Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγαπητέ Σεπτέμβρη , δρόσισε μας με φιλιά και γέμισε τις κοιλιτσες μας με μωρά❤️❤️🌈🌈


Elenaki12

Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eirinistz είπε:

Έχεις δίκιο. Απλά έχουμε στον κύκλο μας  ιστορίες με κυρσοκηλες που χειρουργήθηκαν και δεν επανήλθε το σπερμα και κατέφυγαν σε εξωσωματική. 
 

Απο την μια σκέφτομαι να το εξαντλήσουμε μέχρι τέλους με χειρουργείο, βιταμίνες κΙ ότι άλλο χρειαστεί. 
 

Άπο την άλλη λέω μέσα μου,μήπως, να πάμε με εξωσωματική απευθείας να γλιτώσουμε την ταλαιπωρία και την αναμονή ; 
Επανερχομαι στην λογική μετά και λεω ότι το αφήνω πάνω στους γιατρούς μας . Να μας καθοδηγήσουν εκείνοι. 😣

Θα ακούσεις γιατρούς και το μέσα σου.

Βαλ τα κάτω με τον άντρα σου δώσε το Χ διάστημα που θεωρείται ότι θα αντεξετε αν δεν έρθει το μπεμπε. Είχα βάλει μέχρι να γίνει ο γιος μου ο πρώτος 5. όταν φυσούσε τα κεράκια 5 εγώ ήμουν 12 εβδ έγκυος 🤰 .

Θα ήθελα να σου πω και το ποσό των εξωσωματικωμ όταν ανοίγεις εκείνες τις πόρτες να ξέρεις είναι βαριές με πολλά πόσα. 

Ξέρω πως είναι αυτή η αγωνια αυτό το πότε και εγώ αλλά απ' το 2016 που είμαι εδώ σε αυτό το σιτε θα σου πως έχω δει και είμαι μια απ' τη πιο ανατρεπτικές ιστορίες που πολύ επιστήμονες ακόμα απορούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 972
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

ναι ειμαι ανυπομόνη και όσο λέω μην το σκέφτεσαι μη το σκέφτεσαι τσουπ αυτό σκέφτομαι. Ξέρω κοπέλες που η μια είχε 10 μέρες καθυστέρηση και περίμενε και τελικά της το πήγε ο άντρας της το τεστ. και άλλη μία που περίμενε μια βδομάδα καθυστέρηση και μετά έκανε τεστ. πως αντέχεται βρε κορίτσια;;; 

Εγώ 5η μέρα καθυστέρησης πήγα για χοριακή χωρίς τεστ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσι μου είμαστε και μεις εδώ που δίνουμε την θετική μας ενέργεια! Όλα καλά πρέπει να πάνε και ΘΑ ΠΑΝΕ 🫶

Συμφωνώ απόλυτα!!! Θα στείλουμε ΌΛΗ μας τη θετική ενέργεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Ίσως καλύτερα έτσι, περνάει κάπως και πιο γρήγορα ο καιρός από το να έχεις το νου σου συνέχεια εκεί! Κάνατε προσπάθειες δηλαδή αυτό το μήνα; Είμαστε τόσες πολλές που έχω χάσει τη μπάλα 😅 

Αυτό είναι αλήθεια :) Τεστακια δεν έκανα αλλά έχω δύο εφαρμογές και συνήθως με πετυχαίνουν σωστά (έκανα τεστακια σε άλλους κύκλους και τον Φεβρουάριο συμπτωματικά είχα και τεστ παπ και μου επιβεβαίωσε και ο δόκτορας την ωορρηξία όπως την έβγαζε η εφαρμογή). Εβγαζαν λοιπόν ωορρηξία η μία εφαρμογή τη μια μέρα και η άλλη την επόμενη. Είχαμε επαφή και τις δύο μέρες άρα είμαι οκ και στις δύο περιπτώσεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω;

Όσες αναφέρετε ρευματολόγος και αυτοάνοσα, είχατε κάποια ένδειξη αρχικά; Κάνατε κάποια εξέταση που σας παρεπεμψαν εκεί; Σε αιματολογο έχω πάει αλλά σε ρευματολόγο όχι για τις αποβολες και αναρωτιεμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω ψάξει. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω μια ολοκληρωμένη κύηση πριν την τελευταία παλινδρομη... Πφφφ δεν ξέρω, δεν θα αντέξω κ άλλη απώλεια. Αυτά σκεφτομαι διαρκώς και προβληματίζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω;

Όσες αναφέρετε ρευματολόγος και αυτοάνοσα, είχατε κάποια ένδειξη αρχικά; Κάνατε κάποια εξέταση που σας παρεπεμψαν εκεί; Σε αιματολογο έχω πάει αλλά σε ρευματολόγο όχι για τις αποβολες και αναρωτιεμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω ψάξει. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω μια ολοκληρωμένη κύηση πριν την τελευταία παλινδρομη... Πφφφ δεν ξέρω, δεν θα αντέξω κ άλλη απώλεια. Αυτά σκεφτομαι διαρκώς και προβληματίζομαι...

Καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει κορίτσι μου; Αν και έχεις ένα παιδάκι ! Εμένα ο γυναικολόγος με είχε βάλει να κάνω και κάποιες αυτοάνοσες  πχ αντιπηκτικό λύκου και μου είχε πει για περαιτέρω   εξετάσεις  αν χρειαστεί θα πρέπει να σε στείλω σε ρευματολόγο ! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο! Είχες κάνει σε καμία παλινδρομη κύηση καρυοτυπο εμβρύου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει κορίτσι μου; Αν και έχεις ένα παιδάκι ! Εμένα ο γυναικολόγος με είχε βάλει να κάνω και κάποιες αυτοάνοσες  πχ αντιπηκτικό λύκου και μου είχε πει για περαιτέρω   εξετάσεις  αν χρειαστεί θα πρέπει να σε στείλω σε ρευματολόγο ! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο! Είχες κάνει σε καμία παλινδρομη κύηση καρυοτυπο εμβρύου; 

Ναι έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους και απλό και μοριακό και ήταν όλα μια χαρά. Καρυότυπο εμβρύου δεν έχουμε κάνει δυστυχώς, αν και μια ευκαιρία είχα μόνο. Η πρώτη ήταν βιοχημική και η τρίτη ήταν αποβολη στο σπίτι με χάπια. Αντιπηκτικο του λύκου είχα κανει μετά την πρώτη παλινδρομη όπου πάλι ήταν όλα μια χαρά. Επιπλέον εκτός από την βιοχημική, σε όλες τις υπόλοιπες έπαιρνα σαλοσπιρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Ναι έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους και απλό και μοριακό και ήταν όλα μια χαρά. Καρυότυπο εμβρύου δεν έχουμε κάνει δυστυχώς, αν και μια ευκαιρία είχα μόνο. Η πρώτη ήταν βιοχημική και η τρίτη ήταν αποβολη στο σπίτι με χάπια. Αντιπηκτικο του λύκου είχα κανει μετά την πρώτη παλινδρομη όπου πάλι ήταν όλα μια χαρά. Επιπλέον εκτός από την βιοχημική, σε όλες τις υπόλοιπες έπαιρνα σαλοσπιρ.

Από την στιγμή που έχετε κάνει και μοριακό καρυοτυπο ζεύγους τοτε έτυχε κορίτσι μου! Δεν ξερω αν πρέπει κάτι άλλο να δεις αφού έχεις πάει και σε αιματολόγο! Τώρα για ρευματολόγο δεν ξερω τι να πω! Εγώ είχε μια βιοχημικη η επόμενη ήταν παλινδρομη και καναμε καρυοτυπο εμβρύου και το μωρακι είχε σύνδρομο Τέρνερ ! Τώρα είμαι στην 13η εβδομάδα και όλα πανε καλά μέχρι στιγμής και η αυχενική μου ήταν καλή απλά ο γιατρος μου και ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπαν να κάνω αμνιοπαρακέντηση λόγω ιστορικού ( διαπιστωμένη χρωμοσομικη ανωμαλία) και η αλήθεια είναι πως φοβάμαι για τυχόν αποβολη από την εξέταση!

ειμαι σιγουρη πως θα μείνεις πολύ γρηγορα έγκυος διαπιστωμένο εξάλλου 🥰 και πως όλα θα πανε καλά 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! Innohep 4500 κανω. Δεν με νοιάζει το τσούξιμο θα το συνηθίσω, αρκεί να πάνε όλα καλά.

Οι παλινδρομες εκτός ακόμα που είχε τρισωμια 15 όλες οι άλλες οφείλονται 99% μου είπαν στον λύκο που έχω. Είχα κάνει ένα καρο εξετάσεις, καρυοτυπο ζεύγους όχι δεν το θεώρησαν ότι πρέπει να γίνει,ούτε γυναικολόγος, ούτε ο αιματολογος ούτε γενετιστής αφού έχω ήδη μια πετυχημένη κύηση και εν υγιές παιδί. 

Πάντως εκεί που είπα ότι έκλεισα με τις εγκυμοσύνες μου ήρθε ουρανοκατεβατη και λόγω ηλικίας και ιστορικού φοβήθηκα, αλλά αυτή τη φορά έχω πίστη και κακό προαίσθημα. Μακάρι να μην διαψευστώ. 

Μου τελείωσαν οι αντιδράσεις 😪

Όλα θα πάνε υπέροχα είμαι σίγουρη!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω;

Όσες αναφέρετε ρευματολόγος και αυτοάνοσα, είχατε κάποια ένδειξη αρχικά; Κάνατε κάποια εξέταση που σας παρεπεμψαν εκεί; Σε αιματολογο έχω πάει αλλά σε ρευματολόγο όχι για τις αποβολες και αναρωτιεμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω ψάξει. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω μια ολοκληρωμένη κύηση πριν την τελευταία παλινδρομη... Πφφφ δεν ξέρω, δεν θα αντέξω κ άλλη απώλεια. Αυτά σκεφτομαι διαρκώς και προβληματίζομαι...

Κορίτσι μου εγώ πήγα αλλά γενικά είχα συμπτώματα διαφορα που όμως δεν έδινα σημασία, οι εξετάσεις από αιματολογο και εμενα έβγαιναν καλές. Εμένα με παρακίνησε ο πρώην εργοδότης (φαρμακοποιός)μου να πάω όταν ξαφνικά έβγαλα χιονιστρες σε ολα τα δάχτυλα του χεριού και ξέροντας για τις απώλειες που είχα μου είπε να παω. Έκανα πολλές εξετάσεις, υπερβολικά πολλές μπορώ να πω και σύμφωνα με την κλινική μου εικόνα ή διάγνωση ήταν λύκος.  Και εγώ το εμφάνισαν μετά από την γέννηση του γιου μου. Εγώ πάντως αν φοβάσαι θα σου έλεγα να πας και να μιλήσεις με κάποιον ρευματολογο, δεν έχεις να χάσεις κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω;

Όσες αναφέρετε ρευματολόγος και αυτοάνοσα, είχατε κάποια ένδειξη αρχικά; Κάνατε κάποια εξέταση που σας παρεπεμψαν εκεί; Σε αιματολογο έχω πάει αλλά σε ρευματολόγο όχι για τις αποβολες και αναρωτιεμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω ψάξει. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω μια ολοκληρωμένη κύηση πριν την τελευταία παλινδρομη... Πφφφ δεν ξέρω, δεν θα αντέξω κ άλλη απώλεια. Αυτά σκεφτομαι διαρκώς και προβληματίζομαι...

Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ. Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι ότι αρκετά με τις απώλειες! Και έχω ψάξει τα πάντα από εξετάσεις καρυότυπους, αιματολογικές, τα παντα!

Και είπα φτάνει, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Δεν μπορώ να έχω τον έλεγχο πότε 100% και προσεύχομαι και εύχομαι η επόμενη να έρθει και να ριζώσει το μωρό μου για τα καλά. 

Αν έκανες εξετάσεις σε αιματολογο και δεν βρήκε κάτι δεν νομίζω πως χρειαζεται ρευματολογος εκτός αν σου βρει κάτι. Ένας γυναικολόγος καθηγητής που πήγα για δεύτερη γνώμη μου είπε δεν γνωρίζουμε με σιγουριά ακόμα γιατί συμβαίνουν οι αποβολές.

Πιστεύω αν δεν παίζει κάτι από θέμα υγείας είναι καθαρά θέμα τύχης, όπως εκείνη τη στιγμή δηλαδή γίνεται η σύνδεση του dna μας. Κάτι δηλαδή που δεν μπορούμε να το ελέγξουμε με φυσική σύλληψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα έκανα την πρώτη αντιπηκτικη. Έτσουξε λίγο αλλά υποφερτό. Το μεσημέρι με έπιασε μια κραμπα έντονη και έκανα πάνω από μισή ώρα να συνέλθω και ακόμα έχω ενοχλήσει αλλά νομίζω ότι είναι και το έντερο. Πάω συνέχεια τουαλέτα γιατί έχω υγρα και φοβάμαι μην δω αίμα. Μίλησα και στον εργοδότη μου γιατί η δουλειά μου έχει βάρη και ενώ περίμενα ότι θα μου πει γειά σου δεν έχει κανένα πρόβλημα και να κάνω ότι μπορώ. Αύριο θα πάω να κάνω εξετάσεις που μου έδωσε ο ρευματολογος και λέω να κάνω άλλη μια χοριακη αλλά θα είναι σε άλλο εργαστήριο καθώς αυτό που έκανα χθες αύριο είναι κλειστό.  

@marinamanoulitsa μακάρι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά, δεν ξέρω αν θα αντέξω και 5η απώλεια. 

@Naty_και εγώ στην πρώτη εγκυμοσυνη δεν ήθελα να δω το κρέας. Και μονο στην ιδεα αναγουλιαζα και κρατησε μεχρι την γέννα.  Επισης σε αυτη την εγκυμοσυνη μια μερα πριν το θετικό ηθελα να φαω ομελετα και την τελευταια μπουκια την εφτυσα γιατι με αναγουλιασε.  

Μακάρι κορίτσια να πάνε όλα καλά σε ολες και να εχετε ολες θετικά τεστ και να ανοίξουμε θέμα με μωράκια Μαΐου. 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό 🥰 να έχεις μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη🙏 όσο για τις αντιπηκτικές θα τις συνηθίσεις μη στεναχωριεσαι! Όλα θα πανε κατευχην🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ. Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι ότι αρκετά με τις απώλειες! Και έχω ψάξει τα πάντα από εξετάσεις καρυότυπους, αιματολογικές, τα παντα!

Και είπα φτάνει, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Δεν μπορώ να έχω τον έλεγχο πότε 100% και προσεύχομαι και εύχομαι η επόμενη να έρθει και να ριζώσει το μωρό μου για τα καλά. 

Αν έκανες εξετάσεις σε αιματολογο και δεν βρήκε κάτι δεν νομίζω πως χρειαζεται ρευματολογος εκτός αν σου βρει κάτι. Ένας γυναικολόγος καθηγητής που πήγα για δεύτερη γνώμη μου είπε δεν γνωρίζουμε με σιγουριά ακόμα γιατί συμβαίνουν οι αποβολές.

Πιστεύω αν δεν παίζει κάτι από θέμα υγείας είναι καθαρά θέμα τύχης, όπως εκείνη τη στιγμή δηλαδή γίνεται η σύνδεση του dna μας. Κάτι δηλαδή που δεν μπορούμε να το ελέγξουμε με φυσική σύλληψη. 

Και εμένα ο γυναικολόγος μου καθηγητής είναι και η αλήθεια είναι ότι δεν με έχει παραπέμψει σε περαιτέρω εξετάσεις μετά τον καρυότυπο ζεύγους. Ακόμα και το πλήρες πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλιας μόνη μου πήγα και το έκανα για να είμαι σίγουρη ότι τα έχω ψάξει όλα. Πλήρωσα μια μικρή περιουσία αλλά τουλάχιστον ήξερα ότι έψαξα αρκετά. Και αμέσως μετα ήρθε η κορούλα μου και αναθάρρησα και στην τελευταία εγκυμοσύνη είπα μέσα μου γιατί να μην πάνε όλα καλά και τώρα, αφού κατάφερα να κρατήσω ένα υγιέστατο μωρό αγκαλιά. Αλλά η μοίρα είχα παλι αλλά σχεδια δυστυχώς... 

 

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Από την στιγμή που έχετε κάνει και μοριακό καρυοτυπο ζεύγους τοτε έτυχε κορίτσι μου! Δεν ξερω αν πρέπει κάτι άλλο να δεις αφού έχεις πάει και σε αιματολόγο! Τώρα για ρευματολόγο δεν ξερω τι να πω! Εγώ είχε μια βιοχημικη η επόμενη ήταν παλινδρομη και καναμε καρυοτυπο εμβρύου και το μωρακι είχε σύνδρομο Τέρνερ ! Τώρα είμαι στην 13η εβδομάδα και όλα πανε καλά μέχρι στιγμής και η αυχενική μου ήταν καλή απλά ο γιατρος μου και ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπαν να κάνω αμνιοπαρακέντηση λόγω ιστορικού ( διαπιστωμένη χρωμοσομικη ανωμαλία) και η αλήθεια είναι πως φοβάμαι για τυχόν αποβολη από την εξέταση!

ειμαι σιγουρη πως θα μείνεις πολύ γρηγορα έγκυος διαπιστωμένο εξάλλου 🥰 και πως όλα θα πανε καλά 🙏

Κορίτσι μου πλέον η αμνιοπαρακέντηση είναι ασφαλής διαδικασία από την άποψη ότι οι γιατροί είναι πολύ πιο έμπειροι από το παρελθόν. Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμία αποβολη αυτά τα χρόνια που είμαι σε φόρουμ και ομάδες με γυναίκες σαν εμάς. Από την άλλη με μια καλή αυχενική δεν ξέρω αν αξίζει το οποιοδήποτε απειροελάχιστο ρίσκο μιας αμνιο. Εσείς καρυότυπο ζεύγους έχετε κάνει;

Όσο για εμένα δεν με ανησυχεί τόσο το αν θα μείνω έγκυος (4 εγκυμοσύνες έχω στο ιστορικο μου και όλες με την πρώτη προσπάθεια όπως ξέρετε οι πιο παλιές), αλλά αν θα καταφέρω να φτάσω στην πηγή και να πιω νερό. Κάθε μία αποβολή πονάει όλο και περισσότερο.. από την μία δεν αντέχω ούτε στη σκέψη να το ξαναζήσω, από την άλλη δεν θέλω να τα παρατήσω. Αν τα είχα παρατήσει και στο παρελθόν τώρα δεν θα είχα τον κόσμο όλο στα χέρια μου 🌈🌈 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Και εμένα ο γυναικολόγος μου καθηγητής είναι και η αλήθεια είναι ότι δεν με έχει παραπέμψει σε περαιτέρω εξετάσεις μετά τον καρυότυπο ζεύγους. Ακόμα και το πλήρες πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλιας μόνη μου πήγα και το έκανα για να είμαι σίγουρη ότι τα έχω ψάξει όλα. Πλήρωσα μια μικρή περιουσία αλλά τουλάχιστον ήξερα ότι έψαξα αρκετά. Και αμέσως μετα ήρθε η κορούλα μου και αναθάρρησα και στην τελευταία εγκυμοσύνη είπα μέσα μου γιατί να μην πάνε όλα καλά και τώρα, αφού κατάφερα να κρατήσω ένα υγιέστατο μωρό αγκαλιά. Αλλά η μοίρα είχα παλι αλλά σχεδια δυστυχώς... 

 

Κορίτσι μου πλέον η αμνιοπαρακέντηση είναι ασφαλής διαδικασία από την άποψη ότι οι γιατροί είναι πολύ πιο έμπειροι από το παρελθόν. Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμία αποβολη αυτά τα χρόνια που είμαι σε φόρουμ και ομάδες με γυναίκες σαν εμάς. Από την άλλη με μια καλή αυχενική δεν ξέρω αν αξίζει το οποιοδήποτε απειροελάχιστο ρίσκο μιας αμνιο. Εσείς καρυότυπο ζεύγους έχετε κάνει;

Όσο για εμένα δεν με ανησυχεί τόσο το αν θα μείνω έγκυος (4 εγκυμοσύνες έχω στο ιστορικο μου και όλες με την πρώτη προσπάθεια όπως ξέρετε οι πιο παλιές), αλλά αν θα καταφέρω να φτάσω στην πηγή και να πιω νερό. Κάθε μία αποβολή πονάει όλο και περισσότερο.. από την μία δεν αντέχω ούτε στη σκέψη να το ξαναζήσω, από την άλλη δεν θέλω να τα παρατήσω. Αν τα είχα παρατήσει και στο παρελθόν τώρα δεν θα είχα τον κόσμο όλο στα χέρια μου 🌈🌈 

Λόγο διαπιστωμένης χρωμοσωμικης  ανωμαλίας σε προηγούμενη κύηση το προτείνουν  και μάλιστα και οι δυο γιατροί όποτε πως γινετε να παρακούσω κάτι τέτοιο 😩 είναι πολύ δύσκολη απόφαση όμως ειπαμε με τον σύντροφο να την κάνουμε αφού μας την πρότειναν και οι δυο γιατροί και ποσό μάλλον ο Δικος μας που εμπιστευόμαστε ! Ελπιζω να έχουμε πάρει την σωστή απόφαση και να πανε όλα καλά🙏 εχουμε κανει τον απλό καρυοτυπο ζεύγους και όχι τον μοριακό!

το ξερω κορίτσι μου το ξερω μιας και το έχω ζήσει και ξερω πως είναι ! Όμως όπως σωστα είπες ότι αν τα είχες παρατήσει δεν θα είχες την πανέμορφη μπουμπου σου =τον κόσμο όλο❤️  είμαι σιγουρη ότι όλα θα πανε καλά και δεν θα βιώσεις άλλη απώλεια🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό 🥰 να έχεις μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη🙏 όσο για τις αντιπηκτικές θα τις συνηθίσεις μη στεναχωριεσαι! Όλα θα πανε κατευχην🙏

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Συγχαρητήρια και σε εσένα και εύχομαι να πάνε όλα καλά! Πόσο εβδομάδων είσαι? 

Σου είπαν κατευθείαν αμνιο και όχι π nipt? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω και μάλλον και εμενα θα μου δώσει όταν με το καλό χρειαστεί και λόγω ηλικίας αλλά και λόγω μια χρωμοσωμικης στην μια απώλεια. 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Και εμένα ο γυναικολόγος μου καθηγητής είναι και η αλήθεια είναι ότι δεν με έχει παραπέμψει σε περαιτέρω εξετάσεις μετά τον καρυότυπο ζεύγους. Ακόμα και το πλήρες πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλιας μόνη μου πήγα και το έκανα για να είμαι σίγουρη ότι τα έχω ψάξει όλα. Πλήρωσα μια μικρή περιουσία αλλά τουλάχιστον ήξερα ότι έψαξα αρκετά. Και αμέσως μετα ήρθε η κορούλα μου και αναθάρρησα και στην τελευταία εγκυμοσύνη είπα μέσα μου γιατί να μην πάνε όλα καλά και τώρα, αφού κατάφερα να κρατήσω ένα υγιέστατο μωρό αγκαλιά. Αλλά η μοίρα είχα παλι αλλά σχεδια δυστυχώς... 

 

Κορίτσι μου πλέον η αμνιοπαρακέντηση είναι ασφαλής διαδικασία από την άποψη ότι οι γιατροί είναι πολύ πιο έμπειροι από το παρελθόν. Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμία αποβολη αυτά τα χρόνια που είμαι σε φόρουμ και ομάδες με γυναίκες σαν εμάς. Από την άλλη με μια καλή αυχενική δεν ξέρω αν αξίζει το οποιοδήποτε απειροελάχιστο ρίσκο μιας αμνιο. Εσείς καρυότυπο ζεύγους έχετε κάνει;

Όσο για εμένα δεν με ανησυχεί τόσο το αν θα μείνω έγκυος (4 εγκυμοσύνες έχω στο ιστορικο μου και όλες με την πρώτη προσπάθεια όπως ξέρετε οι πιο παλιές), αλλά αν θα καταφέρω να φτάσω στην πηγή και να πιω νερό. Κάθε μία αποβολή πονάει όλο και περισσότερο.. από την μία δεν αντέχω ούτε στη σκέψη να το ξαναζήσω, από την άλλη δεν θέλω να τα παρατήσω. Αν τα είχα παρατήσει και στο παρελθόν τώρα δεν θα είχα τον κόσμο όλο στα χέρια μου 🌈🌈 

Αχ κοπέλα μου 4 απώλειες έχω μετα τον γιο μου που και εγώ εμένα εύκολα έγκυος,στην τελευταία απώλεια πάγωσα και ψυχρανθηκα πολύ, δεν ήθελα να ψάξω τίποτα απλά έκανα αποξεση,παραιτήθηκα από την δουλειά μου και πήρα 2 μήνες τον γιο μου και φύγαμε διακοπές. 

Σου εύχομαι σύντομα να έχεις ένα σποράκι στην κοιλίτσα !

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

ναι ειμαι ανυπομόνη και όσο λέω μην το σκέφτεσαι μη το σκέφτεσαι τσουπ αυτό σκέφτομαι. Ξέρω κοπέλες που η μια είχε 10 μέρες καθυστέρηση και περίμενε και τελικά της το πήγε ο άντρας της το τεστ. και άλλη μία που περίμενε μια βδομάδα καθυστέρηση και μετά έκανε τεστ. πως αντέχεται βρε κορίτσια;;; 

Ίσως δεν το περίμεναν. Εμένα η 2η εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε μου ήρθε εντελώς απρόσμενα με μια επαφή την 10η μέρα. Δεν είχα κ ποτε φυσιολογική σύλληψη όποτε θεωρούσα δεδομένο πως δεν είμαι έγκυος κ απλά έχω αλλαγή κύκλου. Όταν ξέφυγαν οι μέρες πολύ τότε έκανα τεστ κ δεν το πίστευα.. Από τότε κ με τα τεστ ωορρηξίας που ξέρω τι μου γίνεται αλλά κ πως μπορούμε να πιάσουμε κ μόνοι μας δεν περιμένω καθυστέρηση🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Είπα να κάνω μια ταινία της hometest σήμερα, θεωρητικά περιμένω στις 9-10 , επειδή θα φύγουμε και θα γυρίσουμε την Δευτέρα 

Νομίζω πως κάτι βλέπω δε ξέρω αν φαίνεται στην φωτογραφία, για πείτε και σεις 

20240907_075623.jpg

20240907_080000.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είπα να κάνω μια ταινία της hometest σήμερα, θεωρητικά περιμένω στις 9-10 , επειδή θα φύγουμε και θα γυρίσουμε την Δευτέρα 

Νομίζω πως κάτι βλέπω δε ξέρω αν φαίνεται στην φωτογραφία, για πείτε και σεις 

20240907_075623.jpg

20240907_080000.jpg

Καλημέρα!! Έχω την αίσθηση πως κάτι φαίνεται σαν σκιά. Κάνε ξανα σε 2 μέρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είπα να κάνω μια ταινία της hometest σήμερα, θεωρητικά περιμένω στις 9-10 , επειδή θα φύγουμε και θα γυρίσουμε την Δευτέρα 

Νομίζω πως κάτι βλέπω δε ξέρω αν φαίνεται στην φωτογραφία, για πείτε και σεις 

20240907_075623.jpg

20240907_080000.jpg

Δε βλέπω κάτι, ίσως μια σκιά αλλά δεν είμαι σίγουρη. Από κοντά φαίνεται; Βάλτο κάτω από λάμπα🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Καλημέρα!! Έχω την αίσθηση πως κάτι φαίνεται σαν σκιά. Κάνε ξανα σε 2 μέρες!!

 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Δε βλέπω κάτι, ίσως μια σκιά αλλά δεν είμαι σίγουρη. Από κοντά φαίνεται; Βάλτο κάτω από λάμπα🤣🤣🤣

Αχ κορίτσια θέλω να μαι πολύ συγκρατημένη, εγώ από κοντά έχω την εντύπωση πως κάτι βλέπω σε σχέση με άλλες φορές που είναι ξεκάθαρα αρνητικό αυτό το τεστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Και εμένα ο γυναικολόγος μου καθηγητής είναι και η αλήθεια είναι ότι δεν με έχει παραπέμψει σε περαιτέρω εξετάσεις μετά τον καρυότυπο ζεύγους. Ακόμα και το πλήρες πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλιας μόνη μου πήγα και το έκανα για να είμαι σίγουρη ότι τα έχω ψάξει όλα. Πλήρωσα μια μικρή περιουσία αλλά τουλάχιστον ήξερα ότι έψαξα αρκετά. Και αμέσως μετα ήρθε η κορούλα μου και αναθάρρησα και στην τελευταία εγκυμοσύνη είπα μέσα μου γιατί να μην πάνε όλα καλά και τώρα, αφού κατάφερα να κρατήσω ένα υγιέστατο μωρό αγκαλιά. Αλλά η μοίρα είχα παλι αλλά σχεδια δυστυχώς... 

 

Κορίτσι μου πλέον η αμνιοπαρακέντηση είναι ασφαλής διαδικασία από την άποψη ότι οι γιατροί είναι πολύ πιο έμπειροι από το παρελθόν. Προσωπικά δεν έχω ακούσει καμία αποβολη αυτά τα χρόνια που είμαι σε φόρουμ και ομάδες με γυναίκες σαν εμάς. Από την άλλη με μια καλή αυχενική δεν ξέρω αν αξίζει το οποιοδήποτε απειροελάχιστο ρίσκο μιας αμνιο. Εσείς καρυότυπο ζεύγους έχετε κάνει;

Όσο για εμένα δεν με ανησυχεί τόσο το αν θα μείνω έγκυος (4 εγκυμοσύνες έχω στο ιστορικο μου και όλες με την πρώτη προσπάθεια όπως ξέρετε οι πιο παλιές), αλλά αν θα καταφέρω να φτάσω στην πηγή και να πιω νερό. Κάθε μία αποβολή πονάει όλο και περισσότερο.. από την μία δεν αντέχω ούτε στη σκέψη να το ξαναζήσω, από την άλλη δεν θέλω να τα παρατήσω. Αν τα είχα παρατήσει και στο παρελθόν τώρα δεν θα είχα τον κόσμο όλο στα χέρια μου 🌈🌈 

Κορίτσι μου και εγω όταν παλινδρόμησε η δεύτερη εγκυμοσύνη ρώτησα τον γιατρό αν πρέπει να κάνω καποια εξέταση μου είπε επειδή έχω ένα παιδάκι δεν χρειάζεται να ψαξω κάτι το θεωρούνε τυχαίο γεγονός.. δεν ξέρω κιολας αν παίζει ρόλο που ήταν και κοντά η μια εγκυμοσύνη από την άλλη αν είχαν περάσει 4-5 χρόνια μπορεί να μου έλεγε να το ψαξω 🤷‍♀️ δεν ξερω

τωρα δεν ξέρω στην θέση σου τι θα έκανα ίσως έπαιρνα και μια δεύτερη γνωμη από γιατρό να δω τι θα μου πρότεινε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είπα να κάνω μια ταινία της hometest σήμερα, θεωρητικά περιμένω στις 9-10 , επειδή θα φύγουμε και θα γυρίσουμε την Δευτέρα 

Νομίζω πως κάτι βλέπω δε ξέρω αν φαίνεται στην φωτογραφία, για πείτε και σεις 

20240907_075623.jpg

20240907_080000.jpg

Μμμ κάτι βλέπω είναι η αλήθεια κορίτσι μου 

Σε πια μέρα μετά την ωορρηξία είσαι ; 

μπορείς να βγάλεις καμία φωτο από πιο κοντά ; Αν μπορείς μην βάζεις φλας βγες έξω σε μπαλκόνι και βγάλε φωτο ή σε καμία λάμπα από κάτω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μμμ κάτι βλέπω είναι η αλήθεια κορίτσι μου 

Σε πια μέρα μετά την ωορρηξία είσαι ; 

μπορείς να βγάλεις καμία φωτο από πιο κοντά ; Αν μπορείς μην βάζεις φλας βγες έξω σε μπαλκόνι και βγάλε φωτο ή σε καμία λάμπα από κάτω 

Δε ξέρω μήπως είναι καλύτερη αυτή 

Από κοντά κάτι βλέπω και γω αλλά θέλω να κρατάω μικρό καλάθι 

Αν έγινε ωορρηξία 18η μέρα όπως υπολογίζω τώρα είμαι 9η ΜΤΩ, σε αυτό τον κύκλο δεν έκανα τεστακια ωορρηξίας, κάναμε επαφές μέσα σε ένα εύρος ημερών λαμβάνοντας υπόψιν τους προηγούμενους κύκλους με τεστακια και στον προηγούμενο που είχα κάνει και παρακολούθηση 

20240907_091456.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maria98 είπε:

Δε ξέρω μήπως είναι καλύτερη αυτή 

Από κοντά κάτι βλέπω και γω αλλά θέλω να κρατάω μικρό καλάθι 

Αν έγινε ωορρηξία 18η μέρα όπως υπολογίζω τώρα είμαι 9η ΜΤΩ, σε αυτό τον κύκλο δεν έκανα τεστακια ωορρηξίας, κάναμε επαφές μέσα σε ένα εύρος ημερών λαμβάνοντας υπόψιν τους προηγούμενους κύκλους με τεστακια και στον προηγούμενο που είχα κάνει και παρακολούθηση 

20240907_091456.jpg

 

Κορίτσι μου στις άλλες έβλεπα κατιιι..στην πάνω είναι πιο έντονο νομιζωωωω!! Εδώ δεν βλέπω..ίσως είναι το φως..εμένα 4 μερες πριν φαινόταν κάτω από λάμπα..άργησε ν φανεί στο φυσικό φως ..Κανε μεθαύριο ξανααααα❤️

 
 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

 

 

Κορίτσι μου στις άλλες έβλεπα κατιιι..στην πάνω είναι πιο έντονο νομιζωωωω!! Εδώ δεν βλέπω..ίσως είναι το φως..εμένα 4 μερες πριν φαινόταν κάτω από λάμπα..άργησε ν φανεί στο φυσικό φως ..Κανε μεθαύριο ξανααααα❤️

 
 

@Maria98Στην πρωτη βλέπω και εγω μια σκια✌️✌️Μακαρι να είσαι 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...