Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΣΑΝ ΜΑΜΑ....


Recommended Posts

Koritsia

ΞΑνα γραφω για ενα αλλο προβλημα που προεκυψε, εχω αγχωθει τοσο πολυ που εχω γραψει και σε ενα αλλο φορουμ να μαζεψω οσες πληροφοριες μπορω.

Ο μικρος ειναι 2 μηνων και 19 ημερων.Πηγαμε την ΠΑσκευη στον παιδιατρο και εχει υψος 61 και βαρος 7.200.......................

Ο γιατρος ειπε οτι τον εχω παχυνει πολυ.....και οτι θα μπει σε προγραμμα.

Τρωει κανονικα 180 με 6 κουταλιες(1 στα 30)και οποτε πιενασει.Ποτε δεν τον ξυπναω.Περιπου καθε 2 μιση με 3 ωρες οταν ειναι ξυπνιος γιατι το βραδυ κοιματε 8ωρο.Αλλες φορες επινε τα 180 και ηθελε και αλλο.?Μερικες φορες 60 μερικες 90 μερικες 120.Ενα βραδυ εφτασε τα 360 ....

Δεν τον ταιζω ΠΟΤΕ με το ζορι...΄παρολα αυτα ομως εφτασε στα κιλα που ειναι.και νιωθω χαλια.

Ο γιατρος ειπε θα του δινω τα 180 αλλα με 5 κουταλιες αντι για 6....και πριν τις 3 ωρες δεν θα τρωει αλλα αν πεινασει να δωσω χαμομηλι.

Λοιπον απο την παρασκευη μεχρι σημερα που το εφαρμοσα το μωρο πλανταζει στο κλαμμα καθε φορα που θελει να φαει στις 2 μιση ωρες σημερα,...και μαλλον καταλαβαινει οτι ειναι αραιωμενο γιατι κλαιει σαν ΤΡΕΛΛΟ,,,,νομιζα οτι θα παθαινε τιποτα κ υπεκυψα του εδωσα αλλα 60 τα οποια τα ρουφηξε και κοιμηθηκε σαν πουλακι.Δεν τον φτανει

Απο το νοσοκειο 3 ημερων ηταν το μονο παιδακι που επινε ολο το μπουκαλι μεσα στο δωματιο./Τα αλλα παλευανε να φανε 30....

Που κανω λαθος?το χαμομηλι δεν το θελει καθολυο το φυσικο.ΤΟν ξεγελαω με κιντερτε αλλα και παλι πινει πινει αλλα ζηταει το γαλα του....

Νιωθω πολυ αχρηστη μετα απο ολο αυτο...απο το μια το εχω κανει παυχυσαρκο απο την αλλη το αφηνω να πλανταζει που πειναει...νιωθω πολυ κακια μαμα.

Οσοι βλεπουν το μωρο λενε α το στρουμπουλο αχ τα μπουτακι αυτα ,,,μια ελεγε τρως ολο το φαγακι σου , και μια αλλη σημερα οτι ¨"η μαμα σου σε προσεχει και τρως ολο το φαγακι" αλλα με κανουν αυτα τα σχολια ακομα πιο χαλια//.

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???σας παρακαλω παρα πολυ ας με βοηθησει καποια που ξερει

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΜΑΝΑ? Η ΑΛΞΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙΝΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΤΑΪΖΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕ 4 ΩΡΕΣ. ΔΩΣΕ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΡΑΙΩΣΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ. ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ! ΔΕΝ ΤΑΪΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ. ΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΕΙΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Η ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΟΥ. ΘΗΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΤΡΩΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ Η ΜΕΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ. ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΘΑ "ΑΝΟΙΞΗ" Η ΟΡΕΞΗ ΤΟΥ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου μην στεναχωριεσε απλα εισια τυχερη και το τρωει όλ το φαι .Για μενα κανε οτι λεει η καντινου και σταματα το κιντερτε ξερεις τι εχει μεσα αν θελεις να του δινεις καποιο αφεψημα φτοιαξε μονη και βαλε μεσα και γλυκανισο αρεσει στα μωρα αλλα οχι κιντερτε .Ταιζετον μετα το 3ωρο καιμην το αφηνει να κλαιει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα την εντυπωση απο τοτε που ημουν ακομα εγκυος και μου λεγανε διαφορα οτι το μωρο τρωει οποτε θελει και πεινασει...που λογικα ειναι καθε 2-3 ωρες νεογεννητο.Δεν ηξερα οτι ισχυει για θηλασμο....και για αυτο κιολας ετσι εκανα ...νεογεννητο επινε καθε 2 ωρες και τωρα καθε 2μιση...απλα δεν τον φτανει παντατ ο 180αρι του....και οκ πες καθυστερω το 30λεπτο...με την ποσοτητα τι γινετε??????

χωρις να γνωριζω πολλα μιας και πρωτη φορα μαμα 7200 σε μωρο 2 μιση μηνων μου φαινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Να αποψε ηπιε στις 10 τα 180 με 5 κουταλιες ησυχασμο δεν ειχε(που κανονικα μου κοιμαται κατευθειαν.)και του φταιξα αλλα 60 αλλα με μια κουταλια...παλι γκρινιαζε..του εδωσα χαμομηλι ρουφαγε μεχρι που κοιμηθηκε....Δεν θελω να τον κανω παχυσαρκο..και δεν ειχα ιδεα οτι ρυθμιζετε η διατροφη σε τοσο μωρο.Ελπιζω να μην εινα ιαργα και να τα καταφερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

κοπελα μου μην στεναχωριεσε απλα εισια τυχερη και το τρωει όλ το φαι .Για μενα κανε οτι λεει η καντινου και σταματα το κιντερτε ξερεις τι εχει μεσα αν θελεις να του δινεις καποιο αφεψημα φτοιαξε μονη και βαλε μεσα και γλυκανισο αρεσει στα μωρα αλλα οχι κιντερτε .Ταιζετον μετα το 3ωρο καιμην το αφηνει να κλαιει .

Κιντερτε μου ειπε να μην ξαναδωσω..εφτιαξα χαμομηλι αλλα δεν το θελει...και θα παω αυριο να αγορασω να φτιαξω αφεψημα σπιτικο.Λες να μην τον αφηνω να κλαιει...προσπαθω παρα πολυ ,,,αγκαλια , τραγουδια , μεχρι και βολτα τον πηγα...τιποτα...μεχρι που πηρε το γαλα του.

Ειναι δυνατον να ΠΕΙΝΑΕΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΗΠΙΕ 360 ML ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΓΕΥΜΑ;;;;ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΝΟ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 40 ΗΜΕΡΩΝ.ΕΤΡΩΓΕ ΠΑΝΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ML ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΚΛΑΙΓΕ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΠΙΠΙΛΑ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΛΑΙΓΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΡΩΓΕ ΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΟΡΙΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ.ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΙΜΑΡΓΟΥΛΗΣ ΤΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΚΟΜΑ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ.ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΑΒΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ.Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ 4 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 200 ML.KAMIA ΦΟΡΑ ΤΩΝ 210 ΜL.ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ!

ΛΟΙΠΟΝ,ΔΕΙΞΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ.ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΓΕΛΑΣΜΑ..

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσακι και να χαιρεσαι τον γιοκα σου ειναι οντως πολλα τα κιλα του και θα σου πω το εξης παραδειγμα οταν εκανα φυσιοθεραπεια στο παιδων τον μπεμπη μου ηταν 6 μηνων και 5 κιλα!! μαζι με εμας εκανε και ενα μωρο 6μηνων και αυτο 11κιλα!!!!!! το παιδακι ηταν υγιεστατο αλλα του κανανε ασκησεις γιατι απο το βαρος δεν μπορουσε ευκολα να κινηθει και τον ειχαν βαλει και σε διαιτα!! γιαυτο τωρα που ειναι νωρις οπλισου με υπομονη και βαλτον σε προγραμμα ενας αλλος τροπος να πινει γαλα αραιωμενο ειναι αντι για νερο να το φτιαχνεις σε χαμομηλι εγω το εκανα για αλλο λογο(τα κακακια)εβαζα πχ:60μλ νερο+60μλ χαμομηλι+4 μεζουρες γαλα (επαιρνα το χαμομηλι το φακελακι και το εβαζα λιγο στο νερο ισα που κιτρινιζε)και ετσι μου επινε και το χαμομηλι που δεν το ηθελε και με αυτον τον τροπο δεν παιρνει πολλα κιλα μου το εχει πει και η παιδιατρος ευχομαι να σου πανε ολα καλα καλη δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Σημερα ξυπνησε 7κ30 (κοιμοτανε απο 11 βραδυ περιπου)και του εφτιαξα τα 180 με τις 5 κουταλιες ηπιε κ κοιμηθηκε.ΞΑνα στις 10 σηκωθηκε και παλι το ιδιο.Τον εχω βαλει στην κουνια του παει περα δωθε και μεχρι στιγμης δεν εχει γκρινιαξει.Τρωει ολη την γροθια του τωρα αλλα νομιζω το κανουν ολα τα παιδακια αυτα.

Τρομαξα που ειπατε για τα 11 κιλα σε 6 μηνων μωρο κ ενω ηταν υγιεστατο ειχε προβληματακι με το να κουνιετε...ετσι θα καταληξω αν δεν τον καταφερω.αναγκαστικα θα αντεχω το κλαμμα του οταν θα τον πιανει.

Ετσι με αυτον τον τροπο θα ελλατωθει το βαρος?η θα παραμεινει ιδιο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΗΠΙΕ 360 ML ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΓΕΥΜΑ;;;;ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΝΟ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 40 ΗΜΕΡΩΝ.ΕΤΡΩΓΕ ΠΑΝΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ML ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΚΛΑΙΓΕ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΠΙΠΙΛΑ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΛΑΙΓΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΡΩΓΕ ΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΟΡΙΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ.ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΙΜΑΡΓΟΥΛΗΣ ΤΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΚΟΜΑ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ.ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΑΒΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ.Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ 4 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 200 ML.KAMIA ΦΟΡΑ ΤΩΝ 210 ΜL.ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ!

ΛΟΙΠΟΝ,ΔΕΙΞΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ.ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΓΕΛΑΣΜΑ..

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

ναι.τα 180 αρχικα ουρλιαζε μετα εκανα 120 πιστευωντας ΟΤΙ ΔΕΝ θα το φαει ολο απλα να μην φταιχνω 30 και μετα 30 αν ηθελε αλλο εκανα 120 και το ηπιε ολο...υστερα δεν κοιμοτατε ετρωγε το χερι του κοκκινιζε απο το σφιξιμο του κλαμματος , εκανε παρατεταμενες κραυγες κ εφαγε αλλα 60 οπου κ κοιμηθηκε....

Δεν ειχα ιδεα οτι τα γευματα επρεπε να ειναι ελεγχομενα....κ οι 2 πρωτοι παιδιατροι που ειχα δεν ει΄πανε κατι τετοιο ποτε παρα μονο ας τρωει οσο θελει.ο μονος που εκανε παρατηρηση ειναι αυτος που παω τωρα και μοιζαζει πολυ καλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ, Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ 250 ΓΡ, ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ! ΠΙΠΙΛΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ? ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι εισαι κακη μανα? αφου πειναει τι θα κανεις θα το αφησεις να κλαιει? Εγω του εδινα παραπανω απο οσο ελεγε η παιδιατρος,αφου ο μικρος ηταν ..μεγαλος και ηθελε κι αλλο.Δεν τρωνε ολα το ιδιο.Κρατουσα το ωραριο τον πρωτο καιρο αυστηρα.Θηλασα πολυ λιγο.Στο 3ωρο ταιζα.Καποιες φορες εκλαιγε οπως το δικο σου,εκει εδινα χαμομηλακι.Μην του δινεις παρα πολυ.Αυτο το λαθος με το βραδυνο το εκανα και γω με αποτελεσμα το μωρο να κανει 3 ρουκετες και να τραβιομαστε μηπως εχει κατι αλλο.Απλα παραφαγε.Δεν σταματανε μονα τους παντα,αλλα ειναι πιο λαιμαργα. Θα το μαθει το προγραμμα,μην ανησυχεις. Δωσε το χαμομηλακι στη 1 μιση ωρα,δλδ στη μεση του ενος γευματος απο το αλλο.για να γεμισει λιγο το στομαχι του. Αν δεις οτι δεν πιανει,παρε τον παιδιατρο και πες του το.Εγω το ειπα οτι δεν ξεγιελιεται το μωρο και θελει κι αλλο,οποτε του εδινα 20 ml εξτρα απο αυτο που μου λεγε η παιδιατρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα στο μαιευτηριο ετρωγε μουκαλακι των 60 και θηλαζε.Θα δεις οτι το προγραμμα που βαζουμε εμεις αλλαζει με τον καιρο και τις αναγκες τους,.Ειναι νωρις ακομη και λογικα εχεις αγωνια.Θα στρωσει μολις βρεις τις δοσεις του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΠΟΣΤ!

ξεχασα να σου πω τι με βοηθησε πιο πολυ.Τα μπιμπερο! Αλλαξα μπιμπερο,πηρα τα DrBrown,με αυτα εμαθε να τρωει χωρις λαιμαργια.Δοκιμασα chicco κ NUK,αλλα το ρουφαγε και ηθελε και αλλο.Τα DrBrown εχουν ενα σωληνακι μεσα στο μπουκαλι και ρυθμιζει την ροη οπως στον θηλασμο.Σου μιλαω οτι ηρεμησα.Αρχισε να τρωει την σωστη ποσοτητα,τρωει πιο αργα και δεν ...χλαπακιαζει:laugh:

ειναι αμερικανικα,τα πουλαει το mothercare,αλλιως μπορεις να τα βρεις στο internet.Δοκιμασε το,θα δεις οτι θα σε βοηθησει.

σαν διαφημιση ακουγομαι:P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ, Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ 250 ΓΡ, ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ! ΠΙΠΙΛΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ? ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ!

Δεν θελει πιπιλα...μερικες φορες οταν ειναι νυσταγμενος.αλλα γενικως οχι.

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα οι ΩΡΕΣ.γιατι στις 2μιση ωρες τρωει.κ το τραβαω στις 3.Ειναι η ποσοτητα που πινει.οι κουταλιες.

Σημερα παντως παμε μια χαρα εως τωρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΤΕ ΟΛΛΑ ΚΑΛΑ! ΚΑΝΕ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΘΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ! ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΠΟΣΤ!

ξεχασα να σου πω τι με βοηθησε πιο πολυ.Τα μπιμπερο! Αλλαξα μπιμπερο,πηρα τα DrBrown,με αυτα εμαθε να τρωει χωρις λαιμαργια.Δοκιμασα chicco κ NUK,αλλα το ρουφαγε και ηθελε και αλλο.Τα DrBrown εχουν ενα σωληνακι μεσα στο μπουκαλι και ρυθμιζει την ροη οπως στον θηλασμο.Σου μιλαω οτι ηρεμησα.Αρχισε να τρωει την σωστη ποσοτητα,τρωει πιο αργα και δεν ...χλαπακιαζει:laugh:

ειναι αμερικανικα,τα πουλαει το mothercare,αλλιως μπορεις να τα βρεις στο internet.Δοκιμασε το,θα δεις οτι θα σε βοηθησει.

σαν διαφημιση ακουγομαι:P :P

Τα εχω τα μπιμπερο αυτα!!μονο που αναγκαστικα πλεον να αλλαξω τις θηλες γιατι ετρεχε παρα πολυ αργα και ρουφαγε ρουφαγε το γαλα εμενα εκει.Πηρα της chico με τρυπουλα για 0+ γραφει και τα εβαλα σε ολα του τα μπιμπερο και πινει κανονικα.ΚΑΝΟΝΙΚΑ για μενα σημενει οτι δεν μενει στασιμο το γαλα πολυ ωρα και ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ το γαλα απο το στοματακι του οπως παθαινα με τις μεγαλες θηλες της chico που ειχα στην αρχη.Εχω 2 drbrowns και μερικα αλλα της νουκ με θηλες οπως ειπα της chico,λες να τα αντικαταστησω με τα μπροουνς???καλη ιδεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:(Franita έγραψε:

Καλημερα!

Χαιρομαι που εχουμε παλι νεα σου! Καταρχας μην στεναχωριεσαι.Εγω τον δικο μου τον θηλαζω αποκλειστικα, ειναι 7 εβδομαδων και 5800 κιλα και 58εκ. υψος. Παιρνει σε μια ημερα διπλασιες θερμιδες απο οσο παιρνουν τα μωρα..Αφου σε 3 ημερες μεσα εβαλε 300 γραμμαρια βαρος..Σιγουρα στους 3 μηνες θα εχουμε φτασει και ισως περασει τα 7 κιλα..Και μενα μου λενε οτι ειναι στρουμπουλο αλλα δεν αγχωνομαι καθολου. Εμας ο γιατρος και η νοσοκομα που ερχεται σπιτι μας ειπε οτι για παχυσαρκα μωρα ειναι γελοιο να ανησυχουμε σε αυτη την ηλικια. Μονο αν παει 1 ετους και εχει καποια κιλα που ειναι υπερβολικα τοτε αλλαζουμε τη διατροφη.Μην το αφηνεις ομως να πειναει και να κλαιει. Μπορεις να του αποσπασεις την προσοχη ωστε να κανεις πιο αραια τα γευματα του για να προλαβαινει να χωνευει το φαι. Ο δικος μου λογω λαιμαργιας εχει προβληματα με τη χωνεψη...σκεψου επισης οτι ακομα το μωρο δεν καιει πολλες θερμιδες γιατι δεν κινειται..οταν αρχισει να μπουσουλαει, να γυριζει στην πλατουλα του, να κουνιεται περισσοτερο τοτε θα καιει πιο πολλες θερμιδες. Αστο να τρωει στην πεινα του, εγω αυτο κανω με το δικο μου και μην τον αφηνεις να κλαει..Ειναι και θεμα μεταβολισμου και μεγεθους του μωρου..αν ειναι μεγαλο τι θα κανει, δεν πρεπει να τρωει στις αναγκες του?Εγω ουτε χαμομηλι δινω, ουτε αφεψηματα, τιποτα..ουτε καν πιπιλα δεν θελει...

Βλεπω με θυμασαι ε ?!!!:( :( :(

Διαβαζα προηγουμενως το ποστ και ξαναενιωσα ολο αυτο το συναισθημα που ειχα περσυ.Δεν θελω να το θυμαμαι ουτε την εγκυμοσυνη ουτε τιποτα.Θελω να το ξεχασω.Οχι απο τυψεις αλλα γιατι ακομα και τωρα θυμαμαι πως ενιωθα και νιωθω μια μελαγχολια.Μακαρι να μην τα θυμηθω ποτε ξανα.Ηταν η χειροτερη περιοδος της ζωης μου:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου μην κάνεις τέτοιες σκέψεις!Είναι λάθος! Ακολούθησε τις οδηγίες που σου έδωσε ο γιατρός και όλα θα φτιάξουν. Θα το πάρει σε μπόι!:P Την καλημέρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε, αυτο το θεωρεις ως ''λαθος μανα'' ;;;; Εχω να σου πω εγω ιστοριες για λαθος μανες..... Ελεος καλε!!! Επειδη το παιδακι σου θελει φαγητουλι , φταις εσυ;

Δεν εχω παιδι και δε ξερω, αλλα μου ηρθε το εξης στο μυαλο: εαν το επιπλεον γαλα που ζηταει του το εδινες πολυ αραιωμενο; Αν πχ αντι να βαζεις 6 κουταλιες, να εβαζες μονο μια ισα ισα για τη γευση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den exw dei oles tis apanthseis giati den prolabenw eida omos thn anisixia sou .

tha sou pw thn gnomh mou opos to blepw egw .kai mena o mpemphs mou 2 mhnwn 7100 htan (thilazw) alla to oti thilazw den exei diafora apla to episimenw oti den kserw poso trwei kathw fora alla einai faganoulhs .

h giatros mou pote den anisixise kai as einai sta anotata oria shnexia kai apo baros kai apo ipsos .

pigene se alon paidiatro na pareis mia alh gnomh ,se aytes ti hlikies den mporoune na mhlane gia dietes kai gia paxisarkies .

alh anaptiksh exei to kathe paidi den einai rompotakia .

tora o dikos mou exei stamatisei na perni toso baros ...to pio polu to pire monokomata sthn arxh kai toys 2 teleuteous mhnes ebale ligo freno an kai akoma eimaste sta anotata oria (8300)

exoume omos ayto to dna den mporei na allaksei ,etsi einai ,to paidi oso thelei tha faei kai den kanei na sterite fagito tora pou einai se anaptiksei olo to neyriko kai neurologiko shstima tou .

gnomh mou einai na deis kai enan alo paidiatro pio meglo se hlikia me megaliterh peira ....den kserw h dikia mou einai penintara kai exei dei pola kai kserei oti to mwro einai kala ,fysiologika kai den anhsixei isa isa xerete .

mhn anxnese to paidi sou tora ta bazei mazika kai meta tha stamatisei opos kai o dikos mou .

euxome na se hremisa ligo .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jasperaki έγραψε:

bebadomama έγραψε:

Τα εχω τα μπιμπερο αυτα!!μονο που αναγκαστικα πλεον να αλλαξω τις θηλες γιατι ετρεχε παρα πολυ αργα και ρουφαγε ρουφαγε το γαλα εμενα εκει.Πηρα της chico με τρυπουλα για 0+ γραφει και τα εβαλα σε ολα του τα μπιμπερο και πινει κανονικα.ΚΑΝΟΝΙΚΑ για μενα σημενει οτι δεν μενει στασιμο το γαλα πολυ ωρα και ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ το γαλα απο το στοματακι του οπως παθαινα με τις μεγαλες θηλες της chico που ειχα στην αρχη.Εχω 2 drbrowns και μερικα αλλα της νουκ με θηλες οπως ειπα της chico,λες να τα αντικαταστησω με τα μπροουνς???καλη ιδεα[/quote:n1s1mh9b]

γιατι μενει στασιμο?παραξενο μου φαινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jasperaki,

Εμένα η παιδίατρός μου, είναι απόλυτη στο θέμα. Πιστεύει ότι ΔΕΝ υπάρχουν παχύσαρκα μωρά και ότι ένα μωρό τρώει όσο ζητάει/πεινάει.

Και εγώ το ίδιο πιστεύω. Είναι δυνατό να κάνεις δίαιτα σε βρέφος? Μήπως τρώει goodys? ή σοκολάτες???? ή μήπως τρώει γιατί του αρέσει η γεύση? Εγώ πιστεύω ότι ένα μωρό τρώει όσο πεινάει. Όταν το παιδί ξεκινάει να μπουσουλάει ή να περπατάει αλλάζει το πράγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΟΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΚΙ ΕΝΩ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΚΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ! ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΓΑ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΥΦΟΣ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΟ ΚΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΛΗΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ! ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΠΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΚΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΛΙΓΟ? ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΛΜΙΡΟΝ 1 ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ 120 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 150 ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ 180! 3 ΜΗΝΩΝ (ΠΡΙΝ 15 ΜΕΡΕΣ) ΗΤΑΝ 5 ΚΙΛΑ. ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΕΣ???? ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΝΑΚΙ ΜΟΥ, ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ! ΜΗΝ ΠΙΕΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΦΑΕΙ! ΛΥΠΗΣΟΥ ΤΟ! ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ! ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ. ΔΩΣΕ ΤΟΥ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 4 ΩΡΕΣ! ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΑΝΟΙΞΕ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΘΗΛΗ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ! ΑΛΑΞΕ ΓΑΛΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙΣ! ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΘΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ. ΤΙΣ ΤΡΩΦΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΤΟΥ ΧΩΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΩΝΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...