Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά



  • Απαντήσεις

    • Ωχ ωχ 4+ κιλά βγήκατε και οι δύο; Θηριακια😆 Χαρά στο κουράγιο της μάνας σου! Πάντως ένα λίγο πιο μικρό μωράκι είναι πιο εύκολο στη γέννα, οπότε κι εκεί στα 3300-3400 να σου βγει, μια χαρά θα είναι. Κάπου εκεί πρέπει να είναι το 40% στις 39-40 εβδομάδες. Οπότε μην αγχώνεσαι, ειδικά όσο κρατάει τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης.  Ξεκουράζομαι γιατί καταφέρνω και κοιμάμαι καμία ωρίτσα το μεσημεράκι πριν έρθει το παιδί από τον βρεφικό. Έχω κάνει και τις βόλτες μου για καφέ. Έχω πάρει λίγο αέρα! ☺️☺️ Αλλά είναι πολλά που θέλω να κάνω ακόμα για το μωρό που έρχεται, τα οποία δεν τα πολύ έχω βάλει σε μια σειρά ακόμα 🙄  αλλά έχω βαρύνει πολύ ρε γμτ, και η κοιλιά είναι πιο μεγάλη από την πρώτη εγκυμοσύνη και δεν ξέρω πώς να τη φέρω βόλτα 😆
    • Κορίτσια με τον ύπνο πώς τα πάτε; Έχω παρατηρήσει είναι κάποιες μέρες που κοιμάται αρκετά μέσα στη μέρα και άλλες όχι.. άρα ακόμη δεν έχει μπει σε κάποιο πρόγραμμα.. ας πούμε σήμερα όλη μέρα θέλει να κοιμάται, ξυπνάει για θηλασμό και σε 45 λεπτά θέλει να κοιμηθεί πάλι.. όταν είναι ξύπνια τι κάνετε; Χαχα δε θέλω να γίνω αδιάκριτη απλώς φοβάμαι μήπως δεν το απασχολώ όπως πρέπει! Φφφ 
    • Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα γιατί έχω χάσει επαφές με το άτομο αυτό. 
    • Όχι κορίτσι μου εγώ μένω Θεσσαλονίκη δεν ξέρω κανένα γιατρό από το Έλενα. Όσο για τον πλακούντα όντως ακούω και από την κουμπάρα μου πόσο διαφορά έχει. Μακάρι να πάνε όλα καλά , προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά την νοιώθω ελάχιστα και έπειτα με το ντόπλερ δεν έχω καταφέρει να την βρω ποτέ!! Ναι φυσικά.  Στον πρόσθιο πλακούντα : Βρίσκεται στην μπροστινή πλευρά της μήτρας, κοντά στην κοιλιά της μητέρας. Δύναται να απορροφά τις κινήσεις του μωρού, καθιστώντας τις λιγότερο αισθητές, ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης. Βέβαια στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν δημιουργεί προβλήματα, αλλά σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να καθυστερήσει την αίσθηση των πρώτων κινήσεων του μωρού. Επιπλέον μπορεί να δημιουργήσει τεχνικές προκλήσεις κατά τη διάρκεια ορισμένων ιατρικών διαδικασιών, όπως η αμνιοπαρακέντηση ή σε κάποιες περιπτώσεις, την τεχνική αντιμετώπιση κατά τον τοκετό, όπως π.χ. αν υπάρχει πρόβλημα με τον πρόσθιο πλακούντα κοντά στον τράχηλο της μήτρας. Ενώ στον οπίσθιο πλακούντα : Βρίσκεται στην πίσω πλευρά της μήτρας, κοντά στη σπονδυλική στήλη της μητέρας και οι κινήσεις του μωρού μπορεί να γίνονται πιο άμεσα αντιληπτές από τη μητέρα, επειδή δεν υπάρχει κάτι που να "μπλοκάρει" την αίσθηση. Η θέση αυτή θεωρείται συνηθισμένη. Εσύ έχεις οπίσθιο ΄??
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...