Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ??


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας!

Όπως μάλλον γνωρίζεται ήδη έχουμε και μια μπεμπουλα σχεδόν 3 μηνών. Δεν θηλάζουμε πλέον πίνει μόνο σκόνη. Νεράκι (βρασμένο βέβαια) δίνουμε στο μωράκι τώρα με τις ζέστες??? Εσείς τι κάνετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λογικα καλυπτεται απο τα γευματα.

νερο σιγουρα δεν δινεις ειναι μετα τον 6ο με τις τροφες..

εαν θες αν και δεν απαραιτητο λιγο τσαγακι για επιπλεον υγρασια. εγω λιγο λιγο οτν ειναι νευρικος και δεν ξερω τι εχει(δεν ειναι χεσμενος ,εχει φαει κατλ) και ηρεμει..σαν να διψουσε..τι να πω το καθε νινακι διαφορετικο.

η γιατρος τι σου ειπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ της δίνω λίγο τώρα ειδικά όταν έχει λόξυγγα και νευριάζει:angry:

Καλά στη μεγάλη τι έκανα?? Δε θυμάμαι:huh: Βέβαια είχε γεννηθεί χειμώνα αλλα τώρα στη δεύτερη η ζέστη με απασχολεί:dry: τον γιατρό δεν τον ρώτησα ξέχασα:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα τα μωρά μου καλοκαίρι και ο παιδίατρος μου είχε πει πως στα βρέφη δε δίνουμε ούτε νερό, ούτε τσάι γιατί παίρνουν τα υγρά που χρειάζονται από το γάλα. Νερό αρχίζουμε να δίνουμε στα μωρά όταν μπαίνουνε στη διατροφή τους οι στέρεες τροφές (κρεμούλες, κλπ) δηλαδή απ' τον πέμπτο με έκτο μήνα και μετά. Αν νιώθεις ότι διψάει ξαναδώστης γάλα (ακόμη κι αν δεν είναι η ώρα της να φάει) και κάνε το το πιο χλιαρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δωστε στα παιδια νερο αμα κανει ζεστη οι παιδατροι μιλανε μονο για τς φυσιολογικες θερμοκρασιες .Ο Σ ταυρος μου γεννηθηκε μηνα Μαρτιο και το μαιο εκανε φοβερη ζεστη εμενα η τοτε παιδιατρος μου ειχε πει οτι δνε χρειαζοταν νερο γιατι το πεαιρνε απο τα γαλα σημειοτεον οτι εγω δεν θηλαζα και εδινα γαλα σκοη το οποιο ειναι ακομα πιο στεγνο απο της μητερας και ο μικρουλης μου εβγαζε στα τσισακια του πορτοκαλοκιτρινο χρωμα και γκρινιαζε οταν της το ειπα μου ειπε δεν εινε τιποτα άλατα των ουρων και να κανω μια καλλιεργεια αυτο συνεχισε και οταν πηγα στο κεντρο υγεοιας η παιδιατρος εκεο μου ειπε οτι οντως ηταν αλατα των ουρων καινα δινω παραπανω νερακι της ειπα οτι δεν εδινα και τρελλαθηκε με εστειλε νακανω αμεσω καλλιεργεια και οταν την πηραμε το μωρο ηταν αφυδατωμενο εκι μου εξηγησε οτι τα μωρα θελουν νερο οταν η θερμοκρασια ειναι υψηλη θελει να ειναι βρασμενο και να το δινουμε σιγα σιγα .Οταν πηρα τη παιδιατρο τη πρωτη και της ειπα μου ειπε α επρεπε να εδινες !θα μοιριζα τα νυχια μου βλεπετε εκ τοτε εφαγε κοκκινο και την εστειλα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιβλαβής η κατανάλωση νερού από βρέφη μικρότερα των έξι μηνών

Νέα Υόρκη: Βρέφη μικρότερα των έξι μηνών δεν θα πρέπει να πίνουν νερό, υπενθυμίζουν ειδικοί του Παιδιατρικού Κέντρου «Τζονς Χόπκινς» της Βαλτιμόρης. Η κατανάλωση νερού μπορεί να τα θέσει σε κίνδυνο δηλητηρίασης.

Η Δρ Τζένιφερ Αντερς, παιδίατρος του τμήματος Επειγόντων Περιστατικών εξηγεί ότι «ακόμα και όταν είναι πολύ μικρά έχουν άθικτο αντανακλαστικό δίψας ή επιθυμία κατανάλωσης. Όταν έχουν δίψα και θέλουν κάτι να πιούν, το υγρό που θέλουν να πιούν περισσότερο είναι το μητρικό ή τεχνητό γάλα».

Επειδή οι βρεφικοί νεφροί δεν είναι ακόμα ώριμοι, η χορήγηση νερού μπορεί να προκαλέσει την έκκριση νατρίου μαζί με την περίσσεια νερού. Η απώλεια νατρίου μπορεί να επηρεάσει την εγκεφαλική δραστηριότητα, και τα πρώιμα σημάδια δηλητηρίασης από νερό να περιλαμβάνουν ευερεθιστότητα, υπνηλία και άλλες πνευματικές αλλαγές. Αλλα συμπτώματα είναι η χαμηλή θερμοκρασία σώματος, το φούσκωμα ή οίδημα του προσώπου και οι κρίσεις.

Πρόκειται για «πονηρή» κατάσταση. Τα πρώιμα συμπτώματα είναι περίπλοκα, έτσι οι κρίσεις μπορεί να είναι το πρώτο σημάδι που παρατηρεί ο γονέας. Αλλά αν το παιδί τύχει κατάλληλης ιατρικής προσοχής, οι κρίσεις πιθανόν να μην έχουν επιπτώσεις διαρκείας.

Το νερό λοιπόν θα πρέπει να αποκλειστεί από τα υγρά σε βρέφη έξι μηνών και μικρότερα. Οι γονείς θα πρέπει να αποφεύγουν επίσης την χορήγηση υπερ-αραιωμένου γάλακτος ή παιδιατρικών ροφημάτων που περιέχουν ηλεκτρολύτες.

Ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις να είναι κατάλληλη η χορήγηση σε μεγαλύτερα βρέφη μικρής ποσότητας νερού, για παράδειγμα στην υποβοήθηση της αντιμετώπισης της δυσκοιλιότητας ή όταν επικρατεί πολύ ζεστός καιρός, αλλά οι γονείς σε κάθε περίπτωση θα πρέπει πάντα να είναι σε επαφή με τον παιδίατρο πριν κάνουν κάτι τέτοιο και να δίνουν μόνο 28 με 58 γραμμάρια νερού κάθε φορά.

Αν οι γονείς πιστεύουν ότι το παιδί έχει πάθει δηλητηρίαση από νερό, ή αν το βρέφος έχει υποστεί κρίση, θα πρέπει να αναζητήσουν άμεσα ιατρική βοήθεια.

health.in.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAI ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ;;;ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ!ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ;;ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΛΕΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

KAI ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ;;;ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ!ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ;;ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΛΕΟΣ!

sumfono me tin anthi....giati oi misoi paidiatroi lene etsi kai oi alloi giouvetsi?dil paizoume me tin ugeia ton paidion mas?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παιδίατρος μου είπε να της δίνω όταν είμαστε έξω και έχει πολύ ζέστη.

Τον ρώτησα μήπως καλύτερα να της δίνω κιντερτε και μου είπε όχι, δεν οφελεί πουθενά τώρα, τι σκέτο νερό τι 1 κουταλιά κίντερτε, και πάλι νερό δεν θα πιει?

Δίκιο έχει ο άνθρωπος νομίζω.. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ...... ΕΜΕΝΑ ΣΤΙΣ 19 ΓΙΝΕΤΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ.......ΠΙΝΕΙ ΞΕΝΟ Κ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ.......ΠΑΝΤΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.....ΕΓΩ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΘΕΙΕΣ ΚΤΛ-ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ Κ ΠΑΙΔΙΩΝ-ΛΕΝΕ ΝΑΙ.

ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΠΙΕΙ???

ΛΙΓΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ......

ΑΝ ΔΕΙΤΕ Κ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ...ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ Κ ΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΟ ΗΠΙΕ ΜΕ ΟΡΕΞΗ-30 ΓΡ - :P ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ Η ΠΟΝΗΡΗ ΚΙΟΛΑΣ....:laugh: :silly: .........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

falassarna έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ...... ΕΜΕΝΑ ΣΤΙΣ 19 ΓΙΝΕΤΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ.......ΠΙΝΕΙ ΞΕΝΟ Κ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ.......ΠΑΝΤΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.....ΕΓΩ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΘΕΙΕΣ ΚΤΛ-ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ Κ ΠΑΙΔΙΩΝ-ΛΕΝΕ ΝΑΙ.

ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΠΙΕΙ???

ΛΙΓΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ......

ΑΝ ΔΕΙΤΕ Κ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ...ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ Κ ΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΟ ΗΠΙΕ ΜΕ ΟΡΕΞΗ-30 ΓΡ - :P ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ Η ΠΟΝΗΡΗ ΚΙΟΛΑΣ....:laugh: :silly: .........

Α! ΡΩΤΗΣΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΚΟΥΣ! ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΜΩΡΕ! ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ? ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΡΩΤΑΣ! ΕΤΣΙ ΡΩΤΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ! ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΝ ΤΙΣ ΤΡΩΦΕΣ! ΦΙΛΑΚΙΑ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KANTINOY MOY ENNOEITAI EKANA AYTO ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.......;)

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ.....ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ.......ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΧΩΘΟΥΝ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΡΩΤΑΜΕ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ λέω λίγο νεράκι ίσα ίσα να ξεδιψάσουν τώρα που οι θερμοκρασίες είναι υψηλές. Εγώ αυτό θα κάνω. Που κ που και ίσα ίσαB)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena o mpempakos mou molis egine enos mina:woohoo: xtes pou mas episkeftike o pediatros mas ipe na tou dinoume k ligo nero, vrasmeno omos gia na ine apostiromeno. pistevo pos den ine kako.k o gitros ine pediatros neognologos kati tha kseri........ i adelfi mou antitheta tis ixe pi o giatros tis na mi tou dosi katholou os tous 6 mines...... ? ???????? ego tha tou doso pantos.....:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμας η γιατρος μας μας ειπε μετα τους 6 μηνες να αρχισουμε να του προσφερουμε νερακι.εγω του δινω στα γευματα φρουτου,φαγητου και κρεμας και στην υπολοιπη διαρκεια της ημερας του το προσφερω και αν θελει πινει σε συνολο απο οτι το μετρησα μια μερα πινει 100μλ και αυτο οταν εχει πολυ ζεστη αλλιως πινει λιγοτερο δεν τον πιεζω για παραπανω γιατι το βγαζει πινει οσο θελει και οποτε θελει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Εγω αυτο ξερω ...

http://www.world.gr/forum/%CE%A5%CE%B3% ... -7178.html

Τωρα ειδα οτι ήδη το ποσταρη η Αθηνά :blush:

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΜΕΙς ΗΠΙΑΜΕ 10+ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΝΕΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΚΙ ΟΛΑς. ΠΡΟΤΕΙΜΑ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗς ΜΑΜΑΣ ΝΑ ΞΕΔΙΨΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena pantos koritsia thelw den thelw dokimazei monos tou ...otan kanoume mpanio!!!!kai ana den prolabw na plinw to xeraki exei kai sapounada :laugh: :laugh: :laugh: pantos tou aresei malon giati shnexia glifete :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

emena pantos koritsia thelw den thelw dokimazei monos tou ...otan kanoume mpanio!!!!kai ana den prolabw na plinw to xeraki exei kai sapounada :laugh: :laugh: :laugh: pantos tou aresei malon giati shnexia glifete :woohoo: :woohoo:

χαχαχ αφροδιτη κ μενα το ιδιο κανει:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

χαχαχ αφροδιτη κ μενα το ιδιο κανει:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ;)[/quote:3a1crjcs]

Χαχα μια απο το ιδια!

Ασχετο αλλα η δικια μου οταν της βαζω φυσιολογικο ορο στη μυτη μετα το ρευεται....... :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα...

εμεις της δινουμε νερακι απο 5 μηνων περιπου... λογω ζεστης ηθελε περισσοτερα υγρα το παιδι, για αυτο δεν εκανε και κακακια κανονικα, αλλα καθε 4 - 5 μερες με προσπαθεια... τωρα που πινει νερο και τρωει και ενα γευμα με φρουτακια ρυθμιστηκε και αυτο το θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...