Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να κόψουμαι το μπιμπερό?


Recommended Posts

Κορίτσια, καλημέρα σε όλες.:)

Η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και ακόμα πίνει το γάλα της με το μπιμπερό, το οποίο κρατάω εγώ γιατί βαριέται.

Πως να το κόψουμε σιγά-σιγά?:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa να την χαίρεσαι!

Νομίζω πως ο τρόπος είναι ο ίδιος με την πιπίλα,την πάνα κτλ...

Δηλαδή θα ''χάσετε καταλάθος''το μπιμπερό και ''θα πάτε να αγοράσετε άλλο αύριο''.Μέχρι αύριο θα πρέπει να πιει το γάλα της στο καινουργιο ποτηράκι με τους αγαπημένους της ήρωες που θα έχει διαλέξει η ίδια.Και φυσικά με όποιο χρωματιστό καλαμάκι θέλει :P;)

Δοκίμασε το και πες μου αποτελέσματα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mirlitsa mou kalimera agapi mou...

Den einai anagkastiko na to kopsetai...

Apla mathe tin na to krataei apo moni tis agapi mou...

Gia na min kourazesai esu...

Kserw polla mwrakia pou einai se pio megali ilikia kai to kratane mono to vradu...

Egw tou kwnstantinou mou ton eixa mathei nwmizw guro ston 6 mina pou ton eixa valei sto diko tou dwmateio na to krataei...

Kai ti ekana???

Apla to evaza dipla tou...

Kai otan to ithele prospathousen na to piasei...

Kai me auto ton tropo emathe...

Fusika eimouna panta dipla tou mipws den to epiane epidi itane poli mikros,,,Kai ton voithousa lagaki...

Sas euxwme to kalitero...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι πως την πιπίλα την πέταξε μόνη της ένα βράδυ. Μου είπε "όχι μαμά πιπίλα" και αυτό ήταν, τελος!

Βέβαια το επόμενο βράδυ την ζήτησε, της θύμισα ότι την πέτεξε μόνη της και από τότε καμία αναφορά σε πιπίλα.

Με το μπιμπερό όμως είναι λίγο πιο δύσκολο το θέμα. Έχω και ένα γιο 1 έτους που θα βλέπει το δικό του μπιμπερό άν πω, πως το δικό της το πετάξαμε, σίγουρα θα πάει να πάρει το δικό του.

Από την άλλη ξέρω πόσο πολύ θα αργεί να πίνει το γάλα της στο ποτήρι της με καλαμάκι, αλλά κάποτε πρέπει να ξεκινήσουμε....θα το επιχειρίσω στις διακοπές!:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α,mirlitsa μην ξεχάσεις να της κάνεις κολακευτικά σχόλια,με άλλα λόγια να την ενθαρύνεις!

Πχ.<<Τι ωραία που πίνει το γάλα του το κοριτσάκι μου!!!>>

Ή και να της το λένε και άλλοι:)

Καλή επιτυχία!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa δεν θέλει κόπο, που έλεγε και η διαφήμιση, θέλει τρόπο.

Να σου πώ τί έκανα εγώ. Της έκοψα πρώτα την πιπίλα του μπιμπερό. Της είπα πως χάλασε και δεν προλάβαμε να πάρουμε, και της έβαλα καλαμάκι, με μεγάλο άνοιγμα για να μην κουράζετε και μου το κόψει. Για 2-3 μέρες ζήτησε την πιπίλα. Μετά την ξέχασε. Πέσαμε και όλοι απάνω της, πως είναι πια μεγάλη κοπέλα και τέτοια, οπότε ολα οκ.

Τώρα, εδώ και μια εβδομάδα, της είπα πως χάλασε και το μπιμπερό, και πίνει το γάλα πλέον σε διάφορες κούπες που της έχω αγοράσει με παιδικές παραστάσεις πάνω, Dora κλπ για να της προκαλεί ενθουσιασμό. Το μόνο πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως πρέπει να της κρατάω εγώ το ποτήρι, αλλά δεν βαριέσαι, αν είναι να κόψει το μπιμπερό, σίγα τη θυσία.

Παρεπιπτόντως, την πιπίλα της την έκοψε 1,5 χρονών μόνη της. Και πλέον έκοψε και την βραδυνή πάνα. Της φεύγουν πού και πού (μια φορά στις 10 μέρες μέσο όρο), αλλά όταν έμαθα πως η ανηψιά του άντρα μου είναι 5,5 και φοράει ακόμα πάνα στον ύπνο της, είπα "είμαι τυχερή", τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πίνει και μόνη της άμα θέλει, αλλά πολύ σπάνια. Βαριέται Τζοάννα μου....πολύ.

Όταν το πίνει βέβαια μόνη της, της πέφτει και το χύνει κάτω κ.α

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa καλημερα.εμενα η δικια μου επινε στο μπιμπερο μεχρι τα 3 αλλα γεμισε υγρο τα αυτακι της απο το γαλα επειδη το επινε με γυρμενο το κεφαλι προς τα πισω(ναι,ναι) κι ετσι για να "γλιτωσουμε την εγχειρηση" το κοψαμε μαχαιρι μεσα σε μια μερα.αλλα ακομα και τωρα μετα απο τοσους μηνες κανουμε τουλαχιστον 40' με 1 ωρα για να το πιουμε.με ταλαιπωρει αφανταστα ειδικα οταν βιαζομαστε να παει στο σχολειο.ευχομαι εσενα να μην σε ταλαιπωρησει καθολου.απλα η γνωμη μου ειναι να το κοψετε αμεσως κι οχι σιγα σιγα!και κατι τελευταιο!κι εμενα δεν το πινε αν δεν της το κρατουσα το μπιμπερο και κουραζομουνα αλλα δεν ειχα σκεφτει οτι μολις κοψουμε το μπιμπερο θα της κραταω το ποτηρι!αστα να πανε!σου ευχομαι να μην δυσκολευτεις καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harap μου έδωσες πολύ καλή ιδέα για το μπιμπερό χωρίς πιπίλα αλλά με καλαμάκι.

Πολύ έξυπνο, θα το κάνω!!!:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου ο γιος επειδή είναι λίγο ζηλιάρης και ότι τρώω εγώ το θέλει και εκείνος!!!, όταν τρώγαμε πρωινό μαζί εγώ έπινα γάλα στο ποτήρι και αυτός με το μπουκάλι, και κάθε φορά μου ζητούσε να πιει από το ποτήρι μου και έτσι δεν έπινε το δικό αλλά το δικό μου από το ποτήρι μου. Το επόμενο πρωινό του έβαλα στο ποτήρι του και από τότε πίνει βέβαια με το ποτήρι.

Δεν ήθελα να του μάθω να πίνει το γάλα με το καλαμάκι γιατί όταν πήγε στον παιδικό σταθμό δεν θα του πρόσφεραν εκεί καλαμάκι και όλα τα παιδάκια πίνουν γάλα από την κουπίτσα. και βέβαια δεν ήθελα να είναι ο ξεχωριστός εκεί μέσα με το καλαμάκι!!

Το να πίνει γάλα με το καλαμάκι είναι λίγο τραβηγμένο γιατί θα θέλει πάντα να πίνει κάτι με το καλαμάκι και όπου και αν πηγαίνετε θα πρέπει να κουβαλάτε και καλαμάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω argi μου, οταν της φτιάχνω πορτοκαλάδα της βάζω καλαμάκι και πίνει και δεν το ζητάει όταν πίνει νέρο. Δεν ζητάει απαραίτητα το καλαμάκι για να πιεί το οτιδήποτε, απλά μόνο στην πορτοκαλάδα της βάζω εγώ, και αν το ξεχάσω δεν μου το ζητά.

Όσο για τον χρόνο κτκ φαντάζομαι πως κι εμείς εκεί θα έχουμε θέμα. Αργεί να πίνει και πόσο μάλλον το γάλα φαντάζομαι που θα είναι γεμάτο ποτήρι....θα δούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi μου ευτυχώς εμένα η μικρή δεν εξαρτάται ευτυχώς απο το καλαμάκι. Μάλιστα όταν πίνει νερό, δεν το θέλει με τίποτα. Ακόμα και την πορτοκαλάδα πια θέλει να την πίνει κατευθείαν απο το ποτήρι, εννοείται ποτέ σουρωμένη. Είναι και στο παιδί, πως θα δεχτεί κάποια πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ? ΠΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...