Μετάβαση σε περιεχόμενο

φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική


Recommended Posts

Τελικά τα κατάφερα και γέννησα φυσιολογικά την μπεμπέκα μου στην 42η εβδομάδα μετά από 17 μήνες που είχα γεννήσει με καισαρική. Μόυ σπάσανε τα νερά ενώ ξάπλωνα τη νύχτα και μέτα από 5 ώρες ήρθε στον κόσμο η κορούλα μου. Γέννησα μόνο με δικους μου πόνους, χωρίς επισκληρίδιο και ήταν μια υπέροχη εμπειρία που με λύτρωσε απτην ανάμνηση της απαίσιας καισαρικής. Κορίτσια, προσπαθήστε το όσο μπορείτε για τον φυσιλογικό γιατί αξίζει τον κόπο. Και η στιγμή είναι ανεπανάληπτη και η ανάρρωση τέλεια σε σχέση με την καισαρική και το καλύτερο είναι ότι τώρα μπορώ να κάνω και την μεγάλη οικογένεια που ονειρεύομαι (με τα 6-7 παιδάκια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια που το τόλμησες!

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου. Να είναι γερό και καλότυχο!

Μπράβο και στον γιατρό σου που στήριξε αυτήν την επιλογή σου.

Και τι δεν θα έδινα το 2ο (πρώτα ο Θεός) να το γεννούσα φυσιολογικά.

Μήπως ξέρει καμία κανέναν γιατρό στην Θεσσαλονίκη που να αναλαμβάνει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια να σου ζήσει το κοριτσάκι σου να είναι πάντα υγιή και ευτυχισμένη. :)

Εσύ λοιπόν αποτελείς την απάντηση σε όλους αυτούς τους γιατρούς που υποστηρίζουν ότι: "έκανες καισαρική μια φορά? καισαρική πάντα"!!

6-7 παιδιά ε? :ohmy::huh: χαρά στο κουράγιο σου!!! εδώ 2 έχουμε και δυσκολευόμαστε...!!!! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια!

Ποσο σε ζηλευω!!!!!!!!

Σ'αφησαν μεχρι τη 42η εβδομαδα?

Εισαι στην Κυπρο ετσι?

Δυστυχως εδω στην Ελλαδα με το που θα κλεισεις την 40η σου το παιρνουν με καιραρικη αν δεν εχεις γεννησει!

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama έγραψε:

Συγχαρητήρια που το τόλμησες!

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου. Να είναι γερό και καλότυχο!

Μπράβο και στον γιατρό σου που στήριξε αυτήν την επιλογή σου.

Και τι δεν θα έδινα το 2ο (πρώτα ο Θεός) να το γεννούσα φυσιολογικά.

Μήπως ξέρει καμία κανέναν γιατρό στην Θεσσαλονίκη που να αναλαμβάνει;;;

Koritsi mou o dikos mou o ginaikologos ksero pos exei analavei 2 tetoies periptoseis. An thes steile mou pm na sou po ta stoixeia tou.

Mpravo Violeta pou to tolmises!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιολεττα, πολλα συγχαρητηρια, να σου ζησει το μωρακι.

Σε συγχαιρω για την προσπαθεια σου,αξιζεις του κοσμου τα μπραβο και τις ευχες και στο γιατρο σου επισης. Διαβασα,εγραψε μια κοπελα οτι εισαι στην Κυπρο. Νομιζα προς στιγμην οτι εισαι στην Αθηνα και ηλπιζα να μου δωσεις τα στοιχεια του γιατρου σου. Εγω γεννησα τον Απριλιο με καισαρικη και θα θελα πολυ αν ολα πανε καλα και εβρισκα ικανο γιατρο να προσπαθουσα σε περιπτωση δευτερου παιδιου για φυσιολογικο τοκετο. Το φερω βαρεως που εκανα με καισαρικη τη μπεμπα μου αν και ηταν ο μονος τροπος στην περιπτωση μου λογω ελλειψης αμνιακου. Αν ωστοσο εβρισκα εναν ικανο γιατρο εμπιστοσυνης και μπορω, πολυ θα ηθελα το δευτερο να το γεννησω με φυσιολογικο τοκετο. Αν ξερει καμια κοπελα κανενα καλο γυναικολογο για τετοια περιπτωση, στην Αθηνα, ας μου στειλει κιε] εμενα προσωπικο μηνυμα με τα στοιχεια του. Ευχαριστω.

Βιολεττα πολλα συγχαρητηρια και παλι και πολλες ευχες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει κοπελα μου με το καλο και τα υπολοιπα τοτε!μακαρι να μπορουσα να βρω και γω κανενα γιατρο στο ηρακλειο! γεννησα με καισαρικη τον μαη και μου εχει κοστισει παρα πολυ! αν ξερει καμια κοπελα να με βοηθησει και μενα πολυ θα το θελα!οσο σκεφτομαι την καισαρικη δεν θελω ουτε δευτερο παιδακι!υπερβολικη ειμαι ε; το ξερω απλα με τον τροπο που εγινε εχω νευριασει πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα τιποτα δεν αποκλειετε στην επιστημη γιατι πρεπει σονυ και καλα να κανεις καισαρικη μετα απο καισαρικη αν μπορεις να γεννησεθς φυσιολογικα ; αλλα εμενα αυτο που μου φαινετε παραξενο και ισως και λιγο παρακεινδυνευμενο ειναι η 42βδομαδα ; αφου μια ολοκληρωμενη κυηση ειανι 40εβδομαδες και τα παιδια τα παιρνουν γα ευνοητους λογους .Δεν ξερω πρωτη φορα ακουω 42 εβδομαδα ισως καινα κανω λαθος , σημασια εχει οτι γεννησες φυσιολογικα οχι μονο οτι αφησες κατα μερους την καισαρικη αλλα και χωρις επισκληριδιο .μπραβο σου να σου ζησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!! ΓΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ Κ ΚΑΛΟΤΥΧΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ:) :laugh: 12 ΩΡΕΣ ΠΟΝΑΓΑ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΗΣΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ:( ( ΕΠΕΙΔΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ) Κ ΘΕΛΩ ΣΤΟ 2 ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ:)

ΒΑΝΙΑ-LOVIE ΣΤΗΣ 42 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιολέτα να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!:laugh:

Έχουμε το ίδιο όνειρο...Μόνο που εγώ είμαι στα 4-5 χαχα!

Να την χαίρεστε κούκλα μου!:kiss:

668961bpz5midxod.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpoympoyki έγραψε:

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!! ΓΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ Κ ΚΑΛΟΤΥΧΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ:) :laugh: 12 ΩΡΕΣ ΠΟΝΑΓΑ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΗΣΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ:( ( ΕΠΕΙΔΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ) Κ ΘΕΛΩ ΣΤΟ 2 ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ:)

ΒΑΝΙΑ-LOVIE ΣΤΗΣ 42 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ

ευχαριστωδεν ηξερα οτι υπαρχει και τετοια πιθανοτητα μπραβο παντως .ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

6, 7 παιδακια!!!!! Τι λες βρε θηριο!!!!!

Μπραβο!!!!

Για εμας με ιστορικο προωρου τοκετου ..δυστυχως δε βλεπω να υπαρχει ελπιδα για Φ.Τ. μετα απο καισαρικη..:(

Να σου ζησει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει πολυ χαιρομαι δινεις ελπιδες σε ολες εμας που δεν τα καταφεραμε για τον εναν η τον αλλο λογο να γεννησουμε τα μωρακια μας με φυσιολογικο τοκετο-και μενα δεν ακουγανε σε καποια φαση τουσ κτυπους και γυρισε -μακαρι και γω οταν με το καλο μεινω εγκυος στο 2ο να γεννησω φυσιολογικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας. Να ξέρετε ότι όταν το θέλετε πολύ όλα γίνονται. Αν άκουγα τους γιατρούς θα είχα κάνει άλλη μια καισαρική. Ηθελα όμως πολύ να γεννήσω φυσιολογικά και να ζήσω αυτή την εμπειρία και 'ηξερα ότι παρόλο που οι πεσρισσότεροι γιατροί (στην Ελλάδα) λένε ότι είναι επικύνδυνο είναι ότι καλύτερο για το μωρό μου και το σώμα μου. Και όντως έτσι έγινε. Ημουνα και πεισματάρα όμως και τα κατάφερα. Ρώτησα πολλούς γιατρούς για να βρώ να με αναλάβει κάποιος και όταν πέρασα τις μέρες μου και θέλανε να με βάλουνε για καισαρική εγώ πολύ απλά αρνήθηκα και δεν πήγα και περίμενα την φύση να ενεργήσει. Κανένας δεν θα μπορούσε να με αναγκάσει να κάνω καισαρική αν δεν ήταν ιατρικά απαραίτητο. Και όντως ετσι έγινε, μου έσπασαν τα νερά και πήγαν όλα μια χαρά και είχα μια γρήγορη γέννα. Το ξέρω ότι ίσως να μην τολμούσε κάποια άλλη να κάνει ότι και εγώ, να πει όχι στον γιατρό και να κάνει ότι θέλει αλλά σκέφτηκα ότι είναι δικαίωμα μου να γεννήσω φυσιολογικά αφού και το μωρό μου και εγώ είμαστε εντάξει. Είναι δικαίωμα μας να έχουμε την γέννα που θέλουμε και να μην φοβόμαστε το φυσιολογικό αλλά τις ιατρικές παρεμβάσεις. Η γέννα δεν είναι αρρώστια και η 40η εβδομάδα δεν είναι ημερομηνία λήξης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Violeta έγραψε:

Είναι δικαίωμα μας να έχουμε την γέννα που θέλουμε και να μην φοβόμαστε το φυσιολογικό αλλά τις ιατρικές παρεμβάσεις. Η γέννα δεν είναι αρρώστια και η 40η εβδομάδα δεν είναι ημερομηνία λήξης.

Ο,τι κ να πω ειναι λιγο...

ΜΠΡΑΒΟ για το σθενος, τη δυναμη κ την αποφασιστικοτητα σου.

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιολέτα συγχαρητήρια!!!

1ον για την μικρούλα σου,να σου ζήσει και 2ον για τον δυναμισμό σου.

Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα παραπάνω,λίγες από μας θα λέγαμε όχι στον γιατρό αντίθετα θα ακολουθούσαμε πιστά τις συμβουλές του...μπράβο που αντιστάθηκες και έκανες πραγματικότητα έναν φυσιολογικό τοκετό που τόσο λαχταρούσες!:cheer: Σίγουρα ο επόμενος στόχος σου για 6-7 νινάκια δεν θα μείνει μόνο όνειρο..;) και πάλι συγχαρητήρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!!

Αφίστε την επιστημη - και πίστέψτε στον εαυτό σας και στην φύση. Η επιστήμη για να μαζεψει όλες αυτές τις γνώσεις που έχουν όλες οι γυναίκες σας ένστινκτο θέλει ακόμα μερικά εκατομιρια χρόνια :lol:

Εγω γέννησα και τα τρία μου παιδάκια φυσιολογικά και φυσιολογικός τοκετός - είναι θάυμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ...ΕΜΕΝΑ ΗΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΒΛΑΚΑ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΑΛΛΑΞΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΥΤΟΣ!!!!

Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΛΙΓΟ,ΟΜΩΣ Κ ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ,ΤΗ ΠΡΟΤΡΕΠΩ Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ Φ.Τ.!ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΕ ΜΙΑΣ Κ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ...ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΑΚΛΟΤΥΧΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιολετα εσυ που εχεις κανει και καισαρικη και φυσιολογικο..κανε μια συγκριση στο "μετα"τη γεννα Δηλαδη πως αισθανεσαι το σωμα σου τωρα σε σχεση με τοτε;; Πιθανους πονους και οτι αλλο νομιζεις..

Μακαρι να μπορεσω κι εγω(αφου βεβαια πρωτα μεινω εγκυος)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!

Κ ΕΓΩ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΔΗΛ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΠΡΟΔΩΠΟ ΤΟΥ ΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣ ΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΤΥΠΙΟΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ,2 ΦΟΡΕΣ ΕΠΕΣΑΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΦΕΡΑΜΕ ΜΕ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΚΑΙ ΟΞΥΓΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΜΕ ΜΑΣΚΑ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΕΞΩΘΗΣΕΩΝ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ....

ΑΚΟΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ Κ ΣΥΓΚΗΝΟΥΜΑΙ,ΒΑΖΩ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.....

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 23.45, ΣΤΙΣ 3 ΠΑΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ,ΣΤΙΣ 5 ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ,7.30 ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ 9 ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ.....

ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΟ 4ΚΛΙΝΟ ΗΤΑΝ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΠΟΝΟΥΣΑΝ,ΕΙΧΑΝ ΟΡΟΥΣ,ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και οι εντυπώσεις μου απο την καισαρική είναι μια χαρά, θα εκανα τα παντα για να γεννήσω (πρωτα ο θεός) το δευτερο παιδακι μου φυσιολογικά. Συγχαρητήρια για την αποφασιστικότητά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑΣ-ΗΘΕΛΑ ΑΚΟΜΗ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΛΙΓΟ.ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΣΥΝΕΠΑΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ.ΠΩΠΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ:unsure: ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apis το "μετά" στην μια περίπτωση και την άλλη είναι πολύ πολύ διαφορετικό. Μετά την καισαρική ένιωθα πολύ άσχημα. Ένιωθα ανίκανη, πέρασα όλο το βράδυ (γέννησα 8 το βράδυ) να κοιτάζω το ταβάνι και να μην μπορώ να κοιμηθώ, να κουνηθώ, να μην μπορώ να δω το μωρό μου που το είχαν σε άλλο δωμάτιο. Και τις επόμενες μέρες με τους πόνους της τομής ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα. 6 μήνες μετά, ένοιωθα ακόμα μουδιασμένη την τομή και με ενοχλούσε. Είχα σκοπό να κάνω πολλά παιδάκια, πάνω από 4, αλλά μετά την καισαρική ούτε μπορούσα για ιατρικούς λόγους, ούτε ήθελα να ξαναπεράσω μια τόσο δύσκολη φάση, να πονάω τόσο πολύ και να έχω να φροντίσω ένα νεογέννητο. Φαινόμουνα έγκυος για αρκετό καιρό μετά γιατι η κοιλιά μου άργησε να επανέλθει με την καισαρική. Και ένοιωθα πολύ άσχημα ψυχολογικά, ένοιωθα ότι δεν ολοκληρώθηκε σωστά η εγκυμοσυνη μου, ότι γεννήσανε άλλοι το παιδί μου αντί εγώ, αυτό που περίμενα 9 μήνες και πολλά χρόνια πριν να βιώσω, την συγκλονιστική εμπειρία της γέννας μου την στερήσανε. Θα με πείτε υπερβολική, αλλά τότε έτσι ένιωθα, είναι και οι ορμόνες της λοχείας που χειροτερεύνουνε τα πράγματα.

Όταν έμεινα έγκυος στεναχωρέθηκα τόσο πολύ που θα έπρεπε να ξαναπεράσω τα ίδια, άλλη μια καισαρική. (ήξερα ότι δεν θα με γεννούσε κανείς φυσιολογικά γιατί εμεινα έγκυος πολύ γρήγορα μετά την καισαρική)

Τελικά άρχισα να το πιστεύω, να το προσπαθώ και το κατάφερα.

Μετά τον φυσιολογικό τοκετό ένιωθα υπέροχα. Και ψυχολογικά και σωματικά. Περίμενα ότι θα πονάω απο κάτω άλλα δεν ήταν κάν πόνος ήταν μια μικρή δυσφορία που σε λίγες μέρες δεν υπήρχε καθόλου. Κοιμόμουνα μπρούμητα στο νοσοκομείο. (είναι η αγαπημένη μου στάση ύπνου και μετά την καισαρική μου εκανα 3-4 μήνες για να ξανακοιμηθώ έτσι γιατί πονούσα την τομή μου). Η κοιλιά και το σώμα μου επανήλθαν σχεδόν αμέσως. Σήκωνα αγκαλιά τον 11 κιλών γίο μου μέσα στο νοσοκομείο. Γενικά όσον αφορά το σώμα μου μου φάνηκε ότι με τον φ.τ. σαν να ξέχασα να γεννήσω, ενώ με την καισαρική θυμόμουν αρκετούς μήνες μετά ότι γέννησα γιατί υπήρχε μια τομή που με πονούσε και μου το υπενθύμιζε. Το ότι είχα δυνάμεις μετά τον φ.τ. για να φροντίζω και τον μεγαλύτερο γιο μου και την νεογέννητη κόρη μου ήταν πολύ σημαντικό γιατι ήθελα να είμαι δυνατή και να έχω φυσικές αντοχές και για τους 2 και όχι να πρέπει να περιποιούνται άλλοι και εμένα και τα μωρά μου. Όσον αφορά το ψυχολογικό θεωρώ περιττό να σας το περιγραψω, νιώθεις ότι βρίσκεσαι στον 7ο ούρανο και ότι μπορείς να καταφέρεις τα πάντα αφού άντεξες μια δύσκολη γέννα.

Κάθε κοπέλα βιωνει διαφορετικά φυσικά τα πράγματα, αλλά σε έμενα έτσι έγιναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Προσθήκη...