Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ?


Recommended Posts

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙς ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΝ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 36,6 -36,7 ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΙΣΧΥΕΙ???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, αν η θερμοκρασία σου είναι 36,6 -36,7, δηλαδή φυσιολογική, αυτό νομίζω σημαίνει οτι κάτι δεν πήγε καλά με την ωορρηξία...

Πρέπει μετά την ωορρηξία και μέχρι πριν μια μέρα σου έρθει περίοδος να είναι λίγο ανεβασμένη η θερμοκρασία, δηλ 36,7-36,8-36,9, ανάλογα τον οργανισμό.

Αν υπάρχει εγκυμοσύνη η θερμοκρασία είναι ακόμα υψηλότερη ,πχ 37,2-37,5 και παραμένει έτσι για 17 μέρες, οπότε είναι κατά 99% εγκυμοσύνη, αν πέσει σημαίνει οτι θα σου έρθει περίοδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 36,8 ΚΑΙ ΠΑΝΩ.ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ 16 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πρωτη φορα το ακουω για τετοια θερμοκρασια. δεν μου φενεται να ισχυει καλα στα λενε τα κοριτσια . 36,6 ειναι η φυσιολογικη θερμοκρασια οποτε δεν ειναι ενδεικτικη για εγκυμοσυνη και για ενα μηνα την μετρας 36.6 θα λεει , οποτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τωρα αναστατωθηκα!σημερα ειναι 16η μερα του κυκλου μου,τις μερες αυτες ειχαμε αρκετες επαφες,ποτε ακριβως εχω ωορρηξια δεν το γνωριζω.μολις εβαλα θερμομετρο και εχω ακριβως 37.τι μπορει να σημαινει αυτο;;μπορει να ναι απλα ενδειξη ωορρηξιας;μπορει να ναι βεβαια και απλως τυχαιο.για πειτε ποια η γνωμη σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kely 37 εχεις νωρίς το πρωί, πριν σηκωθείς από το κρεβάτι?

γιατί το απόγευμα "ανεβάζουμε λίγο θερμοκράσια"

εγώ πάντως δεν το πολυπιστεύω αυτό γιατί την προηγούμενη Πέμπτη που ήμουν μια μέρα καθυστέρηση έλεγα το βράδυ "να κ'ανω το πρωί τεστ?" (είχα στο σπίτι) κ λέω θα μετρήσω το πρωί θερμοκρασία κ αν είναι αναβασμένη θα κάνω

το πρωί μετράω-πριν σηκωθώ από το κρεβάτι κ τζίφος τίποτα 36,6 ωστόσο μου τι δίνει κάνω τεστ-θετικό

πιστεύω ότι κ ωορηξία μπορεί να έχεις κ έγκυος κ η θερμοκρασία να μη νδείχνει κάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ Η Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ 167 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΕΙΝΑ ΣΤΟ 36 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ:kiss: ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΡΑΚΟΣ ΑΠΤΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙΣ.;) ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟΤΑΤΕΣ....ΘΑ ΒΑΣΙΣΤΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΝΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 36.5 ΚΑΙ 36.6 ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ :silly: ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ 37.0 ΜΕ 37.2 ΚΑΙ 3ΑΑΑΑΑ.Ε ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΥΠΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΣ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΤΥΧΗ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ:cheer:ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΘ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 42 ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΣΤΕΝΕΥΟΥΝ.ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ....ΘΑΡΘΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως που μετρουσα την θερμοκρασια μου σαυτον τον μηνα ειχα οτι ναναι,μια 36,2 ,μια 36,8,μια 37 και δεν υπηρχε μια λογικη σειρα δηλαδη λενε οτι ενας σταθερος κυκλος 28 ημερων (σαν τον δικο μου)πρεπει να πεφτει στην ωοριξια στην κατωτερη τιμη δηλαδη 36 εως 36,3 και τοτε ειναι η γονιμη μερα.στη συνεχεια πρεπει ναναεβαινει εως 37,5 και μετα στην 1η ημερα της περιοδου να πεφτει παλι!!!εγω ειχα εναλλαξ ολες τις τιμες σαν να τρελαθηκε το θερμομετρο.αυτη τη στιγμη εχω 36,5 και ειμαι 5 μερες πριν την περιοδο που σημαινει πως θα επρεπε ναναι πολυ πιο ανεβασμενη και να πεσει αποτομα στην ημερα της περιοδου!οποτε μην τα πολυβασιζομαστε τα περι θερμοκρασιας!ασε που δεν μετραει και με ακριβεια το θερμομετρο στη μασχαλη!:silly:

Ξεχαστε τα ολα και καντε ερωτα οχι θερμομετρηση!!!χαχαχαχ

τα λεω σε εσας και να τα ακουω κι εγω που καθε ωρα μετριεμαι χαχαχαα:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρωσω πως παιζει μεγαλο ρολο και ο οργανισμος της καθε γυναικας.π.χ. εγω στη ζωη μυ δεν εχω ανεβασει ποτε πυρετο,ποτε.οποτε το 36,8 και 36,9 για μενα ειναι πυρετος αφου οταν ειχα τοσο αυτον τον μηνα ,το καταλαβαινα σαν να καιγομαι και μετριομουν μηπως ειναι 37 και κατι και σημαινει πως τα καταφερα να μεινω εγκυος.χαχαχα

περιμενω 15/09 περιοδο οποτε θα σας ενημερωσω αν ισχυει τα περι θερμοκρασιας!!!φιλακια σε ολες σας!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΕ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙΣ..ΕΝΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΧΩ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΑΠΤΙΣ 6 ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΧΕ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΙ ΩΡΑ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΕΚΕΙ;ΑΣΧΕΤΟ.ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ Η ΤΡΕΛΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΜΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΤΗ ΓΛΩΣΣΑ.ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΑΦΟΥ ΟΛΟ ΜΕΤΡΙΕΜΑΙ.ΕΓΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ 10 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΥΣ 6.ΕΣΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ 15 ΕΓΩ ΣΤΙΣ 20....ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλα τα κορίτσια εδώ, μα κυρίως στις @Eliza Kats @peacock που με ταγκάρατε! Συγχωρέστε με αλλά μπαίνω αρκετά αραιά, λόγω του ότι είμαι καρα-full time mom, το μεγαλώνω ουσιαστικά μόνη μου και τώρα που θέριεψαι, βοήθειά μου! Αυτή τη στιγμή κοιμάται κ σας γράφω. Λοιπόν, από που να ξεκινήσω.. Αρχικά από τον 9ο μήνα, έχουμε βγάλει συνολικά 6 δόντια. 4 πάνω κέντρο και 2 κάτω κέντρο. ΄Οπως διαβάζω και εσάς τα "κουνέλια" σας μια χαρά δοντάκια έβγαλαν! Όπως και εσείς, τον έγραψα κ γω βρεφονηπιακό σταθμό από Σεπτέμβριο και μου φαίνεται αρκετά νωρίς, αλλά θα πρέπει να συνεχίσω το διδακτορικό μου και να προετοιμαστώ και για εργασία. Θα ήθελα να ήταν μπαμ 1.5 χρονών, να περπατάει κ να μιλάει, αλλά δε πειράζει.. Ας ελπίζουμε ότι δε θα μας αρρωσταίνουν τόσο εύκολα όσο μου περιγράφουν άλλοι γονείς. Από φαγητό, ακόμα τρώμε τα πάντα αλεσμένα. Ακόμα και το αυγό του, δε το θέλει κομματάκια, αλλά μπλενταρισμένο και μάλιστα μέσα στη φρουτόκρεμα.. (φρούτα+αυγό μαζί δηλαδή ένα πράμα). Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα όσπρια, γιαούρτι και φυστικοβούτυρο. Αλλά σιγά σιγά θα τα εντάξω κ αυτά. Εσείς? Πείτε μου όσες δίνεται κομματάκια το φαγητό, ποια μέθοδο είδατε να αποδίδει. Πάνω στο τραπεζάκι της καρεκλίτσας φαγητού του, ακόμα και αν του τα παρουσιάσω εκεί, απ΄λά παίζει μαζί τους ή τα εκτοξεύει ολόγυρα και δε τα βάζει στο στόμα. Να κάνω και ένα μικρό update για όσες θυμούνται.. Οι κολλικοί μας σταμάτησαν εντελώς όταν ήταν 4 μηνών και 1 εβδομάδας. Θήλασα συνολικά 1.5 μήνα και μετά έδινα φόρμουλα. Από 6 μηνών δίνω μόνο τη βιολογική της Hipp. Ακόμα παίρνω χάπι καθημερινά για τον προδιαβήτη. Το πρωινό μου σάκχαρο είναι γύρω στο 99, με το χάπι.   Και σχετικά με την απόκτηση 2ου μωρού, θα μου άρεσε πολύ η ιδέα, ΑΛΛΑ: Ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από θέματα κούρασης-έλλειψης ύπνου-έλλειψης προσωπικού χρόνου κλπ, διότι δεν είχαμε/έχουμε βοήθεια. Επίσης το σώμα μου τώρα σιγά σιγά επανακτάει την παλιά του ενέργεια και θέλω να του δώσω χρόνο να επανέλθει πλήρως. Πολλές φορές όταν περπατάω έξω, χαίρομαι τόοοοοσο πολύ που δεν είμαι έγκυος και έχω την ελευθερία μου! Δε με πειράζει να έχω ένα παιδί. Περισσότερο με νοιάζει αν το ίδιο θα ήθελε να έχει ένα αδερφάκι, γιατί κακά τα ψέμματα ήταν όμορφο που μεγάλωσα με την αδερφή μου. Αν και στις 15 Ιουνίου θα κλείσω τα 39 μου ΄έτη, θεωρώ πως έχοντας υγεία και μια σχετικά καλή φυσική κατάσταση, ίσως στο μέλλον (2-3 χρόνια μετά) να επαναλάμβανα όλη αυτή τη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Δεν είναι και λίγο να κυοφορείς ένα μωρό. Και μάλιστα, όταν έχεις διαβήτη κύησης υπό ινσουλίνη (με όλο το άγχος που αυτό συνοδεύει) ή συσπάσεις από τον 4ο μήνα και να σου επιβάλλουν να μην περπατάς, να μη σηκώνεις βάρη κλπ. Δεν είναι λίγο αυτό~ Εάν είχα πιο εύκολη κύηση, ίσως να είχα άλλη στάση. Επίσης μου πήρε πολύ καιρό να συνέλθω και από την καισαρική, σωματικά και ψυχικά. Ίσως εάν είχα κάνει φυσιολογικό και είχα αναρρώσει από την 1η εβδομάδα, να μη μου έμοιαζε βουνό η όλη διαδικασία κύησης και τοκετού.       
    • Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι έτσι είναι η καρδούλα στην αρχή!! Ειδες έκανες όλα αυτά άρα το μωράκι είναι γερό!!! Όποτε απόλαυσε το ζήσε το να είσαι αισιόδοξη!!! Κ στις 2 μ εγκυμοσύνες όταν το έμαθα κ Εγώ γυμναστήριο κανονικά βάρη κ λεω άμα έκανα αυτά τα πράγματα αυτά τα μωρά ήρθαν για να μείνουν!!! Τώρα δεν προσέχω καν τρεχω ένα 17μηνο από πίσω όλη την ώρα, δουλεύω επίσης πάω κ γυμναστική δεν έχω καν χρόνο να σκεφτώ ότι ειμαι εγκυος!! Όποτε άμα είναι ένα μωράκι να κρατηθεί θα κρατηθεί ότι κ να κανεις ❤️
    • Εγώ δε περασα κάποια διαταραχή αλλά πιστεύω κάποιο ψυχολογικό θα το περασα κ για αυτό κ εγώ φοβαμαι! Κ Εγώ πάντα προσέχω ακόμα κ Στην εγκυμοσύνη κ τώρα κ πριν δεν σταμάτησα τη γυμναστική κ τη διατροφή βέβαια για εγκυμοσύνη αλλά σου είπα πάω σε διατροφολόγο γιατί αγχώνομαι γιατί δεν θέλω να βάλω πολλά κιλά κ μετά να μην μπορώ να τα χάσω! Αλλά από την άλλη σκέφτομαι οτι δεν πρέπει να καταπιέζομαι αν θέλω να φάω κάτι θα το φάω κ έτσι κ κάνω, οπως λέει κ η @Elli13 τα κιλά είναι κ κατακράτηση πολλες φορες κ φεύγουν χωρις να το καταλάβεις! Εγώ είχα τον γάμο μου πέρσι κ είχα βάλει στόχο ότι μέχρι το γάμο θα τα χάσω όλα κ τα έχασα όλα πολύ πιο γρήγορα κ όλοι μ έλεγαν κ εμένα ότι αδυνάτισα πιο πολύ από ότι ήμουν, απλά ξεφούσκωσα θεωρώ…! Μην αγχώνεσαι κ περισσότερα να βάλεις σίγουρα θα τα χάσεις μπροστά στο θαύμα σου αυτά είναι περιττα!!! Α επίσης ξέχασα στο τελευταίο τρίμηνο κ εγώ δεν έβαλα πολλά μπορεί 5 κιλα μόνο γιατί τα αλλά 7 τα είχα βάλει στο δεύτερο τρίμηνο 
    • Μην αγχώνεσαι για τα κιλά δεν είναι τίποτα κ εγώ θα σου πω τα πιο πολλά μπαίνουν στο β τρίμηνο. Κ εγώ αγχώνομαι κ πάω κ σε διατροφολόγο στο πρώτο μου παιδάκι έχασα κιλά στο πρώτο τρίμηνο τώρα έβαλα 2 όλοι μ λένε είμαι καλά ούτε π φάνηκαν, σήμερα ζυγίζομαι αλλά 2 θεε μου αν βάζω κάθε 2εβ από 2 θα γεννήσω κ θα ειμαι 100 κιλά λεω 😂…πολλες φορες τα κιλά είναι κ κατακράτηση! Καποιες φορες η ζυγαριά θα σε δείξει κ περισσότερα από ότι είσαι…στη πρώτη μου έβαλα 12 κιλά κ τα έχασα όλα μέχρι να γίνει το μωρό 5 μηνών! Στόχος μου είναι ο ίδιος…αλλα κ 15-16 να βάλω μου είπε ξ γιατρος είναι φυσιολογικό! Μην αγχώνεσαι κιλά είναι και φεύγουν ❤️ απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου κ να τρως υγειηνα τώρα αν θες να φας κ κάτι τις παραπάνω δεν χάθηκε ο κοσμος ! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...