Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!!!ΒΟΗΘΕΙΑ


MITSI2

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

Αν και για μενα δεν ηταν πηγα σημερα να ταισω ταισω την μικρη το πρωι και βλεπω στον τοιχο μια στρατια απο μυρμηγκια να κοβουν βολτες στο πατωμα στον τοιχο...

τρελαθηκα..:(

δεν υπαρχει τιποτα φαγωσιμο μου κανει εντυπωση γιατι μενω σε μονοκατοικια και το δωματιο ειναι στον 2 οροφο η κουζινα στον πρωτο δεν ειναι κοντα δηλ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????????

Δεν θελω να ψεκασω στο δωματιο της μικρης...

εβαλα ξυδι αλλα δεν βλεπω προκοπη..

ειχα βαλει και στον 1 οροφο πριν κατι μερεσ που ειχα δει μια ομαδα αλλα και παλι εμφανιστηκαν...

ξερετε καποιο βιολογικο τροπο να τα εξοντωσω??

τι να κανω να ψεκασω στο δωματιο της?

βρηκα στο ιντερνετ να ριξω λάδι λεβάντας αλλα αυτο κανει στο δωματιο που κοιματε η μικρη....

κοριτσια βοηθεια ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!1:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mitsi2 γεια σου.

Η γιαγιά μου θυμάμαι έβαζε στα περβάζια των παραθύρων κλωναράκια από αποξηραμένη ρίγανη για να διώχνει μυρμήγκια και άλλα μαμούνια. Ισχυριζόταν ότι έπιανε, δεν έιμαι κ πολύ σίγουρη, αλλά φαντάζομαι μπορείς να το δοκιμάσεις.

Καλή τύχη :)

car305pb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΙΓΑΝΗ! ΕΠΕΙΣΗΣ ΜΠΟΛΙΚΟ ΜΠΕΪΚΙΝ ΠΑΟΥΝΕΡ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΕΝΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΧΥΜΟ ΛΕΜΟΝΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mitsi2 ego kaio sixna kafe elliniko sto mpalkoni k dioxnei entoma k kounoupia, tora den xero an voithaei k sta mirmigkia, dokimase to omos, den exeis na xaseis tipota.

Se ena alouminoxarto vale mpoliko elliniko kafe k anapse ton me ton anaptira se diafora simeia, molis arxisei na kapnizei klise tin porta tou domatiou (gia na min mirisei to ipoloipo spiti), ase anoixti tin mpalkonoporta-parathiro k katse liges ores sto saloni, i mirodia tou kamenou kafe den menei apla pigene pou k pou na tsekareis mipos exei svisei k ksana anave to mexri na kaei olos..

Sou euxomai kali epitixia!!!!!:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελαρα μου λοιπον απο μια περιηγηση στο ιντερνετ το μονο ουσιαστικα ακινδυνο που βρηκα ηταν να ψεκασεισ με χυμο λεμονιου εκει που εμφανιστηκαν τα μυρμηγκια.....:dry:

σε παιρνω τηλ να σου πω και αλλα που το εχεισ το τηλεφωνο σου οεο και δεν το ακουσσσσ:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστω...

πηγα ηδη και εριξα μπολικη ριγανι στο παραθυρο..

ΕΠΕΙΣΗΣ ΜΠΟΛΙΚΟ ΜΠΕΪΚΙΝ ΠΑΟΥΝΕΡ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΕΝΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΧΥΜΟ ΛΕΜΟΝΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ!

προς το παρον νομιζω οτι τα εχω εξοντωσει και τωρα που πηγα δεν ειδα αλλα να περπατανε(βεβαια αυτο ελεγα και λιγο πιο πριν αλλα ανεβηκσ και περπαταγανε παλι στον τοιχο)

οποτε καντινου το σφουγγαρισμα με χυμο λεμονιου και νερο βοηθαει στο να τα διωξω?

folympia μου αυτο το ξερω αλλα ειναι μονο για πετουμενα ειναι πολυ καλο και αποτελεσματικο κολπο αλλα να το κανω μεσα στο δωματιο της ειναι πολυ εντονη η μυρωδια δε ξερω..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα βαλεις σ ενα ψεκαστηρι ζεστο νερο (αν θελεις μπορεις να το εχεις βρασει με ριγανη) και προσθετεις μια κουπα ξυδι

Ψεκαζεις συστηματικα εκει που τα ειδες και οπου αλλου θελεις (ειναι φθηνο και τελειως ακινδυνο) Σε λιγες μερουλες θα τα εχεις ξεφορτωθει (σ εμενα παντως εχει πιασει) ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis μου σ'ευχαριστω!!θα το κανω γιατι πιο συχνα βλεπω στον κατω οροφο που ειναι και πιο κοντα στην κουζινα..

οσο για το δωματιο τα εχω κανει ΟΛΑ..

εβαλα ριγανι..

ξυδι..

λεμονι με νεΡο και στους τοιχους που περπαταγανε και σφουγκαρισα..

ΟΛΑ!!!

τετοια νευρα σημερα αφηστε το σκοτωνω ανθρωπο!!!!ουφ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιτσι να κανεις αυτο που ειπε και η απις.....βραστο νερο με ριγανη και μια κουπα ξυδι...

αλανθαστη συνταγη....εγω οταν το παθαινω αυτο τα ψεκαζω και εξαφανιζονται.....και αν βρεις και απο που βγαινουν και τα ψεκασεις εκει σωθηκες.....φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν πετύχουν όλα αυτά μπορείς να βάλεις λίγο πετρέλαιο γύρω από την μπαλκονόπορτα και όπου έχουν φωλιά. Είναι πού αποτελεσματικό για πόλύ καιρό. :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ!:woohoo: ΑΝ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ! ΟΛΑ ΜΑΖΙ!:woohoo: ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ, ΚΑΘΕ ΑΝΟΙΞΗ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΑΤΙ ΥΠΤΑΜΕΝΑ ΜΕΡΜΥΓΓΙΑ!!:S ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΞΥΛΑ! ΝΑ ΠΑΤΑΝΕ ΠΑΝΤΟΥ! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΛΙΑΔΕΣ! ΕΥΤΗΧΩΣ ΒΓΑΙΝΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ! ΒΓΑΖΑΜΕ ΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΟΛΛΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΨΥΚΑΖΑΜΕ! 3 ΜΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ! ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑ, ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!:blink: ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ! ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΧΑΝΕ ΓΙΝΕΙ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ! ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΥΛΕΣ ΠΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΤΡΥΠΩΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ!:S ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρωμιαρικα!ποσο με εκνευριζουν!ειχε γεμισει η κουζινα,τα ντουλαπια ολα!με ξυδι τα εδιωξα.Ημουν εγγυος τοτε και δεν ηθελα να ψεκασω,οποτε εριξα σκετο ξυδι παντου,αλλα πολυ:blink: δεν ξαναηρθαν.Εβαλα και στην πορτα και παραθυρο της κουζινας,γυρω γυρω. Ελπιζω κατι απο ολα αυτα να πιασει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καντινου μου τι μου θύμησες!:P :P :P Πριν κανα μηνα το έπαθα αυτο με τα ιπτάμενα μυρμήγκια. Είχα να κοιμηθώ τρεις μέρες. Πανω απο το κρεββάτι υπάρχει παράθυρο, το πρωι λοιπον μαζευόντουσαν στη κουρτινα λόγω του φωτός και έπεφταν στο κρεββάτι. Εφιαλτικό!:laugh: :laugh: :laugh: Θυμάστε την ταινία με τον Παπαγιαννοπουλο! Αυτό έκανα και εγω τα πέταγα δίπλα στον άντρα μου!:woohoo: Επειδή εγω δεν ηξερα φυσικο τροπο ψέκασα με προϊόντα του εμπορίου. Το μυστικό ειναι να βρεις την πηγή. Τώρα εχω καιρό να δω. Άντε να δούμε!Την καλημέρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι μου θυμισατε θα σας πω κατι να γελασετε.Πριν 3 χρονια περιπου ειχα το Σταυρο μωρο ηταν 2 ετων καικατι οτανε ιχαμε πρωτοερθει εδω σε αυτο το σπιτι καινουριο σπιτι ειχε πεσει και η φασινα μια μερα πηγα στο δωματιο του και βλεπω στρατια απο μυρμηγκια επαθα σοκ σηκωνω το στρωματακιτης κουνιας και τι να δω απο κατω .Ο γιος μου ο ρακοσσυλλεκτης ειχε βαλει ψωμακι κρεατακι απο σουβλακια χαρτακια απο σοκολατακιακαι οτι άλλο μπορειτε να φανταστειτε βρηκαν και αυτα τροφη μια και ειμαστε καισ την εξοχη και μας επισκεφτηκαν .

Μια λυσηε ιναι να απλωσεις στο δωματιο σοδα μαγειρικη αλλα εγω επειδη ηθελα να δρασω μια και καλη απο τοτε κανω δυο φορες το χρονο απολυμανση στο σπιτι .Σεπτεμβρη και μαιο παιρων απο ενα φυτωριο κατι σκονακαι τα -othrine 2,5WP ειναι εντομοκτονο κανω διαλυμα συμφωνα με τις οδηγιες ανοιγω τα παραθυρα ψεκαζουμε σε γωνιες το παιδι το παω στη μαμα μου δεν μυριζει και σφουγγαριζω μετα απο 3 μερες τουλαχιστον .Δεν εχω ετσι ουτε μυγες ουτε κουνουπια ουτε μυρμηγκια τιποτα απολυτως .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕ ΚΗΠΟΥΣ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΑΝ ΤΑ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ!!!ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΗ!!!:unsure:

ΒΡΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....ΕΒΑΛΑ ΛΕΜΟΝΙ, ΚΑΝΕΛΛΑ, ΡΙΓΑΝΗ. ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΩΣΠΟΥ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΗΠΟΥΣ ΕΝ ΔΡΑΣΗ ΕΞΩ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΕΞΗΣ......

ΣΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ ΞΙΔΙ ΚΑΙ ...... ΑΛΑΤΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!

ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΜΥΡΜΗΓΚΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΕΞΩ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ!!!!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΑΠΩΘΕΙ ΤΟ ΙΩΔΙΟ=ΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!!

ΦΙΛΙΑ!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...