Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ονοματοδοσια και βαπτιση


apis

Recommended Posts

Σημασια εχει να γνωριζουμε..το νομο και τα δικαιωματα μας..απο εκει και περα ελευθερα να αποφασιζουμε συμφωνα με τα "πιστευω" και τα "θελω" μας

http://www.pare-dose.net/blog/?p=2837

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτη η εικονα...αντε να δω πως θα βγαλω τη βαπτιση τωρα.Δεν ηθελα βαπτιση κανω το χατιρι του αντρα μου με την συμφωνια οτι δεν θα παει το παιδι εκκλησια περα απο επιταφιο κ ανασταση που παμε οικογενειακως γιατι μ αρεσουν οι ψαλμωδιες αυτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ούτε εγώ συμφωνώ με την βάφτιση των παιδιών.

Και αυτό γιατί το έχουμε ''χάσει''σαν γονείς αλλά και σαν κοινωνία.

Η βάφτιση δεν είναι μπομπονιέρες,στολισμός,τραπέζια και ''μεγαλοπιασίματα''.Η βάφτιση είναι κάτι Ιερό.Δυστυχώς έχουμε χάσει το νόημα.

Θεωρώ πως η επιβολή μιας θρησκείας σε έναν ασχημάτιστο άτομο είναι κάτι βάρβαρο.Δηλαδή βαφτίζουμε τα παιδάκια μας στο πρώτο τους έτος που δεν μπορούν ακόμα να κρίνουν.Κανονικά θα έπρεπε να γνωρίζουν όλες τις θρησκείες,και μεγαλώνοντας να επιλέγουν τα ίδια τι τους εκφράζει καλυτερα.

Δεν συμφωνώ με το βάπτισμα των μωρών μόνο και μόνο επειδή έχει γίνει έθιμο και γύρω απο αυτά τα όμορφα και γεμάτα σημασία λόγια δημιουργείται ένα πανηγυράκι.:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nelly mou ego tha diafoniso,to moro otan megalosei kai ean pleon den epithumeis na einai oti thriskeia i kai dogma einai oi goneis tou mporei na to dilosei....ego pistevo sto theo k stin orthodoksia k me aftes tis arxes epithumo na megaloso to paidi mou apo kei kai pera otan einai arketa megali kai ikani mporei na epileksei oti epithumei,evelpisto oti tha tis exo didaksei kapoia pragmata ta opoia kateme to tonizo to kateme einia ortha,tora oson afora to onoma pistevo oti prepei na dilonete kata tin gennisi kai na einai ksexoristo apo tin vaptisi,opos pistevo oti prepei na einai k upoxreotikos o politikos gamos....gnorizo atomo pou esvise (otan upirxe akoma to thriskevma stin tautotita) to orthodoksos kai egrapsan atheos..fusika i epilogi tou einai sevasti...opos sevomai k olous osous pistevoun se kati diaforetiko....apla ego thelo to paidi mou na einai xristiani orthodoksi...peite me kollimeni...:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι βρε savropinguinos γιατί να σε πούμε κολλημένη;

Η θρησκεία είναι κάτι πολύ προσωπικό και το θεωρώ απαρέδεκτο να γίνονται σχόλια πάνω στις θρησκευτικές πεποιθήσεις του άλλου.

Καλά και εγώ για τον Χριστό θα της μιλήσω γιατί θεωρώ πως είναι απο τις πιο σωστές θρησκείες(δηλαδή αν κρατήσουμε το ''ζουμί'',να αγαπάμε τους άλλους) και γιατί ειναι και η μόνη θρησκεία που έχω διαδαχτεί.

Λεω πως γενικά σε έναν ιδανικό κόσμο,σε μια ιδανική Ελλάδα θα ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένη αν δίνονταν στην κόρη μου γνώσεις για όλες τις θρησκείες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos αυτό θέλω να καταφέρω και εγώ...Να παραδώσω στην κοινωνία ένα ανοιχτόμυαλο άτομο,που θα σέβεται την διαφορετικότητα και τα ''πιστευω'' του άλλου,δεν θα νοιάζεται μόνο τον ευατό της...Θα κάνει τον κόσμο λίγο καλύτερο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλο

και ο χριστος μεγαλος βαφτιστηκε για να δειξει τι δρομο θελει να ακολουθησει οχι μωρο για να παρει ονομα

η βαφτιση εχει χασει το νοημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...