Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ - ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ


Recommended Posts

Γεια σε όλες.

Προσπαθώ να συλλάβω πάνω από ένα χρόνο. Πρόσφατα έκανα εξετάσεις κ είχα προλακτίνη 19 (ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά καλύτερα να ήταν πιο χαμηλά)

και προγεστερόνη 9.8 την 19η μέρα του κύκλου (μου είπε ότι πρέπει να είναι πάνω από 10).

Σήμερα έχω ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει.

Έχετε κάποιες από εσάς παρόμοια εμπειρία; Τι σας συμβούλεψαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ φεφεκι!!!

Πριν λιγα χρόνια είχα και εγώ ανεβασμένη προλακτίνη, γύρω στο 40!το φυσιολογικό είναι μέχρι 20. εσύ μέσα στα όρια είσαι.. έχω ακούσει απο γνωστές και κάτι τρελλά νούμερα. την προλακτίνη με την κατάλληλη θεραπεία την έφτασα στα επι8υμητά επίπεδα.αλλά θυμάμαι πως ο ενδοκρινολόγος μου χε πει μέχρι να κάνω παιδί θα την ελέγχω. πάντως δεν νομίζω πως εσύ πρέπει να ανυσηχείς γι αυτό το νούμερο. παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτήν την ορμόνη και τ άγχος.ακόμα και της βελόνας που εκείνη την στιγμή σου παίρνουν αίμα (έτσι μου λέγανε εμένα). οπότε δες τι θα σου πει και ο γιατρός σήμερα. για την προγεστερόνη δεν γνωρίζω κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια,

Μια χαρά είναι η προλακτίνη σου!!!!

εγώ όταν έμεινα έγκυος έκανα θεραπεία για την προλακτίνη με dostinex.

Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την θεραπέια, οπότε και δεν ξέρω αν έπεσε τελείως στα φυσιολογικά επίπεδα.

Ξεκίνησα την θεραπεία με προλακτίνη 75 (ένα σεβαστό νούμερο...).

Αυτό με το άγχος ισχύει.

Έκανα αξονική μήπως και υπάρχει όγκος στην υπόφυση, αλλά ευτυχώς ήταν όλα εντάξει, οπότε και αποδόθηκε σε ψυχολογικά αίτια.

Γενικά με την προλακτίνη ταλαιπωρούμαι χρόνια, αλλά ούτε πρόβλημα στον κύκλο μου είχα ποτέ, ούτε πρόβλημα ωορηξίας μιας και έμεινα έγκυος με την πρώτη...

Να φανταστείτε 7,5 μήνες μετά τον θηλασμό και ακόμα το στήθος βγάζει αρκετά θα έλεγα... Μάλλον πρέπει να κάνω έναν έλεγχο...

Φιλάκια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν να σας πω εγώ τη μεγάλη μου ιστορία με την προλακτίνη! Το 2000 έκανα κάποιες ορμονικές εξετάσεις και μου βρήκαν προλακτίνη 1.200 περίπου! Πολύ μεγάλη τιμή...Ο γιατρός τότε μου είπε να μην σκέφτομαι παιδί - αν το σκεφτόμουν - γιατί με τέτοιες τιμές είναι απίθανον ο οργανισμός να συλλάβει! Εμένα η εγκυμοσύνη δε με με ενδιέφερε τότε, ούτε σχέσεις είχα! Με πανικόβαλλε και μου είπε ότι μπορεί να έχω ένα ογκίδιο στην υπόφυση το οποίο ίσως θέλει χειρουργείο κλπ. Με έστειλε να κάνω αξονική τομογραφία εγκεφάλου, η οποία όμως ήταν απολύτως φυσιολογική! Τελικά καταλήξαμε ότι ήταν απολύτως θέμα άγχους!!!!Αυτό πρέπει να δεις και να πολεμήσεις! Δεν πήρα αντισυλληπτικά για να τη ρυθμίσω, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση γιατί έχουν παρενέργειες, έκανα θεραπεία με parlodel, τα οποία αν και σε άλλες έχουν παρενέργειες, εγώ ήμουν μια χαρά! Ο κύκλος μου ρυθμίστηκε από 35-42 ημέρες που ήταν στις 30-32 και όλα τέλεια! Την επόμενη χρονιά έκανα εξετάσεις και οι τιμές ήταν γύρω στο 30 αν θυμάμαι καλά, μέσα στα φυσιλογικά πάντως πλαίσια.Σου συστήνω ηρεμία όχι άγχος, (αυτό με τη βελόνα είναι αλήθεια) και πίστη στο Θεό!

Τώρα είμαι 33 εβδομάδων έγκυος και περιμένω το μωράκι μου έως τις 13 Αυγούστου πρώτα ο Θεός!!!Ό,τι άλλο θελήσεις είμαι στη διάθεσή σου....

Υ.Γ Περισσότερες ορμονικές εξετάσεις από εμένα δεν πιστεύω να έκανε καμία άλλη!!!!...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα όλες τα ίδια!!! κατευθειάν και μένα ο γιατρός μου είπε μαγνητικη εγκεφάλου, το συμπέρασμά του όταν την είδε "είσαι πολύ έξυπνη " χιχιχι

ακολούθησαν εξετάσεις τόσο μικροβιολογικές όσο και σε κέντρα πυρηνικής ιατρικής όπου εκεί χρειαστηκαν 3 αιμοληψίες ανά 15 λεπτά, δεν μου βρίσκαν φλέβες και με είχαν κατατρυπήσει!!! μου έχει μείνει αυτό.. με χάπια και γω την ρύθμισα αλλα δεν θυμάμαι ποιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια. Προσπαθούμε για παιδάκι κι εμεις. Χθες πήρα τα αποτελέσματα των ορμονολογικών και η προλακτίνη είναι 72 ενω οι εξετάσεις του θυρεοειδούς είναι εντάξει. Θα τηλεφωνήσω σήμερα για ραντεβού σε ενδοκρινολογο αλλά επειδη παίρνω και την άδεια μου την επόμενη εβδομάδα και έλεγα να την "εκμεταλλευτώ":blush: θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε πόσο επηρεάζει αρνητικά τη σύλληψη. Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα. Και γω έχω ένα θεματάκι με την προγεστερόνη παρόλο που οι του θυρεοειδούς εξετάσεις είναι καλές. Μου είπαν πως εκτός από το άγχος και τα αρκετά παραπανίσια κιλά επηρρεάζουν τις τιμές.

Το καλό είναι πως ρυθμίζονται πολύ εύκολα αυτές οι ορμόνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...