Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν μπορω να αποχωριστω τον μπεμπη μου το βραδυ!!


Recommended Posts

Γεια σας και απο μενα..εχω εναν μπεμπη 6μηνων ο οποιος κοιμαται εδω και 4μηνες μαζι μας στο κρεβατι τα βραδια!!!Ηρθε ομως η στιγμη πιστευω να τον παω στο δωματιο του!!Δυστυχως αγχωνομαι γιατι το δωματιακι του ειναι μακρια απο το δικο μας και φοβαμαι μηπως παθει κατι η νιωσει την απουσια μου!!Κατα την διαρκεια της ημερας κοιμαται στο δωματιο του χωρις κανενα προβλημα...Τι να κανω πειτε μου..πως να τον μεταφερω σιγα σιγα!!??αγχωνομαι..σας ευχαριστω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax se katalabaino..

ego exo ena mpempouli 3 minon k epeidi thilazo koimomaste mazi..gia na mi sikonomai..

k skeftomai na to pao sto krebati tou alla de thelo an to apoxoristo...

tha mou leipsei..sa xazi kano e????

k na fantasteis prin meino egkios elega ego 40 imeron tha to pao sto krebati tou...

esena efoson einai makria to domatio tou mporeis na baleis endoepikoinonia...

ta prota bradia einai diskola..meta ginetai sinitheia...

ante na do pote tha to pao ego...:blush: :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΞΕΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΑΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΚΕΙ..ΕΠΕΙΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί άραγε πρέπει; Είναι τόσο μεγάλος πια; Εμείς κοιμόμαστε πάντως ακόμα μαζί και θα το προσπαθήσω σιγά-σιγά όταν αρχίσει να μειώνει τους θηλασμούς γιατί ακόμη θηλάζει πολύ....

Πάντως σίγουρα δεν είναι καλό να πιέσεις τον μικρό...αν το δεχτεί εύκολα, έχει καλώς...αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος απολύτως να τον πιέσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ θα σου προτινά αφού το έχεις πάρει απόφαση να βάλεις ένα μικρό καναπέ κρεβάτι μέσα στο παιδικό για να την βγάζεις στην αρχή λίγο εκεί ώσπου να δεις αν μπορείς και αν πρέπει να αποχωριστείτε .τα μωρά παντός κατά τον πρώτο χρόνο πρέπει να παρακολουθούνται στενά ,αν είναι δυνατόν να κοιμούνται δίπλα στους γονής τους για την αποφυγή του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου .εγώ αν και είχα από την αρχή καναπέ μέσα στο παιδικό κατέληξα να μετακινήσω την κούνια στο δωμάτιο μου .πρώτον γιατί θηλάζει πολύ το βράδυ δεύτερον γιατί θέλω να ελενχω αν είναι καλά .δεν μας αποξένωσε με τον άντρα μου ίσα ίσα του αρέσει πολύ να κοιμόμαστε όλοι μαζί .αν θες "παιχνιδάκια" υπάρχουν τρόποι και χοροί .μας κάνει να αισθανόμαστε μια σιγουριά για το πολύτιμο μας .

δεν ξέρω εσένα πόσο τρώει το βράδυ εσύ το ξέρεις και αν πάρεις ενδοεπικοινωνία πάρε με κάμερα .γενικά άκου το ένστικτο σου και όχι τα "πρέπει" μια μανά ξέρει τι πρέπει για την οικογένεια της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τον γιο μας τον βγάλαμε από την κρεββατοκάμαρα σχετικά μεγάλο, 1,5 χρονών, και αυτό΄επειδή έπρεπε να διαμορφώσουμε κάποιους χώρους. Αμέσως και χωρίς κανένα πρόβλημα κοιμήθηκε στο δικό του δωμάτιο, πιστεύω μάλιστα ότι ήθελε να είναι μόνος του και ίσως σκέφητκε: επιτέλους μόνος!!!!

Η κόρη μου κοιμάται στο σαλόνι και αυτό γιατί δεν μπορεί να κοιμηθεί σε ησυχία, θέλει φασαρία τηλεόραση αναμμένη, ομηλίες κλπ. όταν ξυπνάει την νύχτα κατεβαίνω κάτω για να την θηλάσω, μια ταλαιπωρία δηλαδή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτή η λογική των μαμάδων:silly:

Τόνια μου,αφού ο μικρούλης σου κοιμάται την ημέρα στο δωματιάκι του μια χαρά,γιατί θα πρέπει την νύχτα να συμβεί κάτι άσχημο,που μάλιστα δεν θα καταλάβεις;:laugh:

Εγώ έβαλα και τα τρια μου κοριτσάκια απο την πρώτη ημέρα στα δωμάτια τους.Τα διδυμάκια μου γεννήθηκαν πρόωρα και όμως δεν τα πήρα ποτέ μαζί μου στο κρεβάτι.Όχι πως δεν ήθελα,αλλά να,φοβόμουνα μην κακομάθουν.

Βέβαια μη με ρωτήσεις αν κοιμόμουνα χαχα:P Ένα άγχος το είχα(και έχω ακόμα δηλαδή) και έκανα μαζί με τον σύζυγο αρκετές βόλτες κατά την διάρκεια της νύχτας στα υπνοδωμάτια.Τώρα είμαι λίγο πιο χαλαρή αλλά και πάλι πηγαίνω και τα κοιτάζω.

Δεν νομίζω να υπάρξει προβλημα αν έχεις την ενδοεπικοινωνία ενεργοποιημένη.Θα κανει καλό και στον μπεμπούλη γιατί θα μάθει απο μικρός να έχει τον προσωπικό του χώρο.Επίσης και η ιδέα της Αφροδίτης να βάλεις ένα καναπέ στο δωματιο του και να κοιμάσαι αρχικά εκεί,ακούγεται καλή:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω μωρακι για να ξερω ..εψαξα λιγο στο διαδυκτιο και σας παραθετω καποια αρθρα σχετικα ..με πληροφοριες που δεν γνωριζα

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_ar ... 009_277602

http://www.child-health.gr/%CF%80%CF%81 ... F%85%CF%82

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=217

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!Ευτυχως ο μικρος δεν μας εχει επηρεασε στην σχεση μας..ισα ισα την εχει ανανεωσει κιολας!!απλα καποια στιγμη νιωθω οτι πρεπει να παει στην κουνιτσα του!!και φυσικα θα εχω ενδοεικοινωνια αλλα αμφιβαλλω αν θα κοιμαμαι ησυχη για αρκετα βραδια μεχρι να συνηθισω...Δεν ειναι το θεμα οτι εχω κολλησει με το μωρο και δεν μπορω να το αποχωριστω το θεμα ειναι οτι αγχωνομαι και φοβαμαι μηπως νιωσει μοναξια το μωρακι μου...συγνωμη αν σας κουρασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω απολοιτα με την αφροδιτη εμενα κοιμαται στο δωματιο μου απο 40 ημερων που τον εφερα στο σπιτι μας εβαλα και την ενδοεπικοινωνια και ειναι ολα καλα δοξα το θεο εχει την ησυχια του και δεν μου ηταν κοπος να πηγαινω εκει να τον αλλαζω και να τον ταιζω εγω στο δωματιο του κοιμηθηκα μονο 2 βδομαδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Δεν εχω μωρακι για να ξερω ..εψαξα λιγο στο διαδυκτιο και σας παραθετω καποια αρθρα σχετικα ..με πληροφοριες που δεν γνωριζα

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_ar ... 009_277602

http://www.child-health.gr/%CF%80%CF%81 ... F%85%CF%82

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=217

Λίνα, πολύ ενδιαφέροντα τα άρθρα που βρήκες! Ευχαριστούμε! :)

Τόνια, θα σου πω την εμπειρία που έχω από μια ξαδέλφη μου. Στην αρχή τον έβαζαν να κοιμάται στο κρεβάτι του, αλλά συνέχεια ήταν από πάνω του, μην τυχόν και ξυπνήσει το παιδί και νιώσει μόνο του! Μετά, άρχισε να μην κοιμάται αν δεν έχει παρέα και τότε ξεκίνησαν να τον παίρνουν στο κρεβάτι τους μέχρι να κοιμηθεί. Μετά τον πήγαιναν στην κούνια του, αλλά έλα που αν ξυπνούσε μετά δεν ξανακοιμόταν! Τώρα δεν κοιμάται πουθενά! Ούτε στο κρεβάτι τους, ούτε στο δικό του! Χοροπηδάει από δω κι από κει, δε μπορούν να τον κοιμήσουν με τίποτα. Έχουν τεράστιο πρόβλημα - έχουν απίστευτα ξενύχτια! Το παιδάκι τώρα είναι 1,5.. έχουν 1,5 χρόνο να κοιμηθούν σαν άνθρωποι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας πω κ εγώ τη δική μου εμπειρία από το γιο μου..Στην αρχή η κατάσταση ήταν δυσκολη...κοιμόταν πάνω μου ή δίπλα μου αφού θήλαζε κάθε 2 ώρες. Μάλιστα κάποιες φορές τον έβαζα στην κούνια του και μετά μέσα στον ύπνο μου ξυπνούσα ταραγμένη και νόμιζα ότι τον είχα πλακώσει!!!

Απο το 2ο -3ο μήνα που αραίωσαν οι θηλασμοί τον έβαζα στο κρεβάτι του πάντα. Επίσης όταν ήταν η ώρα του ύπνου έπρεπε δηλαδή να κοιμηθεί πολλές φορες έκλαιγε και ήθελε κουνημα κ εγώ δεν ήθελαν να τον κακομάθω..με τη βοήθεια ενός μελωδικού φωτεινούλη συνηθησε να κοιμάται κάθε βράδυ μόνος του μαζί με λίγο κουνημα. Με τον καιρό δεν σηκωνόμουν καθε φορά που θα γκρίνιαζε μέσα στη νύχτα. Τον άφηνα να γκρινιάξει λίγο και περίμενα να δω αν θα ησύχαζε μόνος του αλλιώς τον θήλαζα και μετά πάλι στο κρεβατι του. Γ>ύρω στους 7 μήνες έπρεπε να πάει στο δωμάτιό του. Στην αρχη ένιωθα πού άσχημα για εκείνον , όμως ήξερα ότι ήταν περισσότερο δικό μου πρόβλημα παρά δικό του αφού κοιμότα μια χαρουλα μόνος του στο δωμάτιό του. Ενδοεπικοινωνία δεν έβαλα , αφού τον άκουγα. Δεν είναι μικρό το σπίτι μη νομίζετε αλλά τον ακουγα μια χαρά. Τελικά συνηθίσαμε τέλεια και τώρα δεν μπορεί να κοιμηθεί με άλλα άτομα δίπλα του. Θέλει μόνος του. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ξεσκεπάζεται συχνά και πρέπει να σηκώνομαι να τον σκεπάζω. Κατα τα άλλα μόλις πιει το γάλα του και τον βάλω στο κρεβάτι του(κλαίει κανα 5λεπτο αλλα δε του δίνω σημασία)κοιμάται. Κάποιες φορές δεν κλαίει βέβαια κοιμάται αμέσως, όταν είναι ξεκούραστος και δε θέλει παιχνίδια. Ξυπνάει πια στις 8-9 το πρωι!!!Επιτέλους απολαμβάνω ύπνο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονιαχαν έγραψε:

Γεια σας και απο μενα..εχω εναν μπεμπη 6μηνων ο οποιος κοιμαται εδω και 4μηνες μαζι μας στο κρεβατι τα βραδια!!!Ηρθε ομως η στιγμη πιστευω να τον παω στο δωματιο του!!Δυστυχως αγχωνομαι γιατι το δωματιακι του ειναι μακρια απο το δικο μας και φοβαμαι μηπως παθει κατι η νιωσει την απουσια μου!!Κατα την διαρκεια της ημερας κοιμαται στο δωματιο του χωρις κανενα προβλημα...Τι να κανω πειτε μου..πως να τον μεταφερω σιγα σιγα!!??αγχωνομαι..σας ευχαριστω!!

Οταν γέννησα ειπαμε οτι μετα τους 6-7 μηνες θα την παμε στο δωματιο να κοιμαται μονη της . Νομιζα οτι τα μωρα καπως τα προγραμματιζεις και γινεται αυτο που θελεις ....

Τελικά κατάλαβα πως πρεπει να ακουω το μωρο μου και να αφουγκράζομαι τις ανάγκες του . Διαβασα παράλληλα και πολλα αρθρα σε σχεση με το SIDS και στη πορεια αποφάσισα τουλάχιστον ενα χρονο μαζι θα κοιμόμαστε .

Η μικρουλα μου με χει ακομα ανάγκη τη νυχτα . Ξυπνάει και θηλάζει πολλες φορές οποτε κοιμόμαστε μαζι για να μαι και γω ξεκουραστη .

Προσωπικά τα θα κακομάθει , θα χαθω με τον αντρα μου και ολα αυτα δεν με αφορουν . Εχω ενα υπέροχο κοινωνικότατο , πολυ αγαπητό και γλυκύτατο μωράκι , μια υπέροχη σχέση με τον συντροφο μου παρολο που έχουμε κανει τα "θανάσιμα αμαρτήματα" να κοιμόμαστε με το μωρο μας .

Οτι νιωθεις να κανεις ... Υπάρχουν μαμαδες που εκπαιδευουν τα μωρα τους να κοιμηθουν αφηνοντας τα να κλαινε και αλλες που δεν το διανοουνται αυτο και κοιμουντε μαζι με τα μωρά τους . Καθε μαμα και καθε μωρό ειναι διαφορετικοι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που λες Λαλα σχετικά με το ότι τα αφήνουμε να κλαίνε, το παίρνω λιγάκι προσωπικά κ αν δεν είναι έτσι διέψευσέ με σε παρακαλω. Θα μιλήσω και προσωπικά για το δικό μου μωράκι. Μπορω να πω ότι κ ο δικός μου γιος είναι πολύ κοινωνικός και γλυκος συνάμα..δεν τον έχει επηρεάσει το γεγονός ότι εκείνη την ώρα που τον βάζω για ύπνο εκεινος θέλει να παίξει.Εξάλλου θεωρώ ότι είναι κ θεμα πειθαρχίας να μάθει να πηγαινει για ύπνο την ώρα που η μαμά αποφασίζει ότι πρέπει να ξεκουραστεί.Αλλιώς του δίνω την εντύπωση ότι κλαίγοντας η μαμά θα αλλάξει γνώμη και θα με σηκώσει.

Επίσης συμβουλεύτικα βιβλίο που λέγεται <<Μαθετε τα παιδιά σας να κοιμούνται όμορφα>> και μπορώ να πω ότι έλυσα το πρόβλημα του ύπνου του .Άλλωστε να αναφέρω ότι εχει μάθει πλέον να κοιμάται μόνος του ακόμη κ να γκρινιάξει λίγο πάλι ξανακοιμάται. Θεωρώ ότι αυτό είναι οι καλύτερες βάσεις για να μάθει να είναι ανεξάρτητο στον ύπνο..αν δεν μπουν από την αρχή οι σωστές βάσεις τότε το μωρό κακομαθαίνει και μαθαίνει να κοιμάται με τους γονείς. Οταν λοιπόν θα αποφασίσετε πως ήρθε η ώρα να παέι για ύπνο στο κρεβάτι του ίσως να είναι πλέον αργά και να δυσκολευτείτε...εγώ κοιμόμουν με τη μητέρα μου μέχρι κ το λύκειο!!! :Ρ Δεν κόβεται η κακό συνήθεια...!!!:) Ακόμη και τώρα αν δεν κοιμάται κάποιος μαζί μου δεν μπορώ να κοιμηθω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε οχι παλι ! Εγραφα τοση ωρα απαντηση και χαθηκε :angry:

Τυρογαριδάκι μου μην το παιρνεις προσωπικά γιατι οταν απάντησα ..ντρεπομαι αλλα το λεω :blush: δνε ειχα διαβάσει τις υπολοιπες απαντήσεις μονο το αρχικο .

Ειχα στο μυαλο μου μια συζητηση που εκανα προσφατα με μια φιλη μου με μωράκι 7 μηνων . Πηρε να κανει τις μεθοδους του "Κοιμησου παιδι μου" με αποτελεσμα το μωρο να κλαιει ασταμάτητα για 50 λεπτα καθε μερα .... Σπασανε τα νευρα της , εσπασαν και του μωρου και χωρις αποτελεσμα ...

Γιαυτο εγραψα καθε μωρο και καθε μαμα ειναι διαφορετική ! Αλλιως θα μας διναν εγχειριδιο καλης χρήσης απο τοτε που τα γεννησαμε !

Αγαπητο μου τυρογαριδάκι εγω δεν πιστευω οτι απλα η συνηθεια κανει τα μωρα να κοιμουντε με τους γονεις ...Δεν πιστευω οτι εσυ κοιμοσουν με τους γονεις σου μεχρι τετοια ηλικα γιατι απλα ειχες συνηθίσει . Δεν ειμαι ειδικος γιαυτο με προσοχη και θα σταματησω εδω θα πω μονο (μια και μου δινει το δικαίωμα) οτι κρυβονται και αλλες ανασφάλιες , φοβιες κλπ πισω απο ενα παιδάκι που θελει να κοιμηθει με τους γονεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως πολύ εκνευριστικό να γράφεις, να γράφεις και μετά να πατάς λάθος κουμπι και να χάνονται όλα!!!!Μου εχει τύχει!!!!

Πάντως να σου πω την αλήθεια...χωρίς ουτε εγώ να είμαι ειδικός .ΠΙστεύω πως ακόμη και βοφίες να έχει ένα παιδί δε χρειάζεται να τρέχει στο κρεβάτι μας. Διάβασα κάπου σήμερα πως το κρεβάτι των γονιών είναι μονο για δύο! Δεν χωράνε 3!!Και γι αυτό είναι καλό να μαθαίνουμε απο νωρίς στα παιδιά μας να κοιμούνται μόνα τους. Στην περίπτωση τώρα που κατι τα τρομάξει προτιμώ χίλιες φορές να πάω να κάτσω δίπλα του στο κρεβάτι του να τον ηρεμήσω, να τον χαιδέψω ακόμη κ να κοιμηθώ διπλα του (αν κ λίγο επιφοβο αυτό γιατί θα με θέλει μετά συνέχεια δίπλα του) παρά να τον φέρω στο κρεβάτι μου. Πολλές φορές που έχει κλάψει χωρίς ιδιαίτερο λόγο μές στη νύχτα οάντρας μου βρίσκει σαν έυκολη λυση να τον φέρει στο κρεβάτι μας όμως εγώ σηκόνομαι και κάθομαι σε έναν καναπε που έχουμε στο δωμάτιό του και τον κρατάω αγκαλίτσα μέχρι να κοιμηθεί. Μετά τον βάζω στην κουνια και κοιμαται κανονικά. Σε πληροφορώ δεν έχει αλλάξει καθόλου πρόγραμμα. Αυτά έχουν γίνει το πολύ 2-3 φορές.Ετσι πιστεύω πως του έχω δώσει καλές βάσεις απέναντι στον ύπνο...ελπίζω να μην κάνω λάθος! Θεωρώ λοιπόν πως καλό είναι να τα μαθαίνουμε και να τα εκπαιδεύουμε σε ένα συγκεκριμένο τρόπο ύπνου. ¨οχι βέβαια νακλαίει και μια ώρα! Αλλά ακόμη κ στην περίπτωση που κλαίει γοερά δεν βγάζουμε το μωρό από το δωμάτιό του. Μπορεί να το πάρουμε αγκαλίτσα για να ηρεμήσει, κρατάμε όμως το φως σβηστό και το μιλάμε ψιθηριστα να συνηθίζει την ιδέα του ύπνου. Το νανουρίζουμε και δοκιμάζουμε να το βάλουμε για ύπνο..αν πάλι κλαίει ξανά το ίδιο μέχρι τη στιγμή που θα το βάλουμε στηνκούνια κ θα κοιμηθεί. Αυτή είναι η δική μου συμβουλή περι ύπνου...σε εμένα πήγε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν την δεχομαι αυτη την ατάκα " Το κρεβατι των γονιων ειναι για 2 οχι για 3 " . Ειναι η μια αποψη γιατι υπάρχει και αλλη που ενθαρυνεται απο τον ΠΟΥ και την ΑΑΠ για family bed και cosleeping ειδικά για τα μωρά που θηλάζουν .

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι σημαινει "βασεις για υπνο" . Αν μπαινουν , ποτε μπαινουν κλπ . Βλεπω οτι καθε μηνα το μωρο μου ειναι τελειως διαφορετικό και στον υπνο της . Επισης της φιλης μου οι διδυμες μολις χρονισαν αρχισαν να ξυπναν το βραδυ και να κλαινε παρολο που απο 40 ημερων κοιμοντουσαν σερι μεχρι το πρωι . (να σου πω την αληθεια μου ...ντρεπομαι παλι :blush: "χαρηκα" γιατι πλεον με κατάλαβε η φιλη μου. Πριν ήμουν "κακη" που δεν την ειχα μαθει να κοιμαται )

Ειναι μεγάλο το θεμα του υπνου και νομιζω ειναι απο τα βασικα θεματα που απασχολουν τους νεους γονεις .

Σιγουρα προσπαθουμε να κανουμε το καλύτερο συμφωνα με τις αρχες μας , τις γνώσεις μας και το ενστικτο μας . Ελπιζουμε ολοι να κανουμε το καλύτερο δυνατό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε συμφωνω..γιατί κυρίως δε βλέπω το παιδί μου να μεγαλώνει με προβήματα...όπως φυσιολογική βλέπεις εσύ την μπέμπα σου άλλο τόσο φυσιολογικό βλέπω εγώ το μικρό . Εννοω δηλαδη ότι δε δείχνει να τον ενοχλεί αλλά ουτε κ να τον ενόχλησε η τοποθέτηση στο δωμάτιό του. Ίσα ίσα που βλέπω ότι όταν έρθει στο κρεβάτι μας χοροπηδάει κ μόλις τον πάω στο κρεβάτι του κοιμάται κατευθείαν.(εκτός από τις φορές που θέλει να παίξει και κοιμάται μετά από κανα 5λεπτο.ΑΝ και στην κουνια του έχω βάλει παιχνιδάκια κ όταν τον βάλω μέσα κ δε θέλει να κοιμηθεί μπορεί να κλάψει λίγο , για κανενα λεπτάκι κ μετά θα παίξει με τα παιχνίδια του. Μετά από κανα 15λεπτο έχει κοιμηθεί...) ΕΜένα όλα αυτά μου δείχνουν ότι μεγαλώνει σωστα..εσύ πάλι με τα δικά σου κριτίρια πιστεύεις ότι το παιδί σου μεγαλώνει σωστά..έτσι πάει..αν κ δε συμφωνώ καθόλου με την τακτική σου..γιατί το να είμαι δίπλα του όταν με χρειάζεται δεν ισοδυναμεί με το νακοιμάται στο κρεβάτι μου. Πάντως να ξέρεις οι περισσότεροι ψυχολογοι και επιστήμονες προτείνουν το μωρό να κοιμάται μόνο ΄του από νωρίς χωρίς αυτό να σημαίνει αποξενώνομαι απο το παιδί μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως επειδή διάβασα σχετικά με αυτό που λες δε λέει οτι οφελείται το παιδί από το να κοιμάται μαζί με τους γονείς του. Απλως είναι μια τακτική η οποία ακολουθείται όλο κ πιο συχνά τελευταία. ΒΟηθάει τις θηλάζουσες μητέρες όμως λέει κ κάτι το οποίο το είχα διαπιστώσει κ εγω...όταν το μωρό κοιμάται με τη μητέρα μυρίζει το γάλα από το στήθος της και ξυπνά πιο συχνά από ότι αν κοιμόταν μόνο του. Αυτό το είχα παρατηρήσει κ εγώ..! Όποτε κοιμόμουν με το ΔΗμητράκη ξυπνούσε περισσότερες φορές τη νυχτα κ ήθελε στήθος παρά όταν κοιμόταν μόνος του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kata ti diarkeia tis egkumosunis eixa diavasei kapou oti to megalutero pososto paidion pou "fevgoun" apo aifnidio thanato itan paidakia pou koimontousan mona tous sto domatio apo neogennita,epireasmeni loipon apo afto tin exo sto idio domatio mazi mou oste me ton paramikro thoruvo na tin koitao,eimai paranoiki?tin latrevo k den thelo na pathei tipota,kata ton ekto mina leo na tin valo sto domatio tis...sto meeftirio mas eipan na mi ta paroume sto krevati mazi mas giati tha fugoun otan pane dimotiko lol,i alitheia einai oti fovamai na tin valo sto krevati mipos tin plakosoume ston upno mas,to epathe mia theia mou k paei to moro...pantos oute ego to diavazo to thema,apo ta sumfrazomena apanto....turogaridaki sugxaritiria gia tin egkumosini sou!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na sas po kati pou perasa ego san paidi kai mou exei mhnei akoma .

h mama mou pote den me pire na kimithoume sto krebati ths ,san moro hmouna dipla sthn kounia mou kai me thilaze kathisth ,argotera otan fobomouna erxotan sto diko mou krebati .....egw apo mikrh eniotha oti den eprepe na kathisw kan sto krebati twn goniwn mou oti einai abato ,to eniotha kseno kai oti den prepei na to agizw kan oute na briskome mesa sto domatio .....akoma kai tora pou exei minei to epiplo se ena apo ta dwmatia mias kai tora pia kimounte se ala krebatia dn mporw na ksaplosw panw tou den mporw na kimithw ekei ....den thelw me tipota to paidi mou na esthanete etsi gia to domatio mou kai gia to krebati mou .den thimame na mou eipai pote h mama mou mhn kai oxi gia na katsw h otidipote sto krebati ths alla egw pote den eniosa kala me auto to thema .

opos eipa kai sthn arxh to enstikto ths manas kserei ti prepei na kanei me to paidi ths kai to krebati ths ,opos eipai kai h lala ola ta paidia den einai idia kai oles oi mamades den einai idies .

shmera to brady fisouse polu kai akougontousan diafora na xtipane ,o mpemphs kimotan dipla mou sth kounia tou ,ton eniotha anisixo kai oti den mporouse na kimithei ,mporei na fobotan ,ton pira agalia na kimithoume kai amesos hremise kai kimithike .....meta apo 1,5 wra ton afisa palu pisw sthn mish wra ton eixa ksanaparei agalia ....akouge tous thoribous kai den mporouse na hremisei na koimithei ....ti eprepe na kanw na afisw ena moraki na fobate mes sto skotadi ?kai skili na exoume to bazoume mesa sto spiti an fobate ...to paidi mas giati na mhn to agaliasoume na niosei asfalia ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...