Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ Η ΑΠΟΛΥΣΗ?


lemon

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.Αν θυμαστε πριν λιγες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο 2ο μωρακι αλλα ειχα λιγο αιμα και ειμαι τωρα 2 μερες ξαπλα.Επαθε και ο μικρος μου αμυγδαλιτιδα και τον εχει η γιαγια για να μην με κολλησει και μου τον φερνει να τον δω για λιγο απο μακρια.Το αλλο μου προβλημα ειναι με την δουλεια μου.Οταν τους το ειπα δεν ειχαν κανενα προβλημα αλλα τωρα που καθομαι μου πεταξαν καποιες σποντες.Η αληθεια ειναι οτι ειμαι μονη μου στο μαγαζι,δεν εχει αλλη πωλητρια και αυτοι απασχολουνται και σε αλλες δουλειες οποτε δεν εχουν στανταρ ωρες που ειναι εκει και τωρα αφηνουν αλλες δουλειες για να ανοιξουν το μαγαζι.Αυριο ειναι να παρω τον γιατρο μου τηλ να του πω πως παω,το καλο ειναι οτι δεν ειχα ξανα αιμα αλλα αμα με πει να κατσω κι αλλο πως θα το πω στα αφεντικα μου;Μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα παραπονο.Δεν δουλευω 100%απο αναγκη οικονομικη αλλα δεν μπορω να κατσω και σπιτι χωρις κανενα εσοδο.Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα θελω την γνωμη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου και με το καλό το μωράκι σου!!!!

Η δική μου γνώμη είναι ότι πάνω απ' όλα προέχει η υγεία η δική σου και του μωρού σου! Δικαίωμα δεν έχουν να σε απολύσουν έτσι κι αλλιώς. Το τελευταίο που θα έπρεπε να σκέφτεσαι είναι η δουλειά. Δεν ξέρω βέβαια τί είδους δουλειά είναι αυτή ή πόσο σε ξέρουν κλπ, (είμαι καινούρια στο mammy) αλλά αυτά συμβαίνουν, τί θα κάνεις. Θα κάτσεις να σκάσεις εσύ για τη δουλειά του άλλου; Πάνω απ' όλα υγεία! Εγώ αυτό θα έκανα!

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου...

Φιλάκια και με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera Lemon!!! Sou euxomai ola na pane kala k sintoma na mporeseis na sikotheis apo to krebati k na pas sti douleia. Katalaveno se poso diskoli thesi vriskese (k ego xreiastike na stamatiso apo ti douleia logo apokollisis gia 3 mines) omos k to na diloseis paretisi den nomizo oti tha tous voithiseis etsi. Giati den proslamvanoun akomi mia kopela...outos i allos se ligous mines pou tha genniseis me to kalo tha lipeis sxedon ena xrono....ektos autou fantazomai pos to na kratas moni ena magazi einai arketa kourastiko eidika gia mia egkio den tha xreiasteis voitheia???? H diki mou gnomi einai na min paretitheis k na tous peis pos otan mporeseis na ergasteis pali tote tha epistrepseis...oso sou to apagorevei o giatros sou den mporeis na ton agnoiseis!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοπελα μου.γιατι να παραιτηθεις?κατ'αρχην εισαι με συμβαση?αν εχεις συμβαση αοριστου χρονου δεν μπορουν να σε απολυσουν,θα παρεις οσες αναρρωτικες χρειαζεσαι και στον 7 μηνα με το καλο θα παρεις την κανονικη σου αδεια για την εγκυμοσυνη.μετα ζητας και το 6μηνο και αν στο δωσουν εχει καλως αλλιως μπορεις τοτε να παραιτηθεις.και κατι αλλο δεν εχουν δικαιωμα να σε απολυσουν μεχρι να γινει το μωρο 1 χρονων.εκτος αν συνεχισεις να μην πηγαινεις στην δουλεια σου η ισχυριστουν αλλη καλη δικαιολογια για να γινει απολυση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα απολυση !!!

Αν θελουν να σε απολυσουν καλως θα παρεις και καποια αποζημιωση δεν ειναι μεγαλη αλλα ειναι για αρχη μια επιπλεον βοηθεια

Τωρα βρεθηκες και εσυ σε μια αναγκη και θα σκεφτεσαι να παραιτηθεις επειδη ειχες την ατυχια για μια μικρη αποκοληση

αν ειχε ενας απο τους δυο την δικια του γυναικα θα την απελυαν???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια... δεν υπαρχει λογος να παραιτηθεις... το εισοδημα σου θα το παιρνεις οσο εισαι εγκυος, ακομα και αν εισαι στο κρεβατι... αν και το αφεντικο σου ειναι σωστο, θα προσλαβει για ενα χρονικο διαστημα μια αλλη κοπελα στη θεση σου... και φυσικα δεν θα σκεφτει να σε απολυσει... καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaos25 έγραψε:

γεια σου κοπελα μου.γιατι να παραιτηθεις?κατ'αρχην εισαι με συμβαση?αν εχεις συμβαση αοριστου χρονου δεν μπορουν να σε απολυσουν,θα παρεις οσες αναρρωτικες χρειαζεσαι και στον 7 μηνα με το καλο θα παρεις την κανονικη σου αδεια για την εγκυμοσυνη.μετα ζητας και το 6μηνο και αν στο δωσουν εχει καλως αλλιως μπορεις τοτε να παραιτηθεις.και κατι αλλο δεν εχουν δικαιωμα να σε απολυσουν μεχρι να γινει το μωρο 1 χρονων.εκτος αν συνεχισεις να μην πηγαινεις στην δουλεια σου η ισχυριστουν αλλη καλη δικαιολογια για να γινει απολυση.

Xaos25 gia na min parerminevontai ta pragmata exo na diorthoso kati stin dilosi sou!!!! 1on to 6mino den to zitame...ennoeite!!! An theloume den to pernoume, o ergodotis den exei dikaioma na to arnithei. 2on mporoun na apolisoun mia manoula 1 1/2 xrono meta afou gennisei...den iparxei kamia kali dikaiologia etsi oste na mporesoun na mas apolisoun pio noris!!!! Auta apo mena

Filiaaaaaaa :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lemon καλησπερα και απο μενα ..Το να παραιτηθεις δεν ειναι λυση πιστευω

.Εφοσον εχεις προβλημα δικαιουσαι κανονικα αναρωτικη.Ουτε μπορουν να σε απολυσουν.Ο γιατρος σου μεχρι ποτε σου εδωσε αδεια? Γιατι να παραιτηθεις και να χασεις τοσα επιδοματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσι μου.

Καταρχήν ουδείς εργοδότης έχει το δικαίωμα να απολύσει έγκυο υπάλληλό του, τη στιγμή μάλιστα που ενημέρωσες και νωρίς-νωρίς! Επίσης, ο γιατρός σου μπορεί, δλδ. έχει την ευχέρεια θέλω να πω, να σου δίνει συνεχώς αναρρωτικές και μαζί με την άδεια τοκετού και το 6μηνο, που επίσης είναι υποχρεωμένος να σου δώσει... θα πας στη δουλειά... αρκετούς μήνες αργότερα!

Παρόμοια περίπτωση συνέβη με την κολλητή μου, που επειδή η 2η της αποβολή έγινε... από λόγια συναδέλφων της στη δουλειά (άκουσον-άκουσον!!!) από τη στενοχώρια της, μίλησε στο γιατρό της, για την ακρίβεια άλλαξε γιατρό, γιατί δεν έβρισκε άκρη με τον 1ο και συνεχώς της έδινε αναρρωτικές! Εδώ την παρακαλάγανε να πάει να εκπαιδεύσει άτομο... 5 μηνών έγκυος... που ήτανε όλη μέρα στο κρεβάτι για να κρατήσει το εμβρυάκι της... εννοείται πως δεν πήγε!

Σε πληροφορώ πως η κοπέλα γέννησε προ 2μήνου περίπου και θα πάει στη δουλειά νομίζω τέλη Σεπτέμβρη! Λοιπόν... μην τους αφήσεις να σε στενοχωρήσουν!!! Έχεις όλα τα δικαιώματά και το Νόμο με το μέρος σου κούκλα μου!!!

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!! Είμαστε μαζί σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki ti kaneis? xairomai pou eisai kalitera:)))SIGA MHN PARETHTHEIS!!!! den exei na kanei toso me to poso anagki exeis ta xrhmata...alla sto katw katw exeis dikaiomata san ergazomenh kai san mitera!!! Ti sto kalo plironoume tosa xronia tis krathkes asfaleies? px IKA as poume? Egw lew na min paretitheis!! Einai akoma arxi... kai einai ligo diskola me to moraki pisteyw i sunexeia 8a einai kaliterh:) allwste dikaiouse ena swro epidomata kai adeies! Esy ksereis poly kala pou douleya... kai emena anagkastike na parei alli mia kopela na me boi8aei mexri na fygo kai meta na analabei ayth.. alla se kamia periptosi de 8a dilona paretish:) oi perisoteroi ergodotes kapia stigmh antimetopizoun paromoies katastaseis...ofeiloun na briskoun liseis:) Makia polla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με έπαιρναν τηλέφωνο από Αθήνα και μου έλεγαν να εκπαιδεύσω εγώ την καινούρια, εγώ να αγχωθώ για τις πληρωμές που δεν έβγαιναν τα λεφτά, χωρίς βασικό μισθό κι ένσημα! Και ξέρεις τι τους είπα; Τέλη Απριλίου σταματάω γιατί με πρήξατε για 3 ευρώ την ώρα! Δεν δούλευα για τα λεφτά! Να περνά η ώρα μου το έκανα! Αλλά όχι και να μου πρήζουν τα συκώτια συνέχεια! Ο μαλ@κας ο ένας με πήρε Κυριακή 9 το πρώι! Ρε π@παρα κοιμάμαι! Αί πνίξου! Αν έχεις ένσημα, δεν υπάρχει λόγος να παραιτηθείς! Σε καλύπτει ο νόμος! Εγώ ήμουνα από τις άτυχες! Αλλά εδώ στην επαρχία και πάλι καλά που είχα κι αυτό! γΙ'ΑΥΤΌ! Είναι υποχρεωμένοι εκείνοι να βρουν κοπέλα να σε αντικαταστήσει για τον καιρο που πρέπει να λήψεις! Στο κάτω κάτω κι αυτοί από μάνα βγήκανε! Πρέπει να δείξουν κατανόηση! Άντε με μερικους μερικούς!! Ελλάδα σου λένε! Μεγαλεία! Για να φας καλά πρέπει να γ@μας τον εργαζόμενο! Και να μην αγχώνεσαι κοπέλα μου! Σκέψου το μωρό σου και το παιδάκι σου που σε χρειάζονται καλά και δυνατή!! Κι άστους άλλους να λένε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eisai trelli pou tha paraititheis?apo ti stigmi pou den exeis anagh ta xrhmata katse oso sou pei o giatros sou kai an theloune na se apolisoune!min xaseis tin apozimiosi kai tous mines pou dikaiousai na katseis...ean se apolisoune tora kai tous kaneis mia minisi tha se plironoune gia to ipoloipo tis zois tous!ok kane kouragio kai mi se noiazei tpt to moro sou na nai kala kai tous allous grapse tous..allios pare til ton eyagelato!hehehhe filakia kai na exeis mia iperoxi egumosunh!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...