Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΜΥΤΟΥΛΑ-ΑΠΟΦΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΥΤΗΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑΙΖΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΥΞΟΥΛΕΣ .ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΥΚΩΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΚΡΥΩΣΕ?ΠΩΣ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΤΥΝΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΗ ΣΚΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΕΣΤΗΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΜΗ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ?ΕΧΩ ΑΠΟΦΡΑΚΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΥΞΟΥΛΕΣ?Α...ΚΑΙ Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΟΡΟΣ ΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ANΤROULA!!!!

Κ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΕ ΜΠΟΥΚΩΣΕΙ Η ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΗΣ,ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΟΡΟ Κ ΚΑΘΑΡΙΣΕ.......

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΡΑΚΤΗΡΑ.....ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙΣ?ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ???

ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΟΤΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΑΠΟΦΡΑΚΤΗΡΑ ΠΟΥ ΡΟΥΦΑΣ ΕΣΥ ΤΙΣ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΠΛΕΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΦΟΥΣΚΑ ΞΕΠΛΕΝΕ ΤΗ ΜΕ ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΑΚΙ.

ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΒΑΛΕ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ, ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ Φ.Ο ΣΕ ΕΚΝΕΦΩΜΑ ΔΗΛ. ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΠΡΕΪ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ.

ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ, ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ AIRCONDITION ή ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ;ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΜΠΟΥΚΩΜΑΤΑ ΣΤΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΠΟΥΚΩΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω χρησιμοποιω το ortisalin ειναι σωληνακι που ρουφας τις μυξουλες. Την ωρα που τον κανω μπανιο και ειναι υγρη η μυτη του το κανω αλλιως βαζω λιγο ορο να υγροποιηθουν οι μυξουλες και το ρουφας. Ειναι πολυ ευχρηστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αntroula εγώ χρησιμοποιούσα otrisalin ,οπως γράφει κ το papaki!

Eίναι πολύ καλό κ έχει ανταλλακτικά μιας χρήσης.Ετσι δε χρειάζεται αποστείρωση αφού είναι ήδη αποστειρωμένα.

Εβαζα 5-6 φορές φυσιολογικό ορό.Μισή αμπούλα στο ενα ρουθουνάκι κ μισή στο άλλο.χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν φτερνιστει θα καθαρισει,αλλιως πρεπει να τα τραβηξεις με τον αποφρακτηρα που εγω τουλαχιστον ποτε δεν τον αποστειρωνα.Βαλε πρωτα ορο να υγροποιηθουν και κατοπιν τραβα τες.Περαστικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω και εγω αποριες πανω στο θεμα!!!!!:blush:

Οταν βαζετε ορο ειναι ξαπλωμενα η τα κρατατε αγκαλια???

Δεν υπαρχει περιπτωση με τον ορο να πλανταξει?????

Με τι δυσανασχετει περισοτερο το μωρο σας με τον ορο η τον αποφραγκτηρα?????????:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΤΡΟΥΛΑ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΡΑΚΤΗΡΑ ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ OTRIZALIN ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ. ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΠΑΤΑΣ ΜΕ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΝ ΑΜΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΟΡΟΥ ΣΤΗ ΜΥΤΗ. Ο ΟΡΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΡΟΥΘΟΥΝΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΚΑΝΙΑΞΕΙ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΟΥΦΑΣ ΑΠΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΡΙΖΑΛΙΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΡΟΥΘΟΥΝΑΚΙΑ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΒΑΡΥ ΜΠΟΥΚΩΜΑ, ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΦΡΑΚΤΥΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΤ ΑΝΑΡΟΦΥΣΗΣ ΤΗΣ ΚΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΡΟΥΦΑΣ ΕΣΥ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΡΟΥΦΗΞΕΙΣ ΔΥΝΑΤΑ.?ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΒΑΘΙΑ ΜΥΞΟΥΛΑ ΑΡΚΕΤΗ ΑΛΛΑ ΤΡΑΝΤΑΧΤΗΚΕ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ.ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΕΤΑΣ Η ΤΑ ΠΛΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις της otrisalin ειχαμε με φιλτρα μιας χρησης..βεβαια δεν τους αρεσει αυτο το πραγμα αλλα τι να κανουμε οταν εχουν μυξουλες?? θελει σιγα σιγα ομως να ρουφας γιατι τα ποναει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χρησιμοποιώ την συσκευή otrisalin, είναι πολύ βολική και ακίνδυνη. Πρώτα βάζω φυσιολογικό ορό και μετά ρουφάω δυνατά και βγαίνουν οι μυξούλες. Κάθε φορά χρησιμοποιείς και διαφορετικό ανταλλακτικό. Πωλούνται χωριστά, ρώτα στο φαρμακείο.

Να ξέρεις πάντως πως φυσιολογικό ορό πρέπει να βάζουμε κάθε μέρα σχεδόν στο μωράκι γιατί βοηθάει πολυ στην καλή αναπνοή της μύτης. Επίσης βοηθάει στο να καθαρίζει από σκόνες και μικρόβια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς έχουμε της physiomer με φίλτρα μιας χρήσης και μαλακό στόμιο για να μην

πιέζονται πολύ τα ρουθουνάκια.

Όπως και να έχει καλό είναι να βάζουμε κάθε μέρα ορό στις μυτούλες τους - συμφωνώ με την mirlitsa - πραγματικά βοηθάει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

otrisalin κ physiomer και μεις και κανω οτι και οι κοπελες παραπανω.Αλλα εχω εναν ενδοιασμο με την καθημερινη χρηση.Η παιδιατρος μας ειπε 3 φορες την μερα φυσιολογικο ορο,αλλα στο κουτι λεει να μην κανουμε πολυ συχνη χρηση..κατεληξα να βαζω τον ορο σε γαζα αποστειρωμενη και να τον καθαριζω μετα απο τις βολτες εξω μονο. οπως και τα ματια κ το υπολοιπο προσωπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημερα διαβασα στο οτριζαλιν οτι να μη χρησιμοποιειται εαν εχει αλλεργια στα παραπανω στοιχεια που αποτελειται.ενω στο φυσιολογικο ορο εγω εχω το clinofar δε λεει κατι τετοιο.μηπωσ το οτριζαλιν ειναι φαρμακο και δε κανει καθε μερα οπωσ ο οροσ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΞΕΞΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΟΤΡΙΖΑΛΙΝ ΤΟ ΡΟΥΦΑΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.ΜΠΟΥΚΩΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΤΟ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΣΕ ΠΝΕΥΜΟΝΑΚΙΑ.ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΙΑ.ΤΣΙΡΙΖΑ ΦΩΝΑΖΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..........Α ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΘΕΛΕΤΕ ΜΕΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...