Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγαπητέ Σεπτέμβρη , δρόσισε μας με φιλιά και γέμισε τις κοιλιτσες μας με μωρά❤️❤️🌈🌈


Elenaki12

Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

Ωπ ένας κοριτσαρος ❤️❤️🧿🧿 έκλεισες την φωτογράφηση ή δεν πρόλαβες για Αθήνα;

Ναι αμέ! Δευτέρα πρωί θα πάμε!!! Θα είναι και η "μητέρα" μου μαζί!!!🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Μη σε απασχολεί αυτό κορίτσι μου - άλλο η ζωή, άλλο η δουλειά ❤️ 

Για να δώσω μια νότα αισιοδοξόσιας παραθέτω την ιστορία μου:

Εμένα φέτος η προηγούμενη εταιρεία μου ανακοίνωσε απολύσεις 2000 ατόμων (δούλευα σε μια μεγάλη διεθνή εταιρεία). Μέσα σ αυτούς ήμουν κι εγώ. Μας το ανακοινώνουν Φεβρουάριο και είμαστε να δουλέψουμε μέχρι Μάρτιο ή Μαίο, ανάλογα με το ποιο διακανονισμό θα επιλέξουμε με την εταιρεία. Επειδή έχουμε μιλήσει και σε προημούμενες ενότητες ξέρεις ότι βρισκόμουν κι εγώ στη διαδιακασία σύλληψης και προφανώς αυτά τα νέα δε μου κάθησαν καθόλου καλά, ίσα ίσα σκέφτηκα κι εγώ όπως εσύ τι θα γίνει αν μείνω έγκυος και απολύμενη με επίδομα ανέργου και γενικά πολύ λίγα δικαιώματα και απολαβές (ζω κι εγώ σε μια χώρα του εξωτερικού που δε διαφέρει και πολύ απ την Ελλάδα δυστυχώς σ αυτά τα ζητήματα). Ο σύντροφός με βοήθησε να ξεκαθαρίσω την κατάσταση στο κεφάλι μου απλώς λέγοντας μου το εξής: "εμείς συνεχίζουμε με το πλάνο μας όσον αφορά την οικογένειά μας, και η δουλειά είναι ένα χωριστό πλάνο". Έτσι συνεχίσαμε το πλανο χωρίς να σκεφτόμαστε καθόλου τη δουλειά μου, κι εγώ παράλληλα στους μήνες που είχα μέχρι την απόλυσή μου έκανα συνεντεύξεις για αλλού. Και με πήραν αλλού! Και έμεινα κι έγκυος. Ναι, δε θα σου κρύψω ότι μεσα στο άγχος του πως θα πάει η εγκυμοσύνη, μιας και το ανακάλυψα την ίδια εβδομάδα που μου έκαναν και την προσφορά εργασίας, φοβήθηκα για το πως θα το πάρουν, αλλά σκέφτηκα ότι ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Δεν είπα φυσικά τίποτα μέχρι να νιώσω ασφαλής για την εγκυμοσ΄υνη μου, αλλά και μέχρι να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να αποδείξω την αξία και το έργο μου στη νέα εταιρεία. Τους το ανακοίνωσα όταν ήμουν 5 μηνών και φοβόμουν αρκετά μπορώ να πω γιατί διανύω ακόμα την πειραματική περίοδο που σημαίνει ότι μπορούν να λύσουν το συμβόλαιο χωρίς προειδοποίηση. Αλλά ταυτόχρονα δε με έπαιρνε να περιμένω και παραπάνω για ηθικούς λόγους κυρίως. Πως το πήραν; Θέλεις ήμουν τυχερή, θέλεις τους αρέσει η δουλειά μου, ό,τι και να είναι, το πήραν καλά και μάλιστα με ενθάρρυναν πολύ να μην πιέζω τον εαυτό μου λόγω ιστορικού απωλειών (το ανάφερα κι αυτό ως το γιατί άργησα να τους αποκαλύψω την εγκυμοσύνη), και μέχρι που μου έδωσαν και κάποιες συμβουλές για το μωρό και το σύστημα εδώ! 💫❤️  Εγώ απ τη μεριά μου τους παρουσίασα ένα πλάνο για το τι θέλω να κάνω μέχρι να βγω σε άδεια λοχείας, τους παρείχα ακριβείς ημερομηνίες με το πόσο διάστημα θα λείπω και πρότεινα να τους βοηθήσω με την πρόσληψη άλλου ατόμου που θα καλύψει τις υποχρεώσεις μου όσο λείπω ή να εκαπιδεύσω όποιον άλλο αναλάβει τις υποχρεώσεις μου. Το εκτίμησαν άπεριρα αυτό, και πιστεύω τους έδωσε και μια σιγουριά κάπως ότι είμαι υπέυθυνο άτομο και οργανωμένο όπως μου είπαν.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι, ναι μεν η δουλειά κι ένας τρέχον μηνιαίος μισθός προφανώς συνεισφέρουν στο να δημιουργήσεις ένα σταθερό περιβάλλον για να νιώθεις κι εσύ ασφάλεια να φέρεις στον κόσμο ένα παιδάκι, αλλά απ την άλλη, πρέπει να θυμόμαστε γιατί ζούμε - για να δουλεύουμε ή για να κάνουμε τα όνειρά μας πραγματικότητα (όποια κι αν είναι αυτά, πέρα απ το θέμα του παιδιού); Αφήνω αυτό εδώ 😉 

Υ.Γ. Ωστόσο, συμφωνώ ότι θα πρέπει επιτέλους η εγκυμοσύνη να απενοχοποιηθεί ως τροχοπέδι στην εργασία και να αντιμετωπίζεται ως μια φυσιολογική κατάσταση όπως και είναι. Λες και είναι ο εργοδότης που πληρώνει την άδεια λοχείας ή τα επιδόματα... Πραγματικά η μόνη απώλεια για τον εργοδότη είναι το προσωπικό καθαυτό, που απλά αν είχε την καλή διάθεση θα έψαχνε έναν/μια προσωρινό/ή αντικαταστάτη/τρια.

Είναι πάρα πολύ σημαντικό να έχεις στήριξη από το εργασιακό σου περιβάλλον. Από άποψη ψυχολογίας σε εμένα έχει παίξει μεγάλο ρόλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/9/2024 at 7:07 ΜΜ, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Σορι που πετάγομαι κι εγώ σαν την τσουτσου αλλά ήθελα κ εγώ να μάθω για εκεί, τιμή πάνω κάτω. Γιατί το γενεσις νομιζω είναι από τα πιο τσιμπημένα 

Κορίτσι πως είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι αμέ! Δευτέρα πρωί θα πάμε!!! Θα είναι και η "μητέρα" μου μαζί!!!🤩

τέλεια ❤️ αναμένουμε καμια φωτο με φρου φρουυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Εγώ χρησιμοποιώ και one step και hometest, ανάλογα ποια έχω εύκαιρα. Δεν είχα θέμα με κανένα από τα δύο να σου πω την αλήθεια. Μετά τον τοκετό εγώ έκανα πολύ αργά ωορρηξία, στον τελευταίο κύκλο που ξεκίνησα πάλι castus Agnus (ψάξτε το όσες δεν έχετε σταθερό κύκλο, κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ), επανήλθε η ωορρηξία στις 14 μέρες. 

@Katiana1987 τι πλασματακι υπέροχο είναι αυτό 🥰🥰🥰🧿🧿 Να τους χιλιασει τους μήνες της!! Έτσι έχω κ γω φωτογραφία στο σαλονι από 1 μηνός την δικιά μου, και δεν κατάλαβα για πότε πήγε 11 μηνών 🥹🥹

Κι εγώ θα φτιάξω μεγάλη από τη φωτογράφιση που θα κάνουμε. Αλλά τη βγάζω και τουλάχιστον μια φωτογραφία την ημέρα για να έχω αρχείο!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια. Εκανα σημερα και 2η χοριακη. 366 απο 47 π ηταν τη Δευτερα. Εκανα κ ενα σωρο αιματολογικες, πλήρη προγεννητικο ελεγχο. Να δουμε λιγο τ ζαχαρο πως θα βγει, στην προηγ κυηση ήταν οριακο κ προσεχα. Επόμενο βημα σε 2 βδομαδες ο υπερηχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Εκανα σημερα και 2η χοριακη. 366 απο 47 π ηταν τη Δευτερα. Εκανα κ ενα σωρο αιματολογικες, πλήρη προγεννητικο ελεγχο. Να δουμε λιγο τ ζαχαρο πως θα βγει, στην προηγ κυηση ήταν οριακο κ προσεχα. Επόμενο βημα σε 2 βδομαδες ο υπερηχος.

Τέλεια η χοριακηηηηη!!! με το καλο και ο υπέρηχος σε δυο εβδομάδες! όλα να πάνε καλά ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Εκανα σημερα και 2η χοριακη. 366 απο 47 π ηταν τη Δευτερα. Εκανα κ ενα σωρο αιματολογικες, πλήρη προγεννητικο ελεγχο. Να δουμε λιγο τ ζαχαρο πως θα βγει, στην προηγ κυηση ήταν οριακο κ προσεχα. Επόμενο βημα σε 2 βδομαδες ο υπερηχος.

Προχωράει τέλεια!! Υπομονή τώρα αυτές οι δυο βδομαδες περνάνε αργαα, αλλά αξίζει την αναμονή 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια 15η μέρα και ακόμη αχνό το τεστ…δεν ξέρω τι πάει λάθος. Αγχώνομαι λόγω του ότι πάντα ο κύκλος μου είναι ρολόι, με το πολύ 1-2 μέρες απόκλιση. Φοβάμαι μήπως είναι και ανωορρηκτικός κύκλος. Πιστεύετε είναι υπερβολή να στείλω στον γιατρό μου, αν αργήσει κ άλλο; Είμαστε στον 5ο μήνα προσπάθειας και είχαμε συμφωνήσει με τον γιατρό, να δούμε το θέμα πιο στενά από Νοεμβρίο.. οι ορμονικές μου εξετάσεις ήταν πολύ καλές πάντως, αυτόν τον μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena92κορίτσι μ τα κανεις νωρις. Τα τεστ ωορηξιας γίνονται μεσημεριανες ωρες. Καλυτερα να τ κανεις 2 με 4 τ μεσημερι. Δεν θεωρώ οτι υπαρχει λογος να ενημερωσεις τ γιατρο σου γι αυτο. Δες πως θα παει και μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Εκανα σημερα και 2η χοριακη. 366 απο 47 π ηταν τη Δευτερα. Εκανα κ ενα σωρο αιματολογικες, πλήρη προγεννητικο ελεγχο. Να δουμε λιγο τ ζαχαρο πως θα βγει, στην προηγ κυηση ήταν οριακο κ προσεχα. Επόμενο βημα σε 2 βδομαδες ο υπερηχος.

Πολλά συγχαρητήρια κορίτσι μου γλυκό!!! Βήμα βήμα θα το πάμε μέχρι τέλος εδώ όλες μαζί!!! Να είσαι ήρεμη και να απολαμβάνεις την κάθε στιγμή!!! Θα περάσουν και αυτές οι δύο εβδομάδες και οι μήνες και πότε θα μας ανακοινώσεις τη γέννα ούτε που θα το καταλάβουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Εγώ κορίτσια 15η μέρα και ακόμη αχνό το τεστ…δεν ξέρω τι πάει λάθος. Αγχώνομαι λόγω του ότι πάντα ο κύκλος μου είναι ρολόι, με το πολύ 1-2 μέρες απόκλιση. Φοβάμαι μήπως είναι και ανωορρηκτικός κύκλος. Πιστεύετε είναι υπερβολή να στείλω στον γιατρό μου, αν αργήσει κ άλλο; Είμαστε στον 5ο μήνα προσπάθειας και είχαμε συμφωνήσει με τον γιατρό, να δούμε το θέμα πιο στενά από Νοεμβρίο.. οι ορμονικές μου εξετάσεις ήταν πολύ καλές πάντως, αυτόν τον μήνα. 

προσπάθησε όταν πλησιάζουν οι μέρες να κάνεις και 2 την μερα..1 μεσημερι ενα αργα απογευμα..πριν πόσο καιρό έκανες τεστ ωορρηξίας παλι; μήπως κάνεις λίγο πιο αργά και έχει μικρύνει η ωχρινική σου φάση..όπως και να χει συνέχισε τα και θα την βρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

προσπάθησε όταν πλησιάζουν οι μέρες να κάνεις και 2 την μερα..1 μεσημερι ενα αργα απογευμα..πριν πόσο καιρό έκανες τεστ ωορρηξίας παλι; μήπως κάνεις λίγο πιο αργά και έχει μικρύνει η ωχρινική σου φάση..όπως και να χει συνέχισε τα και θα την βρεις!

Έκανα πριν την εγκυμοσύνη, αλλά και τους τελευταίους μήνες (με εξαίρεση τον τελευταίο μήνα που δεν έκανα) και πάντα ήταν σταθερή. Μόνο στην πρώτη περίοδο μετά την γεννά έκανα 17η ημέρα, αλλά θεωρώ λογικό. Θα συνεχίσω και βλέπουμε! Έτσι κ αλλιώς, θα προτιμούσα εγκυμοσύνη με το νέο έτος, απλά θα ήθελα να έχω σταθερο κύκλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Παρασκευούλα κορίτσια μου! Σήμερα μία φίλη που γενικά δεν τα λέμε συχνά μου ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη της, και συγκινήθηκα πολύ πολύ, έκλαψα από χαρά. Το τελευταίο διάστημα ακούω συνέχεια για εγκυμοσύνες από γνωστά μου άτομα, ή για άλλα που γεννάνε και ενώ πραγματικά χαίρομαι τόσο πολύ για εκείνους, τώρα όσο περνάει η ώρα με έχει πιάσει μία μικρή θλίψη για εμένα και σκέφτομαι, τα Χριστούγεννα πχ θα γεννούσα αν προχωρούσε η τελευταία και γενικώς για όσα περάσαμε με τον σύντροφό μου. Σκέφτομαι συνέχεια άλλες γυναίκες που τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη και τώρα που το συζήτησα λίγο με τον αγαπημένο μου, μου είπε κι εκείνος πως είναι ευγνώμων που μοιραζόμαστε μαζί τη ζωή και πως απλά ακόμα δεν ήρθε η ώρα μας. Και πλέον αυτό σκε΄φτομαι κι εγώ πως απλώς ακόμη το δικό μας μωρό δεν ήταν έτοιμο να έρθει και παρακαλάω με όλη μου την ψυχή όταν ξανα έρθει να έρθει και να μείνει αυτή τη φορά, κι ας πάρει και λίγο παραπάνω αλλά να έρθει όταν πραγματικά το θέλει! ουφφ, ήθελα απλώς να το μοιραστώ κι εδώ. Από βδομάδα ξεκινάω τεστ ωορρηξίας ξανά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Καλή Παρασκευούλα κορίτσια μου! Σήμερα μία φίλη που γενικά δεν τα λέμε συχνά μου ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη της, και συγκινήθηκα πολύ πολύ, έκλαψα από χαρά. Το τελευταίο διάστημα ακούω συνέχεια για εγκυμοσύνες από γνωστά μου άτομα, ή για άλλα που γεννάνε και ενώ πραγματικά χαίρομαι τόσο πολύ για εκείνους, τώρα όσο περνάει η ώρα με έχει πιάσει μία μικρή θλίψη για εμένα και σκέφτομαι, τα Χριστούγεννα πχ θα γεννούσα αν προχωρούσε η τελευταία και γενικώς για όσα περάσαμε με τον σύντροφό μου. Σκέφτομαι συνέχεια άλλες γυναίκες που τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη και τώρα που το συζήτησα λίγο με τον αγαπημένο μου, μου είπε κι εκείνος πως είναι ευγνώμων που μοιραζόμαστε μαζί τη ζωή και πως απλά ακόμα δεν ήρθε η ώρα μας. Και πλέον αυτό σκε΄φτομαι κι εγώ πως απλώς ακόμη το δικό μας μωρό δεν ήταν έτοιμο να έρθει και παρακαλάω με όλη μου την ψυχή όταν ξανα έρθει να έρθει και να μείνει αυτή τη φορά, κι ας πάρει και λίγο παραπάνω αλλά να έρθει όταν πραγματικά το θέλει! ουφφ, ήθελα απλώς να το μοιραστώ κι εδώ. Από βδομάδα ξεκινάω τεστ ωορρηξίας ξανά! 

Η ώρα για το μωράκι σας πλησιάζει!! Περασατε αυτήν την δοκιμασία και βγήκατε τόσο δυνατοί και ενωμένοι. Ξέρεις, δεν συμβαίνει συχνά αυτό. Πολλά ζευγάρια απομακρύνονται. Εγώ θυμάμαι τους τελευταίους μήνες πριν μείνω έγκυος, όλοι στον περίγυρο ανακοίνωναν εγκυμοσύνη και μάλιστα λέγοντας ποσο εύκολα τους ήρθε. Κάθε φορά κλεινόμουν στο μπάνιο και έκλαιγα! Την τελευταία φορά ο άντρας μου είχε παγώσει κ μου έλεγε ότι ήταν σαν μαχαίρια αυτό που ένιωσε συναισθηματικά και είναι ένας άνθρωπος που δεν εκφράζει καθόλου εύκολα την στεναχώρια του. Νιώθαμε τόσο μακρυά από το όνειρο, αλλά τελικά ήταν πολύ κοντά! Και σε εσάς είναι πολύ κοντά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Καλή Παρασκευούλα κορίτσια μου! Σήμερα μία φίλη που γενικά δεν τα λέμε συχνά μου ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη της, και συγκινήθηκα πολύ πολύ, έκλαψα από χαρά. Το τελευταίο διάστημα ακούω συνέχεια για εγκυμοσύνες από γνωστά μου άτομα, ή για άλλα που γεννάνε και ενώ πραγματικά χαίρομαι τόσο πολύ για εκείνους, τώρα όσο περνάει η ώρα με έχει πιάσει μία μικρή θλίψη για εμένα και σκέφτομαι, τα Χριστούγεννα πχ θα γεννούσα αν προχωρούσε η τελευταία και γενικώς για όσα περάσαμε με τον σύντροφό μου. Σκέφτομαι συνέχεια άλλες γυναίκες που τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη και τώρα που το συζήτησα λίγο με τον αγαπημένο μου, μου είπε κι εκείνος πως είναι ευγνώμων που μοιραζόμαστε μαζί τη ζωή και πως απλά ακόμα δεν ήρθε η ώρα μας. Και πλέον αυτό σκε΄φτομαι κι εγώ πως απλώς ακόμη το δικό μας μωρό δεν ήταν έτοιμο να έρθει και παρακαλάω με όλη μου την ψυχή όταν ξανα έρθει να έρθει και να μείνει αυτή τη φορά, κι ας πάρει και λίγο παραπάνω αλλά να έρθει όταν πραγματικά το θέλει! ουφφ, ήθελα απλώς να το μοιραστώ κι εδώ. Από βδομάδα ξεκινάω τεστ ωορρηξίας ξανά! 

Αχ και εγώ τα σκέφτομαι αυτά....το ποσό σε νιώθω δεν λέγεται!!!!εγώ σήμερα πονάω κάτω αριστερά...θα κάνω μετά τεστ ωορρηξίας να δω αν θα χαμογελάσει επιτέλους!!!!😁🥰

Καλή μας επιτυχία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

κορίτσια έχει κάνει καμία από θρομβοφιλία την εξέταση PAI-1; Να ρωτήσω κάτι που θέλω..

Καλησπέρα. Είδα τυχαία το μήνυμα σου. Εγώ έχω κάνει την εξέταση αυτή,μαζί με άλλες θρομβοφιλιας. Αν μπορώ να βοηθησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Καλή Παρασκευούλα κορίτσια μου! Σήμερα μία φίλη που γενικά δεν τα λέμε συχνά μου ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη της, και συγκινήθηκα πολύ πολύ, έκλαψα από χαρά. Το τελευταίο διάστημα ακούω συνέχεια για εγκυμοσύνες από γνωστά μου άτομα, ή για άλλα που γεννάνε και ενώ πραγματικά χαίρομαι τόσο πολύ για εκείνους, τώρα όσο περνάει η ώρα με έχει πιάσει μία μικρή θλίψη για εμένα και σκέφτομαι, τα Χριστούγεννα πχ θα γεννούσα αν προχωρούσε η τελευταία και γενικώς για όσα περάσαμε με τον σύντροφό μου. Σκέφτομαι συνέχεια άλλες γυναίκες που τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη και τώρα που το συζήτησα λίγο με τον αγαπημένο μου, μου είπε κι εκείνος πως είναι ευγνώμων που μοιραζόμαστε μαζί τη ζωή και πως απλά ακόμα δεν ήρθε η ώρα μας. Και πλέον αυτό σκε΄φτομαι κι εγώ πως απλώς ακόμη το δικό μας μωρό δεν ήταν έτοιμο να έρθει και παρακαλάω με όλη μου την ψυχή όταν ξανα έρθει να έρθει και να μείνει αυτή τη φορά, κι ας πάρει και λίγο παραπάνω αλλά να έρθει όταν πραγματικά το θέλει! ουφφ, ήθελα απλώς να το μοιραστώ κι εδώ. Από βδομάδα ξεκινάω τεστ ωορρηξίας ξανά! 

θα έρθει και θα μείνει, για όλες μας! Να μην το βάζουμε κάτω..κάθε μήνας που περνάει προετοιμάζουμε το έδαφος για το σποράκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα. Είδα τυχαία το μήνυμα σου. Εγώ έχω κάνει την εξέταση αυτή,μαζί με άλλες θρομβοφιλιας. Αν μπορώ να βοηθησω

σε ευχαριστώ που απάντησες! Θυμάσαι καθόλου το αποτέλεσμα; μου βγήκε ενας γονότυπος απλά δεν ξέρω αν φυσιολογικά βγάζει σε όλους κάτι από γονότυπο ή υπάρχει και το αρνητικό αποτέλεσμα σ αυτη την εξέταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

σε ευχαριστώ που απάντησες! Θυμάσαι καθόλου το αποτέλεσμα; μου βγήκε ενας γονότυπος απλά δεν ξέρω αν φυσιολογικά βγάζει σε όλους κάτι από γονότυπο ή υπάρχει και το αρνητικό αποτέλεσμα σ αυτη την εξέταση..

Σε εμένα η εξέταση, βλέπω εδώ, ονομαζόταν "αναστολέας ενεργοποιητή πλασμινογόνου- 1(ΡΑΙ-1 4G/5G)" και βρέθηκα θετική σε αυτό το 4G/5G, που όπως διαβάζω στις απαντήσεις, αποτελούν γονότυπο που συνδέεται με την μειωμένη ικανότητα διάλυσης θρόμβων. Αυτή την εξέταση την είχα κάνει αυτή σε δεύτερο χρόνο, μαζί με α΄λλες, επειδή είχα βρεθεί νωρίτερα ομοζυγώτης στην ομοκυστεϊνη. 

Τελικά ο γιατρός δεν με ανησύχησε, δεν μου είπε τίποτα ιδιαίτερο. Μου είχε δώσει να πινω Neurobion-  βιταμίνη Β για την ομοκυστεϊνη και μου είχε πει ότι δεν επηρεάζεται εγκυμοσύνη. Σε σένα είπε κάτι άλλο;

To μόνο ίσως που σχετίζεται με αυτά, ήταν που όταν έμεινα έγκυος, στη Β επιπέδου είχε βρει αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες (που στε΄λνουν αίμα στον πλακούντα) και μου έδωσε σαλοσπίρ. Αλλά κάπου αλλού δεν με είχε ανησυχήσει. Και η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο στα θολά με αυτές τις εξετάσεις θρομβοφιλίας. Πήγα με εξωσωματική εγώ και σε βάζουν να κάνεις πάρα πολλά. Και αν δεν δουν κάτι ανησυχητικό, το περνάνε στα γρήγορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • αχ ναιιιιι... το μονο συμπτωμα εγκυμοσυνης που εχω απο αρκετα νωρις ειναι η συχνοουρια... πινω και αρκετο νερο η αληθεια ειναι αλλα τωρα εχει παραγινει το περα δωθε στην τουαλετα...🥴 και εννοειται ξυπναω 2-3 φορες το βραδυ... φαντασου τι εχει να γινει αργοτερα.. εμενα αυτο με τρομαζει λιγο... η με babylino με βλεπω ή να κοιμαμαι στην λεκανη της τουαλετας 😂
    • Τέλεια Αννιτα μου!!!! 🥰 αχ μαλλον το μωρακι σας θα ειναι!!!!! νομιζω κοριτσια οτι τωρα ανυπομονουμε να τα νιωσουμε και μετα δεν θα μπορουμε να κανουμε βημα..😅 εγω ουτε τον 4ο δεν εχω κλεισει ακομα και εχω κοιλουμπα η αληθεια ειναι!!! ενταξει θα παιζει ρολο οτι ειναι και 2!!! αλλα το ποσο το χαιρομαι τωρα δε λεγεται... δε χορταινω να τη χαιδευω!!!! ο αντρας μου ερχεται και τη φιλαει συνεχεια!!! και σχεδον παντα μιλαει στις μικρες, λεει "να γαργαλησουμε τη μαμα;;;" και με γαργαλαει με την ανασα του!!! αχ τι ωραιες στιγμες ευτυχιας!!!!😍❤️🤰🧿 μακαρι να συνεχισουν ετσι ομορφα ολα μεχρι το τελος!🙏  
    • Τι ωραια νεα Ελενιτσα!!!!! 😁 αχ τι ωραια που περναει ο καιρος και ανυπομονουμε να τα νιωσουμε μεσα μας!!! Με το καλο η β' επιπεδου!!!!💙🙏🧿
    • Εγώ δεν πήρα. Δεν κυκλοφορώ πολύ και με το αυτοκίνητο τελευταία, γι αυτό. Αλλά η ζώνη η αλήθεια είναι ότι με πιέζει κι εμένα και την τραβάω συνέχεια...
    • Είναι όλα ακριβά μωρέ, και τα βάζεις σε μια περίοδο εγκυμοσύνης μόνο και τέλος. Μετά δεν είναι κολακευτικά ιδιαίτερα... 🙄 Ενώ τα αντρικά θα τα φορέσει και κάποιος άλλος 😆 Τα τεστακια εμένα μου αρέσουν μόνο όταν βγαίνουν θετικά 🤣🤣 λες να κάνω κανένα τώρα που προλαβαίνω;; 🤣🤣
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...