Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2025 🧸


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, πήγα χθες στον γιατρό και το μωράκι είναι καλά!! Χοροπηδαγε όλη την ώρα, Παρασκευή ή Σάββατο θα κάνω την αυχενική, μακάρι να είναι όλα καλά και να αρχίσω να το χαίρομαι χωρίς τύψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πήγα χθες στον γιατρό και το μωράκι είναι καλά!! Χοροπηδαγε όλη την ώρα, Παρασκευή ή Σάββατο θα κάνω την αυχενική, μακάρι να είναι όλα καλά και να αρχίσω να το χαίρομαι χωρίς τύψεις!

Ωωω κορίτσι μου τι όμορφα νέα! Έχω και γω αγωνία για την Παρασκευή,  είναι και η μέρα των γενεθλίων μου 🤞 

Μακάρι να είναι όλα καλά και να έχω το ομορφότερο δωρακι 🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Ωωω κορίτσι μου τι όμορφα νέα! Έχω και γω αγωνία για την Παρασκευή,  είναι και η μέρα των γενεθλίων μου 🤞 

Μακάρι να είναι όλα καλά και να έχω το ομορφότερο δωρακι 🧿

Παρασκευή έχει ραντεβού με τον γιατρό και εσύ?

Εμένα χθες με έβγαλε πάλι 2 μέρες μπροστά, έτσι με πάει μια κανονικά και μια 2 μέρες μπροστά αλλά δεν ανησυχούμε γιατί είναι μικρή η διαφορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Παρασκευή έχει ραντεβού με τον γιατρό και εσύ?

Εμένα χθες με έβγαλε πάλι 2 μέρες μπροστά, έτσι με πάει μια κανονικά και μια 2 μέρες μπροστά αλλά δεν ανησυχούμε γιατί είναι μικρή η διαφορά. 

Την Παρασκευή έχουμε ραντεβού με τον γιατρό στο νοσοκομείο, για να με αναλάβει στην ουσία και να ανοίξουμε την καρτέλα, έχω πολλή αγωνία, μακάρι να είναι όλα καλά 

Τώρα στην αυχενική θα οριστεί η ΠΗΤ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ σημερα ειμαι 8+6 και εχουμε στις 5.30 γιατρο. Ειμαο ουσιαστικα μια δυο βδομαδες πισω απο εσας. Τα απογευματα εχω αναγουλες και μια αισθηση αηδίας και εχω κανει κ 4 5 φορες εμετο. Εχω κ φουλ πρήξιμο στο στομαχι. Δ ειναι κοιλια εγκυμοσύνης, ειναι ξεκαθαρα ψηλα το στομαχι. Ελπίζω σε κανα 2 βδομάδες να υποχωρησουν καπωε τ συμπτώματα γτ ψιλο σέρνομαι και ισα ισα που κανω τα βασικα με τα παιδια. Απο τις 8.30 9 ξαπλωνω και βογκαω χαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ σημερα ειμαι 8+6 και εχουμε στις 5.30 γιατρο. Ειμαο ουσιαστικα μια δυο βδομαδες πισω απο εσας. Τα απογευματα εχω αναγουλες και μια αισθηση αηδίας και εχω κανει κ 4 5 φορες εμετο. Εχω κ φουλ πρήξιμο στο στομαχι. Δ ειναι κοιλια εγκυμοσύνης, ειναι ξεκαθαρα ψηλα το στομαχι. Ελπίζω σε κανα 2 βδομάδες να υποχωρησουν καπωε τ συμπτώματα γτ ψιλο σέρνομαι και ισα ισα που κανω τα βασικα με τα παιδια. Απο τις 8.30 9 ξαπλωνω και βογκαω χαχα.

Τι ωραία θα δείτε το σπορακι σας 🤞

Αυτές οι αναγούλες και η αηδία πωπω ναι, ευτυχώς και για μένα εμετό έχω κάνει μόνο 3 φορές αλλά και το πρήξιμο όπως λες καλά κρατεί ακόμα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκλεισα ένα ραντεβού και με την ενδοκρινολόγο,  η τιμή της TSH μου είναι χαμηλή αλλά τώρα έπεσε από 0,67 που ήταν κάποια στιγμή το καλοκαίρι νομίζω, στο 0,55 ,μπορεί να ναι και φυσιολογικο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maria98Θύμισε μου σε ποιο νοσοκομείο θα πας? Έχεις βρει γιατρό? 

@Diwni εγώ στην ουσία που είμαι 11η εβδομαδα από το πρωινό και μετα εχω μια μονιμη αηδια. Τουλάχιστον πέρασε η πολύ αναγούλα που είχα.  Αλλά από την μία λέω ας πηγαίνουν όλα καλά και ας  έχω τα συμπτώματα για όσο καιρό πάρει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

@Maria98Θύμισε μου σε ποιο νοσοκομείο θα πας? Έχεις βρει γιατρό? 

@Diwni εγώ στην ουσία που είμαι 11η εβδομαδα από το πρωινό και μετα εχω μια μονιμη αηδια. Τουλάχιστον πέρασε η πολύ αναγούλα που είχα.  Αλλά από την μία λέω ας πηγαίνουν όλα καλά και ας  έχω τα συμπτώματα για όσο καιρό πάρει. 

 

Είμαι στην Κρήτη εγωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Είμαι στην Κρήτη εγωω

Το κοίταγα και εγώ για δημόσιο νοσοκομείο λόγω οικονομικών αλλά ο σύζυγος δεν θέλει να αλλάξω γιατρό. Έλεγα για το Έλενα αλλά για 2 γιατρούς που μου είπαν έχω ακούσει και καλά και κακά σχόλια και πραγματικά και εγώ φοβάμαι να το διακινδυνευσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Το κοίταγα και εγώ για δημόσιο νοσοκομείο λόγω οικονομικών αλλά ο σύζυγος δεν θέλει να αλλάξω γιατρό. Έλεγα για το Έλενα αλλά για 2 γιατρούς που μου είπαν έχω ακούσει και καλά και κακά σχόλια και πραγματικά και εγώ φοβάμαι να το διακινδυνευσω.

Δεν υπάρχουν κάποια κοντινά σου πρόσωπα που να έχουν γιατρό στο δημόσιο; δηλαδή να κινηθείς έτσι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria98 είπε:

Δεν υπάρχουν κάποια κοντινά σου πρόσωπα που να έχουν γιατρό στο δημόσιο; δηλαδή να κινηθείς έτσι 

Δυστυχώς όχι, μια γνωστή μου είχε ένα γιατρό στο Αλεξάνδρας αλλά δεν μου τον προτείνει με τίποτα,δεν έμεινε ευχαριστημένη καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δυστυχώς όχι, μια γνωστή μου είχε ένα γιατρό στο Αλεξάνδρας αλλά δεν μου τον προτείνει με τίποτα,δεν έμεινε ευχαριστημένη καθόλου. 

Κοίτα και γω δεν είχα κάποιο στάνταρ γιατρό,  μετά από ψάξιμο κατέληξα σε εκείνον, έχεις περιθώρια να το ψάξεις, σίγουρα το οικονομικό είναι ένα ζήτημα κι αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια!! Καλή κ τελειομηνη κύηση να ευχηθώ σε όλες !! 
εγω είμαι οριακή για μωράκι Μαΐου , βάση ΤΕΡ είμαι 29/4 ενώ βάση υπερήχου είμαι 3/5..

σημερα 12+4 έκανα αυχενική κ δεν βγάζει ιδιαίτερη διαφορα (γενικά λέει 3 μέρες δεν το θεωρούν διαφορα) κ συνεχίζουμε ! Όλα καλά στην εξέταση,
ειναι αγοράκι μας είπε !!

τωρα σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε νιπτ, εσείς τι λέτε ;; Δεν έχω άσχημα νούμερα είμαι 31.. δεν μας απασχολεί τόσο το οικονομικό… 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki12 είπε:

Καλησπερα κορίτσια!! Καλή κ τελειομηνη κύηση να ευχηθώ σε όλες !! 
εγω είμαι οριακή για μωράκι Μαΐου , βάση ΤΕΡ είμαι 29/4 ενώ βάση υπερήχου είμαι 3/5..

σημερα 12+4 έκανα αυχενική κ δεν βγάζει ιδιαίτερη διαφορα (γενικά λέει 3 μέρες δεν το θεωρούν διαφορα) κ συνεχίζουμε ! Όλα καλά στην εξέταση,
ειναι αγοράκι μας είπε !!

τωρα σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε νιπτ, εσείς τι λέτε ;; Δεν έχω άσχημα νούμερα είμαι 31.. δεν μας απασχολεί τόσο το οικονομικό… 
 

Με τι καλό κορίτσι μου. Εγώ σήμερα είμαι βάση περιοδου 11 ακριβώς ενώ βάση υπερήχων είμαι 11+3 ,Παρασκευή έχω την αυχενική και έχω αγχωθεί πολύ καθώς είμαι πατημένα 39 μισό. Για nipt που ρώτησα τον γιατρό μου,μου είπε πως θα δούμε πρώτα τα αποτελέσματα της αυχενικής και της papp-a και αν τα αποτελέσματα δεν είναι καλά θα μου πει να κάνω.  Έχω ήδη ένα γιο 8.5 χρονων υγιέστατο. 

Αθήνα είσαι? Την αυχενική που την έκανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Με τι καλό κορίτσι μου. Εγώ σήμερα είμαι βάση περιοδου 11 ακριβώς ενώ βάση υπερήχων είμαι 11+3 ,Παρασκευή έχω την αυχενική και έχω αγχωθεί πολύ καθώς είμαι πατημένα 39 μισό. Για nipt που ρώτησα τον γιατρό μου,μου είπε πως θα δούμε πρώτα τα αποτελέσματα της αυχενικής και της papp-a και αν τα αποτελέσματα δεν είναι καλά θα μου πει να κάνω.  Έχω ήδη ένα γιο 8.5 χρονων υγιέστατο. 

Αθήνα είσαι? Την αυχενική που την έκανες?

Όχι βρίσκομαι στην Πάτρα .. το έκανα σε έναν από τους κορυφαίους κατά τις απόψεις που κ εγώ όσο τον γνωρίζω είναι πολύ καλός στη δουλειά τοι (τον έχω αξιολογήσει κυρίως στο αρνητικό, ότι κακή διάγνωση έχει βάλει πέφτει μέσα ).. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Να πω ότι κ εμένα μου την πρότειναν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (31 κ εγω) ενώ ήταν οι μετρήσεις καλές όλα του μωρού τέλεια...γιατί είχα άσχημες τιμές σε ένα από αυτά στο αίμα. Για προσωπικούς λόγους αποφάσισα να μην την κάνω και τελικά το μωράκι μας είναι υγιές και όλα καλά! Πήγε να γίνει το ίδιο και σε αυτή μου την εγκυμοσύνη κ όταν τους είπα ότι είχα ίδια ιστορία μου άλλαξαν τις πιθανότητες μόνοι τους οι γιατροί κ στην ουσία μου τις μείωσαν πάρα πολύ κ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Όταν ρώτησα γιατί μου είπαν ότι εφόσον έχει ξανασυμβεί υπάρχει ένα ιστορικό με αισιο τέλος κ προφανώς έτσι είναι ο οργανισμός μου οποτε περιμένουμε να γίνει το ίδιο κ σε επόμενες εγκυμοσύνες αν υπάρξουν.  Ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις που τους έχουν παραπέμψει σε αυτήν την εξέταση ή σε παρόμοιες. Όλες είχαν αίσιο τέλος και μάλιστα με πιθανότητες πολύ πολύ αυξημένες για σύνδρομα τύπου 1/23 , 1/70. Η απόφαση είναι προσωπική φυσικά όμως εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η εξέταση την προτείνουν όλο κ περισσότερο και πείτε με καχύποπτη αλλά δε νομίζω να είναι τυχαίο κ αναφέρομαι στο οικονομικό κομμάτι. Φυσικά η ιατρική προχωράει και καλό είναι να μας δίνει τέτοιες εναλλακτικές κ λύσεις. Αρκεί να υπάρχει όντως λόγος. 
    • Όχι βρίσκομαι στην Πάτρα .. το έκανα σε έναν από τους κορυφαίους κατά τις απόψεις που κ εγώ όσο τον γνωρίζω είναι πολύ καλός στη δουλειά τοι (τον έχω αξιολογήσει κυρίως στο αρνητικό, ότι κακή διάγνωση έχει βάλει πέφτει μέσα ).. 
    • @Elli13 διαβάζω καθημερινά τα νέα σας.. χαίρομαι με τις χαρές στενοχ με τις δυσκολίες κ τις απώλειες..κτλβν όμως πως αυτή είναι η ζωή...Μια χαρά εμείς..το κοριτσάκι μας έγινε 13 μηνών πριν μια εβδομάδα..είναι ένα πολύ βολικό μωρό... ευτυχώς..παρόλο αυτά θαυμάζω όλες όσες πάτε σύντομα για το δεύτερο..εγώ ούτε να το σκεφτώ...μετά τον πρώτο χρόνο γίνονται όλα πιο εύκολα ευτυχώς αλλά δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία ξανά.. τουλάχιστον προς το παρόν...ολόκληρη τη συνθήκη από τη σύλληψη μέχρι το μεγάλωμα το θεωρώ πολυ ψυχοφθόρο...θα δείξει το μέλλον...σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το μπεμπονι σου αγκαλιά...🥰
    • Εγώ θα έλεγα να την παραθέσεις ούτως ή άλλως! Παίρνουμε δύναμη η καθεμία από τις εμπειρίες της άλλης!
    • Κι εμένα μου είχε προτείνει ο γιατρός μου να το κάνω αλλά πήρα το ρίσκο και δεν το έκανα. Όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες. Μόνο λόγω ηλικίας έπρεπε να το κάνω. Όταν στο τέλος της εγκυμοσύνης είχα πολύ αυξημένο αμνιακό υγρό, μου είπαν ότι ένας από τους λόγους που συμβαίνει αυτό είναι και το σύνδρομο down. Βλέποντας όμως ΌΛΕΣ τις φωτογραφίες 4D που είχα από τους υπερήχους ήμουν 100% σίγουρη πως η μπουμπού μου είναι υγιής! Οι δικοί μου είχαν φοβηθεί λίγο και μου έλεγαν "είδες, που έπρεπε να έχεις κάνει τη NIPT;;;"... Η Ισμήνη-Μαρία μου όμως γεννήθηκε φυσιολογικότατη και υγιέστατη! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...