Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΗΨΗ-LATEST NEWS!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κοπέλες! Αν και προσπαθώ μόνο 3 μήνες, είπα να γράψω σ' αυτό το post για να μοιραστώ μαζί σας μια πληροφιρία που μου έδωσε η γυναικολόγος μου. Μου είπε λοιπόν ότι μεγαλύτερες πιθανότητες για σύλληωη έχουμε αν κάνουμε επαφές ΠΡΙΝ την ωορηξία και ανά δύο μέρες. Όχι κάθε μέρα γιατί έτσι το σπέρμα αποδυναμώνεται!

Πρώτη φορά το έμαθα αυτό και είπα να το μοιραστώ. Ίσως σας φανεί χρήσιμη η πληροφορία.

Φιλιά και καλή συνέχεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου pepita μου!!Αρχικα να σ ευχαριστησω που μας σκεφτηκες!Τωρα αυτο με την ωορηξια και τις ανα δυο μερες το γνωριζω και αρκετες κοπελες και συζηταγαμε οτι καποιοι γιατροι λενε μερα παρα μερα αλλοι καθε μερα ,μην σου πω και δυο φορες την μερα....τελος παντων εγω θα συμφωνησω με την γιατρο σου γιατι μου ακουγεται πιο λογικο...οσο για το πριν απο την ωορηξια φανταζομαι πως ειναι καλυτερα οχι οτι το ξερω κιολας,αλλα και παλι με τοσα που ακουμε τι να πω....ολα ειναι και θεμα τυχης....σου ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου!!Ευχομαι να γινει το θαυματακι συντομα!!!!Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον πρεπει να εχει δικαιο και εγω το εχω ακουσει αυτο οτι μερα παρα μερα ειναι καλυτερα. Παντως θα σου ερθει απο εκει που δεν το περιμενεις το μπεμπε!! :woohoo: Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά, για την ωορηξία κι εγώ με τόσα που έχω ακούσει δεν ξέρω τί γινεται. Άσε που ο κύκλος μου είναι τόσο άστατος που δεν ξέρω και πότε έχω ωορηξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αληθεια τι κυκλο εχεις?Παντως Εφοσον ειναι αστατος το καλυτερο ειναι να τον παρακολουθεις με καποιον τροπο...ειτε με την γυναικολογο ειτε με τεστ ωορηξιας.Ετσι δεν θα αγχωνεσαι και θα εισαι και πιο σιγουρη για τις προσπαθειες σου!Σου ευχομαι οτι καλυτερο καλη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aristina μου, ο κύκλος μου κυμαίνεται κατά μέσο όρο από τις 24 ως τις 27 μέρες, αλλά μου έχει τύχει και να αδιαθετήσω στις 22 μέρες και στις 29 μέρες!!!! Πάντως η γιατρός μου είπε ότι γύρω στη 10η είναι η ωορηξία μου και να μην ανησυχώ αν δεν συλλάβω παρά μετά το χρόνο (!) προσπαθειών!!! Ελπίζω βέβαια να μην πάρει τόσο καιρό γιατί θα αγχωθώ η αλήθεια! Ακόμα είμαι χαλαρή γιατί είναι αρχή. Με τον άντρα μου είπαμε να κάνουμε έρωτα μέρα παρά μέρα ως τη 10η μέρα και μετά όσο θέλουμε κι όταν θέλουμε. Αν δω αποτελέσματα θα σας πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα ειναι καπως ο κυκλος μου...26-30...και πρεπει κι εγω να το παρακολουθω...παντως να συνεχισεις να εισαι χαλαρα...δεν χρειαζεται αγχος και για να μην σου δημιουργηθει παρακολουθησε το κιολας το θεμα της ωορηξιας δεν ειναι κακο γιατι οπως λεμε ειναι λιγο ιδιαιτερο το θεμα λιγο να αγχωθουμε παραπανω μπορει να την καθυστερησουμε κλπ και ετσι δεν εισαι αναγκασμενος να βαζεις σε μια διαδικασια τον εαυτο σου και τον αντρα σου με ενα αυστηρο προγραμμα επαφων το μερα παρα μερα που ισως να σας κουρασει (απλα στο λεω γιατι εμενα θα με ενοχλουσε καπως).Οσο για τις εξετασεις εγω ειμαι της αντιθετης αποψης...πιστευω οτι ειναι καλο να γινεται οποτε η καθε γυναικα θελει....εμενα ας πουμε θα με καθυσυχαζε να κανω εξετασεις οπως και κανω καποιες,για να ειμαι ησυχη και να ξερω οτι οι προσπαθειες που κανω ειναι σωστες...

Αυτα συγνωμη αν σε ζαλισα :) ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ για τις εξετάσεις συμφωνώ μαζί σου Aristina, ίσως να μου το είπε για να μην αγχωθώ. Όσο για το μέρα παρά μέρα, ειδικά ο άντρας μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα που ήθελε ΚΑΘΕ μέρα!! Οπότε εμένα με ξεκουράζει το ανά δύο μέρες!!! (Είμαστε νιόπαντροι ακόμα, θα του περάσει χιχι!!!)

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια, δεν με ζάλισες, ίσα ίσα! Καλή συνέχεια και σε σένα και σε όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχου νιοπαντροι ε?Να ζησετε κοπελα μου!!!!Να στε παντα μαζι υγιεις κι ευτυχισμενοι!!!Με το καλο να ρθει και ο-η απογονος!!!Να μην αγχωθεις γενικα και σε καμια περιπτωση να δεις που θα ερθει συντομα!!!Και με τετοιον δραστηριο αντρα!χα χα χα !!!Να σαι καλα κοπελα μου καλο μεσημερι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και απο μένα μου θυμίζεις τον εαυτο μου πριν μερικους μηνες που είπαμε να αρχίσουμε τις προσπαθειες. ακριβως τα ίδια έλεγα και γω αλλα στη πορεια (μετα απο 2 μηνες προσπαθειων που δεν ήρθε το μωρο) πάθαμε πανικο. η γνώμη μου είναι να μην κοιτάς τίποτα άστο χαλαρά κάνε όποτε σου έρθει, θα είναι καθε μέρα θα είναι 2 φορες τη μέρα, θα είναι μερα παρα μέρα εσεις θα δειτε.σταματα να τα κοιτας και να ψαχνεις και να το συζητας γιατι θα αγχωθεις στη πορεια. τουλάχιστον αυτο πάθαμε εμεις και τωρα σταματησαμε τις προσπαθειες για να χαλαρώρουμε. εμένα ο γιατρος μου μου είπε κάθε μέρα όσες φορες τη μέρα θέλουμε, μου είπε να μην προγραμματιζω τίποτα απλα εκει κοντα στις γονιμες να προσπαθουμε περισσοτερο αν θελουμε και μερα παρα μερα το ιδιο μου ειπε είναι. χωρις προγραμματα και άγχος θα έρθει πολυ συντομα το μωρο που όλες επιθυμουμε φιλια πολλα σύντομα ευχομαι να έχουμε ευχάριστα νέα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Σ. έγραψε:

καλησπέρα και απο μένα μου θυμίζεις τον εαυτο μου πριν μερικους μηνες που είπαμε να αρχίσουμε τις προσπαθειες. ακριβως τα ίδια έλεγα και γω αλλα στη πορεια (μετα απο 2 μηνες προσπαθειων που δεν ήρθε το μωρο) πάθαμε πανικο. η γνώμη μου είναι να μην κοιτάς τίποτα άστο χαλαρά κάνε όποτε σου έρθει, θα είναι καθε μέρα θα είναι 2 φορες τη μέρα, θα είναι μερα παρα μέρα εσεις θα δειτε.σταματα να τα κοιτας και να ψαχνεις και να το συζητας γιατι θα αγχωθεις στη πορεια. τουλάχιστον αυτο πάθαμε εμεις και τωρα σταματησαμε τις προσπαθειες για να χαλαρώρουμε. εμένα ο γιατρος μου μου είπε κάθε μέρα όσες φορες τη μέρα θέλουμε, μου είπε να μην προγραμματιζω τίποτα απλα εκει κοντα στις γονιμες να προσπαθουμε περισσοτερο αν θελουμε και μερα παρα μερα το ιδιο μου ειπε είναι. χωρις προγραμματα και άγχος θα έρθει πολυ συντομα το μωρο που όλες επιθυμουμε φιλια πολλα σύντομα ευχομαι να έχουμε ευχάριστα νέα

συμφωνω απολυτα..εγω πριν μεινω εγκυος προσεχαμε πολυ και αποφευγαμε τις επαφες τις γονιμες μερες γιατι ημουν 20 και σπουδαζα και ο αντρας μου 23 και φανταρος..και να που απο το πουθενα εμεινα εγκυος σε δυδιμα παρακαλω..τα ειχα παιξει..ελεγα μα πως???βεβαια η εγκυμοσυνη δυστυχως δεν πηγε καλα...ομως αυτο που θελω να πω ειναι οτι σ αυτα τα θεματα δεν υπαρχει προγραμμα και δυστυχως τωρα που το θελω και το προσπαθω δεν ερχεται,ενω μετα την αποξεση νομιζα οτι θα μεινω αμεσως..λεω δεν το προσπαθησα καθολου και ηρθε.φαντασου αν προσπαθησω..κι ομως..βγαλτο απο το μυαλο σου εντελως..εγω δεν πιστευα ποτε οτι με τοση προσοχη θα μεινω εγκυος και εμεινα και τωρα που το σκεφτομαι δεν μενω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

kalispera!thelw na pw kai egw kati panw se auto!o ourologos pou episkeutetai o antras mou giati exoume ena themataki me to sperma tou!!!!!!!!!mas eipe oti kathe treis meres prepei na exoume epafes giati toso kanei to sperma na dunamwsei ksana

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πώ και εγώ κορίτσια τι έχω διαβάσει.

Το σπέρμα μεσα στη μήτρα ζεί απο 24 εως 48 ώρες.

24 ώρες ζουν τα αρσενικα που είναι πιο γρήγορα και κουράζονται πρώτα

48 ώρες ζουν τα θυληκά που είναι πιο αργά και δεν κουραζονται γρήγορα.

τα σπερματοζωάρια χρειάζονται 48 ώρες για να οριμάσουν.οπότε μέρα παρα μερα είναι καλα γιατι οταν δεν θα υπάρχουν σπερματοζωάρια στη μήτρα η επόμενη "φουρνιά" θα είναι ετοιμη.

Βέβαια το χρονικο περιθώριο μπορει και να αμβλυνθει,δλδ μπορεί κάποιες φορες τα σπερματοζωάρια να επιβιώσουν και παραπάνω ώρες,αλλα ως σύνηθως γίνεται έτσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...