Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπορείτε να με βοηθήσετε?


Recommended Posts

Γειά σας έγινα πριν λίγο και εγώ μέλος στην παρέα σας, είμαι 17,5 χρονών και θα ήθελα την βοήθεια σας σαν μεγαλύτερες και πιο έμπειρες που είσαστε, εμένα ο κύκλος μου πάει 37 μέρες και δεν ξέρω πως να υπολογίσω τις γόνιμες μου μέρες. Έψαξα στο internet,διάβασα μερικά άρθρα αλλά γράφουνε για μηνιαίο κυκλο που πάει μέχρι και 34 μέρες...:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου καλημερα και καλως ηρθες στο mammyland! :)

Υπαρχουν 2-3 τροποι με τους οποιους μπορεις να βρεις την ωορηξια σου. Πρωτον τις μερες της ωορηξιας εχουμε αυξημενα κολπικα υγρα.

Δευτερον η θερμοκρασια του σωματος μας ανεβαινει, δηλαδη αν μετρας τη θερμοκρασια σου καθημερινα θα δεις οτι στις γονιμες μερες η θερμοκρασια σου ειναι πιο ανεβασμενη.

Τριτον θα εχεις πονακια στις ωοθηκες. Επισης μπορεις να παρεις τεστακια ωορηξιας απο το φαρμακειο.

Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο!

Δεν μας ειπες ομως προσπαθεις για παιδακι ή φοβασε μια εγκυμοσυνη? Sorry για την ερωτηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου :) όχι δεν προσπαθώ για παιδάκι, προς το παρον τουλάχιστον :P απλός θέλω να τις έχω υπόψην μου για να μην μου προκήψει κάτι τετοιο.. καταλαβες! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως Αναστασια μου το να προσεχεις τις γονιμες ημερες δεν αποτελει αντισυλληψη και..πολλες εκτρωσεις οφειλονται σ αυτη τη μεθοδο

Πηγαινε σ ενα γυναικολογο και μιλησε του για τροπους αντισυλληψης..αν μπορει να ερθει μαζι και ο συντροφος σου ακομα καλυτερα.. μεχρι τοτε θα σου προτινα να χρησιμοποιεις προφυλακτικο που σε προστατευει και γενικοτερα με σωστη χρηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοειτε πως λαμβανουμε και μετρα αντισυλληψης απλος θα ηθελα να μαθω πως να βρισκω τις γονιμες μου μερες για να αποφευγω την επαφη εκεινες τις μερες... γιατι μετα αμα σπασει τρεχα γυρευε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα κανεις και το ψαχνεις τοσο ..ενας γυναικολογος παντως θα σου εδινε μια εγκυρη απαντηση σε αυτο που σε απασχολει

Φιλια και καλως μας ηρθες!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ!

ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΑΜΕΣΑ

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liz78 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ!

ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΑΜΕΣΑ

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ

Συμφωνώ απόλυτα! Επιβάλλεται η επίσκεψη στον γυναικολόγο και εφ' όσον είσαι σεξουαλικά ενεργή η ετήσια επίσκεψη για τεστ παπ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!!!!

Καλώς ήλθες! (κι εσύ καλωσήλθες liz78!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...