Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πουπουλένια ρούχα...


tirogaridaki

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πλύσιμο ρούχων. Δεν μπορώ να πετύχω πουπουλένια ρούχα μετά το πλύσιμο. Αγόρασα καινούριο πλυντήριο γιατί με το προηγούμενο έβγαιναν κόκαλο και με το καινουριο πάλι δεν βγαίνουν πουπουλένια. ΣΤης ξαδέρφης μου το πλυντ'ηριο που είναι ίδιο με το δικό μου και το έχει πιο πολλά χρόνια βγαίνουν πουπουλένια. Τι κάνω λάθος; Απορρυπαντικά χρησιμοποιώ τα planet. Μήπως θέλει πιο πολύ απορρυπαντικό; Ποιο πολύ μαλακτικό; Μα βάζω τις συνιστώμενες ποσότητες..τι θα κάνω..έχει αρχίσει και μου τη δίνει το όλο θέμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Φανη!!!

Μεγαλυτερη οση απορρυπαντικου να βαλεις μονο αν ξερεις πως το νερο στην περιοχη σου ειναι πολυ σκληρο.

Να φροντιζεις να μη γεμιζεις πολυ τον καδο.Δλδ οκ να ειναι γεματος αλλα μη στουμπωνεις τα ρουχα μεσα.

Να σου πω την αληθεια αυτο που σωζει τις πετσετες ειδικα ειναι το στεγνωτηριο...Βγαινουν εντελως πουπουλενιες.Τωρα...Και το ρευμα ειναι περισσοτερο κ η θερμοκρασια ανεβαινει αλλα απ'την αλλη δε χρειαζονται σιδερο...Τι να πω....?

Τωρα το καλοκαιρι τα ρουχα γενικως να τα μαζευεις ελαφρως (πολυ ελαφρως) νωπα ωστε να μην κοκκαλωνουν απ'την εντονη εξατμιση!

Αυτα απο μενα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με την Anastacia... επισης μεγαλο ρολο παιζουν και οι "στροφες" που στιβει το πλυντηριο 800-900 ειναι καλα οχι πιο πανω

τα πλανετ ειναι καλα αλλα δε μυριζουν (εγω γιαυτο τα αλλαξα), βαλε αλλο μαλακτικο αν θες για να εχει πιο ωραια μυρωδια

παντως για να λεμε του στραβου το δικιο... πολυ δυσκολο πια να εχεις ρουχα απαλα και ευωδιαστα οπως τοτε που ημασταν παιδακια :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απορρυπαντικό δεν αλλάζω γιατί προτιμώ να είναι οικολογικό και να σέβομαι το περιβάλλον παρά να έχουν τρομερή μυρωδιά. Ίσα ίσα που είναι και πιο ανεκτά στην επιδερμίδα. Όμως ρε κορίτσια και τα δυο που λέτε τα κάνω..ουτε πολλά ρούχα, ούτε πολλές στροφές..πρέπει να βάζω ελάχιστα ρούχα για να βγαίνουν ωραία..τι σημαίνει αυτό; Οτι τους πέφτει αρκετό το απορρυπανικό; Ότι τους πέφτει αρκετό το αποσκληριντικό;; Δεν μπορώ να καταλάβω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ, ΟΣΟ ΜΑΛΑΚΤΗΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΩ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ? ΠΑΝΤΟΣ ΦΑΝΗ, ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΔΩ ΣΤΗ ΡΟΔΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΛΑΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα ! η έσχατη λύση αν όλα αυτα δε πιάνουν!!!!είναι στο τέλος να βάζεις μαλακτικό ξανά...και να πατάς πάλι ξέβγαλμα..απο το πλυντήριο !εμένα έχει ένα κουμπί για ξεβγαλμα μόνο κάνει κανενα 20 λεπτο και τα ξεπλένει αλλη μια φορά..το μαλακτικό έτσι μένει σίγουρα ...αλλα είναι διαδικασία ...!

Πάντως το καλό μαλακτικό παίζει ρόλο ...όπως και να τα μαζεύεις γρηγορα μόλις στεγνωσουν...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάζω βρε Ελένη αποσκληρυντικό...και η ξαδέρφη μου Ρόδο μένε αλλά τα ρούχα της πούπουλο σας λέω! Χαίρεσαι να σκουπίζεσαι με την πετσέτα της!

Κάπου διάβασα για το ξέπλυμα με σόδα ή ξύδι αλλά θα πρέπει να στηθώ στο πλυντήριο να περιμένω το ξέβγαλμα!θα δοκιμάσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ Φανούλα πιστεύω πως ότι απορρυπαντικό και να βάλεις ότι μαλακτικό, το μυστικό είναι να μην τ'αφήνεις πολύ στον ήλιο και σκευρώνουν!! Όσες φορές έχω ξεχάσει να τα μαζέψω... είναι χάλια!! Τα σιδερώνω πόση ώρα μετά να μαλακώσουν πάλι!! Ευτυχώς μου έκαναν δώρο στον γάμο μου, την στιρέλα με τον ατμό και πετάει πολύ ατμό και τα μαλακώνει αρκετά!

Επίσης πολύ ωραία λύση είναι το στεγνωτήριο! Τα βγάζει λένε σαν μπαμπάκι! Ειδικά τις πετσέτες! Εν το μεταξύ αν τα διπλώσεις αμέσως δεν θέλουν ούτε σιδέρωμα! Το σκέφτομαι.. αν και είμαι και λίγο της παλιάς σχολής στο θέμα να τα βλέπει και λίγο ο ήλιος και ν' αερίζονται τα ρούχα! Τόσο ήλιο κι αέρα έχουμε εδώ στην Ελλάδα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ ΜΟΥ, ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΝΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ! ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ! ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΒΡΟΧΕΡΕΣ, ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ! ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΗΛΙΟ ΕΞΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε εγώ έχω στεγνωτήριο.Το θεωρώ σπατάλη χρημάτων..άλλωστε το χειμώνα όταν ανάβω το καλοριφέρ βάζω μερικά στο καλοριφέρ του μπάνιου που είναι με ράβδους όπου απλώνεις τις πετσέτες και στεγνώνουν γρήγορα. Ντάλια μου δεν τα βγάζω στον ήλιο. Μέσα στ σπίτι τα απλώνω. Σε ένα μικρό δωμάτιο όπου έχω και το ατμοσίδερο. Μα τόσο δύσκολο είναι να έχω πουπουλένια ρουχαλάκια;; Ειπαμε πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΝΤΑΛΙΑ ΜΟΥ, ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΝΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ! ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ! ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΒΡΟΧΕΡΕΣ, ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ! ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΗΛΙΟ ΕΞΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑ!

Λέγε μου τέτοια!! Δεν θέλω και πολύ να πάω να πάρω!! Να σου πω, ειδικά για τον χειμώνα όπου έχει τον σκατόκαιρο και δεν στεγνώνουν με τίποτα τα ρούχα από υγρασίες και τέτοια.. Τ'αποστειρώνει και καλά!! :laugh: Εννοείτε στον καλό καιρό θα τα βγάζω κι εγώ!!

Φανούλα, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει! Συνήθως εγώ την πατάω από τον ήλιο! Μήπως φταίει η σκληρότητα του νερού; Εγώ μέχρι στιγμής πλένω στην Αθήνα που έχω πληντύριο! Τώρα με το μωρό που θα πάρω για την Εύβοια κι εκεί το νερό είναι άστα να πάνε.. Θα δω αν μου δημιουργήσει πρόβλημα!! Τι να πω .. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως φταιει το μαλακτικο που χρησιμοποιεις; η ξαδερφη σου πιο μαλακτικο χρησιμοποιει; δεν νομιζω να φταιει παντως το πλυντηριο...

Ελενη εισαι ευχαριστημενη απο το στεγνωτηριο σου; σκεφτομαι κι'εγω να παρω. Τον χειμωνα μια με τις βροχες και με το κρυο δεν στεγνωνουν ποτε και ξαναβρεχονται κιολας... τα καλοριφερ ποσα ρουχα να χωρεσουν; τα μισα μενουν μεσα στον καδο...! Το καλοκαιρι μου τα κιτρινιζει ο ηλιος... ασε αυτη τη σκονη πια... εχω βαρεθει αυτη τη κατασταση...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑ! ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ! ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ! ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ! ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ! ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΜΟΥΧΛΑ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑ! ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ! ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ! ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ! ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ! ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΜΟΥΧΛΑ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ!

Συμφωνώ!! Το χειμώνα το στεγνωτήριο είναι σωτηρία!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...