Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΓΑΤΕ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΕΓΚΥΕΣ Η ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ Η ΚΟΛΠΙΚΟ; ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα.

Πας μολις μαθεις οτι εισαι εγγυος.Αν εχεις καθυστερηση,κανεις τεστ αλλα και να μην κανεις κλεινεις ραντεβου με τον γιατρο σου και πας.Οποτε η εβδομαδα ειναι σχετικη. Ειχα κανει υπερηχο κοιλιας απο οτι θυμαμαι και οχι κολπικο,γιατι ημουν ηδη 6 εβδομαδων εγγυος οταν το καταλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω οταν πηγα ήμουν 4 εβδομαδων μιας και το ειχα μαθει πολυ νωρις. εμενα μου εκανε κολπικο υπερηχο μεχρι και 3 μηνων απο οτι θυμαμαι ίσως και παραπανω. ενταξει δεν μπορει να σου πει παρα πολλα τοσο νωρις αλλα την πρωτη χαρα και φωτο θα τν παρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ημουν στην 4 εβδομαδα και μου εκανε κολπικο. Μολις κανεις τεστακι και βγει θετικο για εμενα πρεπει να επικοινωνησεις αμεσως με τον γιατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Ξένια!!!Εγω πηγα στην 4η εβδομαδα γιατι το καταλαβα παρα πολυ νωρις!!!Μεχρι παντως να κανουμε αυχενικη μου εκανε κολπικα υπερηχους!Στην αυχενικη κανονικα στην κοιλιτσα!Τωρα ξανακανει κολπικα υπερηχογραφηματα για να βλεπει το μηκος του τραχηλου!Εγω εκανα ξανα στην β'επιπεδου και θα ξανακανω αν θυμαμαι καλα στον 8ο μηνα(32η εβδομαδα)αν θυμαμαι καλα!Για κολπικο εννοω!Γιατι τα ρουτινας προς το παρον ειναι καθε μηνα.Φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!!

Εγω το εμαθα στην 5η αλλα πηγα 6 εβδομαδων ακριβως(πεσαμε στις γιορτες!)

Μονο ο πρωτος υπερηχος ηταν κολπικος(ακουσαμε κ την καρδουλα)!Απο εκει και περα βλεπαμε την μπεμπα απο πανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μετα απο 2 μερες καθυστερηση εκανα τεστ κ την ιδια μερα β χοριακη και με το αποτελεσμα πηγα στο γιατρο , νομιζω 4 εβδομαδων ημουν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπέρηχο έκανα πρώτη φορά στην έκτη εβδομάδα. Κολπικό....δε φαινόταν κάτι απ'την κοιλιά. Μάλιστα πήγα και σε δεύτερο γιατρό γιατί ο πρώτος δεν είχε καλό μηχάνημα και έβλεπε μόνο το σάκο (άδειο) και μου έβγαζε ότι είμαι στην πέμπτη εβδομάδα και είχα τρομάξει πάρα πολύ γιατί επειδή είχα κάνει τεστ ωορρηξίας ήμουνα σίγουρη ότι είαι την έκτη εβδομάδα. Στο δεύτερο γιατρό με τον καλό υπέρηχο φάνηκε μέσα στο σάκο και ο λεκιθικός ασκός και μια κουκιδίτσα - το εμβρυάκι μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

6,5 εβδομάδων πήγα πρώτη φορά στον γυναικολόγο, μία εβδομάδα αφού είχα διαπιστώσει την εγκυμοσύνη μου.. Έπεσα κι εγώ σε γιορτές (Πρωτοχρονιά) όπως και η Anastacia μας.. Εμ... ίδια ΤΕΡ είχαμε... με διαφορά 1 έτους βέβαια! χεχε...

Οι 2 πρώτοι αν θυμάμαι καλά ήταν κολπικοί υπέρηχοι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω μεχρι τον τριτο εκανα κολπικο αλλα γιατι φαινοταν καλυτερα η

αποκολληση που ειχα.....και πηγα στην 6 εβδομαδα.....εγω το διαλεξα για να ακουσουμε και καρδουλα κατευθειαν....και ετσι εγινε!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κατάλαβα ότι είμαι έγκυος από την 3η βδομάδα, πριν καν την καθυστέρηση! Εκανα χοριακή, πήρα το γυναικολόγο κ εκείνος μου είπε να παρακολουθούμε την εγκυμοσύνη με χοριακή και να μην πάω αμέσως. Τελικά πήγα την 7η βδομάδα και ακούσαμε και την καρδούλα της! Από την πρώτη επίσκεψη έως και σήμερα κοιλιακό υπέρυχο μου κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

ΕΓΩ ΕΙΧΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ,ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟ Κ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ Κ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΑΣ ΦΑΝΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 19 ΗΜΕΡΩΝ ΦΑΣΟΛΑΚΙ!!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ Κ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΜΗΤΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΑ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ-ΟΠΩΣ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ,Η ΟΠΟΙΑ ΕΝΩ ΗΤΑΝ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΗς ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΛΠΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ.

ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ λόγω μεγάλου κύκλου έμαθα ότι είμαι έγκυος στην 6η με 7η εβδομάδα! Ο γιατρός σου κλείνει συνήθως κατευθείαν ραντεβού μόλις παίρνεις κι ενημερώνεις για την εγκυμοσύνη! Εμένα την πρώτη φορά μου έκανε κολπικό, και σ'όλες τις υπόλοιπες υπέρηχο από την κοιλιά! Τώρα βέβαια που θα μπω στον μήνα μου.. μάλλον θα φάω και χέρι!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έμαθα για την εγκυμοσύνη μου πολύ νωρίς... στην 4 εβδομάδα.

Την δεύτερη μέρα καθυστέρησης έκανα χοριακή και βγήκε 103 μονάδες. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό και μου είπε να επαναλάβω την χοριακή σε 2-3 μέρες όπως και έκανα και είχε ανέβει στις 439 μονάδες. Όταν πήγα στον γιατρό ήμουν 5 εβδομάδων και 1 μέρας, μου έκανε κολπικό υπέρηχο και είδαμε τον σάκο. Μου έγραψε να κάνω τον προγεννητικό έλεγχο και την επόμενη βδομάδα (δηλαδή 6 εβδομάδων και 1 μέρας) μαζί με τα αποτελέσματα που του πήγα κάναμε ξανά κολπικό υπέρηχο όπου είδαμε μέσα στο σάκο το νινάκι μας και ακούσαμε και την καρδούλα του!!!! :woohoo:

Σήμερα το απόγευμα έχω ξανά ραντεβού (8 εβδομάδων και 1 μέρας) και ελπίζουμε να δούμε χεράκια και ποδαράκια όπως μας είπε ο γιατρούλης μας!!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγα 4 εβδομαδων και 2 ημερων κ δν ειδαμε τιποτα! Φαινοταν βεβαια το ενδομητριο που ειχε παχυνει κατα πολυ κ αποτελει καλη ενδειξη. Νομιζω 2 εβδομαδες αργοτερα ακουσαμε καρδουλα! στην 7η δηλαδη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΗΓΑ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ! Κ ΕΚΕΙ ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΑ ΦΑΣΟΛΑΚΙ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟ ! ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ... ΑΚΟΥΣΑΜΕ Κ ΚΑΡΔΟΥΛΑ !

DALLIA,ΑΑΑΑΑΧ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ......ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ Ε3ΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΗΝ 4Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΚΟΛΠΙΚΟ. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΛΠΙΚΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ. ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ...:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου γλυκια μου!!

εγω δεν εχω κανει καθόλου κολπικό υπέρηχο.. στην εκτη εβδομαδα καναμε υπέρηχο και ακουσαμε και την καρδούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εμαθα οτι ημουν εγκυος την πρωτη μερα της καθυστερησης μου... πηγα στον γιατρο μετα απο 4-5 μερες, γιατι τοτε μου εκλεισε ραντεβου, και ημουν 5 εβδομαδων... μεχρι να κλεισω το πρωτο τριμηνο εκενα κολπικους υπερυχους, γιατι απ'οτι μου ειπε ο γιατρος, ηταν τοσο μικρο το μωρακι που αλλιως δεν θα μπορουσαμε να το δουμε καλα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...