Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα...

Μπορω να ρωτησω τις πιο εμπειρες μανουλες να μου πουν, περιπου απο ποια ηλικια το παιδακι ειναι σε θεση να καταλαβει ποτε μπορει να κανει τα "κακακια" του και τα "τσισακια" του στο γιο γιο; Εμενα ο δικος μου ειναι 1 ετους και μου εκαναν δωρο γιο γιο και επιμενουν οτι ειναι καιρος να τον μαθω... το μωρο ακομα δεν καταλαβαινει πολλα πραγματα και ιδαιτερα τι ειναι τα "κακα"... τον βαζω να κατσει μαλιστα σε ενα καρεκλακι μικρο και ουτε καν καθετε...

Ο τροπος που μου συσνεστησαν μαλιστα να τον μαθω ειναι να τον εχω γυμνουλη περιπου την ωρα που ειναι να τα κανει και μολις του ερθουν να τον βαλω στο γιο γιο για να το συνιθιζει... μου φαινεται τελειως λαθος τροπος απο πολλες αποψεις...

1. δεν θελω να τον εχω γυμνο μεσα στο σπιτι γιατι θα μου το κατουρισει ολο.

2. αν του ερθουν τα κακακια και εγω τον σηκωσω να τον βαλω στο γιογιο σιγουρα θα τον "κοψω"

3. δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει στο γιο γιο ουτε και ενα μηνα να προσπαθω...

4. τις τελευταιες μερες εχει αλλαξει προγραμμα και δεν ειμαι σιγουρη για το ποτε τα κανει...

Και τελος, ρωτησα την παιδιατρο μου και εβαλε τα γελια και μου ειπε απο του χρονου...

Εσεις κοριτσια τι λετε; υπαρχει λογος να βιαστω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ! Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΗ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΤΣΙΣΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ! ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ? ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ, ΣΦΟΥΓΓΑΡΟΠΑΝΟ ΚΑΙ ΒΟΥΡ! ΑΝΟΙΞΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ"ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ" ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ? ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕΛΟΣ ΤΩΝ ΜΗΤΕΡΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy πιστευω οτι ειναι μικρουλης ακομη και μπορει να μην τα καταφερει.

Βεβαια αυτο εξαρταται και απο το παιδι.....Προσπαθησε αν θελεις και βλεποντας και κανοντας.

Γενικως το καλοκαιρι ειναι οτι πρεπει για να μαθει γιατι δεν θα φοραει πολλα ρουχα(μπορεις να τον αφησεις μονο με το βρακακι) και δεν εχεις και στρωμενα για να σου λερωσει τα χαλια ;)

Εγω της κορης μου της το εβγαλα 2χρονων & 3μηνων (Μαιος).

Στην αρχη ειχαμε προβληματακια αλλα μενα σε ενα μηνα τα ξεπερασαμε.

Τον Αυγουστο δεν της φοραγα ουτε το βραδυ στον υπνο της......

Ειναι μια ιδιαιτερη κατασταση που την περασαμε και θα την ξαναπερασουμε......

ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΕΛΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θελεις την ταπεινη μου γνωμη νομιζω οτι το παιδακι ειναι παρα πολυ μικρουλη ακομη για να μαθει να τα κανει στο γιο-γιο. Προς τι τοση βιασυνη? Εγω για την κορη μου ουτε καν το σκεφτομαι προς το παρον...

Καλα τα δωρα αλλα αυτοι που τα φερνουν πρεπει να ξερουν κ σε ποια ηλικια απευθυνονται! Μολις ενος ειναι ο καημενουλης σου. Το βλεπω λιγακι δυσκολο να "αραξει" στο γιο- γιο για να τα κανει.

Ακου επιμενουν κιολας!!! Νομιζω οτι καλο θα ηταν να το αφησεις για του χρονου...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινάκι μου θεωρώ ότι είναι ακόμα πολύ μικρός γαι να μάθει από τώρα να τα λέει! Εδώ καλά καλά δεν μιλάει το μωρό! Πιστεύω πως η καλύτερη περίοδος για να τα μάθει θα είναι του χρόνου το καλοκαίρι που θα κλείνει και τα 2! Εμάς η ανιψιά μου η μεγάλη 3 1/2 τα έχει μάθει πια και το βράδυ δεν βρέχει το κρεβάτι! Η μικρή που είναι 2 1/2 έχει ακόμα περισσότερη δουλίτσα!! Δεν τα πολυκαταλαβαίνει!! Νιώθει να το ζητήσει αλλά μπορεί και να ξεχαστεί! Κι είναι δυόμιση! Εσένα είναι μικρουλάκος ακόμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας... μα κι'εγω που δεν εχω εμπειρια απο αλλο παιδι βλεπω πως ακομα δεν ειναι σε θεση να το καταλαβει και να το κανει... και ολες οι φιλες μου που εχουν μεγαλυτερα παιδια μετα τα 2 αρχισανε αυτην την προσπαθεια... δεν μπορω να καταλαβω δλδ εγω εκανα το παιδι θαυμα και θα το κανει απο τωρα;

Αυτοι παντως που φερανε το γιο γιο επιμενουν πως τα δικα τους τα παιδια 1 ετους ειχαν βγαλει τα παμπερς... :blink: δεν ειναι δυνατον...!!!:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Αυτοι παντως που φερανε το γιο γιο επιμενουν πως τα δικα τους τα παιδια 1 ετους ειχαν βγαλει τα παμπερς... :blink: δεν ειναι δυνατον...!!!:S

Μπραβο τους!

Αυτοι ειχαν παιδια θαυματα...εμεις παλι εχουμε φυσιολογικα παιδακια...

Τι ακουμε...:angry::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα μου εμενα η κορη μου ειναι πολυ μικρη και δεν ξερω αλλα απο την αδερφη του αντρα μου με σιγουρια σου λεω οτι και στα 2 παιδια της δεν ξεκινησε τοσο νωρις...και εγω πιστευω οτι ειναι νωρις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy καλά,πάνε καλά;;;

Φέρανε δώρο γιο γιο;;;Γιατί εσύ είσαι ανύμπορη να πάρεις;Δηλαδή τι ακριβώς κάνανε;;;Σου υποδείξανε οτι τώρα είναι η ηλικία να κάνει το παιδί την ανάγκη στο γιο γιο;

Αυτές οι κινήσεις με εκνευρίζουν πολύ!!!:angry:

Το παιδάκι είναι ακόμα πολύ μικρό και καλά έκανες και δεν του πήρες εσυ πρώτη γιο γιο.

Τελοσπάντων :)

Εμείς ξεκινήσαμε πέρυσι το καλοκαίρι.Στην αρχή βγάζαμε τις πάνες το πρωί και μετά σταδιακά και το βράδυ.Βέβαια μέχρι να μάθει θα ταλαιπωρηθείς λίγο :blush:

Εμνένα τα έκαναν οπουδήποτε αλλού εκτός του μπάνιο στην αρχή :blush:

Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις καλοκαίρι (προτιμότερο του χρόνου)γιατί είναι πιο εύκολο να τον αφήνεις με το βρακάκι το καλοκαίρι,παρά τον χειμώνα.(Εγώ έστι τα άφηνα,και δεν ζεσταίνονταν κιόλας ;) )

Ελπίζω να βοήθησα!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Μπραβο τους!

Αυτοι ειχαν παιδια θαυματα...εμεις παλι εχουμε φυσιολογικα παιδακια...

Τι ακουμε...:angry::P[/quote:301rnvtj]

Θεανο δεν μπορεις να φανταστεις και ποσα αλλα ακουω... κι'επειδη αυτοι οι ανθρωποι ανηκουν στο πολυ στενο οικογενειακο περιβαλλον μου, τους απανταω οσο πιο ευγενικα γινεται γιατι αλλιως θα ειχαμε αλλα...

Οπως το'πες εμεις εχουμε φυσιολογικα παιδια και θα μεγαλωσουν φυσιολογικα... δεν ξερω αυτοι πως τα μεγαλωσαν τα δικα τους και ποσο βιαζονταν να τα δουν να κανουν πραγματα που δεν ηταν τις ηλικιας τους... εγω θελω το παιδι μου να εχει το δικο του ρυθμο... και δεν προκειται να το πιεσω σε τιποτα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gorgina έγραψε:

gia sou kouklitsa.oste etsi o mpempis EEE??????????akoma ta kani panotou?????????????

to nou sou min sou feroun kamia mpala tou mpasket kai sou tin poun pou den vazi kalathi.

sou stelno pola pola pola filia.

Χαχαχαχαχα...:woohoo: :laugh: :silly: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κανει πανω του ε?

Με την ορθογραφια? πως τα παει?

χαχαχαχαχα!

λοιπον πιστευω οτι ειναι πολυ μικρος ακομη! Φανταζομαι οτι ακομη δεν μιλαει για να σου πει αν θελει η οχι!

του χρονου που θα ειναι 2 ειναι μια πολυ καλη ηλικια! το καλοκαιρακι βοηθαει σ αυτην την προσπαθεια! φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινάκι.. μην ακούς κάθε βλακεία! Μ'εκνευρίζει που επιμένουν κιόλας!! Έλεος!! Ας είχαν τα παιδάκια θαυματάκια.. Εμείς έχουμε τα νορμάλ παιδάκια... Εγώ δηλαδή σε λίγο καιρό .. θα το έχω!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy εγώ δεν είμαι ακόμα μανούλα αλλά έχω ανιψάκια.

Η αδερφή μου έχει τρια ζουζούνια 4,3 και 1.

Στην μεγάλη έβγαλε την πάνα γύρω στα 2,στην μικρή φέτος(για να μην το συνδέσει με την άφιξη του μωρού).Ο μικρούλης της είναι στην ίδια ηλικία με τον μπέμπη σου,και ακόμα δεν του έχει βγάλει την πάνα.

Νομίζω οτι είναι λίγο νωρίς...Μην δίνεις σημασία σε όσα σου λένε οι ''παιδαγωγοί'';)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινα μου τα παιδακια μας εχουν σχεδον ιδια ηλικια και εγω σκευτομαι να το ν ξεκινησω του χρονου το καλοκαιρι ειναι πολυ νωρις να γινει τωρα ειναι μικρα!!

αλλα οι αλλοι ωραιοι ειναι μηπως γεννηθηκαν και με το που βγηκαν απο την κοιλια της μανας τους ειπαν και ''κακα''??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μαρίνα, βρε Μαρίνα... αμέσως έπεσες να φας το άτομο που σας έκανε το γιογιο δώρο! Ε μα είναι δυνατόν να μη σου φέρει γιογιό για να αρχίσεις τις προσπάθειες να κόψεις την πάνα από το Μιχαλάκη?

Ο Μιχαλάκης πάρτο απόφαση! Είναι το παιδί θαύμα! 1 έτους θα κόψει το παμπεράκι, 2 ετών θα ξέρει την προπαίδεια απ'έξω και ανακατωτά, 3 ετών θα πάει στρατό και 4 ετών θα τον προσλάβουνε στη NASA! Αφού όταν βγήκε από την κοιλιά της Μαρίνας είπε "Γεια σου γιατρέ! Τι χαμπάρια?" (χεχε..Μαρίνα σου θυμίζει κάτι αυτό? :P )

Φιλενάδα μου κι εγώ συμφωνώ ότι είναι πολύ νωρίς...

Του χρόνου το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός είναι η καλύτερη εποχή.. Εκτός και αν ο μικρός κάνει κανένα θαύμα και μέσα στο χειμώνα κατεβάζει μόνος του τα βρακάκια του και σε κατουράει παντού! :woohoo: Ε τότε θα καταλάβεις ότι ήρθε ο καιρός! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχαχα... Ιφιγενεια πολυ γελασα...!!!:woohoo:

Παντως τις τελευταιες μερες καθε φορα που τον πηγαινα να τον αλλαξω του ελεγα "πιφ κακα" για να το μαθει σιγα σιγα και τωρα οταν τα κανει το μωρουλι μου λεει κακα... και τον κοιταζω και οντως τα εχει κανει... τωρα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ετοιμος για γιο γιο... ελεος... ειναι παντως ενα βημα μεγαλο... χεχεχε... λες τελικα να ειναι το super-baby...; ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοπέλα μου γιατί μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία από τόσο νωρίς? Είναι τόσο μικρό ο γιός σου που αποκλείεται να τα καταφέρεται. Και ο δικός μου τόσο είναι και δεν περνά απο το μυαλό μου κάτι τέτοιο.

Εδώ η κόρη μου είναι 2+ και αρνείτε να πάει τουαλέτα, αλλά δεν την πιέζω γιατί εχω διαβάσει πως η καλύτερη ηλικία είναι 2,5-3χρονών. Οπότε σε λίγες μέρες με την άδεια θα ασχοληθώ εντατικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mirlitsa μου εγω ουτε καν το ειχα ακομα στο μυαλο μου...! Βλεπεις εγω ειμαι ακομα νεα μαμα... καλα που εχω και τις πεπειραμενες να με βοηθανε και να μου βγαζουν και καινουριες σκοτουρες...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια! Πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμη για γιο-γιο!! Στην ηλικία που είναι το μωράκι σου έχει άλλα πράγματα να μάθει. Ας ξεκινήσετε τις προσπάθειες για τουαλέτα του χρόνου το καλοκαίρι που θα είναι μεγαλύτερο και θα καταλαβαίνει περισσότερα πράγματα γύρω απ' αυτό το θέμα.

Τα δικά μου τώρα κλείσανε τα 2 και ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει την εκπαίδευση της τουαλέτας! Πιστεύω πώς δεν είναι αρκετά ώριμα ακόμα. Προς το παρόν μαθαίνουμε τι είναι τα "κακά" και τι τα "τσίσα"!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ααα εντάξει τότε δικαιολογούνται κάνε λίγο υπομονή θα στα στείλουν πιστεύουν σε λίγο καιρό  η σκόνη απλά δεν διαλύεται εύκολα τουλάχιστον στο δικό μου πληντηριο 
    • εε το αφήνω λίγο γιατί περάσανε ενα πρόβλημα υγείας...και δεν θέλω να τους επιβαρύνω επιπλέον...θα δείξει σε λίγο καιρό! εγω απορρυπαντικό που πήρε η πεθερά μου Αρκάδι...θα χρησιμοποιήσω αυτό για αρχή και αν δεν μείνω ευχαριστημένη θα το αλλάξω στην πορεία!
    • P.S έχεις δει και εσύ το ντοκιμαντέρ...; Επειδή αναφέρεις το "1 στις 4"... Ε ρε κλάμα που είχα ρίξει... Και έτυχε μάλιστα να το πετύχω τυχαία στην ΕΡΤ την επόμενη της αποξεσης.. 😫 Όμως τώρα είναι μια άλλη εγκυμοσύνη, ένα άλλο μωράκι και θα πάνε όλα κατ'ευχήν!! 🙏🙏🙏🙏
    • Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! 🥰🥰   Ε να δούμε και με το αιμάτωμα τι θα γίνει.. θέλει πολύ προσοχή.. Την επόμενη Τρίτη έχω αυχενική στις 25.. 🤞🤞🤞🙏🙏🙏🙏
    • Αχ πόσο σε νοιωθω.. πόσο σε νοιωθω..!! Εμένα με έπιασε πανικός και πήγα στα επείγοντα για να δω το μωράκι μου.. ήμουν βέβαιη ότι είχε σταματήσει η καρδούλα του.. ευτυχώς όλα ήταν καλά!! Είμαι σίγουρη πως και σε εσένα όλα καλά θα είναι!! ❤️❤️❤️❤️ Μαζί είμαστε σχεδόν, 4 μέρες μπροστά μου είσαι! Όλα καλά θα μας πάνε γλυκιά μου!! Πρέπει να το πιστέψουμε..! Πρέπει να έχουμε πίστη στα σπορακια μας..!!! 🙏🙏🙏 Η @Θέτις Κ.τα έγραψε πάρα πολύ όμορφα!! ❤️❤️ Μπράβο κοριτσάκι μου για την στάση σου, δίνεις δύναμη και θετική ενέργεια και σε εμάς!! 😘😘😘
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...