Μετάβαση σε περιεχόμενο

αλλαγή στις συνήθειες θηλασμού!


Recommended Posts

τελικά οι απορίες μου σταματημό δεν έχουν!λοιπόν,μανουλίτσες μπορείτε να με διαφωτίσετε;εδώ κ δύο ημέρες ο μπεμπάκος μου,ενώ θηλαζε τακτικά,κλαίει κ θέλει να θηλάζει σ υ ν ε χ ε ι α!μόνο όταν κοιμάται δε θηλάζει,που δεν κοιμάται κ τρελές ώρες,μη φανταστητε!επιπλέον μετά από κάθε θηλασμό βγάζει γουλίτσες,κάποιες φορές αρκετή ποσότητα μάλιστα.ο παιδίατρος μου είπε ότι προφανώς είναι από τη λαιμαργία του..σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;σήμερα κλείνουμε 1 μήνα,δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο κ η ηλικία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γλυκιά μου! Εμείς είμαστε 2,5 μηνών, και ενώ στην αρχή έτρωγε ανα 4ωρο, εδώ και ένα μήνα περίπου τρώει ανα δύωρο. Το δύωρο το μετράω από την ώρα έναρξης του προηγούμενου γεύματος. Η διάρκεια του κάθε γεύματος είναι μισή ώρα και έχω παρατηρήσει ότι όποτε τον αφήνω να φάει παραπάνω, βγάζει γουλιές. Όποτε τηρώ το μισάωρο, είναι μια χαρά. Το να τον έχεις συνέχεια στο στήθος, δεν νομίζω οτι είναι απόλυτα σωστό. Προσπάθησε να τον απασχολείς λιγάκι με άλλα πράγματα, κρατα τον αγκαλίτσα και κάντε βόλτες στο σπίτι και φρόντισε να μην ακουμπά στο σουτιέν/ρούχο σου γιατί μυρίζει το γάλα και το λιγουρεύεται. Διάβασα πως ακόμα και στον ελεύθερο θηλασμό (τρώει όποτε πεινάει) πρέπει οπωσδήποτε να περνάει ένα δύωρο από το ένα γεύμα στο άλλο ώστε να προλαβαίνει το μωρό να χωνεύει το κάθε γεύμα. Ελπίζω να βοήθησα! Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα τη διάρκεια του θηλασμού υπάρχουν κάποια στάδια όπου το μωρό θέλει να θηλάζει συνέχεια, δείχνει να μην χορταίνει και το στήθος δείχνει άδειο. Είναι εκείνες οι μέρες όπου οι ανάγκες του μωρού αυξάνονται και προσπαθεί να αθξήσει την παραγωγή. Εσυ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τις ανάγκες του μωρού σου. Να το θηλάζεις συχνά και το γάλα σου θα αυξηθεί. Αυτό θα ξανασυμβεί σε όλη την πορεία του θηλασμού γι αυτό να είσαι προετοιμασμένη και με μπολικα αποθέματα υπομονής γιατί είναιένα μεταβατικό στάδιο για το μωρό σου. Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe έγραψε:

Καλημέρα γλυκιά μου! Εμείς είμαστε 2,5 μηνών, και ενώ στην αρχή έτρωγε ανα 4ωρο, εδώ και ένα μήνα περίπου τρώει ανα δύωρο. Το δύωρο το μετράω από την ώρα έναρξης του προηγούμενου γεύματος. Η διάρκεια του κάθε γεύματος είναι μισή ώρα και έχω παρατηρήσει ότι όποτε τον αφήνω να φάει παραπάνω, βγάζει γουλιές. Όποτε τηρώ το μισάωρο, είναι μια χαρά. Το να τον έχεις συνέχεια στο στήθος, δεν νομίζω οτι είναι απόλυτα σωστό. Προσπάθησε να τον απασχολείς λιγάκι με άλλα πράγματα, κρατα τον αγκαλίτσα και κάντε βόλτες στο σπίτι και φρόντισε να μην ακουμπά στο σουτιέν/ρούχο σου γιατί μυρίζει το γάλα και το λιγουρεύεται. Διάβασα πως ακόμα και στον ελεύθερο θηλασμό (τρώει όποτε πεινάει) πρέπει οπωσδήποτε να περνάει ένα δύωρο από το ένα γεύμα στο άλλο ώστε να προλαβαίνει το μωρό να χωνεύει το κάθε γεύμα. Ελπίζω να βοήθησα! Φιλάκια πολλά!

Δεν ισχύει αυτό που λες στον ελευθερο θηλασμό. Ελευθερος θηλασμός σημαίνει ακριβώς αυτό που λέει..δηλαδή να θηλάζει το μωρό όποτε θέλει.Να ακολουθείς τις επιθυμίες του μωρού σου χωρίς πρέπει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha shmfonisw me thn katinou kai to tyrogaridaki .einai polu noris koma gia na mhn trwei shnexeis oles auta perasame ,nai oles perasame ksista apo to dafni :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

to wro prepei na katsei oso thelei sto sththos gia na rithmisei to gala sou .o thhlasmos den einai mpoukali na faei na teliosei thelei ypomonh kai epimonh ,to mwra anaptisete kai thelei perissotero gala giauto kathete tora perissotero pano sou gia na rithmisei to sththos sou na paragei gala gia na to xortasei .meta einai kai oti to sththos exei mia alh lhtourgikothta pou den kseroun polu sthn arxh ,an ponaei kapou kathete sto sththos sou giati ekei briskei parigoria ,einai megalo lathos na to apomakrineis kai na mhn tou dineis thn thalporh pou anazita kai thn parigoria .mhn anisixeis den tha kolisei monima panw sto sththos sou kai oti to kalomatheneis ,auto exei anagh tora ...otan megolosei tha trexeis na to thhlaseis kai auto tha kitaei ta lampakia kai oti tou proksenei endiaferon opos kanei o dikos mou tora .

ypomonh to polu mhso mhna akoma meta ola ua strosoun .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.προβληματίστηκα,ιδίως με το θέμα με τις γουλίτσες που βγάζει μετά από κ α θ ε θηλασμό εδώ κ δυο ημέρες,κάτι που δε το έκανε πριν..επιπλέον,σήμερα,όποτε τον αφήνω να κοιμηθεί στο κρεβάτι του,στο ριλαξ,στο καρότσι,στην καλαθούνα,ναι όλα τα δοκίμασα!,ξυπνάει σε 5 λεπτά κ κλαίει ,:S μόνο πάνω μου κοιμάται για ώρες..τώρα τον άφησα στο κρεβατάκι κ περιμένω από στιγμή σε στιγμή να τον ξανακούσω να κλαίει..!λέτε να σχετίζονται όλα αυτά ή απλώς παραλογίζομαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΑΝΑ ΦΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 10ΓΡ.ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΤΑ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ..ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΙΝΑΕΙ Η ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΠΙΛΑΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.προβληματίστηκα,ιδίως με το θέμα με τις γουλίτσες που βγάζει μετά από κ α θ ε θηλασμό εδώ κ δυο ημέρες,κάτι που δε το έκανε πριν..επιπλέον,σήμερα,όποτε τον αφήνω να κοιμηθεί στο κρεβάτι του,στο ριλαξ,στο καρότσι,στην καλαθούνα,ναι όλα τα δοκίμασα!,ξυπνάει σε 5 λεπτά κ κλαίει ,:S μόνο πάνω μου κοιμάται για ώρες..τώρα τον άφησα στο κρεβατάκι κ περιμένω από στιγμή σε στιγμή να τον ξανακούσω να κλαίει..!λέτε να σχετίζονται όλα αυτά ή απλώς παραλογίζομαι;;

Όλα όσα περιγράφεις είναι φυσιολογικότατα!! Μην σε αγχώνει τίποτα! Κ ο δικός μου τους πρώτους μήνες πάνωμου κοιμόταν , αφού να φανταστείς είχα ξεχάσει τι θα πει μπορούμυτα! Κ όμως τώρα είναι 15 μηνών και κοιμάται ολομόναχος και είναι ανεξάρτητος . Βέβαια ακόμη θέλει την αγκαλιάμου και θέλει γλύκες και χαδάκια αλλά όχι όπως παλιά. Εν ολίγοις δεν κακομαθαίνει το παιδί. Ίσα ίσα που τα παιδιά που έχουν στερηθεί τις αγκαλιές , αργότερα συνεχίζουν να είναι κλαψιάρικα και να αποζητούν την αγκαλιά πολύ περισσότερο από τα παιδιά που δέχθηκαν μπολικες και χωρίς μέτρο αγκαλιές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...