Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υγρά στην αρχή της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Μετά από ένα χρόνο προσπαθειών έμεινα επιτέλους έγκυος και είμαι τώρα στην 5η εβδομάδα!

Σε λίγες μέρες θα πάω στον γιατρό μου για τον πρώτο υπέρηχο και έχω αγωνία.

Στο μεταξύ έχω παρατηρήσει αυξημένα κολπικά υγρά αυτές τις μέρες και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης. Ανησυχώ λίγο γιατί τα νιώθω έντονα και χρειάζεται να φοράω σερβιετάκι. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΘΗΜΑΜΑΙ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΟΣΑ ΥΓΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΑΣ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙ, ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ Η ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΣΥΓΧΑΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΩΣΗΝΗ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!nicola μην στεναχωριεσε κι εγω το ιδιο εχω.εγω ειμαι 25 εβδομαδων και απο την αρχη εχεις υγρα.ολες εχουμε,αλλες πολυ αλλες λιγο.μια φιλη μου που ειναι 17 εβδομ κι αυτη με ρωτησε για ταυγρα,γιατι και αυτη εχει.μπορει να εχεις και φαγουρα πολυ μην ανησυχισεις.τα υγρα σου τι χρωμα εχουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα υγρά είναι συνήθως λευκά, απλώς αφήνουν καφέ αποτυπώματα στο σερβιετάκι (αν με εννοείς). Ομως κάποιες φορές είναι αρκετά ρευστά και τα νιώθω να κυλάνε. Γι’ αυτό ανησυχώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗ ΑΧ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΗ ΦΑΓΟΥΛΑ ΗΘΕΛΑ ΟΛΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΝΕΡΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΥΚΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ 1 ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΤΗΣΑ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΕΜΝΑ ΤΑ ΚΑΦΕ ΜΕ ΦΟΒΗΣΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σου ημέρα Nicola μου και πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Τα υγρά που λες, τα έχουνε οι περισσότερες κοπέλες στην εγκυμοσύνη, δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο τελικά! Πάντως... αν θέλεις τη γνώμη μου, καλύτερα να αλλάζεις εσώρουχα 2-3 ή και περισσότερες φορές την ημέρα, παρά να φοράς σερβιετάκι, που μπορεί να σου προκαλέσει και καμία μόλυνση! Ρώτα βέβαια και τον γιατρό σου! Τα φιλιά μου στην κοιλίτσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nicola έγραψε:

Γεια σας κορίτσια. Μετά από ένα χρόνο προσπαθειών έμεινα επιτέλους έγκυος και είμαι τώρα στην 5η εβδομάδα!

Σε λίγες μέρες θα πάω στον γιατρό μου για τον πρώτο υπέρηχο και έχω αγωνία.

Στο μεταξύ έχω παρατηρήσει αυξημένα κολπικά υγρά αυτές τις μέρες και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης. Ανησυχώ λίγο γιατί τα νιώθω έντονα και χρειάζεται να φοράω σερβιετάκι. :unsure:

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑ ΥΓΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕΤΙΑ ΥΓΡΑ,ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΑΨΟΓΑ.

ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΚΟΠΗΚΑΝ ΜΑΧΑΙΡΙ.

ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΑ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ Κ Ο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΙΚΡΟΛΟΙΜΩΞΗ.

ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ,ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤ ΕΥΧΗΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην σε στεναχωρει.ειναι φυσιολογικο.αν τα υγρα ηταν πρως τα πρασινοπο τοτε να ανυσηχουσες.να πλενεσε συνεχεια κουκλιτσα μου για να μην παθεις καμια μολυνση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα υγρα κοπελα μου ειναι φυσιολογικα. Οτι σε αγχωνει ομως καλο ειναι να το λες αμεσως στον γιατρο σου. Σερβιετακια θα σου ελεγα να μην χρησιμοποιεις. Εγω πριν απο μερικες ημερες ανακαλυψα πως ειχα μυκητες και επειδη γενικα ειμαι πολυ προσεκτικη πιστευω οτι ειναι πολυ πιθανο να δημιουργηθηκαν απο τα πολλα σερβιετακια που χρησιμοποιουσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχα καθόλου υγρα ενω τωρα εχω αρκετά μερικές μέρες..

το γιατρό μου που ρωτησα τα χαρακτηρισε φυσιολογικότατα αλλά για σερβιετακι ούτε λόγος και όχι μόνο τωρα στην εγκυμοσύνη αλλά και γενικότερα αφού δεν αναπνέουν τα γεννητικά όργανα..πότε δεν εχω χρησιμοποιησει στη ζωή μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια !!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Να πάνε όλα καλά εύχομαι και σύντομα να κρατήσεις στα χεράκια σου το μικρό σου αγγελάκι !!!!!!!!:P

Δεν έχω προσωπική πείρα για τα υγρά γιατί ακόμα είμαι στη φάση της προσπάθειας :dry: , αλλά απ΄ όσα διαβάζω εδώ και καιρό..... τα υγρά είναι απολύτως φυσιολογικά!!! Είναι από τα πρώτα συμπτώματα μιας εγκυμοσύνης. 'Αλλωστε μπορεί να στο επιβεβαιώσει και ο γυναικολόγος σου!!!

Σου εύχομαι αυτούς τους 9 μήνες να τους χαρείς όσο το δυνατόν περισσότερο ... με υγεία, χαρά και χωρίς άγχος!! Φιλιά πολλά !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...