Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

:blink::dry: :dry:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΤΙ ΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.

ΑΡΧΙΣΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΛΟΓΩ 2 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΩΝ ΠΑΙΡΝΩ TB MEDROL 12 MG ΚΑΝΩ CLEXAN 0,6 ΠΑΙΡΝΩ TB SALOSPIR 80 ΤΒ FILLICE ΚΑΙ 6 UTROGESTAN.

TO ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΕΙ ΥΨΗΛΗ ΔΟΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ. Ο ΑΝΟΣΟΛΟΓΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΔΟΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ. ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ παρόμοια θεραπεία θα ακολουθήσω σε επόμενη εγκυμοσύνη (μετά από μια αποβολή και μια παλίνδρομη). Και μάλιστα, ο ρευματολόγος (ανοσολόγοι και ρευματολόγοι τα κοιτάνε αυτά) δε μου είπε για κορτιζόνη (μόνο για ηπαρίνη και σαλοσπίρ) αλλά ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως θα μου δώσει οπωσδήποτε και κορτιζόνη. Αλλά ακόμα δεν ξέρω για δοσολογίες κλπ.

Ψιλοάσχετο: Αυτό που πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ με την κορτιζόνη είναι η διατροφή σου. Καθόλου αλάτι! Ρώτα οπωσδήποτε το γιατρό σου για οδηγίες.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, να'χεις μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι σου στην αγκαλιά σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...

Καλημέρα κορίτσια,

Αναρσύρω αυτό το θέμα για να μην ανοίξω άλλο.

Είμαι στον 7ο μήνα και ο γιατρος μου μου έγραψε να κάνω για 2 μέρες ενέσεις κορτιζόνης(μια την ημέρα).Από τις εξετάσεις τις δικες μου και του μωρού όλα πάνε καλα και δεν μου έχει πει κάτι για πιθ.προωρο τοκετό.Απλά οτι θα βοηθήσει την ανάπτυξη των πνευμόνων του.Εμένα μου φάνηκε λίγο νωρίς για κάτι τέτοιο.

Σας έχει τύχει ή έχετε ακούσει κάτι?

Θεωρείτε οτι ακόμα κια για 2 μέρες ενέσεων θα πρέπει να προσέξω την διατροφή μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 κι εγώ θυμάμαι ότι στον 7ο μου είχε πει ο γιατρός να κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνης για να είναι ώριμα τα πνευμόνια του μωρού σε περίπτωση πρόωρου τοκετού. Δεν υπήρχε καμία τέτοια ένδειξη, αλλά μιας και στην περίπτωσή μου η εγκυμοσύνη ήταν αποτέλεσμα εξωσωματικής, προσέχαμε για παν ενδεχόμενο. Ακολούθησε τις οδηγίες του, και με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εννοείς ότι καταλαβαίνεις αν είναι με το κεφάλι κάτω από τα εξογκώματα ;; Έχω την Τρίτη τώρα που μας έρχεται και μπαίνω 35η 
    • Εγω 29 εβδ & 5 που είχα πάει ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ήταν νωρίς ακόμα  η αλήθεια είναι πως βλέπω εξογκώματα από τον οφαλο και προς τα πανω αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα με το κεφάλι κάτω και τα εξογκώματα που βλέπω είναι πόδι 🤷‍♀️ 8/7 έχω ραντεβού ξανα εσυ ποτε έχεις επόμενο ραντεβού ; 
    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
    • Ναι Ε; Μήπως να ψαχτώ και εγώ για την μπάλα θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω την Τριτή τον γιατρό…άσε το βλέπω και στον ύπνο μου…οτι δεν πήρε θέση αλλά ντάξει τι να κάνουμε όπως έρθουν τα πράγματα 🙃
    • Τώρα η μικρούλα σου κοιμάται;; Αχ αναρωτιέμαι ποτε θα ξανά κοιμηθούμε, όπως παλιά!! Ρωτάω την μαμά μου, από ποτε μπορούμε να κοιμόμαστε εμείς και τα μικρά να βλέπουν παιδικά 😂😂😂 Αν και ο άντρας μου είναι πολύ πρωινός τυπος και τα σκ που δε δουλεύει παίρνει την μικρή και βγαίνουν βόλτες…οπότε από αυτήν την άποψη είμαι καλά.  Και να μην τον βάλεις πάντως δεν έγινε και κάτι… από του χρόνου πιστεύω θα το χαίρονται..φέτος πιο πολύ εμείς χαιρόμαστε!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...