου μου 6700 και 67 ποντους.

Πιστευω οτι ειναι πολυ καλο το βαρος της.....Ετσι ειναι οι γυναικες προσεχουν την σιλουετα τους.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...