Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μύκητες-κολπίτιδα


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω πως την πατάω έτσι κάθε φορά. Μέσα στο χρόνο θα πάθω τουλάχιστον 2 φορές ΄κολπίτιδα. Φαγούρα, πολλά υγρά και καμιά φορά τσούξιμο κατα την ούρηση. Χθες παλι τα ίδια..πήρα την αγωγή που κάνω κάθε φορά και για άλλη μια φορά θα πω στον σύντροφό μου να πλένεται καλύτερα.. δεν μπορώ να βρω άλλη αιτία..πλένομαι συχνά, αλλάζω εσώρουχα τα οποία είναι βαμβακερά..πρέπει δηλαδή να κάνω και κάτι άλλο;; Τι φταίει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορει να φταινε διαφοροι παραγοντες αλλα εγω θα σου ελεγα να κανει μια εξεταση ο συντροφος σου γιατι καμια φορα κολλαμε απο εκεινους ασχετα αν σε αυτους δεν υπαρχουν συμπτωματα.καπου το ειχα διαβασει αυτο.εχουν δηλαδη το μικροβιο αλλοι οι ιδιοι δεν νοσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε το ιδιο παθαινω και εγω! εχω κολλησει τον καημενο τον αντρα μου ουκ ολιγες φορες. τους μυκητες τους δημιουργει και ο οργανισμος μας σε μενα τουλαχιστον αυτο εχω δει. παντα την θεραπεια την κανουμε μαζι για να απαλλαγουμε ταυτοχρονα και οι 2 και να μην κολλαει ο ενας τον αλλον. τελευταια διαπιστωσα οτι επειδη πλενομουν συχνα με το υγρο για ευαισθητη περιοχη (απο το φαρμακειο)ο κολπος μου δεν προλαβενε να δημιουργησει αντισωματα και αμεσως ειχα μυκητες. πριν 2 μηνες σταματησα να χρησιμοποιώ το υγρο(ειχα δοκιμασει και αλλα υγρα) και απλα πλενομε με αφθονο νερο και απο τοτε ειμαι οκ. η πολυ σχολαστικη καθαριοτητα δεν κανει καλο στο κολπο, του αφαιρει την απαραιτητη ''χλωριδα'' γιαυτο μας λενε να τρωμε συχνα γιαουρτια με την πετσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΗΣΑΜΛΙ έγραψε:

ασε το ιδιο παθαινω και εγω! εχω κολλησει τον καημενο τον αντρα μου ουκ ολιγες φορες. τους μυκητες τους δημιουργει και ο οργανισμος μας σε μενα τουλαχιστον αυτο εχω δει. παντα την θεραπεια την κανουμε μαζι για να απαλλαγουμε ταυτοχρονα και οι 2 και να μην κολλαει ο ενας τον αλλον. τελευταια διαπιστωσα οτι επειδη πλενομουν συχνα με το υγρο για ευαισθητη περιοχη (απο το φαρμακειο)ο κολπος μου δεν προλαβενε να δημιουργησει αντισωματα και αμεσως ειχα μυκητες. πριν 2 μηνες σταματησα να χρησιμοποιώ το υγρο(ειχα δοκιμασει και αλλα υγρα) και απλα πλενομε με αφθονο νερο και απο τοτε ειμαι οκ. η πολυ σχολαστικη καθαριοτητα δεν κανει καλο στο κολπο, του αφαιρει την απαραιτητη ''χλωριδα'' γιαυτο μας λενε να τρωμε συχνα γιαουρτια με την πετσα.

Συμφωνω με την Ελενη θα σου πω τι κανω κι εγω και προς εκπληξη μου ..2 χρονια ειμαι καθαρη

Ποτέ δεν χρησιμοποιω σαπουνια ή υγρα καθαρισμου εκει ΜΟΝΟ νερο αρκετα ζεστο και με αρκετη πιεση απο κατω

Σιδερωνω παντα τα εσωρουχα μου και προσεχω να ειμαι στεγνη οταν τα φοραω

Στη θαλασσα σου προτινω να αλλαζεις μαγιο μολις βγεις και να καθεσαι σε σιδερωμενη πετσετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

ΕΛΕΝΗΣΑΜΛΙ έγραψε:

Συμφωνω με την Ελενη θα σου πω τι κανω κι εγω και προς εκπληξη μου ..2 χρονια ειμαι καθαρη

Ποτέ δεν χρησιμοποιω σαπουνια ή υγρα καθαρισμου εκει ΜΟΝΟ νερο αρκετα ζεστο και με αρκετη πιεση απο κατω

Σιδερωνω παντα τα εσωρουχα μου και προσεχω να ειμαι στεγνη οταν τα φοραω

Στη θαλασσα σου προτινω να αλλαζεις μαγιο μολις βγεις και να καθεσαι σε σιδερωμενη πετσετα[/quote:mv88cp7z]

Ελένη και γω μια από τα ίδια! Μαζί κάνουμε τη θεραπεία γιατί κ εγώ ξέρω πως συνήθως δεν έχει συμπτώματα.

Απις..όσα είπες να μην κάνουμε εγώ τα κάνω..και σαπούνι χρησιμοποιώ, αφήνω το μαγιώ να στεγνώσει πάνω μου..βέβαια σιδερωνω και εσώρουχα και πετσέτες..ούτε γιαούρτια τρώω..μηπως να αλλαζα συνήθειες;;;:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω απο διατροφη ειμαι αστα να πανε

Ακου να δεις τι κανεις"Καταστρεφεις τη χλωριδα της περιοχης με τα σαπουνια και τα υγρα καθαρισμου και μετα εκθετεις την περιοχη στους μυκητες δημιουργωντας το ιδανικο περιβαλλον για αυτους(ζεστη και υγρασια)

Εγω σου λεω σωθηκα με την τακτικη αυτη (ο γυναικολογος της μανας μου μου το ειπε)

Αφου δεν τους πιστευα οταν πηρα τα αποτελεσματα της καλλιεργειας και ηταν ολα -

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοιτσακ:) Κι εγω ειχα κολπιτιδα και μαλιστα ημουν εγκυος:blink: Να προσεχεις και τις τουαλετες οταν πηγαινεις εκτος σπιτιου. Εγω εχω τραχηλιτιδα που προκλειθηκε απο χλαμυδια και δε μπορω να καταλαβω πως αφου εγω σταθερο συντροφο εδω και 10 χρονια, τον αντρα μου, και οταν ρωτησα τη γιατρο μου ειπε οτι οι τουαλετες κανουν ζημια..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου tirogaridaki. To τσούξιμο στην ούρηση μπορεί να σημαίνει ουρολοίμωξη-κυστίτιδα. Κάνε και μία καλλιέργεια ούρων. Τι αγωγή παίρνεις; Σου περνάνε τα συμπτώματα;:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k_rea τελικά δεν μου πέρασαν όλα τα συμπτώματα...εχθές έκανα καλλιέργεια ούτρων και ήταν τόσο σκούρα και θολά...η μικροβιολόγος μου είπε ότι μάλλον έχω ουρολοίμωξη..μου έχει ξανατύχει να πάθω και τα δύο μαζί..ρε γ...το!! δεν μπορώ να καταλάβω ..τι κάνω λάθος και την πατάω έτσι; Προσέχω και μάλιστα πάρα πολύ! ουφ... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

βρε κοριτσακια μου μια απορια αν μπορειτε να βοηθησετε. εχω εδω και καμια 5 μερες τρομερη φαγουρα εξωτερικα. οχι ολες τις ωρες που και που με πιανει. κατασταση υστεριας με ππιανει απο την φαγουρα. δεν πρεπει να ειναι κολπιτιδα γιατι δεν εχω τα συμπτωματα που εχω συνηθως στην κολπιτιδα (ουτε υγρα , ουτε τσουξιμο) - τιποτα μονο φαγουρα.

εχει συμβει σε καμια σας στην εγκυμοσυνη; και αν ναι τι σας εδωσαν οι γιατροι σας; καλα εγω ουτως η αλλιως θα παω στο γιατρο την δευτερα και θα του το πω αλλα απορια το εχω. λετε να ειναι τα σερβιετακια που χρησιμοποιω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mπορεί να είναι τα σερβιετάκια...Κόψτα εντελώς. Καλύτερα να αλλάζεις εσώρουχο 2 και 3 φορές την ημέρα. Να μην κάνεις κολπικές πλύσεις με τίποτα! Να πλένεσαι μόνο εξωτερικά με άφθονο νερό, ούτε αντισηπτικά ούτε χαμομήλια, ούτε σφουγγάρια...Πάντως για καλό και για κακό κάνε μια γενική ούρων και καλλιέργεια κολπικού. Εάν δε φταίνε τα σερβιετάκια τα συμπτώματα που περιγράφεις μου πάνε για κολπίτιδα:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k_rea έγραψε:

Mπορεί να είναι τα σερβιετάκια...Κόψτα εντελώς. Καλύτερα να αλλάζεις εσώρουχο 2 και 3 φορές την ημέρα. Να μην κάνεις κολπικές πλύσεις με τίποτα! Να πλένεσαι μόνο εξωτερικά με άφθονο νερό, ούτε αντισηπτικά ούτε χαμομήλια, ούτε σφουγγάρια...Πάντως για καλό και για κακό κάνε μια γενική ούρων και καλλιέργεια κολπικού. Εάν δε φταίνε τα σερβιετάκια τα συμπτώματα που περιγράφεις μου πάνε για κολπίτιδα:) :)

k rea το περιεργο ειναι οτι τα κανω ολα αυτα και γενικη και κ/α καανω καθε μηνα για καλο και για κακο , ουτε πλυσεις κανω , ουτε τιποτα , σκετο νερακι.μεχρι και crp κανω καθε φορα και τιποτα δεν βγαινει. ολα καλα. αυτο ειναι που με προβληματιζει. και τελικα γι αυτο κατεληξα οτι μαλλον φταινε τα σερβιετακια , αλλαζω και βαζω πολλα την ημερα γιατι θελω να βλεπω και το χρωμα των υγρων που με τα εσωρουχα δεν φαινεται σε ολα. αυτη τη βδομαδα θα παω παλι να κανω τις εξετασεις μου και θα κανω και αυτο που ειπες. θα παω να παρω λευκα βαμβακερα εσωρουχα και θα αλλαζω διαρκως εσωρουχο.

ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.

αν ηταν κολπιτιδα , δεν θα ειχα και τσουξιμο;γενικα επειδη ειμαι πολυ ευαισθητη και μια φορα το χρονο σιγουρα θα παθω κολπιτιδα , δεν μου μοιαζουν τα αλλα συμπτωματα που εχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marker ειμαι και εγω εγκυος και πριν περιπου 1 μηνα ειχα μυκητες οι οποιοι το ποιο πιθανο ειναι να δημιουργηθηκαν απο τα πολλα σερβιετακια. πηρα αγωγη για μια εβδομαδα dactarin, 1 υποθετο που δεν θυμαμαι πως το λενε και ενα χαπακι ο αντρουλης μου μετα απο μερικες ημερες που εκανα παλι εξετασεις ηταν ολα μια χαρα. Εκοψα τελειως τα σερβιετακια ( μην ανησυχεις τα υγρα αμα δεν ειναι λευκα θα τα δεις στο εσωρουχο και εγω το ιδιο αγχος ειχα με εσενα ) και πλενομαι μονο με χαμομηλακι. Μην αγχωνεσαι κανε μια καλλιεργεια κολπικου και αναλογα τι θα δειξει θα σου πει ο γιατρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όσον αφορά τα σερβιετάκια έχουν βγει υφασμάτινα τα οποία σε προστατεύουν από τέτοιου είδους μπελάδες..υπάρχουν και σερβιέτες κανονικές ακόμη και για τη νύχτα οι οποίες πλένονται κανονικά στο πλυντήριο..αν ενδιαφέρεστε..είναι ότι πιο υγιεινο για την περιοχή αυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια μου , αυριο πρωι πρωι θα παω να κανω τις εξετασουλες μου. ελπιζω να ειναι ολα καλα γιατι σε αυτη την εγκυμοσυνη εχω παρει οση αντιβιωση δεν εχω παρει σε ενα χρονο , δεν θα αντεξω κι αλλη. αφου λεω αυτα τα παιδια θα βγουν με αντισωματα αυτοματα. :laugh:

τι λες βρε τιρογαριδακι αληθεια; που τα βρισκεις τα σερβιετακια αυτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τελεια Μαριλου μου!!!! Ευχομαι μια μεγαλη χοριακη κ γερα μωρακια!!!🙏🥰❤️🤰🧿 τωρα ξεκουραση κ ολα θα πανε καλα!!!😊
    • Πόσο χαίρομαι που είσαι καλά και το αγοράκι σου επίσης! 💙☺️  Σε καταλαβαίνω απόλυτα.... Κι εγώ full time μαμά χωρίς βοήθεια από κανέναν! Ο μικρός κολλημένος πάνω μου, δε κάθεται λεπτό μόνος... Κάνω όλες μου τις δουλειές το βράδυ που κοιμάται, έχω ξεχάσει πως είναι να κοιμάσαι και να ξεκουράζεσαι.  Τώρα για το φαγητό εμείς επιλέξαμε από τον 6ο μήνα να κάνει blw, σίτιση δηλ με κομμάτια. Στην αρχή ήταν ζόρι, δεν έτρωγε κτλ μετά όμως πήρε μπρος και τώρα δε τον σταματάει τίποτα, θα φάει κι εμάς σε λίγο!  🤣 θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις σε κάποιο μικρό γεύμα δηλ δεκατιανο ή απόγευματινο να κάνεις εισαγωγή σε πατημένα αν όχι σε κομμάτια. Υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται solid starts αν θες να τη κατεβάσεις για να πάρεις ιδέες. Μην απογοήτευσε! Ας παίξει με το φαγητό! 1_3_4 κάποια στιγμή θα το βάλει στο στόμα το φαγητό και θα φάει μόνος του.  Σας κράτησαν πολύ οι κολικοί.... Ηρωίδα είσαι! 💪🏼  Ότι έγραψες για δεύτερο παιδί με κάλυψε απόλυτα! Ίδιες σκέψεις πάνω κάτω... Την υγειά μας να έχουμε κι εμείς και τα μωρακια μας και βλέπουμε στο μέλλον... Εγώ τώρα είμαι σε φάση που αποθηλαζω σιγά σιγά και από τη μια χαίρομαι που δε θα έχω το θηλαστρο, που θα πάρω πίσω το σώμα μου αλλά από την άλλη -δε ξέρω γιατί- νιώθω θλίψη και ενοχές απέναντι στον μικρό.. αντικρουόμενα συναισθήματα... 🙄 Προσπαθώ πολύ να το δουλέψω μέσα μου.    
    • Όλα καλά κ εμείς.. έφτασε σχεδόν 1,5 κιλο η μπέμπα μας 🤩🤩.. προχωράμε όμορφα .. 
    • Α δεν το είχα καταλάβει, με συγχωρείς! Μια οικογενειακή φίλη έκανε 8 εξωσωματικές μέχρι να έρθει ο μικρός και μέσα σε 3 μήνες έμεινε έγκυος με φυσιολογική σύλληψη κι έτσι ήρθε και η κόρη!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...