Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨️🌞Μωράκια Μαρτίου 2025 🌞✨️


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η MarwDim είπε:

Ευχαριστώ...ναι χαρές θα κάνει σίγουρα αλλά επειδή δεν μας είπε 100% κορίτσι ο σύζυγος κράτα μικρό καλάθι μέχρι την β επιπέδου στις 7/11 που θα κάνω στο Γένεσις. Όλα καλά να πάνε και το φύλο είναι μόνο για να κάνουμε αστεία και να γελάμε ...γερό και υγιές...άρα επιβεβαίωνομαι σχετικά με τον πρόσθιο πλακούντα και μάλλον θα περιμένω δύο βδομάδες ακόμα.. τουλάχιστον την είδα και ήταν αρκετά κινητική στην μήτρα και ησύχασα!!! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 👍 

Ίδια μέρα έχουμε β επιπέδου!! Ναι βρε εννοειται, να ναι καλά τα μωράκια μας και το φύλο είναι το λιγότερο!

 

Εγώ σήμερα έφτασα στα μισά, είμαι ακριβως 20 εβδομάδων κι ενα μικρό σοκ το έπαθα, γιατί πραγματικά δεν έχω συνειδητοποιήσει καν ότι είμαι εγκυος 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 290
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 25 λεπτά, ο/η nikiev98 είπε:

Τι όμορφα νέα 🥰!! Με το καλό η τρίτη κοράκλα λοιπόν!! Σόρρυ αν έχω χάσει προηγούμενες συζητήσεις γιατί προγραμματισμένη καισαρική??

Ευχαριστώ πολύ. Γτ είχα κάνει και στις δύο προηγούμενες με την τελευταία πριν πέντε χρόνια και ο γιατρός δεν θέλει να το ρισκάρει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Ίδια μέρα έχουμε β επιπέδου!! Ναι βρε εννοειται, να ναι καλά τα μωράκια μας και το φύλο είναι το λιγότερο!

 

Εγώ σήμερα έφτασα στα μισά, είμαι ακριβως 20 εβδομάδων κι ενα μικρό σοκ το έπαθα, γιατί πραγματικά δεν έχω συνειδητοποιήσει καν ότι είμαι εγκυος 😂

Και μ εμένα συμβαίνει αυτό επειδή δεν το έχω νιώσει ακόμα να κλωτσαει και ώρες ώρες ξεχνάω ότι είμαι έγκυος και δεν πολύ προσέχω...εγώ ακριβώς 20 βδομάδων θα είμαι την Τετάρτη.. πολύ κοντά είμαστε..ΠΗΤ έχω 12/3 αλλά για καισαρική θα πάω δύο βδομάδες πίσω ... πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά!!👍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MarwDim είπε:

Και μ εμένα συμβαίνει αυτό επειδή δεν το έχω νιώσει ακόμα να κλωτσαει και ώρες ώρες ξεχνάω ότι είμαι έγκυος και δεν πολύ προσέχω...εγώ ακριβώς 20 βδομάδων θα είμαι την Τετάρτη.. πολύ κοντά είμαστε..ΠΗΤ έχω 12/3 αλλά για καισαρική θα πάω δύο βδομάδες πίσω ... πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά!!👍

Κι εγώ ΠΗΤ 10/3! Παρά πολύ κοντά!είχες γεννήσει και τα άλλα 2 παιδάκια σου με καισαρική φαντάζομαι Ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η nikiev98 είπε:

Κορίτσια μου για όσες είστε Θεσσαλονίκη!! Δωρεάν σεμινάρια στο γέννεσις 01-03/11 ! Η θεματολογία μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα και επέλεξα να πάω και τις τρεις ημέρες. 

Αναφέρει ότι υπάρχουν περιορισμένες θέσεις και πρέπει να κλείσετε αν θέλετε να παρευρεθείτε. Μπορείς να δηλώσεις και μεμονωμένα όποια μέρα θέλεις. 

Η δήλωση γίνεται εδώ ανά ημέρα ξεχωριστά  https://genesishospital.gr/το-δώρο-του-θηλασμού-ένα-3-day-event-από-την-κ/?fbclid=IwY2xjawGDK01leHRuA2FlbQIxMAABHYkuX0nIKg8pPuEfMUgMgwsAPiF63J-i9ujutAfAE-uwulnssGH4s1Siuw_aem_LOWgP56p2VqUjklfGb_cFg   

Αν κάποια πάει θα χαρώ να γνωριστούμε και από κοντά!!!

ΕΙΚ1.jpg

ΕΙΚ4.jpg

ΕΙΚ3.jpg

ΕΙΚ2.jpg

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες...θα το σκεφτώ εγώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MarwDim είπε:

Καλημέρα κορίτσια...γύρισα σήμερα από τον γιατρό μου που είδα το μωράκι. Είμαι σήμερα 19 και 5 βδομάδων ..το μωρό είναι 315 γρ και 20 εκ. ..όλα πάνε καλά στην ανάπτυξη του...τελικά φταίει ο πρόσθιος πλακούντας που ακόμα δεν έχω νιώσει καθαρές κινήσεις και χτυπήματα. Μας είπε και φύλο που κατά βάθος το πίστευα ότι θα είναι κόρη... 3η κόρη πόσο τυχερές οι αδελφουλες της!!!💗💗💗 Θα περιμένω τώρα την β επιπέδου για να το επιβεβαιώσουμε και να τα δούμε όλα με λεπτομέρειες ... Και μάλλον θα μπω για καισαρική 27 η 28 Φεβρουαρίου μου είπε ο γιατρός...θα δούμε στην συνέχεια...Γερά και τελειομηνα όλα τα μωράκια μας 💕

Μπράβο κορίτσι μου με το καλό και την τρίτη κορακλα σου!!τυχερός ο άντρας σου με τόσες γυναίκες.. στα ωπα ωπα θα τον έχετε!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LaV είπε:

Μπράβο κορίτσι μου με το καλό και την τρίτη κορακλα σου!!τυχερός ο άντρας σου με τόσες γυναίκες.. στα ωπα ωπα θα τον έχετε!!!🥰

Σίγουρα 💓💓💓Με το όλες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MarwDim είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Γτ είχα κάνει και στις δύο προηγούμενες με την τελευταία πριν πέντε χρόνια και ο γιατρός δεν θέλει να το ρισκάρει. 

Ααααα εντάξει τότε λογικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2024 at 12:43 ΜΜ, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κορίτσι μου λυπαμε τόσο πολύ 😢 κουράγιο κορίτσι μου 🙏 έχασα και εγώ ένα κοριτσάκι με σύνδρομο Τέρνερ στην 9η εβδομάδα καθώς είχε αυξημένο υγρό πίσω στον αυχένα (αυχενική) σταμάτησε η καρδουλα του και καναμε καρυοτυπο όπου διαπιστώθηκε το σύνδρομο αυτό ! Εύχομαι να σταθείς πολύ συντομα στα πόδια σου και να ξεκινήσεις νέες προσπάθειες κορίτσι μου🙏 σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλια❤️

Το είχα διαβάσει σε άλλο post σου το θυμάμαι. Ευχαριστώ παρά πολύ να είσαι καλά❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/10/2024 at 6:57 ΜΜ, ο/η nikiev98 είπε:

Όχι κορίτσι μου εγώ μένω Θεσσαλονίκη δεν ξέρω κανένα γιατρό από το Έλενα. Όσο για τον πλακούντα όντως ακούω και από την κουμπάρα μου πόσο διαφορά έχει.

Μακάρι να πάνε όλα καλά , προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά την νοιώθω ελάχιστα και έπειτα με το ντόπλερ δεν έχω καταφέρει να την βρω ποτέ!!

Ναι φυσικά. 

Στον πρόσθιο πλακούντα :

Βρίσκεται στην μπροστινή πλευρά της μήτρας, κοντά στην κοιλιά της μητέρας. Δύναται να απορροφά τις κινήσεις του μωρού, καθιστώντας τις λιγότερο αισθητές, ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης. Βέβαια στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν δημιουργεί προβλήματα, αλλά σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να καθυστερήσει την αίσθηση των πρώτων κινήσεων του μωρού. Επιπλέον μπορεί να δημιουργήσει τεχνικές προκλήσεις κατά τη διάρκεια ορισμένων ιατρικών διαδικασιών, όπως η αμνιοπαρακέντηση ή σε κάποιες περιπτώσεις, την τεχνική αντιμετώπιση κατά τον τοκετό, όπως π.χ. αν υπάρχει πρόβλημα με τον πρόσθιο πλακούντα κοντά στον τράχηλο της μήτρας.

Ενώ στον οπίσθιο πλακούντα :

Βρίσκεται στην πίσω πλευρά της μήτρας, κοντά στη σπονδυλική στήλη της μητέρας και οι κινήσεις του μωρού μπορεί να γίνονται πιο άμεσα αντιληπτές από τη μητέρα, επειδή δεν υπάρχει κάτι που να "μπλοκάρει" την αίσθηση. Η θέση αυτή θεωρείται συνηθισμένη.

Εσύ έχεις οπίσθιο ΄??

Σε ποιον γιατρό πηγαίνεις ; Μένω Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι μήπως αλλάξω γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2024 at 12:47 ΜΜ, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Και εμένα τελικά τα πρώτα αποτελεσματα βγήκαν την επόμενη εργάσιμη μέρα! Την έκανα Παρασκευή και Δευτέρα με πήρε τηλ ο γιατρός και δόξα το θεο είναι καλά 🙏 τώρα περιμενω τα δευτερα και δεν σου κρύβω ότι είμαι αγχωμένη ! Τα δικά σου βγήκαν κορίτσι μου; Επίσης να σε ρωτήσω εσυ είχες τσιμπήματα στο σημείο της βελόνας; Εγώ κάποιες μέρες νοιωθω τσιμπήματα στο δήμιο αυτό ! Πήγαμε τον είδαμε τον μπεμπακο μας μετά από τρεις μέρες να δούμε αν όλα είναι καλά και δόξα το θεο όλα καλά🙏 επίσης με κλωτσάει συνέχεια όποτε μόλις τον καταλαβαίνω ξεαγχωνομαι 🫠

Είχα ένα σηματάκι μικρό, δεν είχα συσπάσεις καθόλου αν και αγχωνόμουν μην γίνει τίποτα.Βγήκαν και τα δεύτερα αποτελέσματα την προηγούμενη Πέμπτη. Έδειξε το 61% ότι είχε 45 χ σύνδρομο Τέρνερ και το 39% 47χχχ . Μου είπε η γυναικολόγος ότι δεν περίμενε να έχει το μωρό δυο μωααικισμους και ότι είναι πολύ περίεργο το αποτέλεσμα. Θα μιλούσε με έναν εξιδανικευμένο γενετιστή και θα με ενημέρωνε. Δε ξέρω πως γίνεται το μισό και παραπάνω παιδι να έχει ένα χρωμόσωμα και το άλλο μισό σχεδόν να έχει τρία χρωμοσώματα. Μας είπε να κάνουμε καρυοτυπο εγώ και ο φίλος μου για να δούμε μήπως το έχουμε εμείς. Βέβαια με ενημέρωσε ότι το βρίσκει απίθανο γιατί αν το είχαμε δε θα μπορούσαμε να κάνουμε παιδί. Όποτε μετά τις γιορτές θα κάνουμε την εξέταση αυτή και οποία άλλη μας προτείνει η γενετιστρια. Από την στιγμή που βγήκαν τα πρώτα καλά τα αποτελέσματα καλά θα είναι και τα Δευτέρα όποτε μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε. Όσον αφορά την αμνιο νομίζω δεν υπάρχει κίνδυνος πλέον έχει περάσει καιρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/10/2024 at 11:31 ΠΜ, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για αυτήν την κατάληξη... Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό ... Σου εύχομαι ότι καλύτερο κ πάνω από όλα υγεία 🙏

Ευχαριστώ κοπέλα μου. Καλές τελειομηνες εγκυμοσύνες να έχετε❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2024 at 6:42 ΠΜ, ο/η akonsta είπε:

Σε ποιον γιατρό πηγαίνεις ; Μένω Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι μήπως αλλάξω γιατρό. 

O γιατρός μου λέγεται Διολγέρης Βασίλης και είναι στην Τσιμισκή , είμαι πολύ ευχαριστημένη και ξέρω ότι πολλά ζευγάρια έκαναν παιδί χάρη σε αυτόν. 

Ένας άλλος γιατρός που επίσης μου φάνηκε εξαιρετικός (τον έχω επισκεφτεί και εγώ η ίδια στο παρελθόν) είναι ο Λυμπέρης Αναστάσιος στην Μπότσαρη. 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες feel free να μου στείλεις μήνυμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η nikiev98 είπε:

O γιατρός μου λέγεται Διολγέρης Βασίλης και είναι στην Τσιμισκή , είμαι πολύ ευχαριστημένη και ξέρω ότι πολλά ζευγάρια έκαναν παιδί χάρη σε αυτόν. 

Ένας άλλος γιατρός που επίσης μου φάνηκε εξαιρετικός (τον έχω επισκεφτεί και εγώ η ίδια στο παρελθόν) είναι ο Λυμπέρης Αναστάσιος στην Μπότσαρη. 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες feel free να μου στείλεις μήνυμα!!

Ευχαριστώ πολύ ❤️ πηγαίνεις καιρο σε αυτόν; Εννοώ πριν την εγκυμοσύνη για τεστ παπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Προσθήκη...