Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΟΥΡΕΣ ΣΤΟΝ ΟΙΣΟΦΑΓΟ - ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ;;;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!Θα ήθελα τη συμβουλή σας για τρόπους αντιμετώπισης καούρας αλλά όχι στο στομάχι, ψηλότερα...στο λαιμό.Είμαι στον 5ο μήνα - 21η εβδομάδα κι ενώ τους προγούμενους μήνες εμφανίζονταν στη χάση και στη φέξη τώρα το φαινόμενο είναι καθημερινό. Προσωπικά δεν είχα ξαναβιώσει τέτοιο πράγμα στη ζωή μου, τώρα κατάλαβα τι θα πει καούρα.Είναι ένα αίσθημα καύσου αλλά προσωπικά σε μένα κάπου προς οισοφάγο, που γίνεται τόσο έντονο κάποιες φορές ώστε προκαλεί αφόρητο βήχα.Πίνω συνεχώς κρύο νερό αλλά ανακουφίζει μόνο για λίγο. Τη νύχτα το φαινόμενο γίνεται εντονότερο.Δε μου έφταναν οι αυπνίες τώρα έχω και τις καούρες.Τι λέτε να κάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!!!

Εγώ καούρες εγκυμοσύνης δεν έχω, αλλά πριν μείνω έγκυος είχα πάθει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Είχα πολλές καούρες και όταν ξάπλωνα καμια φορά ένιωθα να μου έρχεται στο στόμα εμετος. :x

Πήγα σε γαστρεντερολόγο, μου έδωσε κάτι χάπια και κάποιες σωτήριες συμβουλές:

1) οχι σοκολάτες και συροπιαστά γλυκά (μπακλαβά, καταϊφι, κλπ)

2) οχι σφολιατοειδή (τυρόπιτες, μπουγάτσες, κλπ)

3) να μην ξαπλώνεις αν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον 2 ώρες από το γεύμα σου

4) οταν ξαπλώνεις να έχεις 2-3 μαξιλάρια στην πλάτη έτσι ώστε να μην είσαι εντελώς οριζόντια αλλά με μια κλίση λίγο καθιστή.

5) να αποφεύγεις τα υγρά και τις σούπες ιδίως πριν ξαπλώσεις

6) οχι στις πορτοκαλάδες και στα εσπεριδοειδή (προκαλούν ξινίλες)

7) οταν νιώθεις καούρα φάε μια φρυγανιά και ΟΧΙ νερό

8)συχνά και μικρά γεύματα έστι ώστε να μην είναι το στομάχι ποτέ άδειο.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι αλλά καλό θα ήταν να πάρεις και τις συμβουλές του γιατρού σου.

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!!!!!

Πολλά φιλιά!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Κ ΜΕ 1 ΠΟΝΟ:):) ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΟΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΜΙΛΗΣΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ SIMECO ΣΥΡΟΠΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ:P;) ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΤΡΩΓΑ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΠΕΣΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΕΠΙΝΑ 2 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ Κ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΣΑΝ ΠΟΥΛΑΚΙ!!! ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ!!! Α!!!! ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΟΥΡΕΣ?? ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΑΚΙΑ!!!:P:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!αχ σε καταλαβαίνω, εγώ έχω καούρες εδώ και κανενα μήνα.

Αυτό που κάνω είναι να παρακολουθώ ποιες τροφές με ενοχλούν.

Γενικότερα απέφυγε να τρως καυτερά και πολύ πικάντικα φαγητά.

ελαφρυές τροφές και να τρώς αργά για τη χόνεψη.

αυτά εμένα με βοήθησαν λίγο, αλλά δεν μου σταμάτησε τελείως.

καλό θα είναι να σημβουλευτούμε τους γιατρους μας γιατι έχουμε μέλλον μπροστά μας με την εγκυμοσύνη.:)

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοπέλα μου , τι σε βρήκε; κι εγω ειχα καούρες για κανα μήνα από τον 4-5 απ'οτι θυμάμαι. το μόνο που με έσωσε ήταν το simeco που μου πρότεινε ο γιατρός μου - σε χάπια το έπερνα εγω. την περίοδο που με έπιασε έντονα για 5 μερες μου είχε κόψει το ασβέστιο και το σίδηρο και με είχε βάλει σε δίαιτα. απο εκεί και πέρα μου είχε πεί να το πέρνω μόνο όταν με πιάνει έντονη καούρα. το πρωί φαντάσου έφτανα να κάνω εμετό τα οξέα του στομάχου στις αρχές που δεν έπερνα το χαπι.

κι εγω ευχόμουν να μην το πάθει κανείς άλλος είναι σκέτη φρίκη. περαστικά σου. πάρε το γιατρό σου ενα τηλ να σου προτείνει κι εσένα κάτι μην το αφήνεις έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX KOΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ 5 ΜΕ 7 ΜΕ ΤΑΡΑΞΕ..ΝΑ ΚΑΙΕΙ Ο ΟΙΣΟΦΑΓΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΛΟΞ ΥΠΟΓΛΩΣΣΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΛΜΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΧΑΛΙΑ.ΟΠΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΣΕΕ ΔΙΠΛΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΤΑ ΟΞΙΝΑ.ΚΑΙ ΣΤΟ 8 ΗΡΕΜΗΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ 9 ΤΣΟΥΠ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΙΔΟΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!Θα ρωτήσω και το γιατρό όπως λέτε την άλλη εβδμάδα που θα πάω για Β'επιπέδου.Θα δοκιμάσω κι αυτά που λέτε κι ελπίζω να διορθωθεί η κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!

ΕΓΩ ΕΤΡΩΓΑ ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ 3-4 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΑ

ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ.

ΟΧΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ. ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ.

ΕΡΧΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΒΡΑΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΛΕΠΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΟΥΡΕΣ:S

Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΛΙΑ

ΤΟ ΜΩΡΟ,ΕΤΣΙ ΛΕΓΑΝ ΠΑΛΙΑ.

ΟΧΙ ΜΑΛΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ..........ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΛΙΓΟ ΧΝΟΥΔΙ.

ΥΠΟΜΟΝΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dominique μου κι εγω για πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη ειχα καουρες.ηταν απιστευτα απαισια αισθηση.ειχα απο πολυ νωρις και σχεδον συνεχεια.μεχρι που ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε να δοκιμασω να πινω γαλα για να αποφυγουμε τα χαπια.ετσι κι εκανα και πραγματικα σωθηκα.δεν χρειαστηκε να παρω ουτε ενα χαπι.μολις επινα το γαλα ηρεμουσα αμεσως!!!ακομα και τωρα που δεν ειμαι εγκυος αν καμια φορα με πιασει πινω λιγο δροσερο γαλατακι και γινομαι περδικι στο λεπτο.δοκιμασε το κι ευχομαι να πιασει και σε σενα!!!!!!με το καλο σου ευχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...