Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενική Εξέταση-άγχος πολυ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας και τι γίνεται ακριβώς γίνεται με την αυχενική. Εμείς θα πάμε στο γιατρό την άλλη Δευτέρα και μας είπε ο ότι θα κάνουμε και αυχενική. Έχω ακούσει τόσα γι αυτή την εξέταση με αποτέλεσμα να έχω πανικοβληθεί το σκέφτομαι και με πιάνει πανικός. Τι ακριβώς κάνουμε βρε κορίτσια σε αυτή???? είναι τόσο σοβαρα τα πράγματα με αυτη????? γιατι μια γνωστη μου μου έλεγε δεν είναι τίποτα και η άλλη μου το παρουσίασε λες και ειναι και το δυσκολο πραγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den xreiazetai na agxwnesai katholou einai i pio glikeia eksetasi...............tha metrisete daxtulakia aytakia...tha deis to mwro sou...mallon to filo tou..........kai ola tha einai TELEIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

aman ayto to mialo olo sto kako!!!!!!!!!111mia xara einai ola

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα δε χρειαζεται να αγχωνεσαι!!!

Για να στα πω απλα ο γιατρος θα μετρησει το παχος απο ενα κοκκαλακι στον αυχενα του μωρου και να υπολογισει αν υπαρχει περιπτωση συνδρομου down και καποιων αλλων ασθενειων.Ειναι ομως σπανιες περιπτωσεις γι'αυτο μην το σκεφτεσαι!Φαντασου το μωρακι προφιλ και εσεις θα δειτε το ρινικο οστο,σαγονακι κλπ!

Να σκεφτεσαι πως το νινακι σου θα εχει μεγαλωσει αρκετα!Θα ειναι ενα ανθρωπακι που εχει τα παντα!!!Θα κανει κουνηματακια,μπορει να σας χαιρεταει(!!!),να βαζει το δαχτυλακι στο στομα!!!

Καμια φορα η εξεταση μπορει να θεωρηθει "δυσκολη" γιατι ισως το μωρο δεν καθεται στην καταλληλη σταση και ο γιατρος δεν μπορει να μετρησει σωστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ μακαρι να το ευχαριστηθω και γω οσο λες και όλα να πάνε καλα αλλα με έχιουν τρελάνει ότι είναι σοβαρη το παιδι μπορει να μην ειναι καλα και ότι βλκεια υπάρχει με αποτέλεσμα εγω να τα κάνω ακόμη ποιο τεράστια στο κεφάλι μου. Κια φυσικά στον άντρα μου δνε θέλω να πω κάτι γιατι αρκετο άγχος έχω μόνη μου μην είμαστε μετα 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ!!!!!ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΕΤΣΙ!!!ΟΠΩς ΤΑ ΠΕ Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ !!!ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΩς ΠΑΕΙ!!!!ΕΝΤΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΑΓΧΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΛΟΓΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ!!ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΙΕΣ ΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσιθα πραγαματικα νιώθω ήδη καλυτερα έχω τόσο αγωνία να δω το μωράκι μου γιατι έχω 3 βδομάδες να το δω και λόγω αυτου του άγχους χαλάει η διάθεση μου.

Ευχαριστω και πολυ και σε σας ευχομαι ότι καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εχεις 3 βδομαδες να το δεις.....Θα παθεις πλακα και δε θα σκεφτεσαι τπτ αλλο!!!!!Τωρα θα το δεις κανονικο ανθρωπακιιιιιιι!!!Θα ειναι τελεια!!!

Να μας πεις τα νεα σου οταν πας,να χαρουμε με την χαρα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟ ΔΗΛΑΔΗ?? ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΜΕΣΩΣ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Σ. έγραψε:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟ ΔΗΛΑΔΗ?? ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΜΕΣΩΣ???

Μαρία και εγω εκανα χθες αυχενικη καιειναι ολα μια χαρα. το αιμα θα στο παρουν εκεινη την στιγμη. θα παρεις τους υπερηχους και το αναλυτικο χαρτι που σου λεει πληροφοριες για το παιδι μολις τελειωσει η εξεταση και τα αποτελεσματα του αιματος μετα απο μερικες ημερες.

καλα αποτελεσματα μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει λογος.

θα δεις το μωρο και θα τρελαθεις απο χαρα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μαράκι μου..

Δεν υπάρχει κανένας μα κανένα λόγος ανησυχίας.Η εξέταση είναι πανεύκολη κ πίστεψε με ιδιαίτερα συγκινητική!Όλα θα είναι τέλεια..Μαζί με την αυχενική θα κάνετε κ τον β'επιπέδου?Αυτό είναι το πιο γλυκό σημείο των εξετάσεων νομίζω γιατι θα μπορέσεις να διακρίνεις ακόμη κ τα χαρακτηριστικά της μικρής σου ψυχούλας!Απόλαυσέ το κ άσε τις τρελές να λένε...!

φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι μου τι κανεις;;;;;;;;;;εφτασε η στιγμη να δεις το σπορακι σου ανθρωπακι....ομορφη εμπειρια.....με το καλο και περιμενουμε νεα σου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?? ΒΡΕ ΣΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ??? Ε??? ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ--ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΡΓΕΙ ΛΙΓΟ-ΑΥΤΑ---ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ--ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ!!!ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΑΡΓΟΥΝ !!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ. ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΑΓΩΝΙΑΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου,

Καλή επιτυχία κι από μένα, όλα θα πάνε καλά! Σήμερα έκανα υπέρηχο (όλα μιά χαρά, ευτυχώς) και θα πάω για αυχενική στις 19.8.. Σε παρακαλώ λοιπόν, όταν πάς με το καλό τη Δευτέρα, θα μας γράψεις τις εντυπώσεις σου? Ετσι για να ησυχάσω κι εγώ λίγο, εε?? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως είναι από τις πιο ωραίες εξετάσεις..!:)

Μην ανησυχείτε καθόλου είναι σαν ένας υπέρηχος που ο γιατρός βλέπει αυτά που πρέπει & μετά εξηγεί τι φαίνεται στην οθόνη .

Εμάς μας είχε δώσει φωτογραφίες & dvd από όλη την διάρκεια της εξέτασης. Οι έγχρωμες φωτογραφίες είναι τέλειες.

Εγώ αν μπορούσα να την κάνω κάθε μέρα θα το ήθελα πολύ!:silly:

Να βλέπω πως μεγαλώνει το bebekaki μου , πως είναι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μένα.

Οταν είχα κάνει την δική μου αυχενική διαφάνεια,από τη μία ήμουν πολύ αγχομένη για το τη θα αντικρήσω,απ την άλλη όμως το διασκέδασα πραγματικά.Ημουν ξαπλωμένη επί μισή ώρα και απολάμβανα την κάθε κίνηση του μωρού μου.Το ίδιο και στη β επιπέδου!Μου είπε ο γιατρός μου ότι όλα ήταν τέλεια και έτσι έφυγα με το χαμόγελο στα χείλη και με τους υπέρηχους του μωρού μου στο τσεπάκι μου.

Μου είχαν κάνει και εξαίταση αίματος στην αυχενική διαφάνεια.Στην β επιπέδου δεν χρειάστηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι έκανες την εξέταση;;

Περιμένουμε νέα σου!

Andriani έχουμε ίδια ημερομηνία για την αυχενική!!! 19/08 θα πάω κι εγω!!

Καλά μας αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα!! Βρε κορίτσι μου, μην φοβάσαι! Η αυχενική εξέταση δεν είναι απολύτως τίποτα παραπάνω από έναν απλό υπέρηχο! Βλέπεις για αρκετή ώρα το νινάκι, το απολαμβάνεις... Εγώ μάλιστα είχα δει τον δικό μου με το δάχτυλο στο στόμα κι είχα συγκινηθεί πάρα πολύ! Μετράνε τον αυχένα για να δούνε για πιθανότητες σύνδρομου down! Και επίσης γίνεται και μια αιμοληψία για να συγχωνέψουν κατά κάποιο τρόπο τ'αποτελέσματα! Είναι μια απλή διαδικασία! Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα, να μην αγχώνεσαι για τίποτα... γιατί το μωράκι σου καταλαβαίνει τα πάντα!! Και να το απολαύσεις!! Καλή συνέχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου σήμερα ειναι η μερα της αυχενικης!!

αντε αγαπη μου ολα θα ειναι τελεια!!!

περιμενω με αγωνια να μου περιγραψεις το μικρουλι το μωρακι σου που θα ειναι μια χαρα!!

φιλακια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...