Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ!ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 4ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!!ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 5οΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ!ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ?ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΛΟ!ΒΕΒΑΙΑ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:unsure: hello,,

kai ego tin idia aporia exo,, mallon tin imerominia tis telefteas periodou + 8 meres. dil ego poy ixa teleftea periodo 16/05/2009 allazo mina kathe 24 tou minos..

dil tis 24 iouliou kleino ton 2o kai mpeno ston 3o mina....

alla mbori na kano kai entelos lathos e!!!!

As me diapsepsi kapoia/os....

dev050pf___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ.Κ ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΞΕΧΝΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΩΤΙΕΙ?17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΕΤΑΡΤΟΣ Η ΠΕΜΠΤΟΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα ρωτήσει τη γιατρό μου και μου είπε οτι δεν είναι σωστό να μετράμε σε μήνες αλλά σε βδομάδες.

Επομένως δε μου έδωσε απάντηση στο ερώτημα μου.

Η γιατρός της κουμπάρας μου, όμως, της είχε πει οτι αλλάζουμε μήνα ανάλογα με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

Για παράδειγμα...

Εγώ έχω πητ στις 6 Οκτωβρίου.

Στις 6 Ιουλίου έκλεισα τον 6ο μήνα και μπήκα στον 7ο (ήμουν 27 βδομάδων -1 μέρα).

Ελπίζω να σας βοήθησα και να μη σας μπέρδεψα περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

μετράς από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου! και την μετράς σε εβδομάδες.

Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου μετρούσα σε εβδομάδες και όχι σε μήνες γιατί κάθε εβδομάδα γίνεται και κάτι διαφορετικό στο έμβρυο δηλαδή κάθε εβδομάδα μεγαλώνει, οι κινήσεις είναι διαφορετικές κλπ.

Εσύ ΝΑΝΣΥ είσαι στην 1η εβδομάδα του 4ου μήνα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Να σου πω, εγώ ξεκίνησα με το να μετράω τις εβδομάδες,σύμφωνα με την τελευταία μέρα περιόδου (όπως λένε και τα βιβλία).Αλλά επειδή τα ψιλοέχανα, σκέφτηκα ότι αφου μου είπε ο γιατρός ότι στις 18 Νοεμβρίου μπαίνω στο μήνα μου, έχω τις 18 κάθε μήνα ως αλλαγή μήνα για να μη μπερδεύομαι.Αν με ρωτάνε δηλ.πόσο μηνών είμαι, δε βολεύει να λέω π.χ. 19 εβδομάδων, καλύτερα να λέω ότι π.χ τώρα μπήκα στον 5ο μήνα.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΣΥ83 έγραψε:

ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ?ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ 1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΕΜΠΤΟΥ?

Εκτιμώμενη ημερομηνία τοκετού: 1/1/2010

Η σύλληψη του μωρού έγινε περίπου στις: 10/4/2009

Είσε στην εβδομάδα: 17

Είσε στο μήνα: 4

Αριθμός εβδομάδων και ημερών εγκυμοσύνης: 16 εβδομάδες 3 ημέρες

Ημέρες που απέμειναν μέχρι τον τοκετό: 165

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανσυ εισαι στον τεταρτο ακομα!!!

Οπως υπολογιζω εγω τους μηνες...Στις 2/8 θα κλεισεις τον τεταρτο κ θα μεπις στον 5ο!!!

Υπολογιστε τις εβδομαδες απο την ημερομηνια της τελευταιας περιοδου και τους μηνες ως εξης: Πχ για τη Νανσυ- Μετραω 7 μερες απο την τελ.περ. Δλδ 27,28,29,30,31,1,2! Καθε 2 του μηνα αλλαζει μηνα!

Επισης τα τικερ βοηθανε πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι αλλάζω μήνα κάθε 6 του μηνός! Μετά με μπέρδευαν και με τις βδομάδες!! Τελικά έφτιαξα ένα τικεράκι και κάθε φορά που πόσταρα εδώ πέρα έβλεπα πόσο είμαι!! Αν θες πάτα πάνω στο δικό μου και ακολούθα τις οδηγίες και βλέπε κάθε πότε αλλάζεις μήνα! Είναι ο πιο εύκολος τρόπος! Κι αν θες να το έχεις κάθε φορά που βάζεις ένα ποστ.. στείλε πμ να σου στείλω οδηγίες πως μπαίνει! Είναι πολύ εύκολο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ - ΔΗΛΑΔΗ ? ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΣΑΙ??

ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΠΗΤ 17/9 (EINAI TO MAXIMOUM ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ):side:

ΣΤΙΣ 17-7 ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 8 MHNA !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΧΑΝΩ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 23/2 ΠΗΤ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 30/11.ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ .ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΦΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 6ο.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΤ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΦΕ 30 ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..............ΠΩΣ ΝΑ ,ΜΕΤΡΗΣΩΩΩΩΩΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και εγώ πάντα μπερδευόμουνα.Είχα βρεθεί σε μια παρέα που ήταν μια έγκυος με διαφορά 3 μέρες και η κάθε μια έλεγε άλλα...Είχαμε διαφορά 1 μήνα και βάλε με τους υπολογισμούς μας..είχε πλάκα..τωρα ποιά ήταν η σωστή δεν ξέρω!!

Και εγω πολλές φορές τα έλεγα με τις βδομάδες...Όταν δεν ήμουν σίγουρη πως να τα υπολογίσω τους έλεγα την ΠΗΤ και ξεμπέρδευα.Τώρα που φτάνω στο τέλος μόνο ξέρω να πω με σιγουριά οτι έχω μπεί στον ένατο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου μπερδεμένο θέμα!!!!

Η κύηση διαρκεί 281 ημέρες από την ημέρα έναρξης της τελευταίας περιόδου.... Λοιπόν, επειδή και εγώ ήμουν μπουρδουκλωμένη ο γιατρός μου είπε οτι το σωστό είναι να μετράμε σε εβδομάδες. Αν μετράς ανα μήνα δεν είναι αντιπροσωπευτικό γιατί ο μήνας έχει 30 - 31 ημέρες ενώ οι 4 εβδομάδες είναι 28 ημέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΜΟΝΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙΟΤΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΜΕΣ ΑΛΛΑ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΘΑ ΛΕΩ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ!ΑΜΑΝ ΠΙΑ!ΧΑΧΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΣΥ83 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΜΟΝΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙΟΤΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΜΕΣ ΑΛΛΑ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΘΑ ΛΕΩ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ!ΑΜΑΝ ΠΙΑ!ΧΑΧΑ

Εγώ Νάνσυ σου το είπα οι εβδομάδες είναι οι σημαντικές. Αλλά αφού ένας μήνας έχει 4 εβδομάδες, τότε χοντρικά μπορείς να υπολογίζεις τον μήνα και να το λες σε κάποιον που σε ρωτά!!!

Πήγαινε και στην παρακάτω ιστοσελίδα να διαβάζεις τι γίνετε σε κάθε εβδομάδα, αν δεν έχεις κάποιο βιβλί περί εγκυμοσύνης!!

http://www.liberoclub.gr/Default.aspx?id=38966

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...