Μετάβαση σε περιεχόμενο

Π.Δ. 18Ο/2004 ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ?


Eleny2

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΠΙΑΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ 3 ΟΧΤΑΜΗΝΑ. ΞΕΡΕΤΑΙ ΚΑΤΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου μάλλον εννοείς το ΠΔ180/2004. Δεν το έχω διαβάσει αλλά το βρήκα και μπορώ αν θες να στο στείλω. Στείλε μου το mail σου με pm. Εκτος αν θες να το βρεις στο google. Οτι θες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ. ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από το 1998 έχω συμβάσεις σε ΝΠΔΔ Δήμου. Οι περισσότερες και μάλιστα οι τελευταίες, ξεκινούσαν Σεπτέμβρη και τελείωναν Ιούνιο (ανήκω σε εκπαιδευτικό προσωπικό, καθηγήτρια πιάνου). Εκτός απο το τρίμηνο Σεπτ-Δεκ. του 2003 που μας είχαν χωρίς σύμβαση και αυτός ήταν ο λόγος που δεν μας ενέκρινε αρχικά ο ΑΣΕΠ για αορίστου αλλά κάναμε δικαστήριο, δικαιωθήκαμε και τώρα πιά περιμένουμε το ΦΕΚ.

Μήπως οι συμβάσεις σου δεν ήταν διαδοχικές (μεγαλύτερη διάρκεια απο 3 μήνες διακοπή) και γιαυτό δεν μπορείς να συνεχίσεις? Ο φορέας σου τί σου λέει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ. ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΙΑΔΟΧΙΚΕΣ. ΠΑΝΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΧΤΑΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ.ΜΕΤΑ ΤΟ 2004 ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΠΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΛΕΕΙ ΑΠΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥΣ 24 ΜΗΝΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΔΙΑΚΟΠΗΣ. ΔΗΛ. ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟ 2004 ΕΧΩ ΗΔΗ 26 ΜΗΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ. Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΣΙ. ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ. ΥΣΧΙΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα τί να σου πώ? Θα σε γελάσω. Μπερδεμένη η υπόθεση με τα οχτάμηνα. Δεν παίρνεις καλύτερα στο Υπ. Εσωτερικών? Ζήτα το τμήμα που ασχολείται με συμβασιούχους. Ίσως κάποια άκρη βρεις εκεί. Θα ρωτήσω και εγώ στον δικό μου φορέα μήπως ξέρουν κάτι να μου πούν (χλωμό το βλέπω αλλά θα την κάνω την προσπάθεια).

Θα σου απαντήσω απο Δευτέρα γιατί τώρα φεύγω ταξίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινού , π Νόμος αυτός ουσιαστικά προσσπαθεί να αποφύγει τις διαδοχικές συμβάσεις (με μεγάλες διακοπές στην επαναπρόσληψη )για να μην εδραιωθεί δικαίωμα από τον εργαζόμενο να ζητήσει από τον εργοδότη σύμβαση αορίστου χρόνου.

Πράγμα που το κράτος δεν μπόρεσε να αποφύγει στις παλαιότερες προσλήψεις που η διακοπή της εργασίας ουσιαστικά ήταν ολιγόμηνη (τρίμηνη το πόλύ) διότι απεδεινκυόταν ότι οι εργαζόμενοι καλύπταν ΠΑΓΙΕΣ αναγκες του εκάστοτε οργανισμού και βρίσκονταν υπό το κράτος της ομηρίας των δήθεν προσλήψεων ορισμένου χρόνου χωρίς να απολαμβάνουν τα εργασιακά δικαιώματα που απολάμβαναν οι υπόλοιποι συναδελφοί τους.Αυτό κρίθηκε αντισυνταγματικό και όσοι προσέτρεψαν στα Δικαστήρια , οι οποίοι βεβαίως πληρούσαν τις προϋποθέσεις δικαιώθηκαν ...

Πρέπει να συλλέξεις τα χαρτια σου και να πας σε κάποιον ειδικό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ,ΖΑΛΗΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΨΑΧΝΩ! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΣΕ ΛΙΓΟ! ΕΡΓΑΣΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ! ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΝ! ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΧΡΥΣΑ, ΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ. ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 24 ΜΗΝΕΣ ΣΥΜΒΑΣΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...