Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγαπητέ Σεπτέμβρη , δρόσισε μας με φιλιά και γέμισε τις κοιλιτσες μας με μωρά❤️❤️🌈🌈


Elenaki12

Recommended Posts

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Αααα σε ευχαριστώ πολύ που το θυμήθηκες ❤️❤️. Ειμαι καλά, δόξα τω Θεώ, απλά μετακομίσαμε την Κυριακή και δεν προλαβαίνω ούτε να πάρω ανάσα!!

Και το καλύτερο είναι ότι τη Δευτέρα αδιαθετησα. Είπα και στον καλό μου, ευτυχώς που ήρθε η περίοδος γιατί δεν θα ήθελα να έχω μετακόμιση και το άγχος μιας εγκυμοσύνης. Τώρα κουβαλάω, σηκώνω, σκύβω, καθαρίζω... Και συνηθως με την μικρούλα μου αγκαλιά (είναι 10 κιλά). Δυστυχώς δεν έχουμε βοήθεια (εκτός από 2 ημέρες που βοήθησε ο αδερφός του άντρα μου και η γυναίκα του). Οπότε με το μωρό είναι εξαιρετικά δύσκολο όλο αυτό, γιατί είναι ένα μωράκι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου. Αν την αφήσω για 1 λεπτό πλανταζει στο κλάμα. Αλλά θα τα καταφέρουμε!!

Το καλύτερο είναι ότι το Λυδιακι λίγο πριν γίνει 11 μηνών, άφησε τα χεράκια και έκανε τα πρώτα της βήματα!!! Συγκινήθηκα τόσο μα τόσο πολύ, και ευτυχώς προλάβαμε να την βγάλουμε βίντεο ❤️❤️  Πλέον νιώθω ότι επικοινωνούμε με έναν πολύ δικό μας τρόπο και κάθε μέρα είναι και μια έκπληξη!! Πόση αγάπη μπορεί να χωρέσει στην καρδιά μιας μανουλας, ούτε που το είχα φανταστεί 🥰🥰. Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην υπάρξει γυναίκα που λαχταρά ένα μωρό και να μην νιώσει αυτά τα συναισθήματα!!

 

καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα! :) είναι λίγο δύσκολα στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τα πατήματά σας!

ήρθαν και τα πρώτα βήματα από το λουλούδι σου ❤️  μεγαλώνειιιι!! εύχομαι να τα ζήσουμε όλες μας σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τα φώτα σας!💡 

Σημερα είμαι ακριβώς 5 εβδομάδων. Τις προηγούμενες μέρες είχα τσούξιμο στο στήθος όταν το άγγιζα. Σήμερα ξύπνησα χωρίς αυτό το τσουξιμο κι έχω αγχωθεί.. το αγγίζω και δεν νιωθω κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eirinistz είπε:

Στις θηλές μόνο 

Πρώτον φυσικά και δε σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό και δεύτερον μέχρι να το καταλάβεις να κουνιέται αυτό το άγχος θα έχεις :) Μην ανησυχείς, το συνηθίζεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η MinaSam είπε:

Πρώτον φυσικά και δε σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό και δεύτερον μέχρι να το καταλάβεις να κουνιέται αυτό το άγχος θα έχεις :) Μην ανησυχείς, το συνηθίζεις :)

Και οταν αρχίζεις και το νιώθεις αγχωνεσαι για το πότε θα κουνηθεί 😂😂 σκουντας και λίγο για να νιωσεις το τακ αν εχει ωρα.... 

@Eirinistz εννοείται πως δεν ειναι κατι μην ανησυχείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Αααα σε ευχαριστώ πολύ που το θυμήθηκες ❤️❤️. Ειμαι καλά, δόξα τω Θεώ, απλά μετακομίσαμε την Κυριακή και δεν προλαβαίνω ούτε να πάρω ανάσα!!

Και το καλύτερο είναι ότι τη Δευτέρα αδιαθετησα. Είπα και στον καλό μου, ευτυχώς που ήρθε η περίοδος γιατί δεν θα ήθελα να έχω μετακόμιση και το άγχος μιας εγκυμοσύνης. Τώρα κουβαλάω, σηκώνω, σκύβω, καθαρίζω... Και συνηθως με την μικρούλα μου αγκαλιά (είναι 10 κιλά). Δυστυχώς δεν έχουμε βοήθεια (εκτός από 2 ημέρες που βοήθησε ο αδερφός του άντρα μου και η γυναίκα του). Οπότε με το μωρό είναι εξαιρετικά δύσκολο όλο αυτό, γιατί είναι ένα μωράκι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου. Αν την αφήσω για 1 λεπτό πλανταζει στο κλάμα. Αλλά θα τα καταφέρουμε!!

Το καλύτερο είναι ότι το Λυδιακι λίγο πριν γίνει 11 μηνών, άφησε τα χεράκια και έκανε τα πρώτα της βήματα!!! Συγκινήθηκα τόσο μα τόσο πολύ, και ευτυχώς προλάβαμε να την βγάλουμε βίντεο ❤️❤️  Πλέον νιώθω ότι επικοινωνούμε με έναν πολύ δικό μας τρόπο και κάθε μέρα είναι και μια έκπληξη!! Πόση αγάπη μπορεί να χωρέσει στην καρδιά μιας μανουλας, ούτε που το είχα φανταστεί 🥰🥰. Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην υπάρξει γυναίκα που λαχταρά ένα μωρό και να μην νιώσει αυτά τα συναισθήματα!!

 

Τι όμορφες εικόνες και πόσο ωραία λόγια!!! Συγχαρητήρια στη Λυδία για τα πρώτα της βήματα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα! :) είναι λίγο δύσκολα στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τα πατήματά σας!

ήρθαν και τα πρώτα βήματα από το λουλούδι σου ❤️  μεγαλώνειιιι!! εύχομαι να τα ζήσουμε όλες μας σύντομα!

Θα έρθει η ώρα σου και σένα σύντομα!!! Να είσαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinistz είπε:

Κορίτσια μου τα φώτα σας!💡 

Σημερα είμαι ακριβώς 5 εβδομάδων. Τις προηγούμενες μέρες είχα τσούξιμο στο στήθος όταν το άγγιζα. Σήμερα ξύπνησα χωρίς αυτό το τσουξιμο κι έχω αγχωθεί.. το αγγίζω και δεν νιωθω κάτι 

Πόσες φορές έχουμε πει βρε εδώ μέσα ότι τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται;;; Πότε έχεις πάλι ραντεβού στο γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Πόσες φορές έχουμε πει βρε εδώ μέσα ότι τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται;;; Πότε έχεις πάλι ραντεβού στο γιατρό;

Την Τρίτη έχω 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η melitiniღ είπε:

@evaioan είδα ότι γέννησες στο Διαβαλκανικό, με εξωσωματική η εγκυμοσή φυσιολογική σύλληψη; Το ρωτάω γιατί είναι να κάνω εγώ εξωσωματική στο Διαβαλκανικό σε λίγους μήνες και θέλω γνώμες και εμπειρίες για το Νοσοκομείο.

Με φυσιολογική συλληψη ήταν η δική μου περίπτωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Θα έρθει η ώρα σου και σένα σύντομα!!! Να είσαι σίγουρη!

ίσως αργήσει λίγο ακόμη...η δουλειά που εργάζομαι δεν πάει πολύ καλά..οπότε είμαι λίγο στον αέρα..έχω αρχίσει να στέλνω και αλλού βιογραφικά αλλά είναι δύσκολα ρε κορίτσια..από την μια σκέφτομαι αντε και με παίρνει κάποια εταιρεία πως θα προσπαθήσω άμεσα ενώ με πήραν πρόσφατα; από την άλλη σκέφτομαι ότι ως άνεργη δικαιούμαι μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας και το επίδομα γέννας αργότερα..οι μέρες περνάνε με τρομερό άγχος..ξέρω ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε πολλά πράγματα..και δουλειά να έχουμε και να ειμαι έγκυος κάτι μπορεί να γίνει και να τις χάσουμε..θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι και στενοχωριέμαι που πρέπει αυτή η επιλογή μου να έρχεται σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.. τα είπα και ηρέμησα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

ίσως αργήσει λίγο ακόμη...η δουλειά που εργάζομαι δεν πάει πολύ καλά..οπότε είμαι λίγο στον αέρα..έχω αρχίσει να στέλνω και αλλού βιογραφικά αλλά είναι δύσκολα ρε κορίτσια..από την μια σκέφτομαι αντε και με παίρνει κάποια εταιρεία πως θα προσπαθήσω άμεσα ενώ με πήραν πρόσφατα; από την άλλη σκέφτομαι ότι ως άνεργη δικαιούμαι μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας και το επίδομα γέννας αργότερα..οι μέρες περνάνε με τρομερό άγχος..ξέρω ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε πολλά πράγματα..και δουλειά να έχουμε και να ειμαι έγκυος κάτι μπορεί να γίνει και να τις χάσουμε..θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι και στενοχωριέμαι που πρέπει αυτή η επιλογή μου να έρχεται σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.. τα είπα και ηρέμησα..

Έχεις τόσο δίκιο δυστυχώς... Όταν βγήκα εγώ σε άδεια λοχείας μάθαμε ότι στο τμήμα μου μόνο ήταν έγκυες δύο κοπέλες που είχαν προσληφθεί πολύ πρόσφατα. Δεν θα σου πω ψέματα, κακοφανηκε στους προϊσταμένους, ίσως γιατί βγήκαμε εκτός 3 άτομα λόγω εγκυμοσύνης. Και στεναωριεμαι που πρέπει να παγώνουμε τα όνειρα μας λόγω μιας πολύ κακής εργασιακής και οικονομικής κατάστασης. Και εμείς που θέλουμε δεύτερο παιδάκι, το συζητήσαμε αρκετά πριν το πάρουμε αποφαση. Το μόνο μας κόλλημα ήταν το οικονομικό κομματι. Είναι πολύ άδικο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Έχεις τόσο δίκιο δυστυχώς... Όταν βγήκα εγώ σε άδεια λοχείας μάθαμε ότι στο τμήμα μου μόνο ήταν έγκυες δύο κοπέλες που είχαν προσληφθεί πολύ πρόσφατα. Δεν θα σου πω ψέματα, κακοφανηκε στους προϊσταμένους, ίσως γιατί βγήκαμε εκτός 3 άτομα λόγω εγκυμοσύνης. Και στεναωριεμαι που πρέπει να παγώνουμε τα όνειρα μας λόγω μιας πολύ κακής εργασιακής και οικονομικής κατάστασης. Και εμείς που θέλουμε δεύτερο παιδάκι, το συζητήσαμε αρκετά πριν το πάρουμε αποφαση. Το μόνο μας κόλλημα ήταν το οικονομικό κομματι. Είναι πολύ άδικο!! 

θα έπρεπε το κράτος να δίνει και κάποια προνόμια σε επιχειρήσεις που απασχολούν έγκυες γυναίκες ή επιχειρήσεις που θα προσλάβουν χ αριθμό γυναικών..δυστυχώς έχω ιστορία κοντινού μου ανθρώπου που πήγε για συνέντευξη και την έβαλαν να υπογράψει ότι για τα επόμενα 2 χρόνια δεν θα μείνει έγκυος..και άλλα πολλά παραδείγματα.. το μόνο που με ανακουφίζει είναι ότι σε λίγο καιρό θα πάμε σε δικό μας σπίτι και θα φύγει από πάνω μας ο πονοκέφαλος του ενοικίου..τι να πω..υγεία να έχουμε πανω απ όλα και θα τα φέρουμε βόλτα με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

ίσως αργήσει λίγο ακόμη...η δουλειά που εργάζομαι δεν πάει πολύ καλά..οπότε είμαι λίγο στον αέρα..έχω αρχίσει να στέλνω και αλλού βιογραφικά αλλά είναι δύσκολα ρε κορίτσια..από την μια σκέφτομαι αντε και με παίρνει κάποια εταιρεία πως θα προσπαθήσω άμεσα ενώ με πήραν πρόσφατα; από την άλλη σκέφτομαι ότι ως άνεργη δικαιούμαι μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας και το επίδομα γέννας αργότερα..οι μέρες περνάνε με τρομερό άγχος..ξέρω ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε πολλά πράγματα..και δουλειά να έχουμε και να ειμαι έγκυος κάτι μπορεί να γίνει και να τις χάσουμε..θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι και στενοχωριέμαι που πρέπει αυτή η επιλογή μου να έρχεται σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.. τα είπα και ηρέμησα..

Μην το σκέφτεσαι κορίτσι μου αυτό. Έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις πότε θα έρθει το μωράκι. Κι εγώ έτυχε να αλλάξω εταιρία και στους 3 μήνες έμεινα έγκυος. Αντίστοιχα η κουμπάρα μου στους 6 μήνες. Δεν ξέρεις πότε θα έρθει, οπότε δεν μπορείς να βασίζεσαι σε αυτό. Και ας τους κακοφανει που θα μείνεις πχ έγκυος αμέσως. Δεν μπορούν να σε απολύσουν ευτυχώς 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kokkinoskoufitsa τι πέρασες βρε κορίτσι μου! Σοκ! Ευτυχώς που προλάβατε! ❤️ Πάρε τον χρόνο σου τώρα και όταν θα είσαι έτοιμη βάζετε μπροστά και για άλλο παιδάκι 😊

@Katiana1987 πρόσεχε με το test DNA γιατί μετά θα μπορεί να πατήσει πάνω σε αυτό για να διεκδικήσει πράγματα. Η οικογένεια του την θέλει τη μικρή; Επειδή είπες ότι θα πας να μιλήσεις με τους δικούς του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

ίσως αργήσει λίγο ακόμη...η δουλειά που εργάζομαι δεν πάει πολύ καλά..οπότε είμαι λίγο στον αέρα..έχω αρχίσει να στέλνω και αλλού βιογραφικά αλλά είναι δύσκολα ρε κορίτσια..από την μια σκέφτομαι αντε και με παίρνει κάποια εταιρεία πως θα προσπαθήσω άμεσα ενώ με πήραν πρόσφατα; από την άλλη σκέφτομαι ότι ως άνεργη δικαιούμαι μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας και το επίδομα γέννας αργότερα..οι μέρες περνάνε με τρομερό άγχος..ξέρω ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε πολλά πράγματα..και δουλειά να έχουμε και να ειμαι έγκυος κάτι μπορεί να γίνει και να τις χάσουμε..θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι και στενοχωριέμαι που πρέπει αυτή η επιλογή μου να έρχεται σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.. τα είπα και ηρέμησα..

Μη σε απασχολεί αυτό κορίτσι μου - άλλο η ζωή, άλλο η δουλειά ❤️ 

Για να δώσω μια νότα αισιοδοξόσιας παραθέτω την ιστορία μου:

Εμένα φέτος η προηγούμενη εταιρεία μου ανακοίνωσε απολύσεις 2000 ατόμων (δούλευα σε μια μεγάλη διεθνή εταιρεία). Μέσα σ αυτούς ήμουν κι εγώ. Μας το ανακοινώνουν Φεβρουάριο και είμαστε να δουλέψουμε μέχρι Μάρτιο ή Μαίο, ανάλογα με το ποιο διακανονισμό θα επιλέξουμε με την εταιρεία. Επειδή έχουμε μιλήσει και σε προημούμενες ενότητες ξέρεις ότι βρισκόμουν κι εγώ στη διαδιακασία σύλληψης και προφανώς αυτά τα νέα δε μου κάθησαν καθόλου καλά, ίσα ίσα σκέφτηκα κι εγώ όπως εσύ τι θα γίνει αν μείνω έγκυος και απολύμενη με επίδομα ανέργου και γενικά πολύ λίγα δικαιώματα και απολαβές (ζω κι εγώ σε μια χώρα του εξωτερικού που δε διαφέρει και πολύ απ την Ελλάδα δυστυχώς σ αυτά τα ζητήματα). Ο σύντροφός με βοήθησε να ξεκαθαρίσω την κατάσταση στο κεφάλι μου απλώς λέγοντας μου το εξής: "εμείς συνεχίζουμε με το πλάνο μας όσον αφορά την οικογένειά μας, και η δουλειά είναι ένα χωριστό πλάνο". Έτσι συνεχίσαμε το πλανο χωρίς να σκεφτόμαστε καθόλου τη δουλειά μου, κι εγώ παράλληλα στους μήνες που είχα μέχρι την απόλυσή μου έκανα συνεντεύξεις για αλλού. Και με πήραν αλλού! Και έμεινα κι έγκυος. Ναι, δε θα σου κρύψω ότι μεσα στο άγχος του πως θα πάει η εγκυμοσύνη, μιας και το ανακάλυψα την ίδια εβδομάδα που μου έκαναν και την προσφορά εργασίας, φοβήθηκα για το πως θα το πάρουν, αλλά σκέφτηκα ότι ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Δεν είπα φυσικά τίποτα μέχρι να νιώσω ασφαλής για την εγκυμοσ΄υνη μου, αλλά και μέχρι να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να αποδείξω την αξία και το έργο μου στη νέα εταιρεία. Τους το ανακοίνωσα όταν ήμουν 5 μηνών και φοβόμουν αρκετά μπορώ να πω γιατί διανύω ακόμα την πειραματική περίοδο που σημαίνει ότι μπορούν να λύσουν το συμβόλαιο χωρίς προειδοποίηση. Αλλά ταυτόχρονα δε με έπαιρνε να περιμένω και παραπάνω για ηθικούς λόγους κυρίως. Πως το πήραν; Θέλεις ήμουν τυχερή, θέλεις τους αρέσει η δουλειά μου, ό,τι και να είναι, το πήραν καλά και μάλιστα με ενθάρρυναν πολύ να μην πιέζω τον εαυτό μου λόγω ιστορικού απωλειών (το ανάφερα κι αυτό ως το γιατί άργησα να τους αποκαλύψω την εγκυμοσύνη), και μέχρι που μου έδωσαν και κάποιες συμβουλές για το μωρό και το σύστημα εδώ! 💫❤️  Εγώ απ τη μεριά μου τους παρουσίασα ένα πλάνο για το τι θέλω να κάνω μέχρι να βγω σε άδεια λοχείας, τους παρείχα ακριβείς ημερομηνίες με το πόσο διάστημα θα λείπω και πρότεινα να τους βοηθήσω με την πρόσληψη άλλου ατόμου που θα καλύψει τις υποχρεώσεις μου όσο λείπω ή να εκαπιδεύσω όποιον άλλο αναλάβει τις υποχρεώσεις μου. Το εκτίμησαν άπεριρα αυτό, και πιστεύω τους έδωσε και μια σιγουριά κάπως ότι είμαι υπέυθυνο άτομο και οργανωμένο όπως μου είπαν.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι, ναι μεν η δουλειά κι ένας τρέχον μηνιαίος μισθός προφανώς συνεισφέρουν στο να δημιουργήσεις ένα σταθερό περιβάλλον για να νιώθεις κι εσύ ασφάλεια να φέρεις στον κόσμο ένα παιδάκι, αλλά απ την άλλη, πρέπει να θυμόμαστε γιατί ζούμε - για να δουλεύουμε ή για να κάνουμε τα όνειρά μας πραγματικότητα (όποια κι αν είναι αυτά, πέρα απ το θέμα του παιδιού); Αφήνω αυτό εδώ 😉 

Υ.Γ. Ωστόσο, συμφωνώ ότι θα πρέπει επιτέλους η εγκυμοσύνη να απενοχοποιηθεί ως τροχοπέδι στην εργασία και να αντιμετωπίζεται ως μια φυσιολογική κατάσταση όπως και είναι. Λες και είναι ο εργοδότης που πληρώνει την άδεια λοχείας ή τα επιδόματα... Πραγματικά η μόνη απώλεια για τον εργοδότη είναι το προσωπικό καθαυτό, που απλά αν είχε την καλή διάθεση θα έψαχνε έναν/μια προσωρινό/ή αντικαταστάτη/τρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

ίσως αργήσει λίγο ακόμη...η δουλειά που εργάζομαι δεν πάει πολύ καλά..οπότε είμαι λίγο στον αέρα..έχω αρχίσει να στέλνω και αλλού βιογραφικά αλλά είναι δύσκολα ρε κορίτσια..από την μια σκέφτομαι αντε και με παίρνει κάποια εταιρεία πως θα προσπαθήσω άμεσα ενώ με πήραν πρόσφατα; από την άλλη σκέφτομαι ότι ως άνεργη δικαιούμαι μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας και το επίδομα γέννας αργότερα..οι μέρες περνάνε με τρομερό άγχος..ξέρω ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε πολλά πράγματα..και δουλειά να έχουμε και να ειμαι έγκυος κάτι μπορεί να γίνει και να τις χάσουμε..θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι και στενοχωριέμαι που πρέπει αυτή η επιλογή μου να έρχεται σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.. τα είπα και ηρέμησα..

συμφωνώ με τη @Θέτις Κ. ! 

Kι εγώ τα σκέφτομαι, εγώ εργάζομαι ανεξάρτητα ως καθηγήτρια και το προηγούμενο διάστημα σκεφτόμουν πότε να μείνω έγκυος για να μην αφήσω τα παιδιά ή για να δω αν θα αναλάβω κι άλλα μαθήματα και γενικά κάψιμο ο εγκέφαλος για κάτι που δεν έχω ιδέα πότε τελικά θα έρθει και όταν αν θα κυλήσουν όλα καλά. Εμείς κάνουμε σχέδια και κάποιος άλλος από πάνω γελάει.. Επομένως Άννα μου αν αυτή τη στιγμή προτεραιότητα και επιθυμία είναι να έρθει το μπεμπέ, να κάνετε κανονικά τις προσπάθειές σας, και όταν έρθει εκείνη η ώρα θα το διαχειριστείς αναλόγως και με τον καλύτερο τρόπο. Δεν χρειάζεται να βάζουμε έξτρα άγχος στο ήδη άγχος! 😆😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

συμφωνώ με τη @Θέτις Κ. ! 

Kι εγώ τα σκέφτομαι, εγώ εργάζομαι ανεξάρτητα ως καθηγήτρια και το προηγούμενο διάστημα σκεφτόμουν πότε να μείνω έγκυος για να μην αφήσω τα παιδιά ή για να δω αν θα αναλάβω κι άλλα μαθήματα και γενικά κάψιμο ο εγκέφαλος για κάτι που δεν έχω ιδέα πότε τελικά θα έρθει και όταν αν θα κυλήσουν όλα καλά. Εμείς κάνουμε σχέδια και κάποιος άλλος από πάνω γελάει.. Επομένως Άννα μου αν αυτή τη στιγμή προτεραιότητα και επιθυμία είναι να έρθει το μπεμπέ, να κάνετε κανονικά τις προσπάθειές σας, και όταν έρθει εκείνη η ώρα θα το διαχειριστείς αναλόγως και με τον καλύτερο τρόπο. Δεν χρειάζεται να βάζουμε έξτρα άγχος στο ήδη άγχος! 😆😍

Ακριβώς αυτό! "Ένα βήμα τη φορά", το χουμε χιλιοπει σ αυτή τη σελίδα, αλλά πραγματικά είναι η πιο ομαλή προσέγγιση σε όλα τα θέματα που μας απασχολούν για την ψυχική μας υγεία πάνω απ' όλα. Όλα στην ώρα τους όπως είπε κι η φίλη Νατυ, προχωράμε τη ζωή μας κι ό,τι είναι θα το αντιμετωπίσουμε όταν κι οπότε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eirinistz είπε:

Κορίτσια μου τα φώτα σας!💡 

Σημερα είμαι ακριβώς 5 εβδομάδων. Τις προηγούμενες μέρες είχα τσούξιμο στο στήθος όταν το άγγιζα. Σήμερα ξύπνησα χωρίς αυτό το τσουξιμο κι έχω αγχωθεί.. το αγγίζω και δεν νιωθω κάτι 

Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος άλλος εκτός από τον γιατρό σου να σε διαβεβαιώσει ότι όλα πάνε καλά....αν νιώθεις ότι κάτι άλλαξε σαν συμβουλή θα πω πάνε για έναν υπέρηχο....εκεί μόνο θα ησυχάσεις...🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Πόσες φορές έχουμε πει βρε εδώ μέσα ότι τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται;;; Πότε έχεις πάλι ραντεβού στο γιατρό;

Καλησπέρα κορίτσι μου,χθες που πήγα στον γιατρό και εγώ του είπα ότι δεν εδώ κάθε μετά τα ίδια εντονα συμπτώματα και μου είπε πως η κάθε εγκυμοσυνη διαφέρει. Αλλά αν φοβάσαι πάρε ένα τηλέφωνο να πας πιο νωρίς να σε δει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@kokkinoskoufitsa τι πέρασες βρε κορίτσι μου! Σοκ! Ευτυχώς που προλάβατε! ❤️ Πάρε τον χρόνο σου τώρα και όταν θα είσαι έτοιμη βάζετε μπροστά και για άλλο παιδάκι 😊

@Katiana1987 πρόσεχε με το test DNA γιατί μετά θα μπορεί να πατήσει πάνω σε αυτό για να διεκδικήσει πράγματα. Η οικογένεια του την θέλει τη μικρή; Επειδή είπες ότι θα πας να μιλήσεις με τους δικούς του.

Ναι θέλουν να έχουν επαφή με τη μικρή και να έρθουν να τη δουν όσο πιο σύντομα μπορέσουν. Μόνο με το DNA δεν αποκτά δικαιώματα. Αν ζητήσει να την αναγνωρίσει εκεί το συζητάμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας! Η ψυχολογία μου σε αυτό το θέμα μια είναι ανεβασμένη, μια στα τάρταρα..είναι που θέλω να του προσφέρω ότι καλύτερο μπορούμε , είναι ότι ειμι και αιγοκερως και θέλω να τα έχω όλα υπό έλεγχο 😂 θα προσπαθήσω να ηρεμήσω και να το πάμε βήμα βήμα! Τα ίδια μου λέει και ο σύντροφος!

Βγηκαν και οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας και είμαι καθαρή από τις μεταλλάξεις! Ουφ! Έφυγε αυτό🤞🧿❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

ίσως αργήσει λίγο ακόμη...η δουλειά που εργάζομαι δεν πάει πολύ καλά..οπότε είμαι λίγο στον αέρα..έχω αρχίσει να στέλνω και αλλού βιογραφικά αλλά είναι δύσκολα ρε κορίτσια..από την μια σκέφτομαι αντε και με παίρνει κάποια εταιρεία πως θα προσπαθήσω άμεσα ενώ με πήραν πρόσφατα; από την άλλη σκέφτομαι ότι ως άνεργη δικαιούμαι μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας και το επίδομα γέννας αργότερα..οι μέρες περνάνε με τρομερό άγχος..ξέρω ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε πολλά πράγματα..και δουλειά να έχουμε και να ειμαι έγκυος κάτι μπορεί να γίνει και να τις χάσουμε..θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι και στενοχωριέμαι που πρέπει αυτή η επιλογή μου να έρχεται σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.. τα είπα και ηρέμησα..

Εμ γι' αυτό μου χτύπαγε η καμπάνα εμένα με τη συζήτηση που είχαμε σε προσωπικό επίπεδο. Αλλά, μην ξεχνάς πως κι εμένα η εγκυμοσύνη μου, με βρήκε σε περίοδο ανεργίας και μέχρι στιγμής μια χαρά έχω καταφέρει να τα βολέψω. Από πέρυσι το Δεκέμβριο περνάω την ΠΙΟ ευτυχισμένη περίοδο της ζωής μου!!!

Υ.γ. η φωτογραφία είναι από την Κυριακή που μας πέρασε και γίναμε ενός μηνός!!!Screenshot_20240919_184844_Gallery.thumb.jpg.1cb345e59e1f30adab96a08a957239be.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εμ γι' αυτό μου χτύπαγε η καμπάνα εμένα με τη συζήτηση που είχαμε σε προσωπικό επίπεδο. Αλλά, μην ξεχνάς πως κι εμένα η εγκυμοσύνη μου, με βρήκε σε περίοδο ανεργίας και μέχρι στιγμής μια χαρά έχω καταφέρει να τα βολέψω. Από πέρυσι το Δεκέμβριο περνάω την ΠΙΟ ευτυχισμένη περίοδο της ζωής μου!!!

Υ.γ. η φωτογραφία είναι από την Κυριακή που μας πέρασε και γίναμε ενός μηνός!!!Screenshot_20240919_184844_Gallery.thumb.jpg.1cb345e59e1f30adab96a08a957239be.jpg

Μα τι ωραία 🥰🥰Από την φωτογράφιση είναι αυτήν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εμ γι' αυτό μου χτύπαγε η καμπάνα εμένα με τη συζήτηση που είχαμε σε προσωπικό επίπεδο. Αλλά, μην ξεχνάς πως κι εμένα η εγκυμοσύνη μου, με βρήκε σε περίοδο ανεργίας και μέχρι στιγμής μια χαρά έχω καταφέρει να τα βολέψω. Από πέρυσι το Δεκέμβριο περνάω την ΠΙΟ ευτυχισμένη περίοδο της ζωής μου!!!

Υ.γ. η φωτογραφία είναι από την Κυριακή που μας πέρασε και γίναμε ενός μηνός!!!Screenshot_20240919_184844_Gallery.thumb.jpg.1cb345e59e1f30adab96a08a957239be.jpg

Ωχου κάτι ποδαράκια έτοιμα για φάγωμα 🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...