Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΓΥΟΥΛΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ?


Recommended Posts

Κορίτσάκια μου ήθελα να σας ρωτήσω τι θα κάνετε με τα μπάνια στη θάλασσα.

Ο γιατρός μου μου λέει ότι αν η θάλασσα είναι καθαρή μπορώ να κάνω μπανάκι να δροσιστώ. Αλλά το θέμα είναι πως θα το ξέρω δηλαδή αν η θάλασσα είναι καθαρή?

Μπορεί καμιά σας να μου πει από εμπειρία τι έχει κάνει?

Η αλήθεια είναι ότι με τέτοια ζέστη και τις ορμόνες να φτάνουν στα ύψη ένα μπανάκι να μας δροσίσει θα ήταν ότι έπρεπε.... αλλά να μην κάνουμε και καμιά ζημιά στο μπεμπέ!!

Φιλιά σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα anezoula

εγώ ρώτησα τον γιατρό για μπάνιο σε θάλασσα και

μου έδωσε το οκ

αλλά μετά μου είπε όπωσδήποτε να κάθομαι σε σκιά

και σε πισίνα μπορώ να κάνω, αλλά να είναι καθαρή.

Πιστεύω πως μπορείς να διακρίνεις μια καθαρή θάλασσα

απ τα νερά της.

αν είναι θολή και δε βλέπεις τι πατάς και γεμάτη

αφρούς στην επιφάνεια... πως να μπεις μέσα?

και έγκυος να μην είσαι διστάζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANEZOULA ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ... Κ ΕΓΩ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ... ΑΛΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΗΛΙΟ ΛΟΓΙΚΟ, ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΗΜΑΙΑ Κ ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ... ΦΙΛΑΚΙΑ Κ ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κουκλίτσα!!!!

Εμένα ο γιατρός μου είπε ΝΑΙ στην θάλασσα αλλα:

1)να είναι καθαρή (όχι πολυσύχναστη και με βότσαλο είναι λίγο καθαρότερες)

2) όχι μεταξύ 2-5 το μεσημέρι

3)όχι ηλιοθεραπεία

4)δεν μπαίνουμε 200 φορές στο νερό... μια και καλή (γιατί μετά αν έχουμε ζεσταθεί πολύ και ξαναμπούμε στο κρύο νερό ίσως υπάρξουν συσπάσεις στην μήτρα)

5)όχι βουτιές

6)ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ δεύτερο μαγιό για αλλαγή αμέσως μετά το μπάνιο

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ναι στην θάλασσα αλλά με προσοχή!

Αυτά από εμένα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ.ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΥΛΕΣ.ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ.ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΠΑΝΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είχα ρωτήσει το γιατρό, αλλά επειδή ήμουν θετική στο μυκόπλασμα-ουρεόπλασμα κι έπαιρνα αντιβίωση κατά το δεύτερο τρίμηνο, δεν πήγαινα στη θάλασσα! Να τα έκανα χειρότερα? :huh:

Εγκυούλες εφόσον έχετε τις ευλογίες των γιατρών σας...

ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΤΣΕΣ!!! Και να θυμάστε...

Όχι βουτιές, όχι ηλιοθεραπεία σε θάλασσες και ακτές! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανεζούλα συμφωνώ με τα κορίτσια!Θα σου έλεγα να αποφεύγεις τις πολύ κοσμοπολίτικες παραλίες και να προτιμάς τις πιο ερημικές άρα και λιγότερο μολυσμένες;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια εγω το απαγορευσα στον εαυτό μου από μόνη μου!! Δεν το διακινδυνευω!!!

Ο γιατρός είπε τα κλασσικά αλλά και πάλι επιφυλακτικός ήταν!!

Επειδη δόξα τω θεω είμαι καλά μέχρι τωρα δεν μπάινω θάλασσα φετος!!

Δε βαριεστε ενα καλοκαιρι είναι...

Το πολύ πολύ μέχρι την παραλία αργα το απόγευμα ξαπλωμενη στην ξαπλώστρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια.

Και εγώ το απέφυγα κατά την εγκυμοσύνη παρά το γεγονός ότι η γιατρός μου δεν το απαγόρεψε(πάντα υπό προυποθέσεις βέβαια).

Οι καθαρές παραλίες είναι δυσεύρετες κ δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρετε.

Όπως η Ιfigeneia,έτσι κ εγώ ήμουνα θετική στο ουρεόπλασμα.Συνεπώς η πρόληψη είναι πάντα καλύτερη από τη θεραπεία.

Υπάρχουν και οι διακοπές στο βουνό άλλωστε!!Καθαρός αέρας κ χαλάρωση!!

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες τις εγκυούλες!χχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γιατρος μου ηταν θετικη στο να κανω μπανιο σε θαλασσα αλλα και σε πισινα. Μεχρι τωρα εκανα 2 μπανια στη θαλασσα και ενα σε πισινα. Παντα με μετρο ομως οχι ηλιοθεραπεια και οχι βουτιες!!

Καλα μπανιααα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ 2 ΜΠΑΝΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 300 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ. ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΩ.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!

dev319prs__.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου από ότι κατάλαβα οι απόψεις είναι διαφορετικές!

Μπερδεύτικα χειρότερα.

Αλλά μάλλον θα το τολμήσω κανένα μπανάκι μια και ο γιαρτός μου μου είπε και εμένα το μεγάλο ναι υπό προυποθέσεις.

Μακάρι να μη μου βγει ξινό!

Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια και εγώ την ίδια απορία έχω αν κάνει να κάνουμε μπάνιο, δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό. αλλά φοβάμαι να το ρισκάρω γιατί σε λιγάκι θα μπω στον 8ο μήνα, οπότε είμαι σε ήδη προχωρημένο μήνα. τι να κάνουμε? υπομονή για τα ζουζουνάκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω μπανάκι,στα ριχά και σε καθαρές παραλίες με λίγο κόσμο.Επίσης μου είπε οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η έκθεση στις ηλιακές ακτινές.

Οπότε κάτω απο την ομπρελίτσα;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα...

Και εγώ ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ΝΑΙ, αλλά με βαρια καρδιά... (και με όλες τις παραπάνω συμβουλές).

Μένω στη Νάξο μόνιμα και μου είναι πολύ δύσκολο που έχει φτάσει 15 Ιουνίου και δεν έχω κάνει κανένα μπάνιο. (συνήθως ξεκίναγα τέλος Απρίλη, αρχές Μάη)

Φοβάμαι λίγο, όχι για θέμα καθαρότητας, αλλά γιατί οι θάλασσες εδώ είναι λίγο κρύες...

Αφήνω λίγω να ζεσταθούν και δεν υπάρχει περίπτωση... θα βρεχτούμε!

καλο καλοκαίριιιιιιιιιιι:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ημουν εγκυος εκανα οχι απλα μπανιο αλλα κολυμπι κανονικο. Ημουν 4 μηνων και ηταν ανακουφιση και απο τη ζεστη και η ανοση μου εκανε καλο στην πλατη. Αρκει να ειναι καθαρη η θαλασσα και βγαινοντας να αλλαζεις μαγιω. Εννοειται οτι απαγορευεται η ηλιοθεραπεια αν και γω που και που εκανα για λιγο και οχι φυσικα νταλα ηλιο αλλα απογευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι εσυ που εισαι στον 8 το μπανιο θα σε ανακουφισει πρωτον γιατι φανταζομαι θα καιγεσαι τωρα (εδω εγω τον δεκεμβριο που ημουν στον 8 και ειχα πυρωσει) και το αλλο για τη μεση αφου η ανοση θα σε ανεβαζει πανω και ειναι οτι πρεπει. Μια ηπια γυμναστικη ειναι το καλυτερο για να προετοιμαστεις για τοκετο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!!ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΠΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ!!ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 6 ΘΑΛΑΣΣΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΟΥ!!!!ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!

βρε κορίτσια εμένα ο γιατρός μου γιατι δεν με άφησε.......?

δεν έχουμε κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη και λαχταράω τόσο πολύ να κάνω ένα μπάνιο...μας είπε οτι φοβάται μην κολλήσουμε καποια λοίμωξη και οτι η λοίμωξη φέρνει αποβολή.....τι να πω ...απογοητεύτηκα τελείως.

το παράξενο είναι οτι μας άφησε όμως τέλος αυγούστου αρχές σεπτεμβρίου.

δεν είναι λίγο κουλό? αχ θέλω τόσο πολύ να βουτήξω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου ειπε να κανω δεν υπαρχει προβλημα,απλα εγω φοβαμαι να κανω εδω στην Αθηνα γιστι δεν υπαρχει και καμια παραλια της προκοπης,και φοβαμαι μην κολλησω τιποτα!!!αλλα θα κανω σιγουρα πιο μετα που θα παω διακοπες!!!Πως θα περασει το καλοκαιρι με τοσο ζεστη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε : "Να κάνεις! Έγκυος είσαι! Όχι άρρωστη!!"

Βέβαια εγώ μένω στα Νέα Στύρα στην Εύβοια και μόνο με την προυπόθεση ότι θα κάνω εδώ κι όχι στην Αθήνα! Πήγα την Δευτέρα, είχε λίγο αέρα! Αλλά δεν μπήκα!! Ήταν πολύ μα πολύ παγωμένηηηη !!!! Τώρα επειδή αύριο θα κατέβω Αθήνα θα δω από βδομάδα που θα ξανάρθω αν προλάβω να κάνω κανένα μπανάκι!! :P

Μια κοπέλα που είναι στον 5ο μήνα εδώ, της το απαγόρευσε ρητά να κάνει μπάνιο! Τώρα για ποιο λόγο δεν ξέρω! Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η κοπέλα! Μια χαρά τα πάει!! Γιατρός με γιατρό έχει διαφορετική άποψη! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emena koritsia mou fenete poli taleporia na travixto mexri tin paralia gia mia voutia apo tin opoia meta tha prepei na allaxo kateuthian magio k na kathiso sinolika 1-2 ores ... e signomi mpanio einai auto???? Den pao katholou k kratao apothimena gia tou xronou....lepia tha vgalo!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!!ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΑΦΟΒΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕΤΑ ΜΑΓΙΟ!!!!!!ΔΕΝ ΜΑΦΗΣΕ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΨΩ ΜΠΑΝΙΟ!!!!ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΤΟ ΦΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΤΗ ΖΕΣΤΗ!!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!!!ΜΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΕΤΣΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ!!!!!ΑΝ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ!!!ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΣΑΙ!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ..... ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΧΩ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟ Η ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ;;;ΜΑΚΙΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ.....

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΜΑ ΟΛΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.....!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ? ΜΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ????

ΕΔΩ ΑΛΛΕΣ ΓΕΝΑΝΕ ΣΤΟ ΝΕΡΟ......ΑΧ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΈΥΩ.... ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ...ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...