Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά

  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου όταν αρχίσαμε να κάνουμε εξετάσεις με το σύζυγο μετά από 8 μήνες προσπαθειών μου είπαν ότι η πιθανότητα να μείνω φυσιολογικα έγκυος ήταν μόλις 5% λόγω χαμηλού αποθεματικού ωαρίων! Μετά από 1,5 περίπου χρόνο προσπαθειών εμένα τελικά με εξωσωματική. Γεννάω,κ στους 6 μήνες μου έρχεται περίοδος κ θήλαζα αποκλειστικά. Μετά από 4-5 μήνες έγκυος φυσιολογικα στη μικρή μου ενώ θήλαζα και με εντελώς άστατη περίοδο τους μήνες αυτούς! Οπότε μην αγχώνεσαι! Από μήνα σε μήνα θα έρθει!! Με το καλό ❤️❤️
    • Εγώ από την άλλη ενώ έχω μια κόρη ♥️ θα θέλαμε πάρα πολύ με τον καλό μου να έχουμε και μια δεύτερη. Μεγάλωσα με αδερφή, η οποία έχει και αυτή κοριτσάκι και κάπως τα αγοράκια μου είναι άγνωστη πίστα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε πως το λέω. Δεν ξέρω πως να διαχειριστώ ένα αγόρι μεγαλώνοντας, με αγχωνει η ιδέα κυρίως της εφηβείας. Εννοείται γερό να είναι και ας είναι ο,τι θέλει 🧿🧿🫶🫶
    • Κορίτσι μου ...λοιπόν..... Θα σου μιλήσω βάσει τεράστιας έρευνας που εκανα το μήνα που προσπάθησα για το δεύτερο και νόμιζα ότι αδιαθετησα.  Υπάρχει ναι αυτή η θεωρία ότι μετά τον τοκετό μένεις πολύ εύκολα έγκυος. Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά του νομίσματος όπου οι πρώτες περίοδοι μετά τον τοκετό είναι ένα χάος. Αστάθεια, ορμόνες που δεν έχουν ισορροπήσει, και αν θηλάζεις κιόλας;;; Υψηλή προλακτίνη και πολύ χαμηλή προγεστερόνη. Διάβαζα λοιπόν σε πολλά ξένα φόρουμ γυναίκες που προσπαθούσαν να μείνουν έγκυες αλλά είχαν θέμα με την ωχρινικη τους φάση (πιθανότατα λόγω χαμηλής προγεστερόνης), και ο θηλασμός λειτουργούσε σαν αντισύλληψη. Αυτό νόμιζα ότι συνέβη και σε μένα, άσχετα που τελικά ήμουν έγκυος και δεν το ήξερα.  Δεν θυμάμαι αν θηλάζεις, αλλά ακόμα και να μην, δώσε λίγο χρόνο στις ορμόνες σου να βρουν την ισορροπία τους. Είναι πολύ προσφατος ακόμα ο τοκετός, ενδεχομένως το σώμα σου να χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα. Είναι σοφό το σώμα μας και ξέρει αν είναι σε θέση να κυοφορήσει. Μην αγχώνεσαι καθόλου.. Δεν στα γράφω για να σου χαιδεψω τα αυτιά, απλά ειλικρινά έκανα εκτενέστατη έρευνα ακριβώς επειδή και εγώ πριν γεννήσω είχα 3 εγκυμοσύνες με την πρώτη προσπάθεια και φοβήθηκα μήπως άλλαξε κάτι με τον τοκετό. 
    • εγω κοριτσι μου στο πρώτο που προσπαθούσα 1,5 χρόνο..στο δεύτερο έκανα 3-4 μηνες ελεύθερα αλλα οποτε ειχαμε κέφι.. όταν ειπα θα προσπαθήσω στοχευμένα με τεστ ωορρηξιας και επαφες φουλ έμεινα αμέσως και δεν το περίμενα γιατί θηλαζα άσχετα που δεν προχώρησε και μετά την αποξεση που έκανα πάλι στοχευμένα εμεινα εγκυος ξανα πραγματικά αναρωτήθηκα γιατί στην κόρη με πήρε 1,5 χρόνο; Τι στο καλό γινόταν λαθος ;   πιστεύω πως θα έχεις γρήγορα αποτελέσματα αν πας και στοχευμένα δηλαδή δεν θα αργήσει να έρθει.. στο μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών ισχύει αυτό ότι μετά από εγκυμοσύνη είσαι πιο γόνιμη.. εσενα δεν έχει χρονίσει καν το μωρακι από όσο ξέρω ε; εδώ κοπέλες που έκαναν εξωσωματική στο επόμενο ήρθε από μόνο του 😊 Ποσο καιρό κάνετε στοχευμένα ; Θηλαζεις ;
    • Αχχχ βρε κορίτσια μου!! Τέτοια να μου λέτε να αναθαρρησει λίγο και ο καημένος ο συζυξ που φοβάται την κόρη.. και εγώ μαζί του δηλαδή.. και προς Θεού ξαναλέω υγιές να είναι πάνω από όλα!! Αλλά κακά τα ψέματα είναι πολύ πιο δύσκολη/αυστηρή η ζωή για τα κοριτσάκια και πολύ πιο επικίνδυνη.. αυτό είναι το μόνο που μας τρομάζει δηλαδή με μια κόρη..  Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε πως το λέω.. αλλά όλες γυναίκες είμαστε.. τα ξέρουμε τι γίνονται..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...