Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για σπουδες διαιτολογιας..


apis

Recommended Posts

Αν και 33 κι ενω απο τα παιδαγωγικα εκανα στροφη στη μελισσοκομια..εδω και μερες κατι νεο με τριβελιζει.. Θελω να σπουδασω διαιτολογια..Εχουμε διαιτολογους στο φφορουμ;; Αν ειστε αποφοιτοι ιδιωτικων σχολων εχετε δικαιωμα να εχετε δικο σας γραφειο;; Πού σπουδασατε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο ιδιωτικο ιεκ , ειτε δημοσιο δεν μπορεις ανοιξεις αποιαδηποτε ιατρικη υπηρεσια.αν και κανεις πλεον δεν λεει οτι μπορεις.

εγω θα σου προτεινα να πας διαιτολογια μόνο αν το θες για χομπι. σαν βοηθος διαιτικης μπορεις μονο να δείνεις διαιτες ιδιωτικα να πηγαινεις σε σπιτια και παλι οχι τελειως νομιμα , αν και υπαρχουν παρακλαδια νομικα να το παρακαμψεις μεσω της εφοριας.

για μενα αν θες για δουλεια , δηλαδη , να βγαλεις και κατι οχι για χομπι γιατι για να λες να ανοιξεις δικο σου το σκεφτεσαι διαφορετικα , εγω θα σου λεω να πας φαρμακολογια , μπορεις να δουλεψεις σε φαρμακειο.

γιατι δεν πας απο καποιο ιεκ να σου σε κατατοπίσουν , αν δεν θελεις δεν γραφεσαι πέρνεις πληροφορίες και φεύγεις.

για τα ιδιωτικα ρωταμε οτι θες μπορω να σε βοηθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis γεια σου!μεγαλη αποφαση.μπραβο σου!!!εγω εχω τελειωσει διαιτολογια σε δημοσιο ιεκ στη θεσσαλονικη.η αληθεια ειναι οτι τωρα δεν ασχολουμε αλλα ενα διαστημα δουλεψα στο νοσοκομειο της ροδου σαν βοηθος διαιτολογου ομως,κι ευτυχως γιατι στην πορεια μου εκει ανακαλυψα οτι ειχα παααααααααααρα πολλα κενα σε οτι αφορα τη θεραπευτικη διαιτολογια γι αυτο και σταματησα.και να σκεφτεις οτι πηρα και υποτροφια.ειναι αρκετα μεγαλη ευθυνη οχι τοσο γι αυτους που θελουν να χασουν απλα βαρος οσο για τους "ασθενεις" που θα εχεις να αντιμετωπισεις!!!στο ιεκ δεν ειχαμε ουτε το 1/4 απο την υλη των τει,γι αυτο και τα κενα.απο οσο ξερω μπορεις να δουλεψεις στα διαφορα κεντρα αδυνατισματος,σε ιδιωτικες κλινικες σε δημοσια νοσοκομεια σαν βοηθος αλλα νομιζω πως νομιμα δεν μπορεις να ανοιξεις δικο σου γραφειο.μονο αν "νοικιασεις" την αδεια καποιας απο τα τει.ελπιζω καπως να σε βοηθησα και να μην σε μπερδεψα!sorry για το μεγαλο post!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Αν και 33 κι ενω απο τα παιδαγωγικα εκανα στροφη στη μελισσοκομια..εδω και μερες κατι νεο με τριβελιζει.. Θελω να σπουδασω διαιτολογια..Εχουμε διαιτολογους στο φφορουμ;; Αν ειστε αποφοιτοι ιδιωτικων σχολων εχετε δικαιωμα να εχετε δικο σας γραφειο;; Πού σπουδασατε;;

Εγω θα σου ευχηθω καλη επιτυχια σε οτι θελεις να κανεις στη ζωη σου.

Διαιοτολογος ειναι και η dallia (Ελενα) και αυτη μπορει να σε βοηθησει με τα ερωτηματα σου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρκερ KTK ευχαριστω πολυ!!!

Τωρα εψαξα το Χαροκοπειο και ειδα την υλη για τις κατατακτηριες του 2008

Αλλα μαλλον πρεπει να παρω τηλ να με κατατοπισουν γενικοτερα

Μαρκερ καλα καταλαβες γενικα δεν μου περισσευουν θελω επαγγελματικη αποκατασταση..:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis μου αν το πηρες αποφαση κι εχεις σκοπο να διαβασεις καντο σωστα.μην μπλεκεις με ιεκ.δεν θα το συνηστουσα για παραιατρικα επαγγελματα!καλη επιτυχια σε οτι κι αν αποφασισεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικά δώσε μου περισσότερες πληροφορίες , γιατι διάβασα οτι κοιτάς για κατατακτήριες στην χαροκόπειο.

αρα να φανταστώ έχεις τελειώσει ηδη καποιο πανεπηστήμιο; γιατι αλλιως κατατακτήριες δεν μπορείς να κανεις. μόνο απο τει σε τει και απο αει σε αει και τει μπορείς να κανεις ετησεις για κατατακτήριες.

ας αρχίσουμε πρώτα απο αυτό και θα σου πω παρακάτω τι μπορείς να κάνεις. δώσε όμως περισσόερες πληροφορίες γιατι έτσι αλλάζουν τα πραγματα.

θα βρείς πάντως μια λύση ποτέ δεν είναι αργα και ολοι μπορούν να κάνουν πράγματα που βγάζεις και εύκολα χρήματα αλλα να σου αρέσει κι ολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Δεν ειμαι σιγουρη οτι το πηρα αποφαση ..θα δειξει...Ευχαρστω για τις ευχουλες γλυκα μου κοριτσακια! Daliaaaaa ..τα φωτα σου:silly:

apis μου.. Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω!! Δυστυχώς είμαι "Ειδικός εφαρμογών διαιτητικής" από δημόσιο ΙΕΚ, και μόνο σαν βοηθός μπορώ να δουλέψω ή ιδιωτικά κι όχι τόσο νόμιμα! Βέβαια, έκανα πρακτική στο Ασκληπείο της Βούλας για 6 μήνες και πήρα κι από κει κάποια μαθήματα! Έχεις κενά δυστυχώς από τις γνώσεις σε ΤΕΙ όσον αφορά παθήσεις κι ασθένειες! Εγώ σκεφτόμουν κάποια στιγμή να πάω να ξαναδώσω εξετάσεις και να περάσω σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ! Είμαι 27 χρόνων και πιστεύω πως μπορώ! Τώρα βέβαια προταιρεότητα έχει το μωρό!! Θα δείξει!!

Βέβαια δουλεύω κι έχω καλά αποτελέσματα! Έχω πάρει και την πιστοποίηση! Επίσης μου είχαν πει κι ότι αν έχεις 6 χρόνια ένσημα στον κλάδο από ινστιτούτα ή δημόσιο, μπορείς να πάρεις άδεια ν'ανοίξεις δίκο σου γραφείο! Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θες να ανοίξεις κατι δικό σου και να δουλέψεις αμέσως θα πρέπει να πας κάτι παρεμφερές με κομμωτική , νυχια , μακιγιάζ , αλλα οχι αισθητική (θεωρείται ιατρική υπηρεσία). αν οπωσδήποτε θέλεις κατι ιατρικό τότε ξεχνάς οτι θα ανοίξεις κατι δικό σου π.χ. όπως σου είπα μέσω παρακλαδιών να δουλέψεις ως ελευθερος επαγγελματίας χωρις μπλοκ παροχής υπηρεσιών ή με μπλοκ αλλα το δηλώνεις κάπως αλλιως στην εφορία (πηγαινε απο την αφορια σου και ρωτα : ως αποφοιτος ιεκ ιατρικη υπηρεσια πως θα βγαλεις μπλοκ).

αυές οι ειδικότητες που μπορείς να το κάνεις αυτό είναι όντως η διαιτολογία και η φυσικοθεραπεία (δεν ξέρω και κατα πόσο σε ενδιαφέρει η νοσηλευτική).

πάντως επιμένω οτι τουλάχιστον για σ'ημερα που μιλάμε η ειδικότητα με 90% απορρόφηση ειναι η φαρμακολογία.

σκεψου το καλα , τα λεφτα ειναι πολλα για να τα πετάξεις.

στα δημόσια τα ιεκ πρέπει να σου πω οτι δεν γινεται καλη δουλεια μεχρι στιγμής -οχι λογω καθηγητων αλλα λογω ελλειψης εγκαταστασεων. στα ιδιωτικα πρέπει να το ψαξεις παρα πολυ να δεις τι σε συμφέρει (π.χ. βιβλιο σου δεινουν ή πρέπει να τα αγοράσεις - τα εργαστήρια τα εχουν ολα ή σου λένε εστω οτι το ειχαμε;)- ψαξε πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νυχια μακιγιαζ οχι δεν θα μπορουσα ποτε ..ετσι και δεις τα νυχια μου θα καταλαβεις

ΔΕν μιλαω για ιδιωτικο ιεκ ειδα οτι δεν ειναι ο,τι καλυτερο(ειδα και τα λεφτα και εφριξα!!!!)

Αν το παρω αποφαση θα πρεπει να δωσω κατατακτηριες στη Χαροκοπειο που ειναι ΤΕΙ

Αλλα πρεπει να το σκεφτω ..γιατι μεχρι τωρα "πηδαω" απο το ενα στο αλλο χωρις ουσιαστικα να εχω καταφερει κατι επαγγελματικα στη ζωη μου ..

Ευχαριστω παντως για τις πληροιφοριες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apis μου γεια σου! Κατατακτήριες και καλή επιτυχία!

Πώς σου ήρθε όμως;;;;;ΟΚ τα παιδαγωγικά τα θεωρώ, αν και ο σύζυγος παιδαγωγός, υπόθεση ιδιαίτερη, η μελλισοκομία πάντως άκρως ενδιαφέρουσα!

Τώρα για διαιτολόγος ενδιαφέρον, -είμαι σε διαρκή δίαιτα εγώ-, και θα μπορούσες να ειδικευτείς στην αθλητική διατροφή!

ΥΣ.δεν γράφουμε μαζί κανένα βιβλίο;;;

ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...