Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολία με τον θηλασμό


Recommended Posts

στις On 3/10/2024 at 10:39 ΜΜ, ο/η elbe είπε:

Γενικά οι μαίες κ σε εμένα τραγικές...δώσε ξένο γάλα μου έλεγαν, δε θα πάθει κάτι! Μόνο κ μόνο για να μην ασχοληθούν. Το δεύτερο βράδυ το μωρό έκλαιγε διαρκώς κ το άκουγαν τη νύχτα κι ο σύζυγος βγήκε πόσες φορές να τους ρωτήσει τι μπορεί να φταίει κ η απάντηση ήταν μωρό είναι, έτσι θα κάνει, γιατί είσαι αγχωμενος;; Δεν ήρθε ποτέ μέσα να το δει. Το σήκωνα εγώ, το γυρνούσα ανάποδα, το χτυπούσα την πλατουλα για να βγάλει τα υγρά κ να ηρεμήσει..το επόμενο βράδυ ήταν πάλι η ίδια μαία κι εκεί απογοητευτικα, έβαλα τα κλάματα κι έλεγα θέλω να φύγω, να πάω σπίτι μου...τι εδώ τι στο σπίτι πάλι μόνοι μας θα είμαστε, τουλάχιστον θα είμαστε σπίτι μας. Το πρωί ήρθε η προϊσταμένη κ ο γιατρός μου να με δει κ μας ρώτησαν πως ήταν το βράδυ κι εκεί ο γιατρός μου με προέτρεψε να πω στην προϊσταμένη γιατί θέλω να φύγω κι έτσι της μίλησα. Την ίδια μέρα έγινε συμμορφώθηκαν όλες..έκλαιγε μωρό κ έτρεχαν και οι δυο δυο οι μαίες.

Οι πόνοι είναι απερίγραπτοι, αλλά η αλήθεια είναι πως αν μου έλεγαν κ τώρα πως θα ήθελα να γεννήσω, πάλι το ίδιο θα διάλεγα! Η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής μου!!! Ειδικά όταν άκουσα απευθείας το κλάμα του κ τον σήκωσαν ψηλά για να τον δω, νομίζω δε θα το ξεχάσω ποτέ κ κυρίως που έβλεπα τον άντρα μου να κλαίει σαν μωρό!!! Ήταν σαν να μου έδωσαν όλα τα παυσίπονα μαζεμένα, ξέχασα κ τον παραμικρό πόνο κι αισθανομουν που με έραβε ο γιατρός από κάτω.

Την κόρη μου την πρώτη την γέννησα σε ιδιωτική κλινική εκεί οι μαίες βοήθησαν για θηλασμό όταν ήθελες βοήθεια.. εκεί είχα και την δικιά μου μαία την πρώτη μέρα οπότε ήταν πιο εύκολα και επίσης είχα και ένα μωρό που συνεργάστηκε άψογα 

τώρα γέννησα σε δημόσιο εκεί οι μαίες μου είχαν σπάσει τα νεύρα για μπουκάλι με είχαν τρελάνει.. εγώ είχα και το θέμα ότι το μωρό δεν μπορούσα να το βάλω αμέσως στήθος λόγο ολικής ναρκώσεις οπότε πέρασαν 3 ώρες μέχρι να βάλω το μωρό στήθος.. ο άντρας μου έκανε αγώνα για να μην δώσουν το μωρό μπουκάλι αυτές τις 3 ώρες μέχρι να ξυπνήσω 

δυστηχως όμως το μωρό δεν ήταν συνεργάσιμο αυτήν την φορά δεν μπορούσε να πιάσει κοιμόταν όλη την ώρα μάλλον έφταιγαν και τα φάρμακα που μου εδιναν… οπότε έδωσα μπουκάλι με κλάματα εγώ αλλά δεν το έβαλα κάτω προσπαθούσα να την βάζω στήθος και αν μην έτρωγε ήθελα να έχει την επαφή 

Τι δεν θα έδινα να νιώσω και εγώ αυτήν την εμπειρία του ΦΤ να έχω τον άντρα μου μαζί να ακούσω και εγώ το πρώτο κλάμα της 

Τουλάχιστον πήγαν όλα καλά  με την καισαρική είμασταν καλά και οι δύο ( και τις δύο φορες που έκανα)  είχα καλή αποθεραπεία και τις δύο φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Elk είπε:

Την κόρη μου την πρώτη την γέννησα σε ιδιωτική κλινική εκεί οι μαίες βοήθησαν για θηλασμό όταν ήθελες βοήθεια.. εκεί είχα και την δικιά μου μαία την πρώτη μέρα οπότε ήταν πιο εύκολα και επίσης είχα και ένα μωρό που συνεργάστηκε άψογα 

τώρα γέννησα σε δημόσιο εκεί οι μαίες μου είχαν σπάσει τα νεύρα για μπουκάλι με είχαν τρελάνει.. εγώ είχα και το θέμα ότι το μωρό δεν μπορούσα να το βάλω αμέσως στήθος λόγο ολικής ναρκώσεις οπότε πέρασαν 3 ώρες μέχρι να βάλω το μωρό στήθος.. ο άντρας μου έκανε αγώνα για να μην δώσουν το μωρό μπουκάλι αυτές τις 3 ώρες μέχρι να ξυπνήσω 

δυστηχως όμως το μωρό δεν ήταν συνεργάσιμο αυτήν την φορά δεν μπορούσε να πιάσει κοιμόταν όλη την ώρα μάλλον έφταιγαν και τα φάρμακα που μου εδιναν… οπότε έδωσα μπουκάλι με κλάματα εγώ αλλά δεν το έβαλα κάτω προσπαθούσα να την βάζω στήθος και αν μην έτρωγε ήθελα να έχει την επαφή 

Τι δεν θα έδινα να νιώσω και εγώ αυτήν την εμπειρία του ΦΤ να έχω τον άντρα μου μαζί να ακούσω και εγώ το πρώτο κλάμα της 

Τουλάχιστον πήγαν όλα καλά  με την καισαρική είμασταν καλά και οι δύο ( και τις δύο φορες που έκανα)  είχα καλή αποθεραπεία και τις δύο φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα 

Πραγματικά θεωρώ ότι η καισαρική είναι η πιο δύσκολη γέννα και πόσο μάλλον με ολική νάρκωση...και μπράβο σου που το πάλεψες και το παλεψατε με τον άντρα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elbe είπε:

Πραγματικά θεωρώ ότι η καισαρική είναι η πιο δύσκολη γέννα και πόσο μάλλον με ολική νάρκωση...και μπράβο σου που το πάλεψες και το παλεψατε με τον άντρα σου!!!

Καλά δεν μου έδωσαν και άλλες επιλογές είναι η αλήθεια για την ολική νάρκωση το έμαθα λίγα λεπτά πριν με ναρκώσουν στην πρώτη τουλάχιστον οπότε δεν είχα και χρόνο να το σκεφτώ.. στην δεύτερη το ήξερα ήμουν προετοιμασμένη 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2024 at 3:49 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Καλά δεν μου έδωσαν και άλλες επιλογές είναι η αλήθεια για την ολική νάρκωση το έμαθα λίγα λεπτά πριν με ναρκώσουν στην πρώτη τουλάχιστον οπότε δεν είχα και χρόνο να το σκεφτώ.. στην δεύτερη το ήξερα ήμουν προετοιμασμένη 😂

Γιατί όμως σου έκαναν ολική;; Υπήρχε κάποιος ιατρικός λόγος;; Εγώ ήξερα πως αν τα αιμοπετάλια μου έπεφταν πάρα πολύ τότε θα πηγαίναμε με ολική. Για καλή μου τύχη επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα πριν τη γέννα κ δεν το περίμενα, γιατί το τελευταίο τρίμηνο έπεφταν σε κάθε εξέταση όλο κ περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2024 at 3:01 ΠΜ, ο/η elbe είπε:

Γιατί όμως σου έκαναν ολική;; Υπήρχε κάποιος ιατρικός λόγος;; Εγώ ήξερα πως αν τα αιμοπετάλια μου έπεφταν πάρα πολύ τότε θα πηγαίναμε με ολική. Για καλή μου τύχη επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα πριν τη γέννα κ δεν το περίμενα, γιατί το τελευταίο τρίμηνο έπεφταν σε κάθε εξέταση όλο κ περισσότερο.

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά δεν το είχα δει το μνμ σου

Εχω κάνει χειρουργείο στην μέση χαμηλά δισκοκήλη και δεν μπορούσαν να μου κάνει την επισκληρίδειο έτσι μου είπαν από την κλινική στο Ιασώ .. στο δημόσιο νοσοκομείο που γέννησα τώρα του είπα ότι έχω χειρουργείο στην μέση και πήγα να βγάλω την μαγνητική να την δει μου είπε ο αναισθησιολόγος ότι δεν χρειάζεται να την δει ολική θα κάναμε έτσι και αλλιώς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2024 at 10:08 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά δεν το είχα δει το μνμ σου

Εχω κάνει χειρουργείο στην μέση χαμηλά δισκοκήλη και δεν μπορούσαν να μου κάνει την επισκληρίδειο έτσι μου είπαν από την κλινική στο Ιασώ .. στο δημόσιο νοσοκομείο που γέννησα τώρα του είπα ότι έχω χειρουργείο στην μέση και πήγα να βγάλω την μαγνητική να την δει μου είπε ο αναισθησιολόγος ότι δεν χρειάζεται να την δει ολική θα κάναμε έτσι και αλλιώς.. 

@Elkμου κι εγώ σου απαντώ καθυστερημένα μιας κ είχαμε ένα θέμα με τον θηλασμό...την Πέμπτη που μας πέρασε το ξημέρωμά της ήταν δύσκολο. Ο μπέμπης κατάπιε πολύ αίμα από τη μια θηλή που πληγώθηκε με αποτέλεσμα να κάνει εμετό το γάλα που ήπιε μαζί με αίμα κ μετά ξεκίνησε κ διάρροιες με μαύρα κακά κ έντονο κλάμα... Άστα να πάνε...

Μπορεί ο αναισθησιολογος να βασίστηκε στα προηγούμενα δεδομένα της πρώτης σου γέννας κ γι'αυτό να σε πήγε απευθείας σε ολική νάρκωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2024 at 2:37 ΠΜ, ο/η elbe είπε:

@Elkμου κι εγώ σου απαντώ καθυστερημένα μιας κ είχαμε ένα θέμα με τον θηλασμό...την Πέμπτη που μας πέρασε το ξημέρωμά της ήταν δύσκολο. Ο μπέμπης κατάπιε πολύ αίμα από τη μια θηλή που πληγώθηκε με αποτέλεσμα να κάνει εμετό το γάλα που ήπιε μαζί με αίμα κ μετά ξεκίνησε κ διάρροιες με μαύρα κακά κ έντονο κλάμα... Άστα να πάνε...

Μπορεί ο αναισθησιολογος να βασίστηκε στα προηγούμενα δεδομένα της πρώτης σου γέννας κ γι'αυτό να σε πήγε απευθείας σε ολική νάρκωση.

Ωχ βρε κορίτσι μου ταλαιπωρήθηκε το μωράκι πωπω τώρα πως είναι ;

εσυ πονάς πως είσαι;

ο παιδίατρος τι σας είπε ; Συνεχίζεις να θηλάζεις ;

Σε κάποια δημόσια νοσοκομεία δεν κάνουν επισκληρίδειο μπορεί να μην έκαναν και στο δικό μου 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elkμου έμεινα αν κ το δικό μου μωρό γεννήθηκε μικρο, δεν είχαμε κανένα θέμα με την σιτηση. Βέβαια εγώ τα δυο πρώτα 24ωρα δεν την έβαλα καθόλου στήθος δεν ήθελα να χάσει βάρος ήδη ήταν 2200 κ με φόρμουλα π έπινε πήγε στα 2050 όποτε δεν το συζήτησα καν εξ αρχής θα έδινα φόρμουλα. Την 3η  ημέρα που κατέβηκε το γάλα μου κ έπαθα υπερφόρτωση είχα μεγάλη στήριξη από τις μαίες κ την βάλαμε στο στήθος για 10-15 λεπτά το οποίο το έπιασε κ καλά κ δε το πιστεύαμε! Όταν ήρθαμε σπίτι την έβαζα πιο συχνά στο στήθος μου. Τώρα πήρα θήλαστρο κ θα αντλώ, μέχρι τώρα έβγαζα με τη βεντούζα καθώς θήλαζα κ το έδινα στο μωρό μόλις είχα να συμπληρώσω 60μλ. Περισσότερο δινω δικό μου γάλα κ φόρμουλα 2-3 μπιμπερό μόνο Έξτρα από τον θηλασμό το βράδυ. Έχω σκοπο με το θήλαστρο τώρα να αυξήσω την παραγωγή μου για να μειώσω την φόρμουλα. 
 

πάντως επειδή διάβασα μην νιώθω Ρια άσχημα π έδωσες φόρμουλα! Κ αυτό γάλα είναι ταισες το μωρό σου! Εγώ πάντως θα σου πρότεινα αν δεν πιανει καλά το μωρό τότε να αντλείς κ να το δίνεις με το μπιμπερό. Πάλι δικό σου γάλα είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

@Elkμου έμεινα αν κ το δικό μου μωρό γεννήθηκε μικρο, δεν είχαμε κανένα θέμα με την σιτηση. Βέβαια εγώ τα δυο πρώτα 24ωρα δεν την έβαλα καθόλου στήθος δεν ήθελα να χάσει βάρος ήδη ήταν 2200 κ με φόρμουλα π έπινε πήγε στα 2050 όποτε δεν το συζήτησα καν εξ αρχής θα έδινα φόρμουλα. Την 3η  ημέρα που κατέβηκε το γάλα μου κ έπαθα υπερφόρτωση είχα μεγάλη στήριξη από τις μαίες κ την βάλαμε στο στήθος για 10-15 λεπτά το οποίο το έπιασε κ καλά κ δε το πιστεύαμε! Όταν ήρθαμε σπίτι την έβαζα πιο συχνά στο στήθος μου. Τώρα πήρα θήλαστρο κ θα αντλώ, μέχρι τώρα έβγαζα με τη βεντούζα καθώς θήλαζα κ το έδινα στο μωρό μόλις είχα να συμπληρώσω 60μλ. Περισσότερο δινω δικό μου γάλα κ φόρμουλα 2-3 μπιμπερό μόνο Έξτρα από τον θηλασμό το βράδυ. Έχω σκοπο με το θήλαστρο τώρα να αυξήσω την παραγωγή μου για να μειώσω την φόρμουλα. 
 

πάντως επειδή διάβασα μην νιώθω Ρια άσχημα π έδωσες φόρμουλα! Κ αυτό γάλα είναι ταισες το μωρό σου! Εγώ πάντως θα σου πρότεινα αν δεν πιανει καλά το μωρό τότε να αντλείς κ να το δίνεις με το μπιμπερό. Πάλι δικό σου γάλα είναι 

Κορίτσι μου ευχαριστώ πολύ για το μνμ σου 🥰

Εμένα μάλλον έπαιξε ρόλο ότι έκανα ολική νάρκωση και μάλλον ήταν μαστουρωμένο το παιδί + τα φάρμακα που μου έδιναν (αυτό είπε η παιδιατρος και πως θέλει μια βδομάδα να συνέλθει 🤷‍♀️) άργησα να την βάλω στήθος πέρασαν 3 ώρες  οι μαιες τραγικες το μόνο που ερχόταν να μου πουν είναι να δώσω μπουκάλι για να φύγει από πάνω τους η ευθύνη δεν την είχα δώσει καθόλου μπουκάλι τις πρώτες ώρες.. μετά έδωσα ξένο αφού δεν μπορούσε να πιάσει καλά στήθος, είχαμε θέμα και στο σπίτι έδινα ξένο αλλα έβγαζα και με θήλαστρο την έδινα μπουκάλι … άσε κόλλησα και κοβιτ στο μαιευτήριο ηταν πολύ δύσκολος ο πρώτος καιρός πρέπει να έπαθε και σύγχυση θηλών μετά δεν έπιανε καλά πονούσα φριχτά  τέλος πάντων τώρα όμως είμαστε μια χαρά θηλάζει καλά κόψαμε μπιμπερό θήλαστρο πήγαμε και παιδίατρο πήρε σε ένα μήνα 1100γρ οπότε όλα καλά μια δύσκολη περίοδος ήταν πάει πέρασε 🥰

Το ξένο το έδωσα όχι με χαρά αλλά το έδωσα γιατί έπρεπε να φάει το παιδί από την στιγμή που δεν μπορούσα να το ταΐσω.. ομωσ κάπου εκεί μπέικε και ο εγωισμός στην μέση δεν μπορούσα να το δεχτώ ότι δεν θα την θηλάσω (ήταν και λίγο οι ορμόνες) το έβαλα στόχο και πείσμα, γ@μηθηκ@ αλλά τουλάχιστον το κατάφερα 💪 😁

εσείς πως πάτε με την μπεμπουλα σου ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου χίλια μπράβο που το παλεύετε τόσο με τον θηλασμό και εμένα στο δεύτερο έπαθα μυκητίαση στο στήθος και έβαζα κορτιζόνη ένα μήνα σχεδόν. Μετά μυκητίαση στα δάχτυλα των χεριών. Πως δεν κόλλησε το μωρό ο Θεός ξέρει. Σιγά σιγά κόβω θηλασμούς θα το πάω μέχρι τον έκτο μήνα. Σε αυτό το σημείο να πω ότι εγώ δε θήλασα ποτέ, ούτε ο σύζυγός μου, η δική μου μαμά έπαθε μαστίτιδα στο πρώτο παιδάκι και μετά δε θήλασε ούτε εμένα από φόβο όσο για την πεθερά μου της φάνηκε κουραστικό και δεν το πάλεψε άλλωστε λέει δεν είχε και πολύ γάλα (είμαι σίγουρη ότι δεν το προσπάθησε καν, αφού και εμένα με θεωρεί θύμα που παλεύω έστω και λίγο να τα θηλασω τα παιδιά μου). Εντάξει μεγαλώσαμε, μορφωθηκαμε, εγώ δεν έχω αρρωστήσει ποτέ με ψηλό πυρετό και πέρασα ελάχιστες παιδικές ασθένειες. Προσωπικά μου αρέσει ο θηλασμός γιατί δένεσαι με το παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου χίλια μπράβο που το παλεύετε τόσο με τον θηλασμό και εμένα στο δεύτερο έπαθα μυκητίαση στο στήθος και έβαζα κορτιζόνη ένα μήνα σχεδόν. Μετά μυκητίαση στα δάχτυλα των χεριών. Πως δεν κόλλησε το μωρό ο Θεός ξέρει. Σιγά σιγά κόβω θηλασμούς θα το πάω μέχρι τον έκτο μήνα. Σε αυτό το σημείο να πω ότι εγώ δε θήλασα ποτέ, ούτε ο σύζυγός μου, η δική μου μαμά έπαθε μαστίτιδα στο πρώτο παιδάκι και μετά δε θήλασε ούτε εμένα από φόβο όσο για την πεθερά μου της φάνηκε κουραστικό και δεν το πάλεψε άλλωστε λέει δεν είχε και πολύ γάλα (είμαι σίγουρη ότι δεν το προσπάθησε καν, αφού και εμένα με θεωρεί θύμα που παλεύω έστω και λίγο να τα θηλασω τα παιδιά μου). Εντάξει μεγαλώσαμε, μορφωθηκαμε, εγώ δεν έχω αρρωστήσει ποτέ με ψηλό πυρετό και πέρασα ελάχιστες παιδικές ασθένειες. Προσωπικά μου αρέσει ο θηλασμός γιατί δένεσαι με το παιδί. 

Ωχ δύσκολη η μυκητίαση αφού νόμιζα πως έπαθα και εγώ είχα πάρει αντιβίωση αλλά μπα τζάμπα την πήρα.. ευτυχώς δεν κόλλησε το μωράκι σου!

δεν είναι εύκολος ο θηλασμός  και το κατάλαβα πολύ καλά τώρα στο δεύτερο παιδάκι  

εγω θήλασα το πρώτο μου παιδί 13 μήνες αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα 

αλλα με το δεύτερο παιδί τα βρήκα μπαστούνια, για αυτό με βγήκε σε εγωισμό και πείσμα.. δεν μπορούσα να δεχτώ ότι θήλασα το πρώτο μου παιδί και ότι δεν μπορώ να θηλάσω το δεύτερο που υποτίθεται είχα και μια εμπειρία..  

Εμένα η μαμά μου μας θήλασε και τους δύο 7 μήνες 

Η πεθερά μου τον άντρα μου δεν τον θήλασε αλλά το δεύτερο παιδί της το θήλασε 6 μήνες 

Συνήθως οι γιαγιάδες που δεν έχουν θηλάσει δεν είναι πολύ υποστηρικτικές απέναντι στην γυναίκα που το προσπαθεί..αυτό εχω καταλάβει και πολλές φορές επηρεάζουν και τον σύζυγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ωχ δύσκολη η μυκητίαση αφού νόμιζα πως έπαθα και εγώ είχα πάρει αντιβίωση αλλά μπα τζάμπα την πήρα.. ευτυχώς δεν κόλλησε το μωράκι σου!

δεν είναι εύκολος ο θηλασμός  και το κατάλαβα πολύ καλά τώρα στο δεύτερο παιδάκι  

εγω θήλασα το πρώτο μου παιδί 13 μήνες αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα 

αλλα με το δεύτερο παιδί τα βρήκα μπαστούνια, για αυτό με βγήκε σε εγωισμό και πείσμα.. δεν μπορούσα να δεχτώ ότι θήλασα το πρώτο μου παιδί και ότι δεν μπορώ να θηλάσω το δεύτερο που υποτίθεται είχα και μια εμπειρία..  

Εμένα η μαμά μου μας θήλασε και τους δύο 7 μήνες 

Η πεθερά μου τον άντρα μου δεν τον θήλασε αλλά το δεύτερο παιδί της το θήλασε 6 μήνες 

Συνήθως οι γιαγιάδες που δεν έχουν θηλάσει δεν είναι πολύ υποστηρικτικές απέναντι στην γυναίκα που το προσπαθεί..αυτό εχω καταλάβει και πολλές φορές επηρεάζουν και τον σύζυγο..

Καλά εμείς από γιαγιάδες πάσχουμε η δική μου με Parkinson του συζύγου με θεραπεία και διαγνωσμενη κατάθλιψη, δεν έχω απαιτήσεις, νεύρα τις έχω ώρες ώρες από κούραση αλλά ξέρω ότι δεν μπορούν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/10/2024 at 9:11 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Ωχ βρε κορίτσι μου ταλαιπωρήθηκε το μωράκι πωπω τώρα πως είναι ;

εσυ πονάς πως είσαι;

ο παιδίατρος τι σας είπε ; Συνεχίζεις να θηλάζεις ;

Σε κάποια δημόσια νοσοκομεία δεν κάνουν επισκληρίδειο μπορεί να μην έκαναν και στο δικό μου 🤷‍♀️

Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό. 

Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
    • Εγώ στην κόρη μου 2 ετών δεν το είχα κάνει καθόλου δεν ήταν και υποχρεωτικό εμβόλιο … το Μάρτιο ίσως την στείλω παιδικό οπότε σκέφτομαι μήπως το κάνουμε είναι δύο δόσεις και θα το πληρώσω κανονικά γιατί λέει δωρεάν είναι μόνο στα παιδάκια κάτω των 18 μηνών… εγώ πάλι αυτήν την ανωμαλία δεν την καταλαβαίνω γιατί έχουν βάλει αυτό το όριο με την ηλικία των παιδιών αφού το έχεις βάλει στα υποχρεωτικά εμβόλια χορήγησε το δωρεάν για όλα τα παιδεία
    • Αχ Ιωάννα μου κι εγώ αυτό περιμένω...να δώσουμε την πιπίλα, γιατί την θέλει! Την δοκίμασε ο άντρας μου μια φορά κι όντως χαλάρωσε... εγώ τον βάζω στο κρεβάτι του κ τον αφήνω κ μετά τον παίρνει ο ύπνος. Αν είναι ανήσυχος τον κρατάω στον θώρακα κ του χαϊδεύω την πλάτη κ κοιμάται..με το κούνημα ουρλιάζει 🤣. Την ημέρα εμένα δεν κοιμάται. Κοιμάται μόνο πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού κι αν τον μετακινήσω στο παρκοκρεβατο που έχω στο σαλόνι στο πεντάλεπτο ξυπνάει. Πονακια ευτυχώς για την ώρα δεν έχει, απλά έχει δύο μέρες τώρα που σφίγγεται για να κάνει κακά.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...